Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 405022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #300 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:27:58 pm »
0
Przypominacie sobie sprawe 14-latki, bedacej w ciazy wynikajacej z gwaltu?
Ona i jej matka, o ile dobrze pamietam, chcialy aborcji.
Nagle wyrosla przed nimi demonstracja obroncow zycia poczetego.
Dalej sobie przypominacie, nieprawdaz?

To jeden z najpopularniejszych przykladow wtykania koscielnego nosa w sprawy swieckie.

A polityka?
Zawsze, gdy dochodzi do podejmowania waznej decyzji w panstwie, kler oponuje badz aprobuje, czesto - niepytany. Az tu momentalnie poglady dostojenstwa staja na rowni z opinia rzadzacych.

Grzon, zapytaj nie-chrzescijanina, lecz wierzacego, jak go traktuja uswiadomieni o jego wyznaniu.


knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #301 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:32:19 pm »
0
Mnie, mnie zapytajcie! Mnie, ja chce!!! :D

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #302 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:36:57 pm »
0
Jak rozumiem czternastolatka i jej matka nie miały prawa poznać innej opcji niż aborcja? :)
Demonstracja demonstracją,ale ostateczna decyzja i tak w najwyższym stopniu należała do nich.
Obrona życia nie jest wyłącznie świecką sprawą i nigdy nie będzie. A żądając równych praw nie odbieraj prawa głosu kościołom.

Co do "wtrącania się kościoła" w życie ludzi,w tworzenie prawa.
Kościoły,nie tylko katolicki,mają prawo przedstawić swój punkt widzenia na równi z innymi organizacjami.
Decyzje podejmują politycy,o określonym światopoglądzie i sposobie widzenia świata. Często zwracający też uwagę
na sondaże.
Jeśli odgórnie zakazaliby np. umieszczania krzyży w miejscach publicznych,to wywołałoby to określone konsekwencje.
Nawet Sojusz Lewicy Demokratycznej,będący w prostej linii spadkobiercą PZPR,tylko nieśmiało sugeruje pewne rzeczy,ale będąc przy władzy nie robi ich.

Ruch antyklerykalny wydaje się dość silny,ale może to nie kwestia siły polegającej na liczebności,tylko siły polegającej na obecności w internecie chociażby i na głośnym wykrzykiwaniu swoich racji (coś na zasadzie ruchu antyslashowego na tym forum  ;)) Tyle,że nie przekłada się to na wybory Polaków,którzy w dużej mierze uciekają zarówno od idei państwa wyznaniowego,jak i ateistycznego.  
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:39:07 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #303 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:38:27 pm »
0
Ja pytam, jakim prawem katolicy nie uszanowali decyzji tejze matki i corki?

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #304 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:41:14 pm »
0
Ja to widzę,jak przedstawienie innej możliwej opcji,nie jako narzucenie jej. Mam wrażenie,że Ty chciałabyś,żeby jedyną możliwą opcją była aborcja i w związku z tym lepiej,żeby tych kobiet "nie bałamucić" inną ;) Czy tak?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Z racji obecności religii w szkole jeden z moich kolegów z klasy nie chodzący na religię był pytany,czemu nie uczestniczy w tej lekcji. Poniekąd rodziło to swego rodzaju "odrzucenie",choć nie do końca,bo dzieciaki raczej były ciekawe w co on wierzy,jak wierzy i.t.d,niż reagowały agresywnie. Były po prostu ciekawe,jak to dzieci. Jeśli ktoś reagował agresywnie na osobę niewierzącą,bądź wierzącą inaczej to podobny problem miały osoby tęższe niż przeciętne i.t.d,ktokolwiek "inny".

