Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 404510 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #165 dnia: Listopada 04, 2009, 09:33:11 pm »
0
Krzyż w klasie,w urzędzie,w miejscu publicznym - tak,czy nie? Dlaczego?
NIE! Czy te 10% ludzi innych religii jest traktowane tak samo równo? Nie. Dlaczego obok krzyża nie wisi islamski półksiężyc, buddyjskie koło Dharmy, Gwiazdę Dawida, taoistyczne Yin i Yang, itp? Traktujmy każdą religie/wyznawców religii równo. Praktycznie piszę to, co pisała to Moonsun - ale jak widać nie jestem odosobniony.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #166 dnia: Listopada 04, 2009, 09:34:20 pm »
0
No ja cały czas twierdzę, że księża to złodzieje.
...( Ten cytat to nic osobistego. Po prostu idealnie pasował. Nie cierpię,kiedy ktoś szufladkuje cała grupę ludzi obrażając ich. )...
Krzyż w klasie,w urzędzie,w miejscu publicznym - tak,czy nie? Dlaczego?

1. Masz rację nie powinienem generalizować, ale z drugiej strony każdy ksiądz pozwala na to, aby podczas mszy zbierano pieniądze. Dla mnie to cos w rodzaju złodziejstwa.

2. Krzyż w klasie itp? Niech se wisi i niech pomaga tym kto by chciał, żeby im pomógł.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #167 dnia: Listopada 04, 2009, 09:36:08 pm »
0
Zdecydowanie TAK. Czy ktoś chce, czy nie - Chrześcijaństwo to nie tylko jedna z wielu religii w Polsce, to jest dziedzictwo naszej historii, kultury. Pieprzenie, że to wbrew tolerancji jest dla mnie śmieszne. Czy ktoś każe Ci padać na kolana przed tym krzyżem? Czy ktoś każe Ci być katolikiem? Krzyż Wam przeszkadza, a manekin Św. Mikołaja na lotnisku w Boże Narodzenie nie? Taki sam symbol Chrześcijaństwa jak krzyż. Jeśli jesteśmy wszyscy tak wielce tolerancyjni, to tolerujmy to, że 90% (czy coś koło tego) społeczeństwa polskiego to katolicy, a więc przytłaczająca większość. 90% utożsamia się z tym symbolem, tolerujmy także ich.

"Św. Mikołaj" jest obecnie zneutralizowany - tzn. przedstawiony w czapeczce, czerwonym płaszczu, nie jest to chrześcijański św. Mikołaj - biskup.

Poza tym zgadzam się GITR. Krzyż to też historia naszego kraju, religia nie raz potrafiła pogodzić nasz skłócony naród, to jest tak jakby nasz symbol. Poza tym ja wiem, że jesteśmy w UE, tam panuje chora demokracja, ale dlaczego w naszym kraju też mniejszość ma manipulować większością? Ile ludzi z innej wiary jest prześladowanych w naszym kraju? Mamy na ulicach protestujących żydów, muzułmanów, buddystów w imię swojej wiary? Nie. Więc o co biega?

No to co. ja proponuję w takim razie ściąganie ze ścian także godła państwowego. Przecież nie wszyscy w naszym kraju są Polakami, a nie możemy dyskryminować reszty, prawda? tolerancja rządzi!
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2009, 09:40:30 pm wysłana przez Grzon »

Offline Pyra

  • Prywatny Alkomen Goldie
  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 2668
  • Płeć: Mężczyzna
  • ... i don't believe there's no reason ...
  • Respect: +383
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #168 dnia: Listopada 04, 2009, 09:39:37 pm »
0
Zaraz się zaczną spory o tolerancję ;)


I kto mi powie, że religie nawołują do pokoju, skoro są powodem wielu sporów i wojen? :D
- Nice boys don't play rock and roll... -

