Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 407564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1680 dnia: Września 04, 2014, 07:51:54 pm »
0
Zobacz na ilość nienawiści jaką codziennie w mediach sączy się w stosunku do różnych grup społecznych, w zależności od celu.

Głównie pod adresem Kościoła, LOL.
No nie wiem czy głównie, ale co racja to racja, kosciół dostaje po dupie ostatnio, ale nie jest do do końca niezasłużona nienawiść. Czy nie?
Knife: wiem, że mielimy ten temat, ale dlaczego bronisz nam dyskusji. Mimo, że jest to przerzucanie się argumenami, to jest to forum dyskusyjne, więc dyskusja jest tu dozwolona. Jeżeli natomiast chcesz, aby coś się tu rozwijało, rodziło itp., to proszę bardzo, możesz przecież zacząć jakiś wątek.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1681 dnia: Września 04, 2014, 08:46:06 pm »
0
Czy ja komuś zabraniam dyskutować? :)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1682 dnia: Września 04, 2014, 09:15:31 pm »
+1
Oczywiście, że nie. Jednak mozna to odczuć po lekturze Twoich postów, które poniekąd wyśmiewają naszą dyskusję...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1683 dnia: Września 04, 2014, 09:32:52 pm »
0
No nie wiem czy głównie, ale co racja to racja, kosciół dostaje po dupie ostatnio, ale nie jest do do końca niezasłużona nienawiść. Czy nie?

Nie wiem, nie mi oceniać. Osobiście uważam że jedni są drugich warci. ;)
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1684 dnia: Września 06, 2014, 05:15:49 pm »
0
No i to tez jest do przedyskutowania. tzn. jakich drugich? Dlaczego oni sa siebie warci? czy ja zaliczam się do tych drugich? Ja nie walcze z kościołem, nie pragnę jego upadku. Kurde powiem więcej: najprawdopodobniej przyłączyłbym się do kościoła gdyby był prawy i sprawiedliwy. Gdyby najwazniejsza dla kościoła była miłość, bo to przecież Bóg jest miłością. Ja bym chciał, żeby kościół nie był obłudną instytucją.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline cravenciak

  • Newsman
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3596
  • Respect: +1425
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1685 dnia: Września 06, 2014, 05:52:33 pm »
0
Jak tak czytam Twóje posty owsik, to chyba Ci się strasznie The Unholy spodoba ;D

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1686 dnia: Września 06, 2014, 06:04:00 pm »
0
A co to?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline cravenciak

  • Newsman
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3596
  • Respect: +1425
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1687 dnia: Września 06, 2014, 06:17:37 pm »
0
Nutka z World On Fire. Myles tam ładnie ciśnie po księżulach :P

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1688 dnia: Września 06, 2014, 07:03:20 pm »
+1
Owsik, napisałeś: "Kościół* dostaje po dupie ostatnio, ale nie jest do do końca niezasłużona nienawiść". Ci pierwsi to właśnie Kościół, a drudzy to oskarżający go - niech będzie, że przeciwnicy Kościoła. Są siebie warci bo postępują bardzo podobnie, na swój sposób oczywiście. Ja też przyłączyłbym się do prawych, sprawiedliwych, bogatych, mądrych, pięknych i w ogóle ale tak się nie da. Kościół to społeczność która składa się z ludzi, a ludzie są różni i większość popełnia błędy. To zależy tylko od ciebie jaki będzie twój Kościół jeśli będziesz do niego należał - papież może robić i mówić źle ale ciebie to nie dotyczy bo jest zwierzchnikiem tylko na Ziemi.

