Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gothix

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 440
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #570 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:59:12 pm »
0
Zqyx, nie gnilyby za moich rzadow, Ty placilbys skladki na renowacje, nieprawdaz?
Jako wierzacy, Grzon powinien wyzej cenic kosciol od swieckiego muzeum czy zamku!
Kościół jako budynek jest tylko budynkiem. Kościołem nazywamy ludzi. Wkońcu "gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” Mt 18, 20

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #571 dnia: Grudnia 24, 2009, 01:16:58 pm »
0
Tiramisu, historia sztuki się kłania jeśli wytykasz porównanie budowli sakralnych do zamków i muzeów itd... ktoś może lubić taką formę sztuki (architektury, malarstwa itd) albo i nie...
Poza dyskusją pozostaje fakt, iż to dzięki Kościołowi twórcy sztuki przez wieki mogli tworzyć swoje dzieła...

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #572 dnia: Grudnia 24, 2009, 02:13:30 pm »
0
Jesli deklarujesz wiare w boga, to dlaczego porownujesz kosciol do zamkow, muzeow?

ponieważ ta opłata jest na takiej samej zasadzie pobierana jak w zamkach i muzeach. Nie z powodu modlitwy, tylko z powodu kultury.

Tak jak powiedział Gothix - Kościół jako budynek jest tylko budynkiem. Owszem - pięknym, pozwalającym się wyciszyć, doświadczyć jakiegoś sacrum, ale wątpie by Bóg lepiej sądził tych, którzy budowali wielkie, gotyckie budowle od tych, którzy zbudowali proste drewniane kościółki. Często te drugie są nawet bardziej sprzyjające modlitwie.

Tiramisu, nie popadajmy w skrajności :)

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #573 dnia: Grudnia 24, 2009, 03:43:45 pm »
0
Zqyx, nie gnilyby za moich rzadow, Ty placilbys skladki na renowacje, nieprawdaz?
Jako wierzacy, Grzon powinien wyzej cenic kosciol od swieckiego muzeum czy zamku!
Kościół jako budynek jest tylko budynkiem. Kościołem nazywamy ludzi. Wkońcu "gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” Mt 18, 20

Proponuje zaprzestac cytowania fragmentow biblijnych.
Tymbardziej, jesli kosciol to wspolnota, to powinna byc traktowana odmienniej od innych budowli
Tiramisu, historia sztuki się kłania jeśli wytykasz porównanie budowli sakralnych do zamków i muzeów itd... ktoś może lubić taką formę sztuki (architektury, malarstwa itd) albo i nie...
Poza dyskusją pozostaje fakt, iż to dzięki Kościołowi twórcy sztuki przez wieki mogli tworzyć swoje dzieła...

Co do rozwoju tworczosci - istnieja kraje bezwyznaniowe, jak wiemy.
W tychze krajach obserwuje sie najwiekszy postep technologiczny.
Warum?
Albowiem nie ma tam wiary, ktora blokuje nauke.

Wytykalam odrebnosc kosciolow od zamkow i muzeow, poniewaz dyskurs dotyczyl wiary, ktora nakazywalaby gloryfikacje miejsc swietych
Jesli deklarujesz wiare w boga, to dlaczego porownujesz kosciol do zamkow, muzeow?

ponieważ ta opłata jest na takiej samej zasadzie pobierana jak w zamkach i muzeach. Nie z powodu modlitwy, tylko z powodu kultury.

Tak jak powiedział Gothix - Kościół jako budynek jest tylko budynkiem. Owszem - pięknym, pozwalającym się wyciszyć, doświadczyć jakiegoś sacrum, ale wątpie by Bóg lepiej sądził tych, którzy budowali wielkie, gotyckie budowle od tych, którzy zbudowali proste drewniane kościółki. Często te drugie są nawet bardziej sprzyjające modlitwie.

Tiramisu, nie popadajmy w skrajności :)


Grzon, to nie popadanie w skrajnosci, tylko logika

Offline SOSNA!

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1550
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +288
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #574 dnia: Grudnia 24, 2009, 03:55:45 pm »
0
kościół to budynek, Kościół to wspólnota

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #575 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:16:14 pm »
0
Jest tylko jedno ale. Kościół jest zwolniony z podatków dochodowych.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #576 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:23:49 pm »
0
Tymbardziej, jesli kosciol to wspolnota, to powinna byc traktowana odmienniej od innych budowli

kościół nie jest wspólnotą, jest budowlą. Poza tym miłośnicy Zamku Królewskiego też mogą być wspólnotą i co z tego?

