Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #555 dnia: Grudnia 23, 2009, 09:01:30 pm »
0
Czemuz to nie ustalono, ze jesli oplata jest przeznaczana na renowacje, to pieniadze dajesz dobrowolnie?
Ochotnicy przykladaliby sie do wspolnego interesu - ochrony zabytku.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #556 dnia: Grudnia 23, 2009, 09:03:54 pm »
0
to wprowadźmy taką dobrowolną opłatę we wszystkich zabytkach w Polsce. Niech tylko fascynaci zamków, pałaców, kościołów, muzeów utrzymują te budowle. Świetny pomysł Tiramisu, myślę, że to co ludzie rzucą, w zupełności wystarczy. Bo my to jak nie trzeba płacić, to wszyscy chętnie pomagamy, prawda? <ironia>

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #557 dnia: Grudnia 23, 2009, 09:05:43 pm »
0
Grzon, nie kazdy obywatel Polski uwaza, ze ochrona dziedzictwa narodowego to slusznosc i obowiazek.
Dlaczego wiec kazdy ma lozyc na prace konserwacyjne?

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #558 dnia: Grudnia 23, 2009, 09:08:12 pm »
0
czemu każdy Polak? Przecież tutaj chodzi o zwiedzających.
Co w tym dziwnego, że płaci się za wstęp do zabytkowych budowli, muzeów, ośrodków kultury?  :???:
nie jesteśmy tak bogatym krajem, żeby kultura była za darmochę.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #559 dnia: Grudnia 23, 2009, 09:09:18 pm »
0
Rozpatrujemy narazie kwestie polskiego kosciola w Krakowie stojacego.
Grzon, wierzysz w boga?

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #560 dnia: Grudnia 23, 2009, 10:01:58 pm »
0
Jeśli człowiek dostaje coś za darmo to tego nie docenia, nie dba o to...
Jak wejdziesz za "piątaka" to wejdzie tam osoba która chce podziwiać sztukę sakralną...a nie wejść i robić gnój, udając przy tym, że się nie wie jak należy się zachować...
A tak, na marginesie...utrzymanie zabytków itd jest cholernie drogie... a pieniądze jakie idą z budżetu na te cele są żałosne...(http://www.mkidn.gov.pl/ministerstwo/budzet_ministerstwa.html) więc taka forma opłaty nie jest pazernością hierarchii kościelnej...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 23, 2009, 10:09:25 pm wysłana przez krelke »

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #561 dnia: Grudnia 23, 2009, 10:14:26 pm »
0
Tyle, że hierarchia kościelna ma pieniądze z jakichś żródeł, aby np. kupować ziemię itp. Co do tego, że opłata powoduje przesiew "turystów" to się zgadzam.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #562 dnia: Grudnia 23, 2009, 10:19:31 pm »
0
Rozpatrujemy narazie kwestie polskiego kosciola w Krakowie stojacego.
Grzon, wierzysz w boga?

Tak, wierzę. A czemuż pytasz przy okazji rozmowy o renowacji zabytkowego kościoła? :)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #563 dnia: Grudnia 24, 2009, 06:48:06 am »
0
Warto by zapytać,czemu w ogóle kościołom dano pewne tereny i.t.d ,zwłaszcza po roku 1989.
Nauka historii w szkołach jednak jest potrzebna. :)
że księża to księża i ##$@%!&!*&!syny. Szkoda tylko, że ta lepsza grupa siedzi cicho i przyzwala na proceder.

Tak niestety jest w całym społeczeństwie. Biją kogoś w autobusie,większość siedzi cicho,żeby nie oberwać,przykłady można mnożyć.
Księża wywodzą się ze społeczeństwa,więc trudno,żeby byli inni,chociaż wymagać tego warto,tak samo,jak warto wymagać
od polityków,którzy są naszymi reprezentantami,żeby byli uczciwi.
Faktem jest,że gdy pojawiają się wielkie pieniądze,to niebezpieczeństwo korupcji,na różnym szczeblu,rośnie. I jako kraj postkomunistyczny szybko się z tego nie wydobędziemy niestety.
Warto głośno mówić o tym,co złe,piętnować,ale też warto wspomnieć o tym,co dobrze. Bo wbrew pozorom dobrzy,oddani Bogu i ludziom księża nie są tak rzadko spotykani jak yeti. Tyle,że czasem trzeba wejść do kościoła,albo popatrzeć na księdza jak na człowieka,żeby się o tym przekonać.

Wiem,że niektórzy tutaj interesowali/interesują się historią kościoła. Też kiedyś zgłębiałem to zagadnienie.Nie pamiętam zbyt wiele więc mogę się mylić,ale wiem,że wiele problemów brało się,bierze i brać się będzie z wzajemnych zależności  pomiędzy państwem,a kościołem. I wprawdzie  Angela Merkel,jako współczesny odpowiednik cesarza niemieckiego nie wybiera już papieża,ale pewne mechanizmy zostały... Z drugiej strony raczej od dość dawna nie zdarzyło się,żeby papieżem został brat,czy syn(!) poprzedniego. Kościół ma w swojej historii czarne karty,warto być tego świadomym,ale warto też pamiętać o tamtych realiach historyczno-kulturowych i nie bawić się w czarno-białą wizję świata.

