Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 351612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Książki
« Odpowiedź #825 dnia: Sierpnia 17, 2012, 12:00:23 pm »
0
Jedyna lektura do której wrócę po zakończeniu mojej edukacji to "Cierpienia młodego Wertera". Dopóki nie nastąpi rewolucja w polskim systemie edukacji, coraz mniej ludzi będzie czytać, bo będą zrażeni przez obecne serwowane lektury...
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Gnatek

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Atittude
  • *****
  • Wiadomości: 1600
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +289
Odp: Książki
« Odpowiedź #826 dnia: Sierpnia 17, 2012, 03:04:20 pm »
0
Lektury może same w sobie nie są złe, ale potem omawianie tych lektur to droga przez mękę. Moja nauczycielka w szkole średniej przed każdą lekturą robiła szczegółowe treściówki, które miały pokazać, czy przeczytaliśmy książkę czy nie (chociaż zdarzyło się, że przeczytałem Cierpienia młodego Wertera, ale i tak dostałem 1 :) ). No i były pytania typu jaki rozmiar rękawiczek nosiła panna Izabela (popos "Lalki") albo które ucho miał naderwane Łapa (pies Boryny). Czytając książkę nie skupiałem się na akcji tylko właśnie na takich szczególikach, notowałem je w zeszycie i starałem się zapamiętać.

Poza tym inny, moim zdaniem największy minus omawiania lektur, to zadania typu "napisz własnym zdaniem, dlaczego..." i oczywiście musisz napisać to wszystko zdaniem nauczyciela. Jak masz inne to oczywiście dostajesz 0 pkt. No i niech mi ktoś jeszcze do k***y nędzy wytłumaczy, jak oni rozkminiają tę wszechobecną symbolikę? Dlaczego niebieskie zasłony w oknie są symbolem troski bohatera o dobro ojczyzny? Albo dlaczego tytułowa "Lalka" to nawiązanie do lalki-zabawki o którą toczył się w książce proces, a nie Izabela jako "salonowa laleczka"? Niech mi to ktoś wytłumaczy, bo mój mały rozum tego nie pojmuje.

Offline Hollywood*Rose

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Płeć: Kobieta
  • It's 18 and life to go
  • Respect: +305
Odp: Książki
« Odpowiedź #827 dnia: Sierpnia 17, 2012, 03:47:38 pm »
0
Werter to dopiero było cholerstwo.. Pani pytała nas, co byśmy zrobili będąc jego przyjacielem, to odpowiedziałam, że dałabym mu pistolet i powiedziała 'pozostaje ci się tylko zabić'. Nauczycielce pomysł się spodobał nawet  ;)
A co do tego wyciągania jakichś wniosków, na które w życiu bym nie wpadła czytając lekturę, to jakoś już opanowuję tę sekretną sztukę. U mnie w klasie nie ma czasu na kartkówki z przeczytania, bo właśnie najwięcej czasu poświęcamy na interpretację. Co czuł ktoś tam, gdy mówił to.. itd. Po pewnym czasie już chwytasz ten schemat i wiesz, że spojrzenie przez okno na jezioro oznacza tęsknotę za krajem :) Ale to pewnie też kwestia sposobów samego nauczyciela. W sumie ja wolę już 'przerabianie' lektur niż ich czytanie.
 
W kwestii tej 'Lalki': nie wiem jak było u Ciebie Gnatek, ale u mnie były 3 symboliczne znaczenia tego tytułu. Pierwsze odnośnie procesu; drugie jako nawiązanie do wypowiedzi Rzeckiego, że jesteśmy jak marionetki kierowane i ograniczone przez to, co nam przygotował los; trzecie właśnie w odniesieniu do Izabeli, salonowej lalki. Różnica programowa, czy cuś?  ;)


Not in this lifetime

Offline Kirzen

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • Respect: +101
Odp: Książki
« Odpowiedź #828 dnia: Sierpnia 17, 2012, 03:52:02 pm »
0
Heh też mnie to zawsze zastanawiało. "Czarne chmury w obrazie przedstawiają symboliczne zagrożenie ze strony naszego sąsiada". A może po prostu taka była pogoda to tak namalował  :P.
 Przypomina mi się sprawdzian z historii, dodatkowe pytanie: "Określ SWÓJ stosunek do powstania warszawskiego, jak oceniasz itp." No to pojechałem po nim straszliwie i w nagrodę dostałem 1 za "Myślenie anty-patriotyczne i niezgodne z poczuciem narodowej tożsamości"  :facepalm:

Offline CC

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sometimes I need some time... all alone
  • Respect: +426
Odp: Książki
« Odpowiedź #829 dnia: Sierpnia 17, 2012, 04:45:04 pm »
+1
Werter... Tak jakoś po połowie zacząłem jęczeć pod nosem "Umrzyj wreszcie..." Najnudniejsza lektura w historii, a moglibyśmy zamiast tego czytać np. Fausta.

Lalka - miejsce drugie. O ile "Cierpienia..." przeczytałem w całości, bo były krótkie, to w zmaganiach z Prusem odpadłem po 120 stronach. Werter i Wokulski - dwie życiowe ofermy, tak na marginesie.

Zawsze ceniłem książki inteligentne, ale nie w ujęciu społecznym (cały Żeromski) czy w odniesieniu do miłości, bo to było dla mnie zbyt banalne i nudne. Dlatego też z prawdziwą przyjemnością czytałem Szekspira (niedościgniony mistrz), 3. cz. "Dziadów", a Camusa i Conrada wprost uwielbiam, bo z kart ich dzieł można wyczytać wielką mądrość twórców, a rzadko obecnie z czymś takim się stykam.

