Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 405027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Duffinka

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1153
  • Płeć: Kobieta
  • I'm just a dreamer - I dream my life away
  • Respect: +477
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1215 dnia: Marca 14, 2013, 04:16:32 pm »
0
Na mnie zrobił pozytywne wrażenie. Chociaż jak wyszedł na balkon to miałam wrażenie, że jego wyraz  twarzy "mówił": ratunku, chce już iść. A brudy... dziennikarze na każdego, obojętnie kto by to był znajdują brudy. Z tego co pamiętam to i Benedykta się czepiali i na Jana Pawła II też wymyślali jakieś afery...takie ich zwyczaje :P
"Byli jak gang upadłych aniołów, którzy zstąpili na Ziemię by wskrzesić rock'n'rolla"
"Muzyka jest jedyną zmysłową przy­jem­nością poz­ba­wioną zna­mion grzechu. "

Offline Włodi

  • aka BigWlo, TheWlo
  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Better
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • Respect: +1050
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1216 dnia: Marca 14, 2013, 04:29:21 pm »
+3
Cieszy mnie ten wybór. Bergoglio wygląda na sympatycznego jegomościa i tak też się wczoraj zachowywał, bardzo skromnie. Do pracy dojeżdżał metrem, mieszkał w zwykłym mieszkaniu, sam sobie gotował. Pierwszy jezuita i pierwszy papież o imieniu Franciszek. Myślę, że to będzie dobry pontyfikat i ze względu na to, że mówią o nim, że nie jest aż takim konserwatystą, to zajmie się najważniejszymi problemami Kościoła. I to dobrze, że to papież z Ameryki Południowej, ktoś z innym spojrzeniem na Kościół, tak myślę.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1217 dnia: Marca 14, 2013, 09:17:29 pm »
+1

Offline katarynka

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3036
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +192
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1218 dnia: Marca 14, 2013, 11:39:25 pm »
+2
Ja również jestem zadowolona :) Cieszę się, że wybrano papieża spoza Europy, może powieje świeżością w Kościele :) Bardzo, bardzo spodobał mi się fakt, że jest jezuitą, lubię zakonników, mam wrażenie, że są bliżej ludzi i lepiej rozumieją ich potrzeby, błędy. No i w dodatku imię Franciszek też dobrze wróży. Jedyne, czego mogłabym się "doczepić" to wiek, chciałabym, żeby był to papież na dłużej, a w tym przypadku może to być problem, no ale zobaczymy, ogólny bilans wychodzi na plus :)

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1219 dnia: Marca 14, 2013, 11:55:55 pm »
0
Katarynka, mogłabym Cię zacytować jako swoją wypowiedź  ;) Właściwie niczego innego nie możemy powiedzieć, bo brak innych danych. Czy Franciszek spożytkuje te i zapewne inne zalety, aby wyprowadzić Kościół na prostą i zmienić jego wizerunek, a tym samym przyciągnąć do niego ludzi - czas pokaże. Oby!  :)

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1220 dnia: Marca 15, 2013, 12:01:21 am »
0
Poprzedni Papież był w Hitlerjugend (oczywiście wiem, że członkostwo było obowiązkowe), a nowy Papież jest zamieszany w porwania i współpracę z juntą wojskową. KK sam wywołuje kontrowersje wokół siebie...
Mam jedynie nadzieję, że Franciszek nie będzie się mieszał w konflikty państw Ameryki Łacińskiej z USA...
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +250
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1221 dnia: Marca 15, 2013, 12:02:37 am »
0
Droga Katarynko,
z uwagi na fakt i wagę problemów jakie borykają Amerykę Łacińską w porównaniu do Europy to świeżości akurat w Kościele się spodziewać nie można zbytnio. Raczej będzie powrót do starych problemów czy też zagadnień niż do nowych pytań i dylematów jakie borykają mieszkańców Europy.

