NighTrain Station Guns N' Roses
Inne => Hyde Park => Wątek zaczęty przez: daub w Maja 11, 2017, 09:32:01 am
-
Chyba nie było, a jak było to mnie rozstrzelajcie.
Znalazłem dziś ciekawy artykuł odnośnie nowej dyrektywy UE
Całość do przeczytania http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1041612,unia-wprowadza-piec-nowych-dni-wolnych-od-pracy.html?utm_source=mailing&utm_medium=bezplatny&utm_campaign=11-maja-2017-r (http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1041612,unia-wprowadza-piec-nowych-dni-wolnych-od-pracy.html?utm_source=mailing&utm_medium=bezplatny&utm_campaign=11-maja-2017-r)
ciekawa rzecz w projekcie jest taka (cytuję):
Z projektu dyrektywy wynika, że każdy pracownik ma mieć indywidualne prawo do czterech miesięcy takiej płatnej opieki do ukończenia przez dziecko 12. roku życia.
dla mnie jako ojca to jest ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza, że
Cztery miesiące rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec
Każdemu pracownikowi ma przysługiwać urlop na opiekę nad chorym lub niesamodzielnym krewnym. Część rodzicielskiego będzie należała wyłącznie do ojca. Tak wynika z projektu dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jeśli wejdzie w życie, każdy pracownik zyska rocznie pięć dni urlopu na opiekę nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem lub współmałżonkiem. Zmienią się też zasady korzystania z urlopów rodzicielskich – matka dziecka w praktyce nie będzie mogła już korzystać z rocznej płatnej opieki po jego urodzeniu. Rodzice zyskają jednak dodatkową ochronę przed zwolnieniem – wystarczy, że złożą wniosek do pracodawcy o objęcie ich elastyczną organizacją pracy.
są plusy i minusy tej planowanej dyrektywy...
-
Cztery miesiące rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec
Ja wykorzystałem 2 tygodnie rodzicielskiego i 2,5 roku wychowawczego więc nie wiem skąd taki ton w tych artykułach, że ojciec BĘDZIE MUSIAŁ. Tak jakby ojciec nie umiał i nie mógł się zająć własnym dzieckiem. Ja tam bym nie zamienił tego czasu na nic innego, to był wspaniały okres po którym mam ze swoim synem niezwykłą więź - i nie piszę tego, że się dowartościować. Ja po prostu widzę po zachowaniach innych ojców, którzy takiego urlopu nie spędzili z własnym dzieckiem. My się nie wstydzimy przytulasów i buziaków w sklepie czy na ulicy - mały wie, że zawsze może do mnie przyjść i o coś zapytać, albo poprosić - a to nie jest wcale takie oczywiste (nie mówię jednak, że zawsze tak jest bo są chlubne wyjątki).
-
..... nie wiem skąd taki ton w tych artykułach, że ojciec BĘDZIE MUSIAŁ. Tak jakby ojciec nie umiał i nie mógł się zająć własnym dzieckiem....
to akurat jest wątek bardziej złożony, jak przeczytałeś całość tego artykułu.
"Projekt przewiduje, że cztery miesiące tego urlopu będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Inaczej przepadną. Stracą na tym matki, bo dziś mogą korzystać z całego urlopu rodzicielskiego, który łącznie z macierzyńskim daje pełny rok płatnej opieki po porodzie."
-
No to OK. Pytanie w jaki sposób zagwarantują rodzicom ochronę przed zwolnieniem. Każdy pracodawca krzywo patrzy nawet na urlop ustawowo należny a co dopiero dodatkowy. Elastyczny czas pracy mnie nie przekonuje.
-
Dobre pytanie.... na razie obowiązuje kodeksowe 2 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem
DZIAŁ ÓSMY Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
Art. 188. kp
Art. 188. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Teraz zabiorą dwa a dodadzą pięć....
ciekaw jestem czy wejdzie ta propozycja PSL odnośnie tego, by czas pracy pracownika wychowującego dziecko do 10 roku życia był skrócony do 7 godz.z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=E3B25969CDDE4084C1258108003497AA (http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=E3B25969CDDE4084C1258108003497AA)
Jaka będzie ochrona rodzica, tego nie wiem....
-
Co do art. 188 KP należy dodać, że jeśli oboje rodziców pracuje to prawo do zwolnienia przysługuje tylko jednemu z nich:
Art. 1891.
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1867 § 1 i art. 188 może korzystać jedno z nich.
-
Co do art. 188 KP należy dodać, że jeśli oboje rodziców pracuje to prawo do zwolnienia przysługuje tylko jednemu z nich:
Art. 1891.
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1867 § 1 i art. 188 może korzystać jedno z nich.
no tak i jak wprowadzą te "nowe" jak to przejdzie to też tylko jedno z rodziców może....
-
W temacie urlopów powiem tyle: jak się córa urodziła wykorzystałem tacierzyński. Teraz, w rok po urodzeniu syna - planuję wykorzystać na urlop. Ups... czekajcie.. zapomniałem że mam własną działalność :P