Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 412392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1590 dnia: Kwietnia 29, 2014, 07:42:53 pm »
+1
Ale to jest iluzja wolnej woli. Nawet jeśli jesteś dobrym, moralnym człowiekiem a nie wierzysz w boga, jezusa  i całą reszte - idziesz do piekła zgodnie z tym co mowi biblia. Więc gdzie tu wolność? Masz nad sobą nadzór 24h na dobe, przez kazdy dzień Twojego życia, bóg widzi,słyszy i wie wszystko - cytując Stuhra z Seksmisji "permanentna inwigilacja" :D

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +974
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1591 dnia: Kwietnia 29, 2014, 07:44:39 pm »
0
Mikus może jakieś źródło tego na czym się opierasz? Bo ja jestem katolikiem, znam wielu katolików i jakoś nie przypominam sobie żeby ktoś ślepo wierzył w to, że jak jesteś dobrym ateistą to idziesz do piekła

Offline mikus666

  • Newsman
  • Knockin On Heavens Door
  • *****
  • Wiadomości: 423
  • Respect: +441
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1592 dnia: Kwietnia 29, 2014, 09:42:14 pm »
0
Pierwszy z brzegu:
"I am the vine; you are the branches.  If a man remains in me and I in him, he will bear much fruit; apart from me you can do nothing.  If anyone does not remain in me, he is like a branch that is thrown away an withers; such branches are picked up, thrown into the fire and burned.  (John 15:5-6)"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +974
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1593 dnia: Kwietnia 30, 2014, 01:06:54 am »
+2
Dwa wersety trochę wyrwane z kontekstu: Polecam przeczytać cały fragment Jan 15 1-11

i komentarz Keenera:
15 1-2
"Stary Testament i literatura żydowska przedstawiały czasami Izraela jako winnicą (Iz 5,7) rzadziej jako winną latorośl (Ps 80,8, Oz 10,1), Boga natomiast jako właściciela winnicy. Złota winorośl w świątyni symbolizowała potęgę Izraela, Jezus może więc tutaj wskazywać na uczniów jako na wierną "Resztę" Izraela. Podstawowym elementem tego obrazu jest oczywista zależność gałęzi winnych od krzewu, bez którego nie mogą utrzymać się przy życiu.

15 2-3
Mamy tutaj kolejną Janową grę słów. "przycinać" znaczy także "oczyszczać", co jest jednym z motywów Ewangelii Jana. Prorocy ST często wzywali Izraela by "przynosił owoc" dla Boga.

i wreszcie fragment, który poruszyłeś:
15 4-8
Obumarłe, nie przynoszące owoców gałęzie winne były nieużyteczne nawet dla stolarza, jedynie mogły służyć za opał. Nauczyciele żydowscy wierzyli, że Bóg zgotował straszliwe kary dla apostatów, ponieważ ci, którzy poznali prawdę, lecz później ją odrzucili, nie mają nic na swoje usprawiedliwienie

przepraszam, ale nie mam czasu brać na bieżąco udziału w tej momentami ciekawej dyskusji. Dlatego chciałem powiedzieć tylko jedno - Owsik, nawet jak czegoś nie rozumiesz to absolutnie nie znaczy, że jesteś głupi :P po prostu żeby dobrze zrozumieć religię chrześcijańską trzeba dużo czytać tekstów doktorów kościoła, które są trudne, nudne, a i tych łatwiejszych, współczesnych także i mi zwyczajnie się po prostu nie chce ;p zrozumienie chrześcijaństwa to wysiłek. ja nie lubię ślepej wiary babć i dziadków - rozumiem, że to często są prości ludzie, i tak ich nauczono, ale ja w swojej religii szukam czegoś więcej. I to mnie czasami kosztuje dużo czasu, czasami fascynuje, czasami nudzi. Życie.

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3984
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1242
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1594 dnia: Kwietnia 30, 2014, 10:52:57 am »
+1
Cytuj
ja nie lubię ślepej wiary babć i dziadków - rozumiem, że to często są prości ludzie, i tak ich nauczono, ale ja w swojej religii szukam czegoś więcej. I to mnie czasami kosztuje dużo czasu, czasami fascynuje, czasami nudzi. Życie.


