Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”  (Przeczytany 1097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”
« dnia: Września 22, 2021, 09:56:49 am »
Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”



Ultimate Classic Rock – 20 września 2021 r.



Gdyby zliczyć, ileż to razy żyjący na krawędzi członkowie Guns N’ Roses pukali do bram nieba, okazałoby się, że sznurek oczekujących na pogawędkę ze świętym Piotrem jest całkiem długi.

I prawdopodobnie właśnie to skłoniło Gunsów do sięgnięcia po piosenkę „Knockin’ On Heaven’s Door” Boba Dylana.

Dylan napisał ten utwór z myślą o ścieżce dźwiękowej do filmu „Pat Garrett i Billy Kid” z 1973 roku. Wkrótce potem piosenka uplasowała się na dwunastym miejscu w klasyfikacji Hot 100 Billboardu i na piątym w zestawieniu Adult Contemporary. Odtąd była stałym punktem setlisty Dylana i trafiła na niejedną płytę koncertową.


Do bram świata Guns N’ Roses zapukała latem 1987 roku, po tym, jak Axl Rose spędził kilka dni w szpitalu wskutek bójki, w którą wdał się przed klubem Cathouse w Los Angeles.

Stephen Davis zacytował słowa Slasha, który miał powiedzieć: „[Ten numer] chodził po głowie i Axlowi, i mnie. Nigdy jednak nie chciałem grać go z zespołem, ponieważ uważałem, że zbyt wielu ludzi stworzyło już covery tej piosenki. Ale którejś nocy Axl wpadł do mnie i powiedział: Nagrajmy to”.

Piosenka, brzmiąca nieco bardziej bluesowo i potężnie niż kawałek Dylana, nabierała kształtów na próbach przed brytyjską trasą Guns N’ Roses. Na scenie po raz pierwszy wybrzmiała 19 czerwca w londyńskim Marquee. Tamtego wieczoru Gunsi usiłowali uspokoić nią hałaśliwy tłum, który obrzucał ich plastikowymi kubeczkami i… wydzielinami… o które łatwiej na koncercie muzyki punk.   

Rose zadedykował utwór basiście Jet Boy, tudzież członkowi świty Guns N’ Roses, Toddowi Crewowi. W Londynie zaimprowizował także słynne „hey, hey, hey”, które stało się potem znakiem charakterystycznym gunsowej wersji.

Tom Zutaut był w Marquee i zatroszczył się o to, aby tamto wykonanie „Knockin’ on Heaven’s Door” znalazło się na stronie B singla przeznaczonego dla zagranicznych słuchaczy. Jednak londyńska wersja podbiła także amerykańskie stacje radiowe, złaknione wszystkiego, co ukazywało się pod szyldem GNR. 


W 1990 roku wersja studyjna utworu trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu „Szybki jak błyskawica” z Tomem Cruise’em. Rok później ukazała się na płycie „Use Your Illusion II”, a w maju 1992 roku – jako singiel.

Zespół jeszcze przez jakiś czas dedykował piosenkę Crewowi, który w lipcu 1987 roku zmarł wskutek przedawkowania. 

20 kwietnia 1992 roku Guns N’ Roses wykonali „Knockin’ on Heaven’s Door” na koncercie ku czci Freddie’ego Mercury’ego w Londynie i ta właśnie wersja znalazła się potem na albumie „Live Era ’87-‘93”, wydanym w 1999 roku.








Źródło


"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 22, 2021, 10:40:07 am »
najpierw uslyszalem wersje GNR a dopiero pozniej w radiu oryginal Dylana
i pamietam, ze spytalem ojca, co to za slaba wersja piosenki GNR, a on mi na to, ze to wlasnie oryginal
heh piekne czasy podstawowki

to na tej samej zasadzie jak dzieciaki McCartneya pytaly ojca o cover LALD, bo tez myslaly ze to piosenka GNR
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12031
  • Płeć: Mężczyzna
    • As Koncertowy
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”
« Odpowiedź #2 dnia: Września 22, 2021, 04:28:01 pm »
Ostatnio na nowo zapałałem miłością do tej piosenki.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34655
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger"
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”
« Odpowiedź #3 dnia: Września 22, 2021, 05:13:39 pm »
Jedyna piosenka, no może obsurd Absurd teraz, na której spokojnie mógłbym wyjść z koncertu i przyjść za 5 minut. W przypadku KOHD to w sumie nawet za 10 :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”
« Odpowiedź #4 dnia: Września 22, 2021, 06:18:22 pm »
najpierw uslyszalem wersje GNR a dopiero pozniej w radiu oryginal Dylana

Tak samo. Pierwszy raz usłyszałem ją w notowaniu Listy Przebojów radiowej Trójki i dałbym sobie rękę uciąć, że Marek Niedźwiecki puszczał inną wersję studyjną niż na płycie i na soundtracku do „Szybki jak błyskawica”. No, ale może po prostu mi się coś ubzdurało i to była wersja filmowa.

 

Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1057
Ostatnia wiadomość Września 26, 2021, 10:11:53 pm
wysłana przez Grzon