Problem mógłby być rozwiązany na dwa sposoby : lekcja etyki,bądź lekcje religii poza szkołą. Akurat w tym przypadku z racji tego,o czym wcześniej pisałem byłbym za nauczaniem religii poza szkołą.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:46:06 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #305 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:42:24 pm »
0
Przypominam, że niechciane dziecko zaraz po urodzeniu można oddać bez zobowiązania. Akcja "Okno życia". Dziecko z gwałtu: urodzić, oddać i zapomnieć, czy zabić i zapomnieć?

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #306 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:43:07 pm »
0
Ostatnio słyszałem, że jakiś polityk chce, aby religia była obowiązkowym przedmiotem (z którego nie można się wypisać) ;) Właśnie... dlaczego ten przedmiot nazywa się "religia", a nie "katolicyzm" albo po prostu "religia katolicka"?
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #307 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:44:47 pm »
0
Ty to widzisz...gdyby nie narzucali, to nie odbylaby sie pikieta pod klinika!
Ja chcialabym, aby kazda kobieta miala prawo wyboru. Aby zaden czlowiek nie ocenial, czy jej decyzja byla sluszna
Przypominam, że niechciane dziecko zaraz po urodzeniu można oddać bez zobowiązania. Akcja "Okno życia". Dziecko z gwałtu: urodzić, oddać i zapomnieć, czy zabić i zapomnieć?

Gdzie miejsce na kwestie psychiki, tak ostatnio popularna?

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #308 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:48:34 pm »
0
Tiramisu: Ludzie oceniali,oceniają i będą oceniać. Ja oceniam,Ty oceniasz. Czemu ich ocena ma być mniej ważna niż ocena kogoś innego?
Wyrazili swoje zdanie,tak jak wyrazić je mogła każda zorganizowana grupa. Zakładam,że zwolennicy aborcji/czy prawa do wyboru;jak to się teraz popularnie nazywa;również pikietowali. Ale oni przecież pikietowali w słusznej sprawie,żeby przypadkiem matka z córką się nie rozmyśliły ;)

Meximax: Ten pomysł jest niedemokratyczny i nie przejdzie. Nie można zmuszać człowieka do czegoś,czego nie chce. Choć z drugiej strony lekcje matmy przez całe 12 lat zapamiętam do końca życia...

« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:50:19 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #309 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:50:44 pm »
0
Poniewaz subiekcja, Twoja mysl, nie moze stac sieobiekcja wobec osoby podejmjuacej decyzje

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +250
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #310 dnia: Grudnia 08, 2009, 05:00:19 pm »
0
Ale polecieliście...po 1 jak ktoś chce to jemu zawsze coś nie będzie pasowało itd...po 2 nie ma już poważniejszych spraw do rozwiązania niż to czy krzyż może wisieć czy też nie...on sam w sobie nikogo nie nawróci, nie spaczy, nie skrzywi, krzywdy nie wyrządzi nikomu...a larum się robi i Wy też jakby komuś kazano iść do zakonu... ;) To, że jest krzyż w klasie to co? Równie dobrze można przejść obok kościoła i też nas porazi aura religii...
Ok, krzyż w szkole jest zły choć wisi sobie i nic więcej... krzyż jest na kościele i co też go zakazać bo jest w przestrzeni publicznej i dziecko biegające w okolicy kościoła go zobaczy i jego agnostyczny światopogląd skrzywi? Nieeee :D

Ważniejsze i bardziej zasadnym jest odpowiedź pytanie, czy dzisiejsza szkoła, klasa, jest na tyle odpowiednim miejscem aby znajdował się tam jakikolwiek symbol czy to religijny i czy narodowy...
Przypomnijcie sobie historie z zakładaniem kosza na śmieci na głowę nauczyciele, molestowanie (i niemalże gwałt) nad koleżanką z klasy itd...
To jest problem, ale lepiej zajmować się wątkami pobocznymi bo "ciemny lud to kupi..." ;)
A jak się robi politykę to mało kto tak naprawdę wie ;)

