Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 412423 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1260 dnia: Marca 30, 2013, 04:53:03 pm »
+1
No tak. Niekórzy chodzą od święta. Nie tak jak ja. Ja nie chodzę w ogóle. Mnie poprosiła żona, bo sama nie mogła. To dla niej bardzo ważne. Tyle, że ja potrafiłem się zachować. A reszta jakby była u siebie. To ja - Niewierzący potrafiłem zachować szacunek dla miejsca kultu, a oni wierzący, któzy wznoszą oczy do Boga ni epotrafią siedzieć spokojnie i wytrwać do końca w domu swego Pana??? Żal. Kościół się kończy.
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2013, 06:00:04 pm wysłana przez owsik »
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +974
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1261 dnia: Marca 30, 2013, 05:18:13 pm »
+2
nic się nie kończy - byłeś w kościele na święceniu jaj, wtedy kiedy jest największy harmider i  totalna masa przypadkowych ludzi. To nie była żadna liturgia, nabożeństwo, a tym bardziej msza.

co nie zmienia faktu, że przykre jest zachowanie ludzi w ten dzień w tym miejscu

Offline Knife

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +136
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1262 dnia: Marca 30, 2013, 05:40:03 pm »
0
Ja ostatnio byłem w szpitalu i widziałem tam wielu chorych ludzi. Jeśli wiecie o co mi chodzi.
Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 1984, 09:45:11 am wysłana przez (być może) Bóg.

Offline katarynka

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3036
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +192
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1263 dnia: Marca 31, 2013, 05:57:14 pm »
+2
Prawda, święcenie pokarmów to w dużej mierze zbiorowisko katolików "wierzących, ale nie praktykujących", zawsze się dziwiłam, czemu moje koleżanki z podstawówki, które w kościele były pierwszy i ostatni raz na swojej komunii, przychodzą z pokarmami...Jeśli chodzi o mój kościół to ludzie śpiewają bardzo głośno, ogólnie mam wrażenie, że na wsiach jakoś bardziej ludzie "dają głos" ;) Ja sama lubię śpiewać w kościele, ale często mam tak, że jak jest dużo ludzi to śpiewanie powoduje, że szybko robi mi się słabo :o A już masakra totalna jest wtedy, kiedy intensywnie kadzą w kościele, np. dzisiaj, wtedy dochodzą jeszcze kaszel i mdłości, dlatego oddycham wtedy "oszczędnie" i śpiewam z playbacku :D

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1264 dnia: Marca 31, 2013, 09:35:45 pm »
0
W dniu święcenia pokarmów rzeczywiście panuje zamieszanie spowodowane m.in. przeciskaniem się do stołów, ale nigdy nie spotkałam się z brakiem szacunku ze strony odwiedzających kościół. Cały czas przychodzą kolejni ludzie, więc kto ma ochotę się pomodlić, robi to w ciszy przy Grobie Pańskim. Przynajmniej u mnie tak jest. Mnie martwi, a nawet irytuje co innego - zachowanie ludzi podczas procesji ulicami miast (Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, rezurekcyjna, czy w Boże Ciało). Mam wrażenie, że wiele osób przychodzi tylko po to, żeby pogadać ze znajomymi. Im dalej, tym gorzej  :facepalm:. I wtedy to już wszyscy jadą równo - praktykujący i okazjonalni. Samej zdarzyło mi się w piątek uciszać dwie starsze panie koło mnie, bo tak trajkotały, że nic nie było słychać, ale z reguły uciekam po prostu do przodu  :). W ogóle ostatnio już parę razy zdarzyło mi się w kościele uciszać starsze osoby, zaznaczam, że znajome (w tym moja własna rodzina) i uchodzące za bardzo pobożne, hm... No i to były już naprawdę skrajne sytuacje, bo inaczej pewnie wcale bym się nie odzywała. Nie chciałabym, żeby mówili na mnie "pogromca staruszków"  :lol:

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5039
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1702
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1265 dnia: Kwietnia 03, 2013, 07:44:01 am »
+1
Też byłem z jadłem poświęcić, bo mnie wytypowali jako jednego z młodszych - choć żarło trzymał już 6 letni bratanek. Ludu w cholerę - widać, że na święta do mojego rodzinnego Wałbrzycha zjeżdża kilkanaście tysięcy byłych mieszkańców, którzy teraz wybrali życie w innych zakątkach Polski i świata.

