Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline muller

  • Reckless Life
  • **
  • Wiadomości: 228
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +2
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #765 dnia: Sierpnia 06, 2011, 12:31:03 pm »
0
Hehe  :) z Jezusem nikt mi nie podskoczy  8)
Duff: "Did I say bananas?"
Slash: "Yeah hahaha"
Duff: "I did?? No...!!"

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #766 dnia: Listopada 13, 2011, 04:03:06 pm »
0
Polecam: http://www.madryt2011.pl/madryt.php?i=1&j=103
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Polecam:

http://warszawa.radioplus.pl/Program/Pasmo-wspolne/KATECHIZM-PORECZNY/

Bardzo fajna audycja, w której Ks. Piotr Pawlukiewicz i Pan Paweł Krzemiński odpowiadają na pytania słuchaczy,
ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, pytania są ciekawe, często dyskusyjne. Jeśli ktoś "szuka", to warto posłuchać
tych audycji. :)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #767 dnia: Listopada 13, 2011, 10:50:29 pm »
0
Odniosę się do dzisiejszego listu czytanego zamiast kazania, nie wiem czy w każdym kościele w Polsce poruszano dziś ten temat, ale na pewno w diecezji bielsko-żywieckiej. Otóż list biskupów dotyczył pochówków, a konkretniej kremacji. (teraz będę parafrazować :P ) Kremację określono jako brak poszanowania dla ciała ludzkiego, które powinno zostać złożone do groby jako ciało a nie prochy, bo w postaci ciała ma oczekiwać na powtórne przyjście Jezusa. No dobrze, ale czy wydanie ciała na pastwę procesów gnilnych i robaków to najlepszy dowód na poszanowanie ciała?
Ostatecznie na kremację przyzwolono, ale z wielką niechęcią, określono jak powinien wyglądać pogrzeb z urną (gdzie ma stać urna, gdzie świeca  :???: ). Ma wyglądać tak, że najpierw msza święta z trumną i ciałem wewnątrz niej, a następnie kolejne nabożeństwo już z urną. Hm.. heloł? Czy to oznacza, że... przepraszam, że odniosłam przyziemne wrażenie, ale to samo się ciśnie na usta... czy to oznacza, że jeśli zdecydujemy się na kremację bliskiego lub on sam tego zażąda to.. zapłacimy za pogrzeb dwa razy?  :???:
Poza tym bardzo potępiano amerykański zwyczaj rozsypywania prochów nad oceanem czy w "Parkach Pamięci" albo przechowywanie urny z prochami w domu.
Dlaczego Kościół tak się tego przyczepił? Dlatego, że nie ma już czego? Mam wrażenie, że księża się nudzą i z braku lepszych pomysłów ingerują w życie ludzkie coraz bardziej.
Jestem wierząca, owszem, nawet bardzo. Wiara niejednokrotnie bardzo mi pomogła, ale od jakiegoś czasu, od dawna nawet, instytucja kościoła bardzo, bardzo mnie rozczarowuje...
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #768 dnia: Listopada 13, 2011, 11:00:51 pm »
0
Też we mnie to budzi kontrowersje.. Jak ktoś się chce spalić, niech się pali, przecież jaka jest różnica po kilku latach czy trup jest spalony czy zeżarty przez robale. Dla mnie rozsypywanie prochów jest dziwne.. może ktoś sobie tak życzy, ale ja tego nie kapuję.. jestem tradycjonalistą i ważne jest dla mnie miejsce, gdzie mogę wspomnieć swoich przodków, oddać im hołd.

Canis_Luna - Kościół potrafi być dobry i potrafi wiele pomóc.. Ale - przynajmniej dla mnie - naczelna zasada: Szukaj takiego Kościoła, który będzie dla Ciebie najlepszy, najbardziej Ci pomoże. Jest mega szeroka gama w polskim Kościele. Szkoda, że na czele zawsze jest ta najbardziej kontrowersyjna, najbardziej żenująca.