Taki a nie inny wybór można też postrzegać jako dywersyfikację strat na nie rokujących "rynkach" poddających się laicyzacji na rzecz większych "inwestycji" w rosnące "rynki" które lepiej wyglądają w dłuższej perspektywie czasu. Takie biznesowe porównanie nie jest czymś może wybitnie dobrym ale tak to może być postrzegane i tak może się stać, że jednak będzie się nadal unikało "nowych problemów" jakie pojawiły się we współczesnym świecie na rzecz "starych problemów". Natomiast te nowe nie będą poddawane pod dyskusję, rozważanie tylko pojawi się "nie" i tyle.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1222 dnia: Marca 15, 2013, 12:27:58 am »
+3
z uwagi na fakt i wagę problemów jakie borykają Amerykę Łacińską w porównaniu do Europy to świeżości akurat w Kościele się spodziewać nie można zbytnio. Raczej będzie powrót do starych problemów czy też zagadnień niż do nowych pytań i dylematów jakie borykają mieszkańców Europy.

Właśnie to jest coś czego my Europejczycy nie zrozumiemy. Siedzimy nażarci w fotelach i dyskutujemy o pedofilii, homoseksualistach, aborcji, stosunku Kościoła do tego, a Chrześcijanie na południu świata żyją zupełnie innymi problemami - tam są kraje, gdzie ludzie nie mają co jeść, są zniewoleni przez władzę, albo nawet prześladowani. I tamtejsza ewangelizacja wygląda inaczej, skupia się na innych wartościach. I tych chrześcijan na południu jest coraz więcej, demografia Kościoła uległa zmianie. I z tego punktu widzenia to dla mnie jest jakiś powiew świeżości.

Offline nadziejaa

  • Patience
  • Wiadomości: 4
  • Respect: +3
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1223 dnia: Marca 15, 2013, 12:52:29 am »
0
Za wzór katolika się nie uważam, a i proboszcz w kościele dawno mnie nie widział, ale wybór papieża śledziłem. Powiem szczerze, że "facet" wyglądał na trochę zagubionego i jakby lekko zszokowanego tym, że właśnie został papieżem. Mimo wszystko przynajmniej nie wybrali znów Niemca, a że nie jest czarnoskóry, to końca świata też jeszcze nie będzie  :radocha:
Zartox - nowa płyta - "prezent dla niemowlaka"

Offline Witek

  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 8790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +500
    • http://bulak.home.pl/blog
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1224 dnia: Marca 15, 2013, 07:45:00 am »
0
Cytuj
Mimo wszystko przynajmniej nie wybrali znów Niemca
Masz na myśli to, że dobrze, że ktoś spoza Europy?:)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1225 dnia: Marca 15, 2013, 08:22:02 am »
0
Cytuj
Powiem szczerze, że "facet" wyglądał na trochę zagubionego i jakby lekko zszokowanego tym, że właśnie został papieżem.
Poznał właśnie dokładną treść objawień fatimskich. Mógł się przerazić ;)
Zresztą każdy na jego miejscu pewnie byłby w szoku i zagubiony. Bądź co bądź na jego barki spadła wielka, wielka odpowiedzialność.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12051
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2209
    • As Koncertowy
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1226 dnia: Marca 15, 2013, 09:21:06 am »
+6
Właśnie to jest coś czego my Europejczycy nie zrozumiemy. Siedzimy nażarci w fotelach i dyskutujemy o pedofilii, homoseksualistach, aborcji, stosunku Kościoła do tego, a Chrześcijanie na południu świata żyją zupełnie innymi problemami - tam są kraje, gdzie ludzie nie mają co jeść, są zniewoleni przez władzę, albo nawet prześladowani. I tamtejsza ewangelizacja wygląda inaczej, skupia się na innych wartościach. I tych chrześcijan na południu jest coraz więcej, demografia Kościoła uległa zmianie. I z tego punktu widzenia to dla mnie jest jakiś powiew świeżości.

Otóż to - Nam katolikom w Europie czy USA, mówiąc kolokwialnie już się w dupach poprzewracało od dobrobytu i z racji braku realnych problemów związanych z wiarą i potrzebą wsparcia od Kościoła wieź z Kościołem uległa w ostatnich kilkudziesięciu latach znacznemu rozluźnieniu. Są jednak na świecie ludzie, którzy tego wsparcia potrzebują bardzo, a kraje Ameryki Płd. w szczególności gdzie w wielu miejscach panuje bieda potrzebują zwykłego wsparcia, dobrego słowa na codzień, czegoś co da im siłę do codziennej egzystencji - i tu Kościół ma swoją rolę do spełnienia.