"Co do rozwoju tworczosci - istnieja kraje bezwyznaniowe, jak wiemy.
W tychze krajach obserwuje sie najwiekszy postep technologiczny.
Warum?
Albowiem nie ma tam wiary, ktora blokuje nauke."

- wiesz jak wyglądała by dzisiaj Europa, gdyby Kościół jej nie wyciągnął z dołka po Wędrówce Ludów?
Chociaż w sumie masz rację. Afryka gdyby była ateistyczna, na pewno byłaby najbogatszym rejonem świata. <ironia>


Douger - ja tam dokładnie nie jestem obeznany w tym temacie, ale mój Brat płaci podatki i jego Zgromadzenie także. Z tego co mi wiadomo, to Kościół płaci  niższe podatki, czego jednak nie jestem do końca zwolennikiem.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #577 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:29:04 pm »
0
Grzon, znasz swoje obowiazki jako chrzescijanina.
Miejsca swietego nie nalezy bezczescic, nalezy na nie lozyc i utrzymywac w godnym stanie.

Kosciol nie pozwala na szybki rozwoj nauki, poniewaz wiele odkryc zanegowaloby autorytet wiary i otoczki dostojnikow.
Jednoczesnie kosciol jest najwiekszym biznesem, jakiego mozna bylo dokonac.
Grzon, co powiesz o Chinach? Afryka to przyklad ekstremum.
Nie zaglebiajmy sie w dzieje Europy, poniewaz biegu historii nie zmienimy

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #578 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:32:30 pm »
0
o Chinach powiem tyle, że dla mnie dobro drugiego człowieka jest ważniejsze od postępu technologicznego i rozwoju.

Jestem z natury fascynatem historii, stąd te moje zaciągi, ale skoro nie chcesz - proszę bardzo :)

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #579 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:35:27 pm »
0
Grzon, jesli juz wtracasz element historyczny, to zapomniales wytknac Chinom komunizmu.

Odnosze wrazenie, ze wedlug Ciebie ateizm rowna sie zerowej moralnosci, braku dbalosci o dobro blizniego

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #580 dnia: Grudnia 24, 2009, 04:43:30 pm »
0
Po prostu powszechnie wiadomo, że w Chinach nie szanuje się zbytnio praw człowieka i wielu ludzi tam jest wykorzystywanych w celu rozwoju państwa. Przynajmniej nie jest trudno dostać się do takowych źródeł. Wolności wyznaniowej jako takiej też nie ma.

co do tego, że wg. mnie ateizm równa się zerowej moralności - nic bardziej mylnego.
Wręcz przeciwnie. Moje wyobrażenie Boga, Absolutu i różnych religii wygląda mniej więcej tak, że największym błędem i głupstwem jest, gdy ktoś uważa swoją religię za jedyną i prawdziwą!  Uważam, że nad nami czuwa jeden, wielki Absolut, albo kilka - pierun wie, tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić, możemy jedynie wierzyć - który ocenia wszystkich na zasadzie ich czynów, moralności, etyki, duszy. Przecież skoro Bóg jest obiektywny, to także obiektywnie musi sądzić, a nie każdy ma tą możliwość urodzić się w dobrej rodzinie, w dobrym miejscu na ziemi, w dobrej sytuacji, itd. Twierdzenie, że "Ateiści poprzez niewiarę w Boga muszą być złymi ludźmi" - to jest jakiś absurd. Wiadomo, że tworzy się taki stereotyp w kręgach religijnych, ponieważ trudno jest budzić szacunek, do ludzi, którzy są nastawieni negatywnie do rzeczy, które wyznajemy i które dają nam szczęście. Każdy szuka spełnienia, radości, wspomnianego szczęścia na swój sposób i chore jest twierdzić, że mój jest najlepszy. Najważniejsze, żeby nie ranić drugiego człowieka i nie wchodzić na jego terytorium.

dodam tyle, że za moje poglądy Kościół spaliłby mnie pewnie na stosie w średniowieczu :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2009, 04:45:46 pm wysłana przez Grzon »

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #581 dnia: Grudnia 24, 2009, 05:01:20 pm »
0
Tiramisu, rzeczywistość nie znosi próżni, nie ma miejsca na świecie które byłoby wyzbyte posiadania wierzeń, wiary, religii czy też systemu filozoficznego...
Coś Ty się uczepiła tego "państwa bezwyznaniowego' - to utopia stworzona przez poprawność polityczną...dziwny twór językowy...bo każdy w coś wierzy albo wierzył lub będzie wierzył...i to wpływa na jego postępowanie, rządzenie.

http://www.docstoc.com/docs/19385110/The-Networked-Readiness-Index-2008%E2%80%932009-rankings  -> wiara blokuje naukę? Nie no USA, jako kraj charakteryzujący się "sektowością" jest dość wysoko, nieprawdaż?

