Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 406540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1185 dnia: Lutego 26, 2013, 12:17:51 pm »
0
Czytam ten wątek i nasuwa mi się pytanie: czy jest tu ktoś, kto zna Boga jako Miłosiernego Ojca, a Kościół uważa za wspólnotę, która pod wpływem Ducha Świętego idzie naprzód po drodze ustawicznego nawrócenia?

Jest ;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1186 dnia: Lutego 26, 2013, 12:22:12 pm »
0
Dla mnie obie decyzje i ta JP2 i ta BXVI to akty odwagi. Trzeba mieć odwagę, żeby walczyć do końca, trzeba mieć odwagę, żeby ustąpić w odpowiednim momencie.

Ja też pamiętam ostatnie dni Jana Pawła, nawet bardzo dobrze, ale nie uważam, że było coś niewłaściwego w tym, że nie ustąpił tylko trwał na stanowisku do końca. Myślę, że w tamtym czasie Kościół potrzebował takiego aktu wiary i posłuszeństwa wobec Boga.
Ale minęło 8 lat i wszystko się zmieniło, Kościół zapewne w jakimś stopniu też. Być może Benedykt czuł, że nie da rady dłużej nie tylko przez wzgląd na zdrowie, ale właśnie przez wzgląd na zmiany. Może uznał, że ich nie podźwignie, może stwierdził, że do tego potrzeba kogoś jeszcze mądrzejszego niż on. Tak czy inaczej uważam, że trzeba mieć odwagę, żeby potrafić podjąc taką decyzję, zmierzyć się z nią i z ogłoszeniem jej całemu światu. I faktycznie należą mu się podziękowania za pontyfikat, bo robił co mógł, a przecież nie jego wina, że był następcą wielkiego papieża i nie mógł uniknąć porównań. I należy mu się nasze wstawiennictwo w modlitwie.

Co do wieku - żeby zostać papieżem powinno się chyba posiąść jakąś mądrość i doświadczenie. Dwudziestolatek nie będzie lepszym papieżem od siedemdziesięciolatka, mimo że jego pontyfikat trwałby pięćdziesiąt lat. Jest na to po prostu za młody i za płochy.


Czytam ten wątek i nasuwa mi się pytanie: czy jest tu ktoś, kto zna Boga jako Miłosiernego Ojca, a Kościół uważa za wspólnotę, która pod wpływem Ducha Świętego idzie naprzód po drodze ustawicznego nawrócenia?

Jestem :)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Duffowa

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1485
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +1027
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1187 dnia: Lutego 26, 2013, 01:16:25 pm »
0
nie mówię o 20latkach i 70latkach i różnicach między doświadczeniem
część Kardynałów jest młodsza niż te 79 czy ile tam lat jest max i czemu nie wybiorą właśnie któregoś z nich tylko zazwyczaj wybierają tych granicznych w części dość schorowanych?

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1188 dnia: Lutego 26, 2013, 01:43:12 pm »
0
Obiło mi się o uszy w jakimś programie, ale dosłownie tylko obiło, że należałoby brać pod uwagę kwestię wieku. Ale nie usłyszłam czy to się rozważa w Watykanie czy może to była tylko dygresja jakiegoś dziennikarza czy jego rozmówcy, nie wiem, bo skakałam tylko po kanałach i usłyszałam akurat to zdanie.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +971
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1189 dnia: Lutego 26, 2013, 01:55:16 pm »
+1
maksymalna granica wieku z tego co się orientuję to 80, Benedykt miał 78, więc jeszcze się łapał, 7 lat wytrzymał i to wcale nie jest zły wynik, kardynałowie mieli zresztą zapewne świadomość, że nie wybiorą go na 30 lat, może taki był zamysł tamtego konklawe, żeby po pontyfikacie JP II powołać kogoś na krótszy okres czasu. Chociaż bywa to różnie, bo swego czasu powołano na papieża sędziwego Jana XXIII, który miał być tak "na chwilę", a wywrócił kościół do góry nogami i zwołał sobór.

Poza tym to, że Benedykta wybrali w takim wieku na papieża to nie znaczy, że zawsze zostają nimi staruszkowie.

Benedykt XVI - 78 lat
Jan Paweł II - 58 lat
Jan Paweł I - 66 lat
Paweł VI - 66 lat
Jan XXIII - 77
Pius XII - 63
Pius XI - 65
Benedykt XV - 60
Pius X - 68


Offline Duffowa

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1485
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +1027
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1190 dnia: Lutego 26, 2013, 02:04:06 pm »
0
nie mówię że zawsze wybierają starych ale wyznaczenie aż tak wysokiej granicy nie jest zbyt dobre
no i  teoretyzując gdyby wiek obniżono chociaż do 75 lat to było by bezpieczniej w świetle obecnej hm deklaracji Benedykta. Nie ma zdrowia i nie ma siły itp... gdyby wybierali właśnie kardynałów powiedzmy między 65-75 jest większe prawdopodobienstwo że zostaliby dłużej niż kardynał wybrany w górnej granicy 75-80 bo tu choroby, tu wiek, to demencja tu coś tam.
I nie... uprzedzając pewnie kolejne przyczepienie się... nie twierdzę, że jak ktoś ma przykłądowo 65 lat nie ma kłopotów zdrowotnych i na pewno będzie żyć dłużej niż ktoś kto ma lat 80 bo to też indywidualna sprawa. Ale chodzi o hmmm komfort psychiczny... jeśli masz do wyboru "dobrego przywódcę" który potencjalnie może rządzić 20 lat, a kogoś to pociągnie 5-6 to kogo wybierasz?