Myślę że powinieneś udać się do jakiegoś księdza, może w seminarium bo tam są "świeży" i odkrywają wiarę tak samo jak ty :P
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1689 dnia: Września 07, 2014, 12:15:00 pm »
0
Tylko, że ja nie jestem przeciwnikiem kościoła. Ja jestem przeciwnikiem tego, co sie w jego kręgach dzieje. Nie zależy mi na tym, aby to byli ludzie piekni, młodzi i bogaci (chociaż życzę tego każdemu). Wolałbym, aby byli dobrzy, bo za takich się podają. Nie odkrywam wiary. Ja nie wierze w Waszego Boga. Ja chcę być dobrym człowiekiem i sprawiedliwym też.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1690 dnia: Września 07, 2014, 02:12:32 pm »
0
Ja nigdzie nie napisałem że jesteś przeciwnikiem Kościoła  ;)

Skoro nie wierzysz w Boga oraz wcale nie dążysz do odkrywania wiary, to bądź dobrym człowiekiem (bo chcesz nim być) i przestań zadawać pytania które mają na celu jedynie podważanie prawd które wyznają osoby wierzące. Nie wierz i daj wierzyć.
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1691 dnia: Września 07, 2014, 02:56:20 pm »
0
Fakt. Nie nazwales mnie przeciwnikiem sorry, źle to odczytalem.
Nie zabraniaj mi jednak bycia ciekawym innych poglądów. Kto pyta ten nie błądzi.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1692 dnia: Września 14, 2014, 10:06:10 pm »
+1
 Takie cos bylo na fejsie. Ciekawe, ale wydaje mi sie, ze to dotyczy również niewierzących, jak i wierzących w drugą stronę... naprawdę łebski koleś to pisał:

"Jeśli ludzie Kościoła będą utwierdzać się w przekonaniu, że niewierzących nie warto słuchać, tylko trzeba ich nachalnie nawracać albo potępiać, to mówiąc krótko i dobitnie - sami zniszczymy chrześcijaństwo.
Kilka dni temu w Łodzi miało miejsce symboliczne wydarzenie. Podczas wrześniowej edycji "Dialogów w katedrze" arcybiskup Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania o ateizm. W dialogu uczestniczył m.in. zdeklarowany ateista.
 
Dobrze, że w Kościele wciąż są przestrzenie otwarte na dialog z niewierzącymi. Niestety takich przestrzeni jest mało. Zdecydowanie częściej słyszę, że z ateistami nie ma sensu rozmawiać, a nawet trzeba z nimi walczyć, bo są zagrożeniem dla chrześcijaństwa.
 
Taki sposób myślenia jest szkodliwy dla samego Kościoła. Nie możemy udawać, że nie słyszymy krytycznych głosów na nasz temat. Wręcz przeciwnie - powinniśmy z uwagą słuchać, co mają nam do zarzucenia niewierzący. Nawet jeśli część z tych zarzutów wydaje się nam być bezpodstawna. W każdym krytycznym spojrzeniu jest trochę prawdy, której usłyszenie może pomagać nam się nawracać i naprawiać błędy oraz zaniedbania.
 
Doskonale rozumie to ks. Tomas Halik, który w książce "Cierpliwość wobec Boga" pisze: "Kiedyś wpadła mi w ręce publikacja pewnego biskupa, nosząca podtytuł 'Książka dla poszukujących i wątpiących', po którą sięgnąłem z zaciekawieniem, ponieważ znam osobiście i lubię jej autora. Po kilku stronach stwierdziłem jednak, że podtytuł - niezależnie od tego, czy pochodził od autora, czy od rzutkiego wydawcy - jest jedynie chwytem reklamowym. Ton całej książki zdradzał, że autor traktuje poszukujących z pozycji kogoś, kto już znalazł, a wątpiących z pozycji kogoś, kto chce i potrafi przemienić ich wątpliwości w pewność. Postanowiłem więc pisać książki innego rodzaju - jako ktoś, kto wątpi z wątpiącymi i poszukuje z poszukującymi. I już wkrótce miałem poczucie, że Pan ten zamiar naprawdę przyjął, a nawet potraktował go jeszcze poważniej niż ja sam w momencie, gdy taka myśl przyszła mi do głowy. Żeby praca moja nie była jedynie grą pozorów, Bóg postanowił wstrząsnąć wieloma religijnymi pewnikami, które w tamtym czasie uznawałem. Ale też dzięki temu przygotował dla mnie niezwykle zaskakujący i cenny dar: właśnie w owym 'wyłomie', w chwili, gdy zadrżały i runęły wspomniane pewniki, właśnie poprzez tę 'dziurę w dachu', w kotłowaninie pytań i wątpliwości ukazał mi swoje oblicze, jakiego nigdy wcześniej nie znałem. Zrozumiałem, że 'spotkanie z Bogiem', nawrócenie, przyjęcie z wiarą tego, w jaki sposób Bóg się objawia, a Kościół to objawienie przedkłada, nie jest końcem drogi. Wiara jest 'kontynuacją', przypomina na tym świecie nigdy niekończącą się drogę. Prawdziwe poszukiwanie religijne w naszym życiu tu, na ziemi, nigdy nie może zakończyć się tak, jak kończy się udane poszukiwanie jakiegoś przedmiotu, to znaczy - jego znalezieniem i posiadaniem; nie zmierza bowiem do żadnego przedmiotowego celu, lecz do serca Tajemnicy, która jest niewyczerpana, która nie ma dna".
 
