Autor Wątek: Przyjaciel-kolega-znajomy  (Przeczytany 11229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zqyx

  • Newsman
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 34745
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3455
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Przyjaciel-kolega-znajomy
« dnia: Stycznia 04, 2011, 11:00:28 am »
0
Kogo określicie w ten sposób i dlaczego? Czy określenie przyjaciel nie jest czasem nadużywane? Wiele się pisze/mówi o tym,że ktoś okazał się fałszywym przyjacielem,ale może stało się tak,bo choć określaliśmy go/ją jako przyjaciela,to faktycznie nigdy nim/nią nie była?
Wydaje mi się,że choć internet pozwala na to,by poznali się ludzie z różnych stron kraju,czy świata,to jednak często relacje międzyludzkie stają się znacznie płytsze. Ma się "milion" znajomych,ale żadnego przyjaciela. Z tym,że raczej to nie jest "wina" internetu,czy pędu życiowego,bo o relacje  z ludźmi,którzy są nam bliscy,albo chcielibyśmy,żeby się tacy stali po prostu trzeba dbać. Musi być jakiś odzew na nasze wołanie i nasz odzew na czyjeś wołanie ;)

Przyjaciel-kolega-znajomy - co decyduje,że kogoś określimy w ten sposób ?:)

Rozmawiajmy :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Solidus

  • Gość
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 04, 2011, 11:31:49 am »
0
Kolega - ktoś kogo znam dłużej
Znajomy - ktoś z pracy kogo znam ale nie utrzymuję żadnych kotnaktów po wyjściu z roboty
Przyjaciel - nazywam tak tylko 2 osoby które znam +/- 20 lat

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12074
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2215
    • As Koncertowy
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 04, 2011, 02:55:13 pm »
0
Chyba najszersze znaczenie ma tutaj słowo "znajomy". Bo znajomy to ktoś kogo znamy, wiemy jak się ta osoba nazywa, czym się zajmuje i od czasu do czasu zapytamy się "cześć co słychać". Tu do tej grupy trzeba chyba zaliczyć wszystkich z pracy, ze szkoły, z którymi nie mamy zbyt częstego kontaktu i ograniczamy się do codziennego "Cześć" gdzieś na korytarzu. Ze znajomymi nie wdajemy się w głębsze relacje. Znajomości internetowe też bym podpiął pod tą grupę. Bo chociaż mamy wspólne tematy to nie znamy tych osób w "realu" i nie wiemy czy można na takiego kogoś liczyć.

Kolega to z kolei osoba z którą kontaktujemy się często, z racji wspólnych obowiązków, pasji, sposobu spędzania wolnego czasu, podobnego poczucia humoru. Kolega to taki ktoś z kim się i napijesz i pogadasz, ale nie opowiadasz mu wszystkiego ze szczegółami. I tu akurat staż ile się kogoś zna chyba nie ma znaczenia, bo można znać kogoś tydzień i dogadywać się lepiej niż z niejednym długoletnim znajomym.

A przyjaciel to bliska osoba, której można się zwierzyć ze swoich problemów i liczyć na wsparcie jeżeli będziemy takiego potrzebować. Przyjaciel to bardzo bliska i zaufana postać, którą najpierw trzeba brzydko mówiąc sprawdzić w różnych sytuacjach życiowych. To są najczęściej długoletnie relacje oparte na zaufaniu i akceptacji wzajemnych zalet i wad. W sumie poza rodziną ja znam 4 osoby o których mogę powiedzieć, że zawsze mogę na nich liczyć w każdej sytuacji.

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:02:03 pm »
0
napisałbym coś od siebie, ale widzę że mafioso myśli na ten temat tak samo jak ja :P
koledze w jakimś stopniu ufam, przyjacielowi to chyba oczywiste, że tak, a znajomemu...znajomy to ktoś kogo znam a i tak możemy nawet sobie 'cześc' nie powiedziec
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15172
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1491
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:07:08 pm »
0
Kolega - osoba, którą znam jakiś czas i lubię się czasem spotkać na piwku czy tak po prostu pogadać.

Znajomy - osoba z którą rozmawiam z różnych przyczyn, np. bo pracujemy wspólnie, itp., ale jakoś nie zamierzam z nią utrzymywać kontaktu na dłuższą metę. Są to osoby z którymi rozmowy są krótkie i najczęściej odbywają się w stylu: "Cześć, co słychać? - Aha, no to powodzenia"

Przyjaciel - osