Autor Wątek: O Crash Diet słów kilka  (Przeczytany 599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3474
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3549
O Crash Diet słów kilka
« dnia: Września 17, 2022, 03:53:32 pm »
+2


 

Wczoraj na portalu Rock Celebrities ukazał się tekst o „Crash Diet”.
Tłumaczenie poniżej. Zachęcam do lektury.




O tym, że alkohol nie idzie w parze z jazdą samochodem, nie trzeba nikogo przekonywać.
8 grudnia 1984 roku ta prawda potwierdziła się po raz kolejny.

Owej nocy wokalista Mötley Crüe, Vince Neil, stwierdził po wielogodzinnej imprezie, że musi wyskoczyć do pobliskiego sklepu z alkoholem, żeby uzupełnić zapasy.
Perkusista Hanoi Rocks, Razzle, postanowił dotrzymać mu towarzystwa.
Obaj muzycy świętowali pierwszą trasę Hanoi Rocks w Stanach Zjednoczonych.

Niedaleko od domu Neil stracił kontrolę nad kierownicą i zderzył się z innym samochodem. I on, i Razzle odnieśli poważne obrażenia, ale ten drugi miał zdecydowanie mniej szczęścia. Został zabrany do South Bay Hospital, a wkrótce potem podano informację o jego zgonie.

Tragiczne zajście wstrząsnęło nie tylko rodziną i przyjaciółmi perkusisty, lecz także innymi muzykami.   

Jednym z nich był Axl Rose.

Usłyszawszy o śmierci perkusisty Hanoi, Axl postanowił upamiętnić wypadek w piosence. Dopracowawszy kawałek, nagrał demo, ale ostatecznie zrezygnował z jego wydania…
… co bynajmniej nie oznacza, że na tym muzyczna podróż piosenki się zakończyła.

To, czego dotyczył utwór, zdradzał już wymowny tytuł: „Crash Diet”.

Axl zaprosił do współpracy gitarzystę Asphalt Ballet, Danny’ego Clarke’a. W pracy nad piosenką pomagali mu również dwaj dobrzy przyjaciele: West Arkeen i Del James.     

Tekst, wyraźnie wskazujący na tragiczny wypadek z 1984 roku, został uzupełniony mocnymi akordami i ciężkimi riffami. Axl śpiewał o złowrogich efektach uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Guns N’ Roses zgodzili się nagrać demówkę zawierającą „Crash Diet”, ale koniec końców nie zdecydowali się jej upublicznić. W tej sytuacji West Arkeen, do którego należało pierwotne demo, postanowił sprzedać je innej kapeli.

W 1990 roku piosenkę nagrał glam metalowy zespół o nazwie WildSide, ale wobec otwartej dezaprobaty ze strony Axla ludzie z Capital Records wstrzymali publikację tej wersji.
W 1993 roku Asphalt Ballet wzięli numer na warsztat i wydali go na swojej drugiej płycie studyjnej, „Pigs”.

Co ciekawe, ostatecznie wersja WildSide również się ukazała – w 2004 roku, na składance „The Wasted Years”. 


Axl, Del i West podkreślali w „Crash Diet” kruchość życia i kładli nacisk na to, jakie spustoszenie sieją w nim alkohol i narkotyki. Piosenka nie miała bynajmniej charakteru dydaktycznego, ale wymowa tekstu była jednoznaczna. Na tym większą ironię może wobec tego zakrawać fakt, że współtwórca utworu, West Arkeen, zmarł w 1997 roku z powodu przedawkowania. 


www.youtube.com/watch?v=nDwlB_MNd_A







Źródło
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2022, 03:55:39 pm wysłana przez naileajordan »
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: O Crash Diet słów kilka
« Odpowiedź #1 dnia: Września 17, 2022, 04:57:52 pm »
+1
Mogliby to wydać oficjalnie.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: O Crash Diet słów kilka
« Odpowiedź #2 dnia: Września 18, 2022, 09:10:38 am »
+1
Utwór interesujący, a okoliczności powstania jeszcze bardziej. O wersji Wildside czytam pierwszy raz. Dziękuję :)

wersja Wildside
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=mTurJ9pQrug" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=mTurJ9pQrug</a>


wersja Asphalt Ballet:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nYjaUW-Gxdc" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=nYjaUW-Gxdc</a>

Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Jourgen

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 419
  • Respect: +52
Odp: O Crash Diet słów kilka
« Odpowiedź #3 dnia: Września 19, 2022, 09:46:05 am »
+2
Jakiś czas temu trafiłem na koncertową wersję tego numeru przez WildSide z 93 bodajże. Jak wpiszecie YT to znajdziecie.

I jak to znalazłem to łamałem sobie głowę, kto to, dlaczego to gra itd. A tu artykuł w punkt! Dzięki!
Born to rock, drink and fuck!

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
  • Respect: +4335
Odp: O Crash Diet słów kilka
« Odpowiedź #4 dnia: Września 19, 2022, 10:23:10 am »
+1
Dzieki @naileajordan za kolejna wyszukana perelke ;)
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2022, 10:58:12 am wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Luk

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 853
  • Respect: +205
Odp: O Crash Diet słów kilka
« Odpowiedź #5 dnia: Września 20, 2022, 12:28:40 pm »
0
Dziwi mnie to, że tego nie wydali, przecież te gitarki są tam bardzo dobre i to mógłby być jeden z hitów UYI, zawsze lubiłem tę piosenkę, która niby nie istnieje. :P

 

Kilka szybkich z... The Dead Daisies

Zaczęty przez Emma

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1753
Ostatnia wiadomość Sierpnia 15, 2014, 10:50:43 pm
wysłana przez Korso