Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2209
    • As Koncertowy
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1815 dnia: Lipca 11, 2015, 04:48:41 pm »
0
Jestem za, ale tylko jako ostateczność - dla takich par, którym nie udało się innymi metodami np. mają udokumentowane leczenie niepłodności albo nieskutecznie próbowali metodą inseminacji. Ale nikomu nie powinno się odbierać prawa do szczęścia i posiadania dzieci. Ja tu nie widzę kontrowersji moralno- etycznych.

U mnie w rodzinie jedno z dzieci jest poczęte metodą in vitro - jest zdrowe, szczęśliwe i normalnie się rozwija. Jego rodzice się starali o dziecko 7 czy 8 lat zanim się zdecydowali na in vitro, adoptować nie chcieli.

Nie mam tylko zdania czy budżet panstwa powinien to refundować, jaka to jest skala, o jakich pieniążkach mówimy w skali całego kraju.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1816 dnia: Lipca 11, 2015, 09:14:10 pm »
0
Cytuj
adoptować nie chcieli
To też jestem w stanie zrozumieć. Wiele par chce mieć prawdziwie swoje dziecko. Poza tym procedury adopcyjne są tak zawiłe i też się ciągną chyba nawet latami, że po tym staraniu się 8 czy 10 lat o dziecko, kolejne dwa to już naprawdę męka. Nie dziwię się, bo zdaje się, że in vitro jest "szybszą metodą". Dobrze mówię czy się mylę? :P
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1817 dnia: Lipca 12, 2015, 12:10:49 pm »
+1
No to ja już jestem zagubiony. KK neguje, a katolicy pochwalają?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1818 dnia: Lipca 12, 2015, 08:54:25 pm »
+1
Bo moim zdaniem KK przestaje rozumieć człowieka współczesnego. Nie reformuje się, nie zastanawia nad tym jak wygląda wiek XXI a od razu neguje i nie pozwala. Mam wrażenie, że zamknęli się w swoich bezpiecznych, niemal średniowiecznych poglądach, nie dopuszczając myśli, że nauka, świat, badania, poglądy, ludzie - to wszystko idzie do przodu.
Bez urazy dla wszystkich, którzy myślą inaczej ;)

Zresztą czy katolik zawsze musi się zgadzać z Kościołem? Pewnie powinien, ale każdy ma swój rozum i swoje poglądy na świat. Nie zawsze da się ze wszystkim pogodzić. Zwłaszcza, że świat galopuje do przodu i niektóre opinie robią się przestarzałe.

Ileż to razy słyszałam od innych wierzących znajomych, że wierzą w Boga a nie w Kościół. I wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na Twoje zagubienie.

Choć generalnie przykro mi, że ja jako osoba wierząca zastanawiam się w ogóle nad takimi kwestiami i dochodzę do takich wniosków. Chciałabym, żeby wszystko ze sobą współgrało, np. nauka z Kościołem. Żeby to było przyjazne dla ludzi a nie stawało w opozycji do współczesności.
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2015, 09:02:50 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1819 dnia: Lipca 12, 2015, 10:55:45 pm »
0
Zresztą czy katolik zawsze musi się zgadzać z Kościołem? Pewnie powinien, ale każdy ma swój rozum i swoje poglądy na świat. Nie zawsze da się ze wszystkim pogodzić. Zwłaszcza, że świat galopuje do przodu i niektóre opinie robią się przestarzałe.
Właśnie; to zjawisko ma nawet w KK swoją nazwę - wolna wola.

A propos wolnej woli chciałbym zadać dość przewrotne pytanie, jestem ciekawy co na ten temat sądzi owsik: czy ma wolna wola ma w ogóle prawo istnieć? Jak mają się do niej wola szybka, Wola warszawska i wola w organizmie człowieka? Wola woli nierówna?

Pozdrawiam!
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1820 dnia: Lipca 13, 2015, 11:25:32 am »
+1
Bo moim zdaniem KK przestaje rozumieć człowieka współczesnego. Nie reformuje się, nie zastanawia nad tym jak wygląda wiek XXI a od razu neguje i nie pozwala. Mam wrażenie, że zamknęli się w swoich bezpiecznych, niemal średniowiecznych poglądach, nie dopuszczając myśli, że nauka, świat, badania, poglądy, ludzie - to wszystko idzie do przodu.
ale KK nie może zmieniać zdania w danej kwestii tylko, na podstawie jakiś trendów, czy na podstawie własnego widzi misie. Kościół przetrwał tyle wieków dzięki trwałości w swoich poglądach (nie licząc małych wyjątków, które się zdarzyły).
Nie bardzo rozumiem, czemu kwestia in vitro jest poruszana w tym temacie. Czy zamrażanie życia ludzkiego jest etyczne? Czy ma to związek z poszanowaniem tego życia? Ja mam szczere wątpliwości. Natomiast jeżeli ktoś się w ten sposób urodził nie powinien być nigdy traktowany jako człowiek gorszej kategorii, każdemu człowiekowi należy się taki sam szacunek bez względu na to w jaki sposób się urodził, ale to jest chyba oczywiste.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1821 dnia: Lipca 13, 2015, 07:20:12 pm »
0
Cytuj
ale KK nie może zmieniać zdania w danej kwestii tylko, na podstawie jakiś trendów
Ja to rozumiem i się zgadzam, ale to nie jest kwestia trendów. Kwestia in vitro itd. to nie jest trend. To jest wynik tego, że świat idzie do przodu, rozwija się nauka.
I świat będzie szedł do przodu, a KK coraz bardziej będzie odstawał i zostawał w tyle. Przez to będzie miał coraz więcej problemów.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2015, 07:21:54 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1822 dnia: Lipca 14, 2015, 05:23:39 pm »
0
Właśnie; to zjawisko ma nawet w KK swoją nazwę - wolna wola.

