Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 405039 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #285 dnia: Grudnia 08, 2009, 03:57:24 pm »
0
Ale na forum są zmuszani do gadania o Gn'R,a w szkole do modlitwy nie. Ot,po prostu coś tam sobie wisi.
Tiramisu : Skoro w innym temacie uczyliśmy dzieci ;),że istnieją geje i lesbijki,to tym bardziej warto nauczyć,że nie wszyscy w Polsce są ateistami i agnostykami - dać dziecku prawo wyboru.
Są Polacy,dla których godło,ani flaga nic nie znaczy,a jednak muszą je znosić ;)

Swoją drogą np. fińscy ateiści/agnostycy to mają przerąbane ;)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #286 dnia: Grudnia 08, 2009, 03:59:27 pm »
0
Ten watek, ktory wspomniales w poscie, Grzon, podkresla fakt, ze Polska to panstwo koscielne


http://pl.wikipedia.org/wiki/Państwo_Kościelne
Państwo Kościelne nie istnieje od 1870r.

Jesteśmy państwem katolickim. Tak jak Włochy, Malta, Hiszpania, Brazylia i setka innych.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #287 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:00:39 pm »
0
Szkola powinna nauczac tolerancji, jednakze jako instytucja nie powinna obnosic sie z danym wierzeniem, z popieraniem go.
Szkola powinna byc bezstronnicza, ot, co

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #288 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:01:02 pm »
0
Do Malty to nam akurat całkiem sporo brakuje z tego,co czytałem. I może dobrze.
Czy szkoła,jako szkoła potępia kogoś jako agnostyka/ateistę/osobę inaczej wierzącą? Nie sądzę. Co innego dzieciaki w szkole,ale one akurat są na tyle złośliwe,że nawet piegi im przeszkadzają.

Jestem z takiego pokolenia,które miało lekcje religii w szkole i poza szkołą i z różnych względów bardziej ceniłem sobie lekcje religii poza szkołą,więc jeśli to akurat ktoś z wypowiadających się miał na myśli,to jestem jak najbardziej za,bo religia jest czymś więcej niż tylko jednym z przedmiotów.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:04:40 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #289 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:01:23 pm »
0
Ten watek, ktory wspomniales w poscie, Grzon, podkresla fakt, ze Polska to panstwo koscielne


http://pl.wikipedia.org/wiki/Państwo_Kościelne
Państwo Kościelne nie istnieje od 1870r.

Jesteśmy państwem katolickim. Tak jak Włochy, Malta, Hiszpania, Brazylia i setka innych.


Pytanie, czy nie czas na zmiane dawnych zwyczajow

knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #290 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:04:10 pm »
0
Zostańmy krajem satanistycznym! :D :D

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #291 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:04:55 pm »
0
knife, satanizm to tez wierzenie

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #292 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:08:10 pm »
0
Popatrzmy,jak rozwiązano relacje kościół - państwo w Unii:

"W Unii Europejskiej funkcjonują 3 modele stosunków między państwem a wspólnotami religijnymi.

   1. Ostra separacja. Taki model występuje np. w prawodawstwie Francji i jej konstytucyjnej zasady świeckości państwa (vide laicyzm). Organizacje religijne traktowane są na równi z innymi organizacjami, i nie stoją ponad prawem. Formalno-prawny status organizacji religijnych to rola prywatnych stowarzyszeń kultowych. Obecna polityka osłabia te tendencje, niemniej religię nadal traktuje się jako sprawę sfery prywatnej, a jej wspólnotowy charakter nie jest widziany jako przyczyna do jej wspierania.
   2. Przyjazny rozdział. Model ten występuje w prawie wyznaniowym krajów i regionów obszaru języka niemieckiego (Niemcy, Austria, Lotaryngia, francuska Alzacja) oraz w krajach romańskich (Włochy, Hiszpania, Portugalia). Podstawą są dwustronne umowy o charakterze konkordatowym, określające stosunki państwa z Kościołami w duchu omówienia zasad współpracy. Państwo, mimo że nie identyfikuje się z żadnym z wyznań, w konstytucji niekiedy zawiera odniesienie do Boga (tzw. Invocatio Dei). Państwo kieruje się zasadą nieidentyfikacji z określonymi wspólnotami wyznaniowymi, respektuje ich niezależność i autonomię, gwarantuje wolność przekonań i praktyk religijnych. Treścią umów prawnych między państwem, a Kościołem są sprawy edukacji (funkcjonowanie kościelnego szkolnictwa wyższego, konfesyjnych szkół średnich, podstawowych i przedszkoli) oraz niekiedy nauka religii w szkołach publicznych, a ponadto sprawy własnościowe i stosunki z władzami religijnymi.
   3. Zespolenie. Formalnie nie istnieje rozdział kościoła od państwa w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji (kraje tradycyjnie protestanckie) oraz w prawosławnej Grecji. Model stosunków między państwem a kościołem zbliżony jest w nich do modelu państwa wyznaniowego lub modelu kościoła państwowego. Kościelne instytucje prawne i systemy finansowe w tych państwach są zależne od państwa, a decyzje polityczne państwa ingerują w wewnętrzne sprawy kościoła. Obecnie te powiązania ulegają zmianie.
"

Jak na tym tle wypada Polska? Skłaniałbym się do opcji nr 2,z tym,że dominującym związkiem wyznaniowym jest kościół katolicki i jest to odczuwalne. Ale do państwa wyznaniowego trochę jednak brakuje.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #293 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:09:08 pm »
0
Owszem, szkoła niczego nie powinna narzucać, być bezstronna - jak najbardziej.

pytanie: kto tutaj z obecnych doznawał poniżania, prześladowania z powodu bycia ateistą czy muzułmanem, protestantem etc.? Z lekcji religii można się bezproblemowo wypisać przecież, znam masę ludzi, którzy to praktykują.

mały krzyż w szkole ludziom przeszkadza, a całe ściany, tony, masy świątecznych rzeczy w supermarketach już nie.



Tiramisu - a jakie by to korzyści przyniosło wg. Ciebie? (mam na myśli zmianę zwyczajów)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #294 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:11:12 pm »
0
Grzon: Zapomniałeś o jednym,prezentów nie przynosi Święty Mikołaj,czy Dzieciątko,tylko bliżej niezidentyfikowany koleś z białą brodą z reklamy Coca-Coli. To nie ma nic wspólnego z religią ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:13:26 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #295 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:13:33 pm »
0
Owszem, szkoła niczego nie powinna narzucać, być bezstronna - jak najbardziej.

pytanie: kto tutaj z obecnych doznawał poniżania, prześladowania z powodu bycia ateistą czy muzułmanem, protestantem etc.? Z lekcji religii można się bezproblemowo wypisać przecież, znam masę ludzi, którzy to praktykują.

mały krzyż w szkole ludziom przeszkadza, a całe ściany, tony, masy świątecznych rzeczy w supermarketach już nie.



Tiramisu - a jakie by to korzyści przyniosło wg. Ciebie? (mam na myśli zmianę zwyczajów)

Jakie korzysci? Wyszlibysmy z ciemnogrodu.
 Obecnie kazda operacje polityczna, spoleczna itp. konsultuje sie z klerem.
Dostojnik koscielny otrzymuje decydujacy glos w kazdej sprawie.
Jego zdanie jest na wierzchu.

Dlaczego poszukujesz ponizonych za wiare? Czemu ma to dowiesc?

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #296 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:16:31 pm »
0
Zdanie jakiego konkretnie dostojnika kościelnego jest na wierzchu i w jakiej konkretnej sprawie ? :)
No i przede wszystkim jak wpływa to na Twoje życie jako osoby nie związanej z kościołem :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #297 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:19:23 pm »
0
Zqyx: niestety masz rację. Aczkolwiek propaguje się święta Bożego Narodzenia, które są chrześcijańskie.

Tiramisu: Szukam poniżonych za wiarę, ponieważ czekam na jakiś argument, że krzyż narzuca komuś poglądy i tak samo robi szkoła.

Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla Ciebie obecna sytuacja jest ciemnogrodem, dla mnie życie w świecie, gdzie każdy decyduje za siebie, gdzie spokojnie sobie zawierają małżeństwa, adoptują dzieci homoseksualiści, można legalnie mordować nienarodzone dzieci i obowiązują uniwersalne prawa (a)moralne jest ciemnogrodem. To tak jakby wyłączyć wszystkie czerwone światła.
A że każdą operację polityczną, społeczną konstultuje się z klerem - nie wiem skąd masz takie informacje. Wiem, że tak było przed rozbiorami, teraz o niczym takim mi niewiadomo, także proszę o jakieś teksty źródłowe.

knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #298 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:22:18 pm »
0
Jestem ciemnogrodzianinem? :D To jak zostane oświecony laicyzmem to dopiero będę zdjęcia robił fajne :D :D nie mogę się doczekać!!!

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34685
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3437
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #299 dnia: Grudnia 08, 2009, 04:26:24 pm »
0
Grzon: Propaguje się jakieś nieokreślone święta,w które przyjedzie Mikołaj ( w żadnym wypadku nie święty! ) ,wpadnie przez komin ze stadem oszalałych,ale ślicznych ;) reniferków za jedyne 9,95 $ i workiem prezentów :) Będzie jakieś tam drzewko,które przyozdobi się byle czym i które na szczycie może będzie miało jakąś gwiazdkę,choć w sumie nikt nie wie po co ;)
Grunt,żeby kupować,kupować i jeszcze raz kupować,bo przecież święta są już od połowy listopada ;)

W sumie Mikołaja też można dostać : w czekoladzie,pluszowego i.t.d,wymieniać dalej? ;) Gdzie tu miejsce na chrześcijaństwo? Ot,biznes się kręci i tyle. Znajdź w sklepie wśród artykułów świątecznych element związany typowo z wiarą ;)

Polska jako kraj "skrajnie" katolicki "nie pozwala" na : małżeństwa homoseksualne,aborcję,eutanazję,legalizację narkotyków.
O czym jeszcze zapomniałem ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2009, 04:28:32 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"