Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 405013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline katarynka

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3036
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +192
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1395 dnia: Sierpnia 15, 2013, 10:00:18 pm »
0
Jestem ciekawa, jakie jest zdanie osób wierzących na temat zabierania dzieci do kościoła. W jakim wieku? Od początku, czy może jak mają kilka lat? A może w wieku przedszkolno - szkolnym, jak już coś niecoś rozumieją i mają styczność z religią/katechezą?

Offline kiełbacha

  • Patience
  • Wiadomości: 22
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +23
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1396 dnia: Sierpnia 16, 2013, 11:00:38 am »
+4
Nie mam nic przeciwko zabieraniu dzieci do kościoła, bo czasami rodzice po prostu nie mają z kim go zostawić. Natomiast nie rozumiem i wkurza mnie, kiedy dziecko wariuje, krzyczy i płacze a rodzic nie wyjdzie z nim na zewnątrz. Skupienie się na mszy jest wtedy niemożliwe - nie tylko dla tych rodziców, ale także dla innych ludzi.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1397 dnia: Sierpnia 16, 2013, 04:08:44 pm »
+1
Całe szczęście ja nie chodze do kościoła, więc nie mam tego problemu.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1398 dnia: Sierpnia 16, 2013, 11:26:29 pm »
+1
To w takim razie nie było pytanie do Ciebie  ;).
Ja przyłączam się do tego, co napisała kiełbacha. Nie mam nic przeciwko dzieciom w kościele, bo niby dlaczego bym miała? Ale też mnie wkurza jak rodzice nie wychodzą ze zbyt hałaśliwym dzieckiem. Jeśli rodzice są wierzący i chodzą do kościoła, to naturalne, że chcą dziecko wprowadzać w życie religijne od małego. Ale dzieci zwyczajnie się nudzą, bo msza jest dla nich za długa, a do tego nic z tego raczej nie rozumieją. Moim zdaniem powinno się takie maluchy oswajać stopniowo. Lepiej zaprowadzić je na chwilę i wyjść po pierwszych oznakach zniecierpliwienia niż trzymać je na siłę do końca mszy, ciągle je uspokajając  i doprowadzić do tego, że dla dziecka kościół = stres. No i lepiej wybrać się z brzdącem na mszę dla dzieci. Atmosfera i obecność innych dzieciaków na takiej mszy są bardziej przyjazne nawet temu niczego nie rozumiejącemu maluchowi, ale proces oswajania trwa  ;).

Offline adusia9223

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +41
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1399 dnia: Września 11, 2013, 10:53:09 pm »
0
też nie moge patrzeć jak dzieciaki w kościele sie meczą.. niedawno nawet ze znajomymi wspominaliśmy nasze katusze niedzielne, jednak wiele też zalezy od księdza -  jeden będzie truł  na kazaniu mając gdzieś to ze jest dużo dzieci, a inny zejdzie do dzieciaków na chwile zabawi je chwile i sprawnie dalszą cześc odprawia ze dla dzieciaków to jest czysta przyjemnosć :)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1400 dnia: Września 12, 2013, 09:44:28 am »
0
Macie rację. Dużo zależy od księdza. U mnie był ksiądz, który na mszy dla dzieci mówił wyraźnie krótsze, bardziej nastawione na dzieci kazania. Potrafił w paru zdaniach i przy pomocy kilku gadżetów pokazać dzieciakom, nie tylko zresztą im, co jest naprawdę ważne w wierze. Nie nudził, mówił sensownie, trafiał do dzieci.

Z kolei proboszcz niezależnie od mszy mówi 3 kazania ;) Jedno zaraz na początku, jedno w środku i jedno na koniec. Ostatnie zawsze dotyczy tego, czemu tak mało dzieci jest na mszy i czemu nie uważają, gadają itd.. Gada o tym przez 15 minut, a potem się dziwi, że na kolejnej mszy jest jeszcze mniej dzieci :P
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1401 dnia: Września 12, 2013, 12:18:10 pm »
0
Mimo że jestem antyklerykałem, to przyznaję, że niektórzy księża są w porządku. Pamiętam jak za dzieciaka chodziłem na rekolekcje, to ksiądz m.in kazał nam przynieść okulary przeciwsłoneczne, albo grał nam na trąbce :D
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline adusia9223

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +41
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1402 dnia: Września 12, 2013, 06:10:41 pm »
0
jak by nie było ksidz też mężczyzna i jak każdemu włącza sie instynkt tatusiowy.. :0 a ze sam dzieci mieć nie może to chociaż na mszy z obcymi sie pobawi i coś ich nauczy :)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1403 dnia: Marca 10, 2014, 08:40:21 pm »
+1
Kurde! Dobrze, że jest ten temat tutaj, bo od czasu do czasu lubię sobie pogadać z "katolami" :P
Okej... Tak sobie ostatnio pomyślałem i doszedłem do wniosku, że to nie tylko chrześcijanie są według mnie w błędzie wierząc w swojego Boga. To religia sama w sobie jest błędem. Popatrzcie ile sprzeczności w tym wszystkim jest. Niemal każdego boga trzeba się bać, a jeżeli nie trzeba się bać, to trzeba mieć wolną wolę, bo tak nakazuje bóg. Albo trzeba kochać bliźnich, albo trzeba zabijać tych, którzy nie kochaja boga... itd. itp.
Jest taki jeden pan, który jest dosyć walczącym ateistą. Ja nie jestem walczącym. Ja dopuszczam mozliwość mojej pomyłki, ale w nią szczerze wątpię... ale ten pan, którego wam chcę przedstawić ma dosyć konkretny pogląd na istnienie religii. Oto on:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NOSM5GikQUA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=NOSM5GikQUA</a>

i druga część:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=D4B2Uo1R_ck" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=D4B2Uo1R_ck</a>


