Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404476 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1710 dnia: Września 19, 2014, 07:37:21 am »
+4
Przypatruję się tej dyskusji i nie widzę dyskusji, bo dyskusja oznacza poszanowanie dla argumentów i sposobu myślenia, odczuwania drugiego człowieka. Tutaj tego nie ma.

Wiara nie potrzebuje dowodów, koniec, kropka. Tak samo wiara w istnienie Boga, Allaha, czy Latającego Potwora Spaghetti, jak też wiara w ich nieistnienie.
Nie musimy też wszystkiego rozumieć, choć oczywiście warto próbować.
Tyle, że tym, którzy wierzą żadne argumenty nie są potrzebne, a wobec tych, którzy nie wierzą żadne argumenty nie są możliwe.
Bo jak, drogi owsiku, wytłumaczysz komuś ważny dla Ciebie fenomen the Beatles, jeśli słucha zupełnie innej muzyki, a wszystko, co jest starsze niż tydzień w muzyce go nudzi? Ktoś powie - ok, chcę, żebyś mnie przekonał do The Beatles, ale jednocześnie będzie miał słuchawki na uszach, w których będzie grała jego muzyka, więc Twoje słowa, nawet te najgłośniejsze, nie będą miały sensu. Podobnie wygląda dyskusja w tym temacie, ale może i na całym NTS-ie.

Ty wierzysz, że Boga nie ma, wierzysz, że nie ma dobrych księży, wierzysz, że cały Kościół, czyli wspólnota wiernych, do której należy także Twoja żona - to zło wcielone. To jest Twoja wiara, tak? Wolę zapytać, bo z tego, co piszesz tak by to wyglądało, ale wolę doprecyzować.

Każdy ma prawo do wiary bądź niewiary. Problem zaczyna się, gdy w imię swoich, oczywiście jedynie słusznych, poglądów zaczynamy kpić z poglądów innej osoby. Możemy się różnić, pięknie różnić. Możemy ze sobą rozmawiać, ale niech będzie w tym szacunek, niech będzie ciekawość tego, czemu ktoś czuje, robi, myśli inaczej niż my. W sytuacji, gdy mówimy jasno - wiem,Bóg to bajka - nie zostawiamy żadnego pola do dyskusji z człowiekiem wierzącym. A skoro nie ma pola do dyskusji, to jak ma ona wyglądać? I w zasadzie po co ma być? Ty przecież już wszystko wiesz. Wiesz, że wiara to bujda na resorach, używana po to, by manipulować ludźmi, wiesz, że wierzący, poświęcający czas Bogu, Kościołowi, błądzą, że się mylą, uważasz to za głupie. Wiesz to i nikt i nic nie przekona Cię, że jest inaczej. A skoro tak, to po co dyskutować? A jednak zawzięcie próbujesz? Po co? Po to tylko, żeby wykazać ludziom wierzącym, że się mylą? Nie wykażesz. Tak samo, jak nikt nie wykaże Tobie, że się mylisz. Wszystko okaże się "w swoim czasie".

Chciałbym, żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Wcale nie uważam, że ateista nie może być wspaniałym człowiekiem, a katolik zwykłym ch...., bo się z tym spotkałem. Ale to nie znaczy, że każdy ateista jest wspaniały, każdy chrześcijanin ch.. itd. Samo to, że wierzymy nie oznacza, że jesteśmy dobrymi ludźmi, tak samo to, że nie wierzymy nie robi z nas seryjnych morderców. Czarno-biała wizja rzeczywistości istnieje tylko w bajkach. Ludzie to tylko ludzie. I aż ludzie. Od nas zależy, jacy jesteśmy, jacy będziemy.

Moja wiara... ktoś niedawno zapytał mnie, czy jestem wierzący. Odpowiedź nie była prosta, ale szczera.
Wierzę, bo zbyt wiele zdarzyło się w moim życiu, bym mógł sobie pozwolić na luksus niewiary. Zbyt wiele było... różnych wydarzeń, bym zwątpił. Nie będę ich wymieniał, bo często są to głęboko osobiste wydarzenia, wiele z nich nazwałbyś przypadkami, skoro nie dopuszczasz innej możliwości. Różnimy się tym, że ja dopuszczam. Dopuszczam możliwość Interwencji.
I ok, jeśli poczujesz się z tym lepiej, możesz mnie teraz wyśmiać, nie będzie to ani pierwszy, ani ostatni raz. Mogą też do Ciebie dołączyć inni ludzie, którzy będą ze mnie kpić, spoko, jestem przyzwyczajony. Wolę jak zrobicie to głośno, niż po kątach. Nadstawię nawet drugi policzek.