I to mi się bardzo podoba.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1595 dnia: Kwietnia 30, 2014, 03:38:32 pm »
+1
Ja nie moge zrozumieć tego, jak w tak sprzecznym świecie mozna funkcjonować? Kosciół i wiara. Przecież to dwa różne światy. Ten idealny, czyli wiara jest okej, ale ten drugi - kosciół - w którym tyle zła i nienawiści jest obrzydliwy. Oczywiście jest tez wiele dobra, ale takie obojętnego. Jestem dobry, al enic nie zrobię, żeby wyplenić zło. Jestem dobrm księdzem/katechetą, ale milczę na temat pedofilii, opasłych biskupów, luksusowych domów, samochodów etc. Jak można byc dobrym księdzem i nie wejść do świątyni i nie przegonić tego zła ?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Zqyx

  • Newsman
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 34747
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3455
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1596 dnia: Kwietnia 30, 2014, 04:49:14 pm »
+1
Jesteś dobrym człowiekiem? Pewnie, że jesteś. Czy to znaczy, że gdziekolwiek się pojawisz jest wokół Ciebie samo dobro? Taka sama zasada...
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1597 dnia: Kwietnia 30, 2014, 09:16:40 pm »
0
Nie. Ja nie chodze i nie mówię/nie nauczam bądź dobry, bo tylko w ten sposób osiągniesz zbawienie. Jak widze, że ktoś kogoś krzywdzi, to interweniuje. Ja sam staram się byc dobry. Księża na każdym kazaniu nauczają/pokazują jak byc dobrym. Próbuja walczyc ze złem, ale żaden ani jednym słowem nie wspomni o tym co złego kryje się pod dachem kościoła.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1598 dnia: Kwietnia 30, 2014, 09:24:58 pm »
0
Uwielbiam Was :D

Ale żeby było w temacie, to powiem Wam, że drażni mnie niemiłosiernie jak w cichym kościele ktoś modli się szeptem. Ostatnio tak miałem w małym kościółku Ducha Świętego w Sandomierzu. Próbuję się modlić, a za plecami słyszę "zdrowaś... szszszszs....szszsz pszszsz amen" i tak w kółko. No ale da się na to przymknąć oko i jakoś z tym żyć :). Ale drażniące to, nie? :)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1599 dnia: Maja 01, 2014, 07:14:29 am »
0
My też Cie uwielbiamy...
Tak drażniące. Ale wiele innych rzeczy w kościele jest jeszcze bardziej drażniących...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1600 dnia: Maja 01, 2014, 07:16:57 am »
+1
Nooo... np. ziiiimno, zwłaszcza w starych kościołach. U nas prob kilka lat temu założył gazówke i jest cieplej niż w domu :)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1601 dnia: Maja 01, 2014, 02:43:12 pm »
0
heheheee mercedesem na gaz jeździ? heheheheheeee żart.
No ten chłód był zawsze denerwujący. Latem szło się przez upał, a w kościele zimno. co delikatniejsi i wrażliwsi łapali katar itp.
Ale za to te starsze kościoły jakieś takie ciekawsze do oglądania, nie? Jakies tajemnice pewnie skrywają. Ja uwielbiam takie historie.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3984
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1242
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1602 dnia: Maja 02, 2014, 12:31:55 am »
+1
Owsik, to jest tylko budynek,miejsce. Pierwsi chrześcijanie spotykali się na pustyni, potem w katakumbach. Ciekawe czy ktoś wtedy narzekał, że jest mu gorąco albo zimno :D Knife nas tutaj świadomie wpuszcza w maliny, bo dokładnie wie, że nie tutaj leży sedno ;)
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1603 dnia: Maja 02, 2014, 06:33:39 am »
0
Myślę, że obaj z Owsikiem zdajemy sobie sprawę z gry słów. Owsik pisał o tym, że inne rzeczy w kościele są drażniące. A "kościół" pisany małą literą, to budynek. Kościół pisany z dużej litery, to wspólnota. Dlatego podjąłem temat o drażniących sprawach w kościele, nie w Kościele :).
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1604 dnia: Maja 02, 2014, 07:10:34 am »
0
No dzieki Knife. Nie wiedzialem, ze ktos tu moze mnie posądzic o takie niezrozumienie, o jakie posądzil mnie Douger. Gdybym nie mial dystansu, to bym sie obrazil... ;)
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)