Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”  (Przeczytany 1025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3473
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”
« dnia: Września 25, 2021, 11:08:21 pm »

Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”






Ultimate Classic Rock – 17 września 2021 r.



Gdyby jakikolwiek inny zespół wydał trwającą blisko osiem minut piosenkę, w której znalazłaby się kwestia z filmu „Nieugięty Luke”, fragment przemówienia członka peruwiańskiej organizacji Świetlisty Szlak, wyimek z piosnki z czasów wojny secesyjnej, aluzja do zamachu na Johna F. Kennedy’ego, a do tego wzmianka o wojnie w Wietnamie, pewnie unieślibyście brew i skwitowali całą rzecz wybuchem śmiechu. 

Gdy jednak chodzi o Guns N’ Roses, można spodziewać się wszystkiego.

Przykład?
„Civil War”, przebój otwierający płytę „Use Your Illusion II”, jeden z najbardziej znanych z repertuaru Guns N’ Roses.

„Civil War” było także przedsmakiem tego, w którą stronę zespół pójdzie po „Appetite For Destruction”.

Dzisiaj piosenka regularnie wybrzmiewa na koncertach, a jej pokojowe przesłanie jest równie potężne i aktualne jak w chwili jej ukazania się, to jest w 1990 roku. 


Utwór jest dziełem trzech autorów – Axla, Slasha i Duffa. Powstał w czasie, gdy zespół promował „Appetite For Destruction”. W 1993 roku Slash przyznał w wywiadzie, że Gunsi zaczęli pracować nad nim jeszcze przed wylotem do Japonii i Australii.

„Początkowo to był tylko riff, który grywaliśmy na próbach dźwięku”, powiedział McKagan w rozmowie z dziennikarzem Rockline Radio. „Axl zaśpiewał parę wersów. Co do mnie, to pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem – miałem wówczas może ze cztery lata – mama zabrała mnie na marsz pokoju ku czci Martina Luthera Kinga. Tamto wydarzenie stało się inspiracją dla słów Did you wear the black arm band when they shot the man who said, 'Peace could last forever’? Ta linijka jest więc pokłosiem autentycznego doświadczenia”.


W utworze roi się od nawiązań.

Piosenka rozpoczyna się od zdania What we’ve got here is failure to communicate, które Strother Martin wypowiedział w filmie „Nieugięty Luke”. Potem Axl gwiżdże krótki fragment „When Johnny Comes Marching Home”, popularnej piosnki z czasów wojny secesyjnej.
Z kolei słowa We practice selective annihilation / Of mayors and government officials / For example, to create a vacuum / Then we fill that vacuum / As popular war advances, peace is closer, wypowiadane przez Rose'a w zdumiewającym tempie, zostały zaczerpnięte z przemowy, którą ok. 1980 roku  wygłosił przedstawiciel peruwiańskiej organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak.


Publiczność po raz pierwszy usłyszała „Civil War” 7 kwietnia 1990 roku na Farm Aid IV w Indianapolis. Organizatorzy wydarzenia włożyli wiele wysiłku w to, żeby ściągnąć Guns N’ Roses, zwłaszcza że i Rose, i Izzy Stradlin pochodzili z Indiany. Niemniej jednak, pojawienie się Gunsów było sporym zaskoczeniem dla fanów, ponieważ zespół zgodził się wystąpić niemal w ostatniej chwili i głosy o jego przybyciu nie zdążyły się jeszcze rozejść.

Co do Axla i spółki, to był to ich pierwszy publiczny występ od sześciu miesięcy.
A zarazem ostatni ze Stevenem Adlerem za bębnami.

Rose zapowiedział „Civil War” jako „coś nowego”, a zdumiona publiczność zgotowała utworowi entuzjastyczne przyjęcie. Przy kolejnej piosence Axl zaskoczył kolegów z zespołu, domagając się „Down on the Farm”. Adlera, który nie znal tego numeru, musiał ratować McKagan.


„Civil War” nie zadebiutowało na „Use Your Illusion II”. Rok wcześniej trafiło na album „Nobody’s Child: Romain Angel Appeal”, nagrany dla pozyskania środków dla rumuńskich sierot. Na płycie znalazły się również piosenki takich gwiazd jak Stevie Wonder, Eric Clapton, Elton John, Van Morrison i inni. 

3 maja 1993 roku „Civil War” ukazało się jako singiel – siódmy z obu płyt „Use Your Illusion”, czwarty z „Use Your Illusion II”. Wkrótce potem piosenka uplasowała się na czwartym miejscu w zestawieniu Mainstream Rock Songs Billboardu.









Źródło
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline Maro2

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3627
  • Płeć: Mężczyzna
  • WHYNO
    • OLD CHOPPER
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 26, 2021, 07:03:42 am »
Ekstra. Najwyraźniej wielu rzeczy o CW nie wiedziałem . Dobra robota, dzięki za artykuły.

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

OLD CHOPPER R.I.P. (2010-2018)
===---===WHYNO===---===

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8576
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”
« Odpowiedź #2 dnia: Września 26, 2021, 09:56:48 pm »
CW to genialny kawałek ale bardzo spowszedniał, tak często grany w ostatnich latach.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2021, 11:47:21 pm »
Często grany, ale pamiętajmy ze nie było tak zawsze... Pamiętam jak @owsik pisał tutaj coś w stylu "obejrzyjcie CW z Tokio 92, które było idealne, a Axl wie że tego już nie powtórzy" :)
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8576
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 21: „Civil War”
« Odpowiedź #4 dnia: Września 26, 2021, 11:56:52 pm »
Dlatego tak ważne jest rotowanie kawałkami. Odpuścili Come i od razu ludzie zatęsknili.
Odpuścili DC i od razu fajnie jak wrócilo etc.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


 

Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1154
Ostatnia wiadomość Września 22, 2021, 06:18:22 pm
wysłana przez Hubik