Wierzę, że są w Kościele ludzie dobrzy, ba, wierzę, że jest ich całkiem sporo, ale często są zakrzyczani, bądź nie potrzebują być "na świeczniku" i w efekcie słyszysz głównie o molestowaniu, oszustwach itd.
Widzisz to, bo dobro nie jest medialne. Dobro siedzi cicho, gdy zło się panoszy. " Do zwycięstwa zła wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie robili." Nie twierdzę, że na świecie nie ma zła, nie twierdzę, że znam sens cierpienia, które dotyka, w taki czy inny sposób, wszystkich ludzi. Nie twierdzę, że znam wszystkie odpowiedzi, ba, nawet nie twierdzę, nie mogę twierdzić, że jestem dobrym chrześcijaninem, czy po prostu dobrym człowiekiem. Nie, najczęściej jestem po prostu wredną, zgorzkniałą, cyniczną mendą, ale próbuję być dobry. Dzień po dniu, godzina po godzinie. Nie zawsze wychodzi, wiadomo. Ale próbuję, bo wierzę, że ma to sens. Bo wierzę, że poza tym, co jest tutaj i teraz jest coś więcej. Wierzę, dopuszczam taką możliwość. Wierzę i chcę być gotowy, kiedykolwiek przyjdzie mój czas...
A to, czy poświęcę w ciągu dnia Bogu, w któremu wierzę czas, w którym mógłbym obejrzeć jakiś kiepski odcinek serialu, to już wyłącznie moja decyzja. Nie sądzisz?
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1711 dnia: Września 19, 2014, 02:17:02 pm »
0
Ani razu nie powiedziałem, że cały kościół, że cała wspólnota to zło wcielone. Ja wytykam tylko hipokryzję, która pojawia. Wiara w Boga nie jest zła. To ludzie zmienili Boga w tego, którego trzeba się bać. A nie tego który kocha, tych którzy kochają wszystkich i pragna się tym cieszyć. Ani razu nie powiedziałem też, że JA MAM RACJĘ. Wręcz przeciwnie, bardzo często powtarzam, że dopuszczam do siebie myśl, że się mylę, więc prosze nie mów mi, że odbieram pole do dyskusji. Za każdym razem gdy zadaję jakieś pytanie, to odpowiedź jest w dziwny sposób wymijająca, albo nie ma odpowiedzi. I do cholery jasnej NIE JESTEM ATEISTĄ!
Ateiści są dla mnie tak samo obłudni jak ludzie wierzący w Boga.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1712 dnia: Września 19, 2014, 03:37:16 pm »
+2
Ty za to jesteś wypadkową wszystkiego co złe w wierzących i niewierzących; poczytaj te głupoty co piszesz:

Cytuj
Czasem dla "rozrywki" włączam w samochodzie radio Maryja
Cytuj
Cuda??? Błagam.
Cytuj
który z Was kochani wierzący i cudownie kochający bliźniego wybaczyłby bliźniemu obcinającemu waszym bliskim głowy???

To cytaty tylko z paru postów. Bije z nich ignorancją, prześmiewczością i ironią - uważasz, że tobie wolno bo nigdzie nie zadeklarowałeś się że będziesz robił tak, albo inaczej. Nikomu nic nie obiecywałeś, nikogo nie masz nad sobą więc myślisz że wszystko co akurat przyjdzie ci do głowy nie podlega dyskusji. Smutne, jeśli to co piszesz odzwierciedla to co masz w głowie.
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1713 dnia: Września 19, 2014, 04:04:46 pm »
0
Owsik mógłbyś rozwinąć ostatnie zdanie na temat tego, że ateiści są obłudni?

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1714 dnia: Września 19, 2014, 04:32:49 pm »
0
A widzisz Mikusie, boli to i bardzo dobrze, w czuj się teraz w sytuacje twoich znajomych katolików, gdy mówisz im prosto w twarz, że są obłudnikami  :D

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1715 dnia: Września 19, 2014, 07:10:33 pm »
+1
Obłudni, bo stwierdzają fakt, że Boga nie ma.
hkt: powyciągałeś to z kontekstów i jeszcze mnie próbujesz obrazić  nazywając mnie ignorantem. Kiedyś chciałem być bratem zakonnikiem, franciszkaninem. Mocno siedziałem przy KK.
Radio Maryja włączam dla rozrywki, bo tam pojawiają się różne cudaki mówiące różne śmieszne rzeczy. Nie śmieję się z modlitwy (chociaż przypomina zwykłą mantrę), bo to próba kontaktu z Bogiem. a to przecież cel katolików - byc jak najbliżej Boga. Tam mówi się jak wspaniały jest Bóg, wymienia się różne "imiona" Matki Bóżej (wspaniała, wyrozumiała, boleściwa, częstochowska, niepokalana itd.)... jednak jeszcze ani razu nie słyszałem w tym radio "pomagajmy biednym dzieciom", "pomagajmy bezdomnym" ... ani razu. Myślę, że jeżeli pan Bóg istnieje, to ostatnią rzeczą na jakiej mu zależy, to wychwalanie jego imienia. Chyba miłość jest dla niego ważniejsza. Miłość do bliźniego.
Nie razi mnie miłość, dobro i oddanie Bogu.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1716 dnia: Września 20, 2014, 12:04:33 am »
0
A widzisz Mikusie, boli to i bardzo dobrze, w czuj się teraz w sytuacje twoich znajomych katolików, gdy mówisz im prosto w twarz, że są obłudnikami  :D
A widzisz, pudło. Czytam posty Owsika z zainteresowaniem i poprosiłem go o rozwinięcie tego co zawarł w jednym zdaniu, ponieważ wcześniej bardzo kompleksowo uzasadniał swoje racje, tutaj tego nie zrobił.
Pomysłu, że wmawiam moim znajomym katolikom, że są obłudnikami nawet nie komentuje bo to w 100% wytwór Twojej wyobraźni.
Niemniej zawsze miło zaobserwować tę osławioną miłość bliźniego : "boli to i bardzo dobrze". Klask, klask, klask.