A propos wolnej woli chciałbym zadać dość przewrotne pytanie, jestem ciekawy co na ten temat sądzi owsik: czy ma wolna wola ma w ogóle prawo istnieć? Jak mają się do niej wola szybka, Wola warszawska i wola w organizmie człowieka? Wola woli nierówna?

hehehee oczywiście, że każda wola jest równa drugiej. A tak na serio, to oczywiście, że ma prawo istnieć i to, że ją masz jest najlepsze na świecie. Tylko, że członkowie KK wolna wolę mają i nie mają jej jednocześnie, bo niby możesz robić co chcesz, ale tylko tak jak nakazuje religia. Paradoks. Aby zostać bez grzechu musisz być często wbrew swojej naturze, a przecież Bóg stworzył Cie na swoje podobieństwo.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1823 dnia: Lipca 14, 2015, 06:51:50 pm »
0
Myślę, że wolna wola jest ograniczana przez moralność i sumienie. Dlatego coraz gorzej z tą wolną wolą i coraz gorsze rzeczy próbuje się nią usprawiedliwić.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Tymeg

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +138
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1824 dnia: Lipca 15, 2015, 07:53:43 am »
+3
Bez sensu, jeśli ktoś chce należeć do Kościoła to stosuje jego nauki czy mu się to podoba czy nie, a jeśli postępuje inaczej to jest po prostu hipokrytą.

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1825 dnia: Lipca 15, 2015, 08:46:04 am »
0
Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że doktryna KK i każdego innego jest oprarta na interpretacji. Interpretujący zawsze jej dokonuje przez pryzmat własnych doświadczeń i przekonań. Z tym jest problem bo człowiek A żyje w świecie A a interpretujący w B, który różni się już znacznie od A.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1826 dnia: Lipca 15, 2015, 11:32:42 am »
+1
doktryna KK i każdego innego jest oprarta na interpretacji.
Pudło!!! i to bardzo nietrafiony argument

Ewangelia wg św. Mateusza 5,33-37 (fragment)
Cytuj
Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

Ewangelia wg św. Mateusza 5,33-37 (drugi fragment)
Cytuj
Usprawiedliwianie się, krążenie dookoła tematu, kombinowanie, relatywizm moralny.. O tak, w tym wszystkim człowiek jest mistrzem. Jak nikt inny wypracowaliśmy technikę dostosowania poglądów do sytuacji oraz sytuacji do poglądów. Jezus mówi nam dzisiaj, że nasza mowa ma być prosta. Mamy być zdecydowanie na „Tak” dla miłości i zdecydowanie na „Nie” dla grzechu. Wszystko to co jest pomiędzy, to owoc wątpliwości, a wątpliwość jest owocem działania złego ducha w naszym życiu. Prosto i zdecydowanie – tak mówi nam Chrystus.

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1827 dnia: Lipca 15, 2015, 11:37:53 am »
0
hehehee oczywiście, że każda wola jest równa drugiej. A tak na serio, to oczywiście, że ma prawo istnieć i to, że ją masz jest najlepsze na świecie. Tylko, że członkowie KK wolna wolę mają i nie mają jej jednocześnie, bo niby możesz robić co chcesz, ale tylko tak jak nakazuje religia. Paradoks. Aby zostać bez grzechu musisz być często wbrew swojej naturze, a przecież Bóg stworzył Cie na swoje podobieństwo.

Bardziej miałem na myśli to, że Bóg jest wszechwiedzący i ma plan co do naszego życia, a to kłóci się z teorią Wolnej Woli, bo jaki mamy wybór skoro wszystko już zostało zapisane? :P
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1828 dnia: Lipca 15, 2015, 01:50:22 pm »
+1
To już Wasz (wierzących) problem. Ja mam sytuację czystą. Ja wyznaję zasadę: "nie bądź ch***em" i to mi wystarcza.
Bez sensu, jeśli ktoś chce należeć do Kościoła to stosuje jego nauki czy mu się to podoba czy nie, a jeśli postępuje inaczej to jest po prostu hipokrytą.
Oczywiście, że tak.
doktryna KK i każdego innego jest oprarta na interpretacji.
Pudło!!! i to bardzo nietrafiony argument

Ewangelia wg św. Mateusza 5,33-37 (fragment)
Cytuj
Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

Ewangelia wg św. Mateusza 5,33-37 (drugi fragment)
Cytuj
Usprawiedliwianie się, krążenie dookoła tematu, kombinowanie, relatywizm moralny.. O tak, w tym wszystkim człowiek jest mistrzem. Jak nikt inny wypracowaliśmy technikę dostosowania poglądów do sytuacji oraz sytuacji do poglądów. Jezus mówi nam dzisiaj, że nasza mowa ma być prosta. Mamy być zdecydowanie na „Tak” dla miłości i zdecydowanie na „Nie” dla grzechu. Wszystko to co jest pomiędzy, to owoc wątpliwości, a wątpliwość jest owocem działania złego ducha w naszym życiu. Prosto i zdecydowanie – tak mówi nam Chrystus.

No i właśnie o to chodzi. A każdy komu wytykam jego maluczkość zasłania się właśnie maluczkością mówiąc: "jestem tylko człowiekiem i mogę błądzić". Jezus oddał za Was życie, a Wy nie potraficie żyć w zgodzie z prawdami, które głosił. A to przecież żadne poświecenie.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1829 dnia: Lipca 28, 2015, 04:45:34 pm »
0
Fajnie, całkiem ciekawa dyskusja!

Osobiście żyję w zgodzie z nauczaniem Kościoła, w sensie akceptuję jego naukę. Jeśli od niej odchodzę, to tylko w skutek słabości, skłonności do grzechu.

Pax! :)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.