Nigdy nie byłem w Kościele Mariackim,ale dla mnie całkiem naturalną rzeczą jest,że za wejście do zabytku,czy jest to wielka stodoła,czy hipermarket z XVI wieku,czy kościół pobierana jest opłata przeznaczona na bieżące utrzymanie,renowację,opłacenie przewodników i.t.d. Nie ma obowiązku odwiedzania zabytków. No chyba,że w szkole,ale wtedy są jakieś ulgi chyba.Nie wiem,skończyłem już szkołę jakiś czas temu.
A tak nawiasem mówiąc Kościół Mariacki jest na pewno bardziej wart wsparcia jako zabytek niż show Gwiazdy tańczą na czymś tam jako propozycja kulturalna ;) Ale spychając w szkole na bok historię,sztukę,czy ogólnie kulturę sami do tego doprowadzamy...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2009, 08:29:53 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #564 dnia: Grudnia 24, 2009, 11:50:31 am »
0
Rozpatrujemy narazie kwestie polskiego kosciola w Krakowie stojacego.
Grzon, wierzysz w boga?


Tak, wierzę. A czemuż pytasz przy okazji rozmowy o renowacji zabytkowego kościoła? :)


Jesli deklarujesz wiare w boga, to dlaczego porownujesz kosciol do zamkow, muzeow?


Jeśli człowiek dostaje coś za darmo to tego nie docenia, nie dba o to...
Jak wejdziesz za "piątaka" to wejdzie tam osoba która chce podziwiać sztukę sakralną...a nie wejść i robić gnój, udając przy tym, że się nie wie jak należy się zachować...
A tak, na marginesie...utrzymanie zabytków itd jest cholernie drogie... a pieniądze jakie idą z budżetu na te cele są żałosne...(http://www.mkidn.gov.pl/ministerstwo/budzet_ministerstwa.html) więc taka forma opłaty nie jest pazernością hierarchii kościelnej...


Dlaczego wiec nie wprowadzono zasady, by placili ochotnicy?
Sa ludzie, ktorzy twierdza, ze lepiej pieniadze na renowacje zabytkow przeznaczyc w celu nakarmienia glodujacych dzieciakow.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #565 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:04:06 pm »
0
Jesli deklarujesz wiare w boga, to dlaczego porownujesz kosciol do zamkow, muzeow?


Może dlatego,że oprócz pełnienia "funkcji religijnej" jest zabytkiem? :)
Jak wspomniałem nie ma obowiązku odwiedzania kościołów,czy zabytków,gdy się skończy bodajże podstawówkę,a i w podstawówce niewiele się tego ogląda,bo to zależy od wielu czynników.
Dziedzictwo narodowe,bezcenna zabytki mają stać i gnić? W sumie mogłoby tak być,gdyby to zależało od myślących jak Tiramisu. Ale póki co na szczęście nie zależy.

Z ciekawości zajrzałem na
http://www.mariacki.com/dla_turystow.php

Wygórowane ceny?
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #566 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:06:17 pm »
0
Zqyx, nie gnilyby za moich rzadow, Ty placilbys skladki na renowacje, nieprawdaz?
Jako wierzacy, Grzon powinien wyzej cenic kosciol od swieckiego muzeum czy zamku!

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #567 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:16:00 pm »
0
Ludzie wchodząc do jakiegoś miejsca,które jest płatne godzą się z tym.
Po co płacić za zoo,skoro masa ludzi z tego nie korzysta,po co bilet wstępu do filharmonii,po co bilety do zamku? Niech wszystko się posypie,niech zapanuje dyktatura ciemniaków. A na jej gruzach powstanie dumna Tiramisu. :)

Pozdrawiam świątecznie i spadam :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #568 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:20:32 pm »
0
Dyktatura ciemniakow?
Nie nazwalabym tego w  ten sposob. Raczej dyktat ekonomiczny.
Czy katolicy w 100% swojej objetosci spolecznej godza sie z tym,
ze musza zaplacic np. za sakrament czy za pelne zwiedzenie Kosciola Mariackiego?  :o

Offline Brokenwings

  • Zasłużeni
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 6861
  • Respect: +10
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #569 dnia: Grudnia 24, 2009, 12:25:29 pm »
0
Jak już lubisz takie sensacje, to mam kumpla, który jest taksówkarzem i czasem wozi księży do domu publicznego. I CO Z TEGO?
To,ze tego typu historie negatywnie nastawiają do Kościoła Katolickiego.
Przeto kosciol to dom bozy, a bog nie zwraca uwagi na materializmy!
I dlatego wątpię,by dla Boga większe znaczenie miała modlitwa odmówiona przed kosciołem niz ta w kosciele