Co do kartkówek - jak przeczytałem jakąś lekturę - dostawałem lachy. Jak rano w dniu sprawdzianu czytałem opracowanie - wpadaly piąteczki. Tą samą taktykę przyjąłem na ustnej maturze i przeczytałem zaledwie 1,5 książki z 4 w bibliografii -- 100%.  Najbardziej w tych kartkówkach wkurzało mnie to, że jak mieliśmy omawiać np. "Wesele" czy "Dżumę", to nauczycielka mówiła: "Z tego wam nie zrobię kartkówki, aż taka to nie jestem, same lachy by były, bo pewnie nic z książki nie zrozumieliście...". Babka za cholerę nie mogła pojąć, że łatwiej przychodzi nam zrozumieć symbolikę złotego rogu, niż zapamiętać, gdzie ojciec Baryki ukrył jakiś tam skarb (nie wiem, nie czytałem, ale pamiętam, ze coś takiego było ;)).

Wracając do książek - właśnie skończyłem "Runy" i ich kontynuację - "Blask runów" Joanne Harris. Byłem sceptycznie do tego nastawiony, bo reklamowane, jako typowo młodzieżowe fantasy, ale że chciałem sobie zrobić przerwę od poważniejszych dzieł, a akcja toczy się w moim ulubionym uniwersum mitologii nordyckiej (dużo barwniejsza i ciekawsza mitologia od greckiej czy rzymskiej, notabene), to jednak się zdecydowałem. I zostałem oczarowany. Obie książki są absolutnie zaje***te. Akcja niezwykle wartka, ciekawy główny wątek (zwłaszcza jeśli ktoś się cokolwiek w mitach nordyckich orientuje), do tego strasznie inteligentny i, co najważniejsze, w przeciwieństwie do np. Pratchetta - niewymuszony - humor. Właśnie dlatego nie lubię Terry'go - autor sili się na wesołość (dobrze mu to idzie, ale to już inna kwestia) i wychodzi mu komedia fantasy. Tu humor językowy zachodzi samoistnie, i bez niego mielibyśmy świetną powieść fantasy, ale jak się tworzy tak barwne postacie, to po prostu genialne sytuacje wynikają same z siebie. I to oczywiście na tle bardzo poważnej historii. Coś bardzo podobnego do "Piratów z Karaibów".

Z resztą Loki jest lepszy od Jacka Sparrowa (tzn, kapitana Jacka Sparrowa, kapitan wybaczy), jedna z najlepiej skonstruowanych postaci, z jakimi się zetknąłem w literaturze. Gorąco polecam.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2012, 05:04:25 pm wysłana przez CC »
Geoff Fuckin' Tate!


Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Książki
« Odpowiedź #830 dnia: Sierpnia 17, 2012, 05:16:34 pm »
0
Kordian - że też ten typ strzelił sobie w łeb i nie trafił. Jakim trza być ^%&*^*^&*&&^, żeby nie trafić sobie w łeb? :P
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline CC

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sometimes I need some time... all alone
  • Respect: +426
Odp: Książki
« Odpowiedź #831 dnia: Sierpnia 17, 2012, 05:37:47 pm »
+1
Spytaj pułkownika Przybyła ;)
Geoff Fuckin' Tate!


Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #832 dnia: Sierpnia 17, 2012, 08:33:33 pm »
0
CC, dzięki za recenzje "Run" i ich drugiej części. Jak znajdę na pewno przeczytam :)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline NightTrain

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +4
Odp: Książki
« Odpowiedź #833 dnia: Sierpnia 19, 2012, 09:39:51 pm »
0
To temat o książkach, więc może tu to napiszę xD
Wiecie, że w książce do wiedzy o kulturze dla liceum jest Slash? ^.^ heh

Offline MissRose

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 641
  • Płeć: Kobieta
  • I don't like being stuck in the crowd...
  • Respect: +427
Odp: Książki
« Odpowiedź #834 dnia: Sierpnia 19, 2012, 10:15:47 pm »
0
Od razu poleciałam do mojej :P, ale to niestety nie ta :'(



Remember in this game we call life
That no one said it's fair

Offline NightTrain

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +4
Odp: Książki
« Odpowiedź #835 dnia: Sierpnia 19, 2012, 10:37:50 pm »
0
To pewnie dlatego, że ja jadę według nowej podstawy programowej i wszystkie podręczniki mamy nowe. xp
Zrobiłam skan ; )


Edit.: Coś małe to zdj wyszło  :P tu macie linka ;p
http://i47.tinypic.com/25rggm8.jpg
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2012, 10:40:15 pm wysłana przez NightTrain »

Offline Nieuchwytny

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +60
    • lans.fm
Odp: Książki
« Odpowiedź #836 dnia: Sierpnia 19, 2012, 10:45:31 pm »
0
co tam jest napisane bo rozmazało, pod slashem

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #837 dnia: Sierpnia 19, 2012, 11:57:48 pm »
0
Wind, jak Ci idzie walka z Dallas? Bo ja przekroczyłam 230 stronę bez bólu. Wciągnęła mnie ;)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline NightTrain

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +4
Odp: Książki
« Odpowiedź #838 dnia: Sierpnia 20, 2012, 11:50:40 am »
0
co tam jest napisane bo rozmazało, pod slashem
"Historia rocka jest w dużej mierze tworzona przez wybitnych gitarzystów, takich jak Slash z zespołu GN'R"  8)

Offline Nieuchwytny

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1902
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +60
    • lans.fm
Odp: Książki
« Odpowiedź #839 dnia: Sierpnia 20, 2012, 12:03:34 pm »
+1
zła propaganda nie ma końca :(

 

fTOP 5 (Plagiaty, zapożyczenia, inspiracje, cytaty w muzyce)

Zaczęty przez guest211

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 23476
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2014, 02:24:58 pm
wysłana przez Tymeg