Kiedyś Polska była jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo państw europejskich. Żydzi tutaj na naszych ziemiach szukali schronienia uciekając w XVII i XVIII wieku z innych stron Europy... Antagonizmy zawsze istniały...ale nie ze względów wyznaniowych...powstawały one z przyczyny obrotności i żyłki do interesów...Część Żydów miała dryg do interesów i sytuowała się w klasie wyższej niż Polacy...miało to i plusy...bo np. powstały podstawy bankowości...bo jak polak nie miał złotych to "Żyd zawsze na jakiś procent pożyczył". Wojna Światowa uwolniła i rozpętała podziały wyznaniowe i kulturowe w Polsce. Dawniej kultury, wyznania żyły koło siebie i przenikały siebie i było to sytuacją zwyczajną :) Na wschodzi istniały małe miasteczka/wsie gdzie istniały koło siebie 3 świątynie należące do różnych wyznań...normalnym była sytuacja gdy np. w kościele katolickim obchodzono Wielkanoc to większość mieszkańców w obchodach, obrzędach odprawianych uczestniczyła mimo że byli np. osobami prawosławnymi czy wyznania mojżeszowego... Uczestnictwo takie nie było źle postrzegane a wręcz było czymś pożądanym. Osoby innego wyznania były niejako zapraszane do wzięcia udziału w obchodach tegoż święta...brały w nim udział bo naturalnym, że szanuje się zaproszenie sąsiada i chce się brać w tym udział... to było świętowanie z sąsiadem, z osobami znajomymi ale i nie tylko...po prostu tak było :) później np. Katolicy i Żydzi uczestniczyli w Prawosławnej Wielkanocy i analogicznie tak się działo i nie było to coś nadzwyczajnego... II WŚ pokazała podział na wyznania, narodowość itd...wtedy nastąpiły podziały... Nie bez znaczenia też miał okres socjalizmu w Polsce kiedy to wszyscy musieli być tacy sami, identyczni, odstępstwo od normy było źle widziane a wręcz karane...wszyscy są tacy sami...nie ma miejsca na inność...i to pokutuje w postrzeganiu przez Polaków na osoby innego wyznania, narodowości, orientacji seksualnej, innej rasy... Przez lata zatraciliśmy tolerancję dla inności, zatraciliśmy tolerancję na różnych polach także na polu wyznaniowym...
Obecność krzyża w klasie z nikogo katolika nie uczyni...

I tak tego nikt nie przeczyta ;)

Kobieta w jasno sformułowanych przypadkach ma prawo np. do aborcji. Lekarze mają "klauzulę sumienia" która obowiązuje... na tym polega pluralizm i demokracja, że te osoby mogą pikietować ;) Każdy ocenia i oceniać będzie i tak było i będzie...niektórzy biorą takie oceny pod uwagę a niektóre nie przy podejmowaniu decyzji...

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #311 dnia: Grudnia 08, 2009, 05:02:58 pm »
0
krelke, skoro te dyskusje uwazasz za trywialna i niepotrzebna, to moze nas zbanuj?

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #312 dnia: Grudnia 08, 2009, 05:05:21 pm »
0
krelke: Aleś długiego posta walnął  :o Przeczytałem i generalnie się zgadzam z Tobą.
Swoją drogą,gdzieś czytałem,że w godle,czy na fladze polskiej był kiedyś krzyż. Próbowałem poszukać,ale chyba kiepsko mi szło,pomoże ktoś?

Nie chodzi mi o sztandary,tylko o flagę/godło.

Tiramisu: Ma nas zbanować,żebyśmy się poczuli bojownikami za wiarę/agnostycyzm/ateizm? Jeszcze czego :D
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #313 dnia: Grudnia 08, 2009, 05:07:33 pm »
0
Zbanuje mnie, poniewaz jestem niereformowalna. No i nie zgadzam sie z  jego pogladami

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #314 dnia: Grudnia 08, 2009, 05:08:51 pm »
0
Jakbyśmy mogli za to banować,to hoho  :P
Chyba jednak nie dostaniesz bana,przykro mi ;)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"