I wiecie co mnie najbardziej ucieszyło z tej wizyty. To, że spotkałem po drodze kilku kumpli, z którymi nie widuję się często. Jak tu się więc dziwić, że takie dziesięciominutowe święcenie jaj jest zwykle głośne i przegadane? Nie rzucajcie we mnie kamieniami - z kolegami pogadałem po święceniu...
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.
GNR
Warszawa 15.07.06, Praga 27.09.10, Rybnik 11.07.12, Gdańsk 20.06.17
Slash
13.02.13, 12.02.19, 16.04.24

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1266 dnia: Maja 04, 2013, 11:55:32 pm »
0
A teraz wkleje coś fajnego...
oczywiście troszke zbyt wulgarne, ale nie o to tu chodzi. Na końcu drugiej części jest morał (lub coś w tym stylu)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vXqS-FjKmiw" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=vXqS-FjKmiw</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ggb620WLCIM" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Ggb620WLCIM</a>
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +974
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1267 dnia: Maja 05, 2013, 12:21:31 am »
0
spojrzałem na to tak z dystansem i nawet się uśmiałem, momentami bywa zabawny..

co nie zmienia faktu, że merytorycznie facet jest w pierwszej klasie podstawówki i rozłożyłby go na łopatki w rozmowie pierwszy lepszy student - nawet nie teologii, ale i filozofii, bo gość kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2013, 12:23:06 am wysłana przez Grzon »

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1268 dnia: Maja 05, 2013, 09:40:38 am »
0
Wiedziałem, że tak bedziecie gadać. A jakie błędy konkretnie wychwyciłeś w jego myśleniu?
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +974
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1269 dnia: Maja 05, 2013, 11:10:22 am »
0
Generalnie wydaje się, że facet definiuje religię i jej postawy na podstawie rozmowy między dwoma 90letnimi babciami przed kościołem w Cicibórze Małym. Nic do tego nie mam, jeśli przede wszystkim chodzi o humor, ale jako źródło do dyskusji jest kiepsko.

1. religijni ludzie boją się śmierci, bo istnieje piekło -  :ph34r: 
2. w ogóle cały fragment o niebie - jak tam jest, jak się trafia, czy istnieje - nie ma go.. Bazuje wyłącznie na swoich domysłach, nie podaje żadnego argumentu
3. Racjonalność to nie jest coś co chrześcijanie lubią robić - no tu się uśmiałem :P To zabrzmiało jakby jego wywody miały jakiś sens
4. "Dlaczego diabeł miałby Cię ukarać?" - nie ukarze, bo to nie diabeł karze
5. wszyscy naukowcy i racjonaliści uważają, że świat powstał w wielkim wybuchu, a potem w procesie ewolucji - jacy wszyscy?
6. z dwoma białymi w dżungli też wyjechał na płaskim poziomie wiedzy
7. wiek w starym testamencie -  to nie są liczby z kosmosu tylko zwyczajnie inaczej obliczane, poza tym pierwsze rozdziały Księgi Rdz nie są historią, a traktatem filozoficznym.

tyle wyłapałem z pierwszego. o Arce Noego i kataklizmach też można by dyskutować ;p 

w sumie to mamy pole do dyskusji :)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3775
  • Respect: +952
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1270 dnia: Maja 05, 2013, 12:14:27 pm »
0
Owsik odpowiedz na dwa pytania,
1. Kto to według ciebie jest chrześcijanin:
a) osoba wierząca?
b) osoba żyjąca w oparciu o pewne zasady, wartości?

2. Kto to według ciebie jest ateista
a) osoba nie wierząca?
b) osoba żyjąca w oparciu o pewne zasady, wartości?

i jak już odpowiesz na te pytania to powiedz czy rozumiesz dlaczego, rozpoczynanie zdania od słów "ja jako ateista" w procesie sądowym w sytuacji, którą przedstawił ten facet jest bezprzedmiotowe?