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #769 dnia: Listopada 13, 2011, 11:04:00 pm »
0
Hm.. heloł? Czy to oznacza, że... przepraszam, że odniosłam przyziemne wrażenie, ale to samo się ciśnie na usta... czy to oznacza, że jeśli zdecydujemy się na kremację bliskiego lub on sam tego zażąda to.. zapłacimy za pogrzeb dwa razy?  :???:
no heloł, jeszcze potem msze za duszę zmarłego trzeba opłacić, plus co roku wydatek bonusowy żeby dac na msze w rocznice smierci  :facepalm:

msza z trumną - zwykła msza taka jak przy pogrzebach, tylko nie zakończona pochówkiem
potem proces kremacji
i potem "pochówek" urny. a pochówkowi zazwyczaj towarzyszy jakaś modlitwa 'odprowadzająca'.
czaisz? wszystko w cenie!
to nie Kościół się czepia wszystkiego byleby się uczepić, tylko ludzie wszędzie węszą że Kościół coś knuje. Ale nie ma co sie dziwic, skoro w mediach nie mowi sie o tym co jest dobre. Dlatego trzeba miec swoj rozum i nie dac sobie wejsc na łeb.
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Witek

  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 8788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +500
    • http://bulak.home.pl/blog
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #770 dnia: Listopada 13, 2011, 11:07:33 pm »
0
Wiesz, ale patrząc na to z perspektywy mnie niebios a bardziej ludzkiej - pogrzeb jest drogi, w takim wypadku wychodzi, że trzeba kupić trumnę i dodatkowo kremację? Wiem, że nie oszczędza się na takich rzeczach, nie powinno się w każdym razie ale dla wielu rodzin to może być na prawdę problem

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #771 dnia: Listopada 13, 2011, 11:11:20 pm »
0
to tylko u mnie w parafii zostało sprecyzowane, że msza z CIAŁEM? napisałem o trumnie w pospiechu, chodzi oczywiscie o mszę z ciałem zmarłego. a to niekoniecznie wiaze sie z zakupem trumny - 4 dechy i po sprawie :D
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #772 dnia: Listopada 13, 2011, 11:12:01 pm »
0
dokładnie.. Choć nie wiem w jakiej formie ma być to nabożeństwo nad ciałem. Może wzięli takie rzeczy pod uwagę. Jednakże - bezsensu...

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #773 dnia: Listopada 13, 2011, 11:12:30 pm »
0
Kremuje się i tak w trumnie, Witku, takie są przepisy (a przynajmniej w Stanach, gdzie kremacja jest popularniejsza niż u nas. Szczerze, to tak do końca nie wiem jak jest u nas, ale podejrzewam, że podobnie. Jeśli nie - niech mnie ktoś oświeci).

Uwierz mi, Gloomy, że mam swój rozum. Nie od dziś na świecie żyję, na łeb wleźć sobie nie dam, po prostu zastanawiam się "po co?". Po co poruszać takie kwestie? To przecież w końcu dusza jest nieśmiertelna.
Nie twierdzę że Kościół coś knuje, po prostu jestem zdziwiona, że można zrobić problem nawet z tego.

Poza tym niektórzy ludzie są wrażliwsi i chyba łatwiej im będzie przetrzymać mszę patrząc na trumnę a nie ciało swojej bliskiej osoby. Zwłaszcza jeśli była ofiarą jakiegoś makabrycznego wypadku etc.
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2011, 11:17:13 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #774 dnia: Listopada 13, 2011, 11:31:18 pm »
0
Kościół widzi, że jest coraz mniej wierzących, więc wymyśla kolejne cuda, nakazy, zakazy itd, żeby utrzymać swoją silną pozycję na rynku ;) Ale to oczywiście tylko moja teoria.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #775 dnia: Listopada 13, 2011, 11:36:49 pm »
0
Jeśli taka jest prawda to wybrali złą drogę. Zakazami jeszcze bardziej się przecież ludzi zniechęca.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #776 dnia: Listopada 14, 2011, 08:17:56 am »
0
http://www.episkopat.pl/?a=dokumentyKEP&doc=20111110_0

Osobiście w pełni akceptuję stanowisko Episkopatu Polski. Ciało ludzkie jest czymś więcej niż nam się wydaje,
od momentu Chrztu Świętego staje się świątynią Ducha Świętego i należy mu się szacunek. Pan Jezus wskrzesił
Łazarza, który nie był skremowany. Ciało Pana Jezusa również złożono w grobie, a po trzech dniach zmartwychwstało.
W modlitwie Składu Apostolskiego odmawiamy:

"Wierzę w Ducha Świętego;
święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie;
grzechów odpuszczenie;
ciała zmartwychwstanie;
żywot wieczny.
"

Ciało pogrzebane pozostaje niejako w swojej naturalniej formie. Poza tym NA CMENTARZU, który jest miejscem poświęconym.
Nie bardzo rozumiem jak ktoś może być wierzący, a zamiast chcieć aby jego ciało/urna z prochami były złożone na poświęconym
cmentarzu woli być rozrzucony nad lasem itp. Osobiście tak jak wspomniałem w  100% zgadzam się ze zdaniem Episkopatu,
czyli akceptuję kremację, ale osobiście wolałbym być pochowany, i pewnie taki zapis też znajdzie się w moim testamencie.

(gdzie ma stać urna, gdzie świeca  :???: ).


Im precyzyjniej wszystko określone, tym lepiej - będzie mniej miejsca na prywatne interpretacje poszczególnych księży.

Poza tym niektórzy ludzie są wrażliwsi i chyba łatwiej im będzie przetrzymać mszę patrząc na trumnę a nie ciało swojej bliskiej osoby. Zwłaszcza jeśli była ofiarą jakiegoś makabrycznego wypadku etc.


Powszechny jest zwyczaj niepodnoszenia wieka trumny jeśli rodzina sobie tego nie życzy (np. po wypadkach).

Jeśli taka jest prawda to wybrali złą drogę. Zakazami jeszcze bardziej się przecież ludzi zniechęca.


Powiem szczerze, że zawsze mnie to tak trochę bawi, jak słyszę takie teksty. Niektórzy myślą, że Kościół powinien się zmieniać tak, żeby więcej ludzi do wspólnoty przychodziło. Oczywiście Kościołowi zależy na tym, żeby wiernych było więcej, ale w taki sposób, żeby zaczynali wierzyć, a nie pod wpływem tego, że Kościół się zmienił, zaakceptował to i to, pozwolił na to i na to. Bardzo podoba mi się porównanie, że Kościół, to jest taka stara matka, która cały czas powtarza swojemu synkowi "niewolno", a synek ciągle chce. Ale często jak synek dorośnie, to wtedy faktycznie widzi, że nie wolno.

Myślę, że wielu ludzi będzie odchodziło od Kościoła z wielu powodów. Przychodzę czasem na poranne Msze Święte do mojej parafii, jest tylko kilka babć, tak sobie myślę jak te msze będą wyglądały, kiedy te babcie umrą. Ale kumpel mnie pocieszył, żebym bardziej ufał Bogu, bo nawet jak jedna osoba przyjdzie, to Msza się odbędzie. Poza tym Panu Jezusowi wystarczyło dwunastu apostołów :).
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #777 dnia: Listopada 14, 2011, 09:37:08 am »
0
Okej, Knife, powtarzasz wszystko, co było napisane w liście i ja rozumiem każde słowo, zrozumiałam nawet za pierwszym razem podczas kazania, szanuję Twoje stanowisko, ale z biologicznego punktu widzenia martwe ciało i tak po pewnym czasie zamienia się w proch... Hm, "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"...
Zgadzam się jednak co do poświęconej ziemi i chowaniu urn na cmentarzach. Po co się rozsypywać? Mam w tej sprawie takie samo zdanie jak Grzon.
« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2011, 09:40:48 am wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Witek

  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 8788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +500
    • http://bulak.home.pl/blog
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #778 dnia: Listopada 14, 2011, 10:10:53 am »
0
Knife miał problemy to ja wkleję jego linka :)

Link

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #779 dnia: Listopada 14, 2011, 10:16:59 am »
0
Dzięki Witek!

Ja tylko dodam, że audycja jak dla mnie bardzo ciekawa, pytania interesujące, znalazłem odpowiedzi na wiele moich pytań.
Polecam poszukującym i pytającym. Odpowiada ksiądz Pawlukiewicz.
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.