Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1545 dnia: Kwietnia 14, 2014, 07:20:23 pm »
0
Ale z drugiej strony to takie trochę niefair, przecież tam w obecności świadków, podczas tego chrztu, ślubuje się wychowanie dziecka w wierze, wyznaje swoją wiarę...
A ja nie widzę problemu, można wychowywać dziecko w wierze będąc niewierzącym, oczywiście gdyby dwoje rodziców było nie wierzących to by było trochę dziwne, ale jeżeli jest jeden rodzic wierzący a drugi się na to zgadza, żeby tak wychowywać swoje dziecko to co stoi na przeszkodzie, oczywiście jest o tyle trudniejsza sytuacja, że pewne kwestie prędzej czy później trzeba dziecku wytłumaczyć, ale mimo wszystko uważam, że się da, zresztą to w jaki sposób się dziecko wychowuje leży w kwestii obojga rodziców.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1546 dnia: Kwietnia 14, 2014, 08:01:29 pm »
0
Nie chodzi mi o wychowanie, bo to co napisałeś jest dla mnie w stu procentach zrozumiałe (jak napisałam jest to dla mnie niejako akt wiary i miłości, że osoba niewierząca decyduje się na ślub kościelny i chrzest oraz pozwala tej drugiej osobie wychowywać ich wspólne dziecko w wierze, w którą sama nie wierzy czy wątpi, wbrew swoim przekonaniom i obiekcjom). Chodzi mi o moment zapewnienia o wierze w świątyni. Choć może to po prostu tylko problem dla mnie, bo nie potrafię mimo wszystko postawić się w roli niewierzącego, którego stać na wypowiedzenie takiej "nieprawdy" ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2014, 08:10:24 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1547 dnia: Kwietnia 14, 2014, 09:03:55 pm »
0
A spoko, ja nie zastanawiałem się nigdy nad tym, ale myślę, że najważniejsze są uczciwe zamiary wobec siebie dwojga ludzi podczas przysięgi, więc to pewnie nie jest aż tak wielki problem, chociaż tak jak mówię nie czuję się kompetentny, żeby się w tej kwestii wypowiadać  ;)

Offline Solid

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Respect: +24
    • Tortilla Libre
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1548 dnia: Kwietnia 14, 2014, 10:47:31 pm »
0
Choć może to po prostu tylko problem dla mnie, bo nie potrafię mimo wszystko postawić się w roli niewierzącego, którego stać na wypowiedzenie takiej "nieprawdy" ;)
meh

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1549 dnia: Kwietnia 15, 2014, 04:38:53 pm »
0
Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym jak to wyglądało podczas chrztu: po prostu nic nie mówiłem.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1550 dnia: Kwietnia 15, 2014, 06:39:08 pm »
0
Okej, tak myslałam. Dzięki za odpowiedź :)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1551 dnia: Kwietnia 15, 2014, 08:04:36 pm »
+1
Dla mnie ważniejsze od tego czy moja rodzina będzie chodziła do kościoła ważniejsze jest to czy będą dobrymi ludźmi. Jeżeli mój synek będzie dobry, to niech łazi do kościoła ile wlezie... niech mu się odciski robią od tego chodzenia, ale jeżeli zobaczę, że dzieje mu się krzywda z tego powodu, to będą o tym pisali w gazetach i na nekrologach.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1552 dnia: Kwietnia 15, 2014, 08:29:15 pm »
0
Żona chodzi do kościoła? Dzieje jej się z tego powodu jakaś krzywda?
Sprecyzuj pojęcie krzywdy z powodu chodzenia do kościoła  :)

"Dla mnie ważniejsze od tego czy moja rodzina będzie chodziła do kościoła ważniejsze jest to czy będą dobrymi ludźmi."
Nie sposób zaprzeczyć.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2014, 08:31:54 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1553 dnia: Kwietnia 15, 2014, 10:32:31 pm »
0
Nie dzieje jej się krzywda, chociaż czasem, gdy spieramy się na ten temat (baaaardzo rzadko się spieramy na sprawy światopoglądowe, ale zdarza się powiedzmy 3 razy w roku) zdarza jej się unosić całkiem niepotrzebnie.
A krzywdę może mojemu zrobić jakiś ksiądz pedofil. Gdyby mój synek chciał zostać ministrantem nie zabroniłbym mu tego.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1554 dnia: Kwietnia 16, 2014, 09:19:14 am »
0
"A krzywdę może mojemu zrobić jakiś ksiądz pedofil." - Myślę, że w takiej sytuacji każdy by zareagował. Ale nie każdy ksiądz to pedofil i nie każdy pedofil to ksiądz. Nie ma co uogólniać. Te przypadki są nagłaśniane i słusznie, że są, ale nie widzę powodów, żeby myśleć, że wśród księży jest więcej pedofilów niż wśród chociażby kucharzy, czy informatyków. Tyle, że tamte przypadki nie są tak nagłaśniane, bo jednak hasło ksiądz - pedofil jest zdecydowanie bardziej medialne niż mechanik samochodowy - pedofil, a ksiądz morderca bardziej przyciąga uwagę niż bibliotekarz sadysta ;) Zgodzicie się?  Nie mówię, że zjawiska nie ma, bo jest. Absolutnie go nie neguję, czy nie usprawiedliwiam.