Jeśli zabraknie nam chęci pokornego wsłuchiwania się w głos niewierzących i przyjmiemy postawę wszystkowiedzących i nieomylnych, to być może będziemy czuć pewną wyższość i samozadowolenie, ale tak naprawdę będziemy wyrządzać krzywdę Kościołowi. Naszą misją jest niesienie Ewangelii światu. Nie da się tego robić w sposób autentyczny i skuteczny, jeśli nie będziemy nieustannie otwierać się i konfrontować z otaczającą nas rzeczywistością.
 
Łatwo jest utwierdzać się w swoich przekonaniach i żyć w poczuciu wyższości. Ale to jest droga donikąd albo jeszcze gorzej - to może być samobójstwo dla chrześcijaństwa. Dlatego uważam, że powinniśmy sobie wziąć do serca jeszcze jedną myśl ks. Halika, który we wspomnianej już wcześniej książce pisze: "Po bitwie pod Białą Górą katoliccy zwycięzcy wybudowali na miejscu tego starcia kościół Matki Bożej Zwycięskiej, obraz triumfującego Kościoła, ecclesia triumfans. Być może druga Maria, Maria Magdalena, tak jak przedstawia ją św. Grzegorz, mogłaby być obrazem Kościoła poszukującego, Kościoła zwyciężającego cierpliwością swojego szukania i swojej palącej tęsknoty. Być może obraz ten byłby dzisiaj bardziej wymowny niż pierwszy; bo jeśli wiara może czymś 'zwyciężać' niewiarę, to jedynie skalą swej cierpliwości i prawdziwości swej tęsknoty."
 
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2014, 10:07:52 pm wysłana przez owsik »
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3758
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1693 dnia: Września 15, 2014, 04:16:05 pm »
+1
"Jeśli ludzie Kościoła będą utwierdzać się w przekonaniu, że niewierzących nie warto słuchać, tylko trzeba ich nachalnie nawracać albo potępiać"
Jak rozumiem ta teza postawiona jest, na jednym być może (bo nie znamy treści tej książki) konkretnym przykładzie?
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2014, 04:37:45 pm wysłana przez Bluebird »

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +864
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1694 dnia: Września 15, 2014, 07:53:26 pm »
0
No nie znam tej książki, więc nie odpowiem Ci na to pytanie. Myślę jednak, że chodzi tutaj o to by byc otwartym na dialog, a nie z góry uważać, że ten, który nie podziela naszego zdania nie jest godzien rozmowy. Po co przykład? Czy to nie jest właśnie okazaj do porozmawiania na temat wiary i niewiary?

Post Merge: Września 15, 2014, 09:41:04 pm
Aha i jeszcze jedno kołacze mi się po głowie, który z Was kochani wierzący i cudownie kochający bliźniego wybaczyłby bliźniemu obcinającemu waszym bliskim głowy??? Ja wiem, że to hradokorowe pytanie, ale przecież powinniście nadstawić drugi policzek, no nie?
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2014, 09:41:04 pm wysłana przez owsik »
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)