Po drugie (jeżeli oczywiście dobrze zrozumiałem) to ten facet wychodzi z założenia, że sam fakt, że ktoś jest osobą niewierząca spowoduje, że ta osoba nie pójdzie do nieba, co oczywiście jest nieprawdą.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1271 dnia: Maja 05, 2013, 03:02:05 pm »
+1
Na obydwa pytania, postawię odpowiedź B...
Chrześcijanie i ci, którzy sie z anich uwarzają i bronia biblii it cyh wszystkich przepisów i prawd sa jak ta połowa sali, która obraża się na mówiącego monolog.
Naprawdę nie uwżacie, że najlepiej byłoby zyć w myśl "sentencji" "Spróbuj nie być ch***em"?
Końcówka drugiej części nie jest dla Was przekonująca? Przeciez to o to chodzi w byciu dobrym...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3775
  • Respect: +952
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1272 dnia: Maja 05, 2013, 07:28:33 pm »
0
Na obydwa pytania, postawię odpowiedź B...
Być może się skompromituje, bo nigdy nie wgłębiałem się na czym polega dokładnie ateizm, ale z tego co wiem to ateizm polega na tym, że ateista nie wierzy w żadnego boga i jeżeli nawet kieruje się jakimś systemem wartości to na pewno nie wynika to z tego, że jest ateistą (nie wynika to z defincji).
Natomiast co do etyki chrześcijańskiej sytuacja wygląda trochę inaczej, bo jest to zbiór określonych wartości do których jedni się stosują a inni nie, innymi słowy ktoś może wierzyć w Boga, ale to nie oznacza, że zawsze postępuje zgodnie z etyką chrześcijańską (pomimo, że oczywiście powinien).

Naprawdę nie uwżacie, że najlepiej byłoby zyć w myśl "sentencji" "Spróbuj nie być ch***em"?
Końcówka drugiej części nie jest dla Was przekonująca? Przeciez to o to chodzi w byciu dobrym...
Oczywiście całkowicie się z tym zgadzam, że przede wszystkim należy być dobrym człowiekiem, ale czy stosowanie się do etyki chrześcijańskiej przeszkadza w bycie dobrym człowiekiem? Właśnie w końcówce wyraźnie dał do zrozumienia, że on sam nie neguje treści etyki chrześcijańskiej jedynie mu przeszkadza, że zostało to w jakiś sposób zapisane, ale czy to naprawdę jakiś problem? Czy to rzeczywiście przynosi komuś jakąś szkodę? Być może nie zawsze tak było, że każdy rozumiał, to że np. okradnie drugiego człowieka jest złe ...mogło tak być?

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1273 dnia: Maja 05, 2013, 09:29:11 pm »
0
Co do samego "show", to na szczęście mam dystans do siebie i mnie akurat bawią takie prześmiewcze skecze, pod warunkiem, że ktoś nie przegina. Ten gość, jak dla mnie, chyba z raz przesadził ze środkiem wyrazu. Merytorycznie oczywiście nie popisał się, ale umówmy się, to nie jest wykład na temat chrześcijaństwa tylko program rozrywkowy. Skoro już jednak posłużył jako przyczynek do dyskusji, to uważam, że dobrze by było, żeby wszyscy żyli PRZYNAJMNIEJ według tej zasady  ;). Ale to jest minimum. Nie można spłycać życia tylko do tej jednej płaszczyzny.

Ale może ustalmy najpierw co to właściwie znaczy "nie być ch...?".

Cytuj
wyraźnie dał do zrozumienia, że on sam nie neguje treści etyki chrześcijańskiej jedynie mu przeszkadza, że zostało to w jakiś sposób zapisane
Nie raz (nie dwa) człowiek błądzi, a jego system wartości się sypie, wtedy spisanie tych podstawowych wskazówek czasami pozwala go odbudować.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1274 dnia: Maja 05, 2013, 09:34:01 pm »
0
Oczywiści, że on ni eneguje wartości chrześcijańskich. Ja tez tego nie robię. Wydaje mi się, że chodzi tutaj o ta całą otoczkę jaką wytworzył kościół jako instytucja. "Ale my jesteśmy dobrzy, nie zabijamy - mamy to nawet zapisane"... to jest ch****owe...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)