Odnośnie postu Owsika - moim zdaniem problem zasadza się w (jak zwykle) podejściu do sprawy. Moje osobiste jest takie, że biorąc pod uwagę to co wiemy na temat powstawania religii, kultów, ich ilości w historii świata, nie mam podstaw by wierzyć, że istnieje Budda, Jahwe, Allah czy cokolwiek innego.
Duża grupa osób posuwa się do stwierdzenia, którego użyłeś w swoim poście, mianowicie definitywnej deklaracji - boga nie ma. I oczywiście można odpowiedzieć np. "a udowodnij, że go nie ma".
I tu jest klops bo jest to technicznie niemożliwe. Tak jak nie można udowodnić, że nie ma wróżek, jednorożców i supermana - a jednak 99% ludzi (wierzących, niewierzących - nie ma znaczenia) spytana o istnienie powyższych stwierdziłaby, że z pewnością ich nie ma.
Konkluzja - stwierdzenie "boga nie ma" jest w wielu przypadkach pochodną i skrótem od "nie ma wystarczająco....(tutaj bardzo długi wywód)....żeby wierzyć", chyba że mówi to gimnazjalista, który nie lubi lekcji religii, wtedy ciężko posądzać o jakąś intelektualną głębię :D

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1717 dnia: Września 20, 2014, 12:11:23 am »
+1
Niemniej zawsze miło zaobserwować tę osławioną miłość bliźniego : "boli to i bardzo dobrze". Klask, klask, klask.
A bo widzisz cierpienie uszlachetnia i miałem nadzieję, że to będzie dla Ciebie lekcja pokory i nauczy Cię szacunku dla katolików, ale jak widać myliłem się :( .................  ;)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1718 dnia: Września 21, 2014, 12:23:50 pm »
+2
Czasami jednak Wam zazdroszczę. Czego? Nie wiem jak to nazwać. To chyba naiwność, łatwowierność, ale w tym pozytywnym znaczeniu. Ta dziecięca naiwność, czysta i dobra. Możecie w każdej chwili zwrócić się z prośbą o pomoc. Nie ważne czy ją otrzymacie czy nie, ale to pewnie daje wiele sił i nadzieję. Tego Wam zazdroszczę.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1719 dnia: Września 21, 2014, 12:43:53 pm »
0
Ta dziecięca naiwność.
Czy chcesz przez to powiedzieć, że Ty wiesz lepiej???

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1720 dnia: Września 21, 2014, 03:02:05 pm »
0
Nie. Chce przez to powiedzieć, że nie ma nic lepszego niż czysta wiara i naiwność... Naiwność ta dobra. Naiwność=nieskazitelna mocna wiara (w  cokolwiek). Ta wiara, z którą poszli na pewną śmierć tysiące powstańców, ta wiara, z którą Kolbe poszedł z dziećmi... coś niesamowicie czystego i dobrego. Tego Wam zazdroszczę. Tej możliwości powierzenia spraw komuś kto może wszystko. Może uratowac przed złym.
Ja natomiast nie mam takiej możliwości...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1721 dnia: Września 21, 2014, 08:33:48 pm »
0
Kolbe nigdzie z dziećmi nie poszedł. Korczak z nimi poszedł ;) Kolbe poszedł na śmierć za współwięźnia. Aczkolwiek oba przykłady pasowałyby do tego, co chciałeś napisać. Ja tylko poprawiam ;)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1722 dnia: Września 23, 2014, 03:27:16 pm »
0
Przepraszam. Coś mi się pokręciło... aż mi wstyd.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1723 dnia: Września 30, 2014, 10:43:08 pm »
0
Trafiła do mnie ta konferencja:
Ks. Marek Bałwas - Konferencja Wołomin Par. MBCZ 09.06.2013r.
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1724 dnia: Października 23, 2014, 07:26:25 pm »
0
Tego gościa też Wam zazdroszczę :) Co to za koleś? Skąd Wy go żeście wytrzasnęli?
http://demotywatory.pl/4407127/Katolikow-prawo-nie-obowiazuje
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)