Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”  (Przeczytany 1071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3473
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”
« dnia: Września 09, 2021, 09:23:01 pm »

Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”



 
Ultimate Classic Rock – 8 września 2021 r.


Uraza i gniew, którym Axl Rose dał ujście w piosence „Back Off Bitch”, liczyły sobie już ponad dziesięć lat, kiedy utwór w końcu ukazał się na płycie. 

Podobnie jak kilka innych przebojów z albumów „Use Your Illusion”, jadowita „Back Off Bitch” datuje się na czasy poprzedzające rok 1987 i wydanie „Appetite For Destruction”.

Rose współtworzył ten kawałek w 1981 roku, czyli na długo  przed uformowaniem się Guns N’ Roses. Jego „odgrzebanie” ściągnęło na zespół kolejną falę krytyki. Kolejną, bo niewiele wcześniej Gunsi znaleźli się pod ostrzałem w związku z tekstem do „One In A Million”, uznanym za przejaw homofobii i rasizmu.   
 
Tym razem wrzawa rozgorzała wokół „Back Off Bitch”, a także dwóch innych piosenek z „Use Your Illusion” – „Get In The Ring” i „Locomotive”.
Poproszony o wyjaśnienia, Rose wytłumaczył, że nie ma w nim już gniewu, który legł u źródeł „Back Off Bitch”, ale zarazem podkreślił, że ma prawo sięgać w swojej twórczości po „niebezpieczne” tematy.

W kwietniu 1992 roku Axl udzielił wywiadu magazynowi „Rolling Stone”. Wyjawił w nim, że od dłuższego czasu odbywa terapię i że złość, która odzwierciedla się w tekstach jego piosenek, jest wynikiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa.

„Ciężko pracowałem nad sobą i odkryłem, że mam duże pokłady nienawiści do kobiet”, przyznał. „Kiedy przyszedłem na świat, moja matka odtrąciła mnie. Gdy pojawił się mój ojczym, wolała jego ode mnie i bezczynnie patrzyła, jak on mnie bije”.

Podobnie jak miało to miejsce po wydaniu „One In A Million”, tak i w 1992 Axl bronił swojego prawa do wyrażania własnych emocji:

„Złość, negatywne emocje przerażają ludzi i słusznie są uważane za niebezpieczne. Nie sądzę, aby nasza muzyka skłaniała do żywienia tego rodzaju uczuć. Jeżeli ktoś tak ją odbiera, jest w błędzie. My po prostu mówimy, że ktoś ma prawo tak się właśnie czuć. Jeśli uparcie dopatrujesz się w tym zła, to twój problem. Ja tego nie chcę. Większość moich tekstów zostawiłem już za sobą”.   


Guns N’ Roses często grywali „Back Off Bitch” w okresie, kiedy jeszcze zdobywali ostrogi na klubowych scenach, ale już podczas trasy „Use Your Illusion” piosenka została wykonana tylko dwa razy, aby od tamtej pory w ogóle nie mieścić się w setliście.

Kiedy w 2018 roku zapytano o nią Slasha, ten odparł: „Niektóre z naszych kawałków były wprawdzie krytykowane jako seksistowskie, ale nie sądzę, żeby należało traktować ich teksty zbyt poważnie. Bo w gruncie rzeczy nie było w nich złych intencji”.     


Gdy Axl udzielał wywiadu „Rolling Stone”, wielkie zawirowania wokół trasy „Use Your Illusion” – na przykład zamieszki w Montrealu – dopiero miały się rozpocząć. Jednak Rose ufnie patrzył w przyszłość i zdawał się wierzyć, że nastaną spokojniejsze dni.

„Naprawdę sądzę, że następna oficjalna płyta Guns N’ Roses – czy kolejna rzecz, jaką zrobię – przyniesie radykalną zmianę, coś, czego ludzie się nie spodziewają. Będzie wyrazem rozwoju”, zadeklarował. „Nie chcę dłużej być dwudziestotrzyletnim, nieprzystosowanym do świata chłopaczkiem, którym byłem. Nie chcę być tamtym człowiekiem. Chciałbym mieć więcej wewnętrznego spokoju”.   








Źródło

Fragmenty wywiadu dla magazynu „Rolling Stone” na podstawie: https://gunsnroses.com.pl/forum/artykuly/axl-rose-8211-wywiad-dla-8222rolling-stone8221-1992/

"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1246
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 14, 2021, 06:23:59 pm »
Zmiana przyszła. Ale czy tego chcieliśmy?  ;)
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8576
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”
« Odpowiedź #2 dnia: Września 26, 2021, 09:47:00 pm »
Ciekawe czy Axl zadedykował by ten kawałek Erin albo Steph gdyby grali go znacznie częściej w latach 90-tych?
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 4: „Back Off Bitch”
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2021, 10:11:53 pm »
Nie wiem

 

Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1163
Ostatnia wiadomość Września 22, 2021, 06:18:22 pm
wysłana przez Hubik