Co Wy na to?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1404 dnia: Marca 10, 2014, 09:17:22 pm »
+1
Hitchens był nie do zajechania, nie spotkałem się z ani jedną sytuacją podczas jego licznych wystąpień, debat, żeby ktokolwiek wygrał z nim na argumenty odnośnie tematu religii. Wybitny intelekt i bardzo ciekawy dorobek literacki + świetne felietony.
Odnośnie "wojującego ateizmu", jestem przeciwnikiem tego określenia. Mianowicie implikuje to bliżej nieokreślony rodzaj agresji, czyli tego jak duża liczba wierzących określa konstruktywną krytykę wiary/kościoła itp. Krytyka określana jest jako "atak" (aż sie kłaniają "wściekłe ataki" Kaczyńskiego), bo wiare, religię TRZEBA szanować czego nigdy nie zrozumiem.
Jest to taka sama preferencja jak ulubiony gatunek muzyki i wyłączanie jej spod krytyki pod emblematem "krytyka surowo wzbroniona - bo tak" to śmiech na sali. Temat rzeka generalnie, ale dobrze widzieć, że Hitchens wiecznie żywy :D


Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1405 dnia: Marca 10, 2014, 09:34:44 pm »
+1
Tutaj baaardzo ciekawa rozmowa 4 panów... jeżlei macie troszkę czasu, to proszę się przysłuchać, co panowie mają do powiedzenia. Zaskakujące jest to w jaki sposób odnoszą się równiez do swoich poglądów. Biora pod uwagę możliwość pomyłki...
Polecam:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Fbx_e_eHbig" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Fbx_e_eHbig</a>
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1406 dnia: Marca 10, 2014, 09:41:43 pm »
0
Słowem dopowiedzenia, Harris wyrasta teraz na kogoś w rodzaju spadkobiercy Hitchensa, warto zerknąć też na to co ma samodzielnie do przekazania.

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3751
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1407 dnia: Marca 10, 2014, 10:54:35 pm »
+1
to trzeba mieć wolną wolę,
Owsik proszę Cię, weź to zdanie przeczytaj jeszcze raz z naciskiem na to co pogrubiłem i zastanów się co napisałeś  :D to tak a propo sprzeczności  ;)
Co do wypowiedzi tego Pana na YT, to wysłuchałem, a właściwie przeczytałem pierwsze 6 minut tego i szczerze powiem, że nie wiedziałem jak to skomentować, tam w którymś momencie wspomniał o dziewczynie, która była przez 24 lata więziona, oby podobnych sytuacji było jak najmniej, a najlepiej w ogóle, ale z drugiej strony chyba nie chodzi też o to, żeby ziemia była drugim rajem .... czy Adam i Ewa zostali wygnani z jednego Raju, żeby trafić do drugiego?

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1408 dnia: Marca 11, 2014, 12:17:39 am »
+2
Nie wiem czy się pojawi, bo
Cytuj
You Are Currently Under Post Moderation - Your Post Will Appear After Approval
jednak pisze.

Godzina to więcej niż niedzielna msza w kościele rzymskokatolickim, jeśli ktoś to obejrzał to gratuluję - gorliwie wyznaje ateizm :D

Żaden ze mnie filozof, ale - jeden wierzy w teorię stworzenia świata przez Boga, inny wierzy w teorię wielkiego wybuchu czy ewolucji. Obie są teoriami. Kto wie co uda nam się odkryć za 100 lub 200 lat - jeszcze niedawno uważano że powietrze to zjawisko nadprzyrodzone, bo czy ktoś widział albo dotknął powietrze? Mocny argument, jak na tamte czasy oczywiście. Ludzkość nie jest w stanie stwierdzić na pewno skąd się wzięliśmy od tylu już lat, a ktoś twierdzi że jest przekonany o nieistnieniu Boga.

Ateizm jest taki oświecony, a rozwodzi się nad czymś co nie istnieje...

Pozdrawiam ;)
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1409 dnia: Marca 11, 2014, 09:18:28 pm »
0
Bluebird: Napisałem "trzeba miec wolną wolę", żeby pokazac tę sprzeczność. Bóg Ci daje wolną wolę, więc musisz ja mieć. Sorry jeżeli napisałem to niejasno.
Jeżeli chodzi o ateizm, to jest równie nierozsądny, jak nauki kościoła. Podstawą jest przyjęcie do wiadomości, że nie wiesz człowieku czy bóg istnieje czy nie.
Ja nigdy nie atakowałem boga. Ja mam pretensje do kościoła.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)