Zostaje kwestia proporcji. Tyle, że to kwestia tego, co się czyta, co się ogląda. Gdyby bezkrytycznie podchodzić do wszystkiego, co mamy w mediach to nasze życie kompletnie nie ma sensu, bo w każdej chwili możemy zostać pobici, zabici, okradzeni itd. Statystyka statystyką, a życie życiem. Jestem przekonany, że o wiele więcej osób padło ofiarą przemocy ze strony bliskich osób/ rodziny niż ze strony jakiegokolwiek przedstawiciela kościoła.

Czy dla osób niewierzących cierpienie ma sens?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2014, 09:38:25 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2209
    • As Koncertowy
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1555 dnia: Kwietnia 16, 2014, 09:34:15 am »
0
My też ochrzciliśmy synka tydzień temu, chociaż oboje jesteśmy niewierzący, żyjemy bez ślubu itd. Do spowiedzi i komunii nie szliśmy bo to hipokryzja. Na szczęście mamy normalnego księdza, który stwierdził, że nie będzie Nam robił problemów bo nas zna i wie, że jesteśmy dobrymi ludźmi. Do kościoła nie chodzimy poza uroczystościami religijnymi ale ksiądz wpada do nas do domu przynajmniej 2 razy w roku i wtedy rozmawiamy na luzie bez tych wszystkich kościelnych formułek.
Podobnie jak owsik nie mam zamiaru bronić synkowi chodzenia do kościoła. To będzie jego wybór.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1556 dnia: Kwietnia 16, 2014, 09:40:15 am »
+2
Po co chrzcić dziecko, jeśli oboje jesteście niewierzący? Byliście oboje ochrzczeni i teraz to samo "daliście" dziecku z nastawieniem, że kiedyś samo dokona własnego wyboru, jak Wy? O ile pamiętam na chrzcie przyrzeka się, że wychowa się dziecko w określonej wierze, rodzice chrzestni wierzą? Jeśli nie, to ja rozwiążecie ten "problem"?
Nie "atakuję", czy coś. Ciekaw po prostu jestem, jak to wygląda z Waszej perspektywy. O ile u owsika on nie wierzy, żona wierzy, więc żona może jakoś tam "pokierować" religijnym rozwojem dziecka, o tyle tutaj wydaje mi się to bardziej skomplikowane, nie sądzisz? :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2014, 09:55:58 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12050
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2209
    • As Koncertowy
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1557 dnia: Kwietnia 16, 2014, 10:15:29 am »
0
Dla nas to tradycja a nie element wiary. Młody jak podrośnie sam sobie zdecyduje czy będzie chciał przyjmować kolejne sakramenty. Ja mam chrzest i I komunię ale z bierzmowania zrezygnowałem już świadomie.
Rodzice chrzestni są wierzący i praktykujący.

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1558 dnia: Kwietnia 16, 2014, 07:17:13 pm »
0
Na szczęście mamy normalnego księdza, który stwierdził, że nie będzie Nam robił problemów bo nas zna i wie, że jesteśmy dobrymi ludźmi.
być może czepiam się słówek, ale to zabrzmiało mniej więcej tak, że gdyby rodzice byli złymi ludźmi to by odmówił chrztu dla dziecka co by w porządku nie było, bo nawet jeśli to dziecko nie byłoby niczemu winne.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1559 dnia: Kwietnia 16, 2014, 08:01:25 pm »
+3
Nieślubnemu dziecku lub dziecku urodzonemu w związku małżeńskim świeckim (zawartym w urzędzie stanu cywilnego) niektórzy księża odmawiają chrztu w ogóle lub chrzczą cichaczem w soboty po mszach. A czemu winne jest dziecko? Bez względu na to jak żyją rodzice, jeśli chcą przekazać dziecko społeczności Kościoła i uczynić zeń Dziecko Boże to dobrze, to powinno być uwzględnione. Dziecko nie jest niczemu winne, że wg niektórych księży ich rodzice żyją tak, że "nie zasługuje" by zostać ochrzczone w niedzielę podczas Mszy. Dlatego serce mi się raduje, jak czytam o takich księżach, jak ten który ochrzcił synka Mafiego. Lub o Papieżu Franciszku, który chrzci nieślubne dzieci, które nie są niczemu winne i nie powinno się przez sytuację w jakiej znaleźli się ich rodzice być wykluczane poza Kościół.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will