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +250
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1227 dnia: Marca 15, 2013, 10:12:18 am »
0
Rozmawiamy o NGO-sie czy o czymś więcej.
Tak czy siak, nie jest to krok na przód w rozwoju.
Prawdą jest też, że źle jest wszędzie niezależnie od kontynentu.

Skierowałbym dyskusję na nowe tory...chyba, że nie podchwycicie.
Jaki macie stosunek do misjonarstwa? Mam na myśli te rejony świata gdzie to nową religią, wyznaniem jest właśnie Chrześcijaństwo (Afryka, Ameryka Łacińska itd.) Narzucanie własnej wizji świata kosztem tradycji oraz lokalnej kultury?

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1228 dnia: Marca 15, 2013, 10:49:48 am »
+1
powiem tyle, że nie znam we współczesnym świecie żadnego typu misjonarstwa, który cokolwiek by narzucał. W XVI wieku pewnie tak, dzisiaj o niczym takim nie słyszałem.

Offline CC

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sometimes I need some time... all alone
  • Respect: +426
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1229 dnia: Marca 15, 2013, 05:32:12 pm »
0
Mnie osobiście martwi, ze nowy papież to zadeklarowany konserwatysta. Oczywiście nie chodzi mi o żadne małżeństwa gejów czy adopcje dzieci przez pary homoseksualne, tu akurat się cieszę, że jeszcze długo nie będzie na to przyzwolenia. Gorzej, że papież ponoć nie zamierza nawet podejmować dyskusji na temat antykoncepcji czy aborcji. Są pewne sprawy, w których Kościół musi podjąć stanowcze decyzje, zamiast zasłaniać się doktryną. Imię Franciszek budziło takie nadzieję, jako "nowy rozdział", ale okazuje się, ze nie ma na co liczyć.

Za wyborem Argentyńczyka stoi pewnie kilka całkowicie różnych powodów. Przede wszystkim, najwyraźniej kardynałowie maja już dość Włochów, a jeśli prawdą jest to, co się wszędzie pisze o liście gratulacyjnym dla Scoli napisanym przez italskich kardynałów jeszcze przed rozpoczęciem konklawe, to tym lepiej, ze Włosi się obejdą smakiem.

Po drugie wyraźnie chcieli wybrać konserwatystę, co widać po zestawieniu kandydatów, wzięli takiego konserwatystę, który jest sympatyczny, w przeciwieństwie do Scoli o wyrazie twarzy, jakby chciał wszystkich rzucić na stos. Posunięcie PR-owe - nadal nic nie zrobimy, by było lepiej, ale przynajmniej papież będzie fajny.

Co do "otwarcia na nowe rynki" - tu chyba znaczenie ma tylko sam wybór Argentyńczyka jako fakt. Szczerze wątpię, żeby Franciszek był osobiście zaangażowany w jakieś działania w Ameryce Łacińskiej. Może wybierze się w jakąś pielgrzymkę, ale pewnie nic więcej. nie oszukujmy się, to nie jest priorytet Kościoła. Chodziło o to, żeby dać znak, zwrócić uwagę na tamtejsze problemy i to się udało. Na tym raczej koniec.

Co do misjonarstwa - nie podoba mi się fakt, że zamiast rzeczywistej pomocy dla trzeciego świata mamy "nawracanie". Gdyby religia niosła ze sobą postęp cywilizacyjny, byłbym skłonny poświęcić kulturę. Ale dopóki faktyczna pomoc dla ludzi płynie raczej z innych organizacji, niż z Kościoła, to ja uważam, że Kościół marnotrawi środki. Zamiast z Biblią, niech księża jeżdżą z łopatami i pomagają budować studnie, a "nawrócenie" przyjdzie samo. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że kościół państwa w kryzysie, to nie ten sam Kościół, który my znamy. Nie bez powodu Popiełuszko nie jeździł Porsche, a Wyszyński nie handlował winem. Bardzo możliwe, że tam, gdzie nie ma bogactwa, Kościół robi o wiele więcej dobrego, niż w "cywilizowanym" świecie. Jedno jest pewne - jeśli ludzie maja egzystować w nędzy i umierać w swojej kulturze albo żyć, uczyć się i być zdrowymi w "naszej", to ja popieram tę drugą opcję. Niby nie powinno się uszczęśliwiać na siłę, ale nie może tak być, żeby w XXI wieku  ludzie żyli jak w Średniowieczu.



 
Geoff Fuckin' Tate!