Offline sylvik

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 549
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +196
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1191 dnia: Lutego 26, 2013, 02:09:01 pm »
0
Nie znam się w ogóle na administracji kościelnej, ale czy papież nie ma przypadkiem prawa do emerytury?  :) Tak jak zwykli księża.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +971
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1192 dnia: Lutego 26, 2013, 02:12:39 pm »
0
i tak rządy biskupów Rzymu są jednymi z najdłuższych na świecie.. nie licząc paru dyktatur i monarchii.

w naszym kraju to nie dość, że nie mamy "dobrych przywódców" to jeszcze ciągną po 4 lata :P

Ale może faktycznie Duffowa, może granica 80 lat nie jest dobrym pomysłem. Moja Babcia jest z rocznika papieża i trzyma się naprawdę w dobrym zdrowiu, nie choruje, jest świadoma, ale ma zwyczajne objawy starości i patrząc na to raczej nie dałbym jej sterów Watykanu ;p

Może zamiast górnej granicy elekcji stworzyć coś takiego jak przechodzenie papieży na emeryturę.. np. w wieku 85 lat urzędujący biskup - o ile żyje - kończy posługę. hm.

Offline Duffowa

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1485
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +1027
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1193 dnia: Lutego 26, 2013, 02:21:16 pm »
0
no polityka i to co się u nas dzieje to może zostawmy bo to już zupełnie inna kwestia

ale no kościół z założenia powinien mieć "dobrą władzę" bo przecież kardynałowie to ludzie wielkiej wiary i tak daalej i papież to już w ogóle najwyższa instancja i przede wszystkim przewodnik hmm zagubionych wierzących owieczek (xd) i byle kto kardynałem, a później papieżem nie zostaje
i znów gdyby JP II nie był hmm tak młodo wybrany (tylko przykładowo gdyby przy wyborze miał 70lat) to każdy by żałował, że tak krótko był papieżem bo tyle dobrego zrobił itp i niestety ograniczeniem był już wiek i choroba ale mimo wszystko się nie poddawał. Gdyby znów wybrać dość ogarniętego Kardynała który dodatkowo jest jeszcze w miarę młody i w sile wieku to będzie to tylko na plus dla katolików.
albo jeszcze inaczej... jeśli ktoś wie, że nie czuje się na siłach nawet w wieku 60paru lat to po prostu powinna być możliwość zrzeczenia się w ogóle możliwości żeby tą osobę wybierano. Powinna być możliwość żeby był biernym uczestnikiem konklawe tak jak ci po 80tce którzy mają prawo głosu ale nie mogą zostać wybrani (czy jak to tam jest)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +971
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1194 dnia: Lutego 26, 2013, 02:22:43 pm »
0
z tego co wiem to kardynałowie w wieku 80+ nie biorą udziału w konklawe.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1195 dnia: Lutego 26, 2013, 07:41:46 pm »
0
Cytuj
może taki był zamysł tamtego konklawe, żeby po pontyfikacie JP II powołać kogoś na krótszy okres czasu

Wielokrotnie po śmierci JP2 i teraz słyszałam zdanie, że właśnie dlatego wybrano starszego kardynała, żeby jego pontyfikat był krótszy niż ten, który sprawował Jan Paweł II.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Duffowa

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1485
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +1027
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1196 dnia: Lutego 26, 2013, 07:45:08 pm »
0
z tego co wiem to kardynałowie w wieku 80+ nie biorą udziału w konklawe.

nie mam pewności ale wydaje mi się, że oni są biernymi uczestnikami tj. nie są kandydatami ale podkreślam że chyba tak jest

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34705
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3448
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1197 dnia: Lutego 26, 2013, 07:51:28 pm »
0
nie mówię że zawsze wybierają starych ale wyznaczenie aż tak wysokiej granicy nie jest zbyt dobre

Zgadzam się.
80 + na pewno nie głosują, a czy mogą być wybierani... dowiemy się w ciągu dwóch tygodni ;)
"i byle kto kardynałem, a później papieżem nie zostaje"

ekhm... polecam żywoty papieży, czy jakoś tak :D Grisham, Ludlum, King i inni wysiadają ;)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Duffowa

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1485
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +1027
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1198 dnia: Lutego 26, 2013, 07:57:01 pm »
0
Grzesiu... ja nie mówię o ociemniałym średniowieczu gdzie nawet chyba żony mieli czy coś tam tylko o czasach współczesnych! :D
wybierani na 100% nie mogą być +80

Offline Duffinka

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1153
  • Płeć: Kobieta
  • I'm just a dreamer - I dream my life away
  • Respect: +477
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1199 dnia: Lutego 27, 2013, 07:43:11 am »
0
Nie znam się na tych wszystkich prawach Watykanu, ale również uważam, że Papieżem powinien zostać ktoś, kto ma maksymalnie 65 lat. Wtedy jest szansa, że dłużej będzie mógł sprawować ,,urząd" i będzie miał więcej sił by to robić.  Wszyscy przyzwyczailiśmy się do długiego pontyfikatu Jana Pawła II (większość mojego życia to On był Papieżem) dlatego teraz takim szokiem było odejście Benedykta XVI zaledwie po kilku latach. Więc mam nadzieję, że kardynałowie racjonalnie do tego podejdą.
"Byli jak gang upadłych aniołów, którzy zstąpili na Ziemię by wskrzesić rock'n'rolla"
"Muzyka jest jedyną zmysłową przy­jem­nością poz­ba­wioną zna­mion grzechu. "