W Chinach próżnia się nie wykształciła, istnieją w nich różne religie...a kult jednostki? Nie ma charakteru religijnego?

W ~80% procentach miejsc które podziwiasz, podziwiałaś podczas wyjazdów turystycznych miało związek z jakąś wiarą...no chyba że leżałaś na plaży ;) Wiele dzieł budowli którymi zachwycamy się jako "cuda" naszego świata, ma charakter wyznaniowy jeśli cofnąć się do genezy ich powstania...

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #582 dnia: Grudnia 24, 2009, 07:42:02 pm »
0
To raczej mentalność, a nie religia, ma wpływ na takie sprawy. Z drugiej strony religia też kształtuje mentalność, więc jakieś powiązanie jest.

Cytuj
dodam tyle, że za moje poglądy Kościół spaliłby mnie pewnie na stosie w średniowieczu

To nie byłoby zbyt trudne. Wystarczy sobie przypomnieć jakie kłopoty miał Kopernik w związku ze swoim odkryciem.

http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #583 dnia: Grudnia 24, 2009, 08:53:48 pm »
0
Tiramisu, rzeczywistość nie znosi próżni, nie ma miejsca na świecie które byłoby wyzbyte posiadania wierzeń, wiary, religii czy też systemu filozoficznego...
Coś Ty się uczepiła tego "państwa bezwyznaniowego' - to utopia stworzona przez poprawność polityczną...dziwny twór językowy...bo każdy w coś wierzy albo wierzył lub będzie wierzył...i to wpływa na jego postępowanie, rządzenie.

http://www.docstoc.com/docs/19385110/The-Networked-Readiness-Index-2008%E2%80%932009-rankings&nbsp; -> wiara blokuje naukę? Nie no USA, jako kraj charakteryzujący się "sektowością" jest dość wysoko, nieprawdaż?

W Chinach próżnia się nie wykształciła, istnieją w nich różne religie...a kult jednostki? Nie ma charakteru religijnego?



W ~80% procentach miejsc które podziwiasz, podziwiałaś podczas wyjazdów turystycznych miało związek z jakąś wiarą...no chyba że leżałaś na plaży ;) Wiele dzieł budowli którymi zachwycamy się jako "cuda" naszego świata, ma charakter wyznaniowy jeśli cofnąć się do genezy ich powstania...


Zapewne w kazdym kraju istnieje jakas wiara. Jednak nie w kazdym miejscu na  swiecie dana religia jest obwieszczona za panstwowa.
Jesli religia jest silnie zwiazana z panstwem, dochodzi do okreslenia wyznaniowosci. I wtedy zaczynaja sie schody dla tych,
co mysla niepoprawnie do wiary. Okreslenie, jakie uznajesz za utopie, obrazuje stan m.in. Polski.
USA to zlepek wierzen emigrantow, Amerykanie 'od pokolen' roznie podchodza do spraw wiary. Mysle, ze ich pruderia,
czesto ukazywana w mediach, to wymysl. Nie zmienia to faktu, ze USA  takze jest ojczyzna technologii. A jest nia tylko dzieki temu,
 ze wytworzyla sie tam spora grupa wykolejnonych z wszelakich grup wyznaniowych

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #584 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:01:02 pm »
0
hmm... ciekawe teza jesli chodzi o potęgę USA. Ja zawsze myślałem, że rozwój ten kraj zawdzięcza wygranej wojnie secesyjnej przez Północ, która stawiała na industrualizm, a nie na rolnictwo, jak czyniło Południe. Poza tym, w XIX wieku prężnie rozwijała się także Europa, w której to przecież rządził się okrutny Kościół i zamykał nam drogę do nauki. Ciekawa teza z tymi Stanami, możesz rozwinąć bardziej swoje argumenty?