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #169 dnia: Listopada 04, 2009, 09:40:19 pm »
0
Poprawność polityczna opisywana jeszcze parędziesiąt lat temu w pracach socjologów, filozofów itd... ziściła się... poprawność polityczna rozumiana w taki sposób prowadzi do panowania mniejszości nad większością...założenia demokracji tzn. równości legną w gruzach...
Odnośnie zaistniałej  sytuacji...
1. Krzyż w Europie i nie tylko, nie jest tylko i wyłącznie przedmiotem religijnym ale również kulturowym
2. Jakie straty moralne ponosi się przez obecność symbolu religijnego czy też kulturowego?!
3. Wolność jednostki jest zawsze ograniczona przez wolność drugiej jednostki - nie ma wolności absolutnej.
4. Można posunąć się krok dalej i można zakazać stawiania przydrożnych krzyży, krzyży na kościołach czy innych miejsc sfery publicznej...można pójść dalej...kościoły, świątynie itd... sprowadźmy do podziemia...kto wie co będzie za 10 lat?!
5. Idąc tym tropem...można zakazać noszenia pejsów, jarmułek, chust... - wróć, krelke...nie możemy zakazać bo urazimy innych... ;)
6. Nie sądzę, iż ktoś by się tak oburzył na pomysł powieszenia innych symboli religijnych i kulturowych... obok krzyża... więc dlaczego tego nikt nie chce zrobić z osób które czują się tak indoktrynowane, chrystianizowane?! Bo łatwiej i lepiej działać z pozycji ofiary niż partnera...
Czy jakikolwiek symbol religijny wyrządza komuś jakąś krzywdę?
7. Dziwne, że rzadko wspomina się o sytuacji chrześcijan w krajach muzułmańskich...tam nadal ludzie giną za to, iż są innego wyznania...
8. Żyjemy w danym miejscu, gdzie jego teraźniejszość jest zdeterminowana przez historię która bez sprzecznie jest związana z danym wyznaniem...czy grupą wyznań... Gdy zapraszacie gościa do siebie do domu...albo sami idzie w "gości" to zakładam, że postępujecie wedle zwyczajów gospodarza? Prawda? Jeśli tak to szanujecie jego zwyczaje, nawyki, wybory. Cudzoziemcy przybywający do danego kraju dlaczego mają często problem aby przełożyć mój "domowy" przykład na rzeczywistość społeczną? Nie jestem uprzedzony do osób przyjezdnych czy innych wyznań, żeby nie było...
9. Europa stała się tak miękka społecznie i kulturowo, iż niedługo może zatracić swój kontynentalny charakter, historię oraz obyczaje...to jest tylko hipotezą...ale kto wie co będzie za 25 lat ;)
10. Zawsze mnie zastanawia jak to jest, iż często osoby "nie wierzące" lubią prowokować, zaczepiać, nie szanować osób wierzących...a gdy dzieje się odwrotnie to jest wielka afera...
11. Dziwnym jest też fakt, iż katolickie symbole mogą być wyśmiewane, karykaturowane itd. i wtedy jest to uznawane, że jest OK. (oprócz skrajnie prawicowych środowisk)...a gdy takie same zabiegi spróbuje się odnośnie innych wyznań jest wielki skandal i oburzenie...
12. Niedługo nie będzie można postawić choinki w miejscu publicznym... ;)

Ja nie jestem osobą o poglądach prawicowych, nie jestem fanatykiem religijnym...jedynie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż poprawność polityczna jest narzędziem podporządkowywania przez mniejszość - większości...a o to w demokracji nie chodzi...podstawą jest równość i poszanowanie drugiej osoby...niestety poprawność polityczna staje się czynnikiem powodującym nierówności społeczne...

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #170 dnia: Listopada 04, 2009, 09:42:16 pm »
0
I kto mi powie, że religie nawołują do pokoju, skoro są powodem wielu sporów i wojen? :D

religie nawołują do pokoju :) Niestety ludzie często i tak rządzą się swoimi sprawami.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #171 dnia: Listopada 04, 2009, 09:42:29 pm »
0
Tu już posunąłeś się za daleko. Jesteśmy polakami w Polsce i nic dziwnego, że wszędzie jest obecne godło polskie, ale krzyż?
Owszem nasza kultura i symbol i historia, ale nie wszyscy chcą j\oglądać i niektórych może obrażać. Mi to osobiście wisi, ale są ludzie, którzy mogą mieć coś przeciw i maja do tego prawo. ale wszyscy maja prawo do tego samego i tutaj wytwarza się błędne koło.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #172 dnia: Listopada 04, 2009, 09:50:00 pm »
0
Jeśli ktoś mi odpowie i uargumentuje w jaki sposób krzyż na ścianie może kogoś obrażać, ma u mnie piwo... ja na dużo rzeczy nie chcę patrzeć i co? :P pozostaje mi jedynie nie patrzeć na to albo się przyzwyczaić...

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #173 dnia: Listopada 04, 2009, 09:54:17 pm »
0
Wydaje mi się, ze wyznawca innej religii, w której to religii uznaje się innego Boga i tylko ten jeden bóg jest dla niego ważny, to "obnoszenie"  i wywyższanie innego Boga nad niego może być obraźliwe.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #174 dnia: Listopada 04, 2009, 10:03:10 pm »
0
Czyli możemy dojść do sytuacji gdy nawet łańcuszka na szyi nie będzie można nosić, a zawodnik wchodząc na murawę nie będzie mógł się przeżegnać...

To o czym mówimy nie jest obnoszeniem się...idąc tym tropem zburzmy meczety, kościoły, synagogi itd.

Zakazywanie wieszania krzyży jest obrażaniem osób wierzących idąc tym tropem...

Uważam, iż ważne jest to co napisałeś "tylko jeden Bóg jest dla niego ważny"...i niech tak zostanie...każdy ma prawo mieć i wierzyć w co chce jeśli nie wyrządza krzywdy innym i jest przy tym szczęśliwszy...

Patrząc z innej strony...gdy pojedziesz do kraju muzułmańskiego i będziesz się zachowywał i wyglądał nie odpowiednio to spotkasz się z ostracyzmem społecznym...jakby nie patrzeć Europa - Włochy...są chrześcijańskie... idąc tą zasadą trzeba zburzyć Watykan...ba Rzym :)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #175 dnia: Listopada 04, 2009, 10:07:52 pm »
0
a zawodnik wchodząc na murawę nie będzie mógł się przeżegnać...

no w Szkocji Borucowi się oberwało. Ale to już dyskryminacją Boruca nie jest, tylko dyskryminacją niekatolików. Taki ten nasz świat. Wszyscy się "dyskryminują" poprzez najbardziej naturalne rzeczy. I do czego ma doprowadzić ten egoizm?


Offline William_Bailey

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1073
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +37
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #176 dnia: Listopada 04, 2009, 10:17:08 pm »
0
"Chrzest Polski – zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 r. ...  Nową religię narzucano pod przymusem i siłą, zaś ówczesne miejsca kultu niszczono, a kapłanów religii słowiańskich mordowano. Chrystianizacja przyczyniła się do krwawych ofiar wśród polan niechrześcijan."

I tak to wiara chrześcijańska stała się nasza "wiarą narodową"  :_:

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #177 dnia: Listopada 04, 2009, 10:19:26 pm »
0
Do tego co zawsze...do nienawiści...i nieszczęść...

jak coś cytujemy to podajemy źródło ;)

Jeśli ktoś się interesuje religiami itd. to polecam dzieło Maxa Webera ->  Socjologia religii. Dzieła zebrane. Etyka gospodarcza religii światowych.,
wyd. I: Kraków 2000 (w osobnych tomach,
tom 1: Taoizm i konfucjanizm, ISBN 83-88508-10-5,
tom 2: Hinduizm i buddyzm, ISBN 83-88508-11-3,
tom 3: Starożytny judaizm, ISBN 83-88508-12-1),
wyd. II: Kraków 2006, Wyd. Nomos, ISBN 83-88508-98-9

Potężne książki, tłumaczone z niemieckiego dlatego czytanie ich jest pewnym wysiłkiem z powodu na język...ale ogromna ilość wiedzy historycznej i naukowej...polecam ;)
Jeśli ktoś byłby zainteresowany innymi pozycjami wartymi polecenia z nurtu socjologii religii to proszę się zgłaszać :)


Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #178 dnia: Listopada 04, 2009, 10:46:52 pm »
0
Czyli możemy dojść do sytuacji gdy nawet łańcuszka na szyi nie będzie można nosić, a zawodnik wchodząc na murawę nie będzie mógł się przeżegnać...

To o czym mówimy nie jest obnoszeniem się...idąc tym tropem zburzmy meczety, kościoły, synagogi itd.
....


Tak idąc tym tropem, masz rację, ale jak powiedziałem jest to błędne koło i jak ktoś już tu zauważył nic nie jest całkiem czarne i całkiem białe, więc przestańmy rozmawiać o przypadkach skrajnych. Według mnie krzyż może sobie wisieć nawet na każdym skrzyżowaniu tylko żeby mnie nikt nie próbował zmusić do swoich przekonań.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #179 dnia: Listopada 05, 2009, 07:51:55 pm »
0
90% katolików? Tia, nie ma to jak podeprzeć się statystyką. A ja tylko powiem, że 63% Polaków nie potrafi wymienić żadnego z dziesięciu przykazań.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.