Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1575 dnia: Kwietnia 27, 2014, 01:58:34 pm »
0
Nieważne ilu obroni się księży molestujących dzieci, ważne żeby PR był dobry :) To jest właśnie świętość wg KK.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline cravenciak

  • Newsman
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3596
  • Respect: +1424
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1576 dnia: Kwietnia 27, 2014, 02:14:25 pm »
0
Cytuj
Poza tym to świętych jest podobno nawet 10 tyś

10 000 na ponad 10 miliardów ludzi, to chyba jednak duże wyróżnienie :p

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1577 dnia: Kwietnia 27, 2014, 03:23:46 pm »
0
1. Ludzi na świecie jest nieco ponad 7 miliardów
2. Katolików jest prawie 1,3 miliarda ...

Nadal nikt nie odpowiedzial na moje plytania.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Witek

  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 8788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +500
    • http://bulak.home.pl/blog
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1578 dnia: Kwietnia 27, 2014, 03:45:20 pm »
0
Aktualnie 7 miliardów. Kosciol nadawal tytuly swietych od wielu lat :)

Offline cravenciak

  • Newsman
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3596
  • Respect: +1424
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1579 dnia: Kwietnia 27, 2014, 04:11:00 pm »
0
1. Ludzi na świecie jest nieco ponad 7 miliardów
2. Katolików jest prawie 1,3 miliarda ...

Nadal nikt nie odpowiedzial na moje plytania.

Chyba kilka pokoleń minęło przez te 2014 lat ;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1580 dnia: Kwietnia 27, 2014, 04:18:58 pm »
+4
No to dzisiaj wielkie święto. Wszystkie media zwrócone są w strone Rzymu. A ja mam pytanie: dlaczego ludzie decydują o tym kto jest święty? Troszkę to dziwne, prawda? To, że ktoś był dobrym człowiekiem jak na przykład Jan Paweł II, to jasne i są dowody itp. Ale żeby go nazywać świętym, to - moim zdaniem - troszkę grubymi nićmi szyte, bo przecież święty jest Duch Święty, czyli jeden z trójcy, czyli właściwie Bóg. Czy nazywanie kogos świętym nie jest zbyt odważne ze strony człowieka? Gdzie pokora?
Poza tym to świętych jest podobno nawet 10 tyś, więc to słabe wyróżnienie chyba, nie?

Świętość Trójcy to coś innego niż świętość ludzi. ale to już zagadnienie teologiczne, nie wiem czy Was to interesuje.

Z wybieraniem tych świętych wiąże się bardzo skomplikowany proces - w końcu trzeba z pewnością stwierdzić, że ta osoba jest w niebie - w co wierzymy. U progu chrześcijaństwa zasady nie były takie restrykcyjne, przeważnie męczenników od razu po śmierci uważało się za świętych - zgodnie ze słowami Jezusa, że kto straci swoje życie za mnie, zyska je, etc. - Miało to też na celu stworzenie kanonu osób godnych do naśladowania. Prosta sprawa - jak katolik zastanawiał się jak ma żyć to w dobie pozbawionej internetów otwierał księgę z żywotem świętych i naśladował. Odnośnie instytucji świętego - myślę, że jest nie ma kontrowersyjnych osób, które mają takowy tytuł, albo jest ich niewiele, ale widać Kościół uznał ich świętość i to z pewnością nie dlatego żeby bronić swoich interesów. Spokojna głowa, wszyscy ci papieże-kretyni, ludzie przesadnie zaangażowani politycznie robiący różne machlojki, etc. nie są świętymi! Co prawda kiedyś nawet Karola Wielkiego kanonizowano, ale takie przypadki szybko zostawały naprawiane.
Obecnie cały proces wyboru osoby na świętego jest cholernie skomplikowany, trwa latami - ok, w przypadku naszego papieża poszło to bardzo szybko, moim zdaniem też trochę za szybko, ale spoko, tak widocznie miało być. Jakby były jakieś wątpliwości to z pewnością tak łatwo by nie było - np kard. Wyszyński do dzisiaj ma zablokowany proces, nie potrafią go beatyfikować nawet, a jest mnóstwo procesów, które ciągną się od głębokiego średniowiecza.
Jeśli ktoś chce poczytać dokładnie o samym procesie to można sięgnąć do konstytucji JP II "divinus-perfectionis-magister" określającej zasady beatyfikacji.

W skrócie wymogi są takie: Dowiedzenie heroiczności cnót kandydata, konieczność cudu - bez tego nie ma żadnej mowy o beatyfikacji. W procesie bierze także udział tzw. adwokat diabła, który bada wszelakie czarne zakątki życia osoby mającej zostać świętym lub błogosławionym. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że pierwszym procesem, w którym brał udział "adwokat diabła' był proces naszego krakowskiego św. Stanisława

a to ta świętość Owsik wg Ciebie to słabe wyróżnienie czy brak pokory? Bo postawiłeś dwie kontrastowe sugestie :P Ale rozumiem, że dla rozpoczęcia tematu ;) Świętych wybiera się po śmierci, nikt samego siebie świętym nie uznaje, więc raczej nie robi się tego z braku pokory. Celem jest pokazanie wzoru do naśladowania, docenienie cnót chrześcijańskich i propagowanie dobrych idei. To wg mnie dobra rzecz, że Kościół, który ma swoje słabe strony docenia jednostki, które niosą dobro - nie traktuję tego jako usprawiedliwianie swojego postępowania w stylu: "popatrzcie nie jest z nami tak źle, mamy tylu wspaniałych świętych, kościół jest ekstra" tylko "jeśli myślisz, że jesteś do dupy, jeśli widzisz kościół umęczony i beznadziejny - to popatrz: są ludzie, którzy swoim postępowaniem szerzą dobro - naśladujmy ich wszyscy, a będziemy szerzyć dobro na świecie"
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2014, 04:26:09 pm wysłana przez Grzon »

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1581 dnia: Kwietnia 27, 2014, 04:23:57 pm »
0
To, że są święci, których świętość została potwierdzona jeszcze nie oznacza, że nie ma innych świętych, bo jest możliwe, że są także święci o których my tu na ziemi nie wiemy.

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1582 dnia: Kwietnia 27, 2014, 04:34:13 pm »
+4
Ja nadal jestem za połączeniem tego wątku z wątkiem "Humor" :D
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1583 dnia: Kwietnia 27, 2014, 07:16:06 pm »
0
Jeżeli chodzi o brak pokory, to chodzilo mi o to porównanie sie do ducha sw., ale skoro to jest inna swietosc, to luz.
Knife, a co Cie tak bawi?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1584 dnia: Kwietnia 27, 2014, 08:11:43 pm »
+3
to Cię uspokajam, w Kościele nikt do Ducha Św. nie ma zamiaru się porównywać ;)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1585 dnia: Kwietnia 28, 2014, 02:51:14 pm »
+2
No to mi akurat zwisa, ale tak sobie pomyślałem, że to by głupie było no nie?
Ale i tak dziwi mnie ta sprawa z nadawaniem świętości. No bo ludzie od razu modlą się do świętych. Wczoraj w radio słyszałem, jak jeden z gości programu, który nadawał relację z Rzymu, powiedział, że jak papiez Polak umarł, to on od razu do niego zaczął się modlić. Mi się wydaje, że powinno się modlić do Boga, no nie? Czy ja już tak nic nie rozumiem i tępy jestem?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1586 dnia: Kwietnia 28, 2014, 02:55:25 pm »
0
Mi się wydaje, że powinno się modlić do Boga, no nie?
ale czy modlenie się do świętych wyklucza modlenie się do Boga?

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1587 dnia: Kwietnia 28, 2014, 02:57:00 pm »
0
Masz rację, modli się do Boga. Ale można też modlić się do Niego za wstawiennictwem świętych.
Święci są też właśńie po to, żeby za ich pośrednictwem coś sobie "wymodlić". Więc to nie jest tak, że święty Ci te modlitwy spełni tylko wstawia się za Tobą i Twoją intencją do Boga.

Dzisiaj tak sobie myslałam, Owsik, że podoba mi się Twoja postawa. Wiem, że jesteś niewierzący, ale podoba mi się to, że pytasz i szukasz odpowiedzi, zrozumienia. Niektórzy wolą bezmyślnie atakować i krytykować zamiast poprowadzić dialog (to się tyczy obu stron).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2014, 03:02:18 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1588 dnia: Kwietnia 28, 2014, 04:32:28 pm »
0
To ja chciałbym zapytać o samą instytucję modlitwy.
Wychodząc z założenia, że bóg istnieje, mamy do czynienia z istotą tak wszechpotężną iż ludzki umysł nie jest w stanie tego pojąć. Jest to twórca całego wszechświata, rzeczy tak niewyobrażalnie wielkiej że zawodzą wszelkie skale i porównania.
Ma swój boski plan, którego trzyma się od zarania dziejów - więc dlaczego prosić go o zmianę tego planu konkretnie pod nasze potrzeby? Czy wierzący nie postrzegają tego jako arogancji i chęci załatwienia własnego interesu na zasadzie "słuchaj szefie, dałoby się coś tam zrobić...?" kiedy jedną z naczelnych cnót chrześcijaństwa ma być pokora?

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1589 dnia: Kwietnia 29, 2014, 02:59:34 pm »
0
Zkłądając, ze wszystko w co wierzą chrześcijanie to wydaje mi się, że tutaj nie ma szans na arogancję, bo Bóg  dał nam wszystkim wolną wolę, więc nie mógł założyć, że zrobimy cos po Jego myśli. Plan może dotyczyć jedynie począku i końca oraz "środka", czyli życia i śmierci Chrystusa. Reszta jest wolna wolą. Tak mi się wydaje. Poprawcie mnie jeżeli się mylę moim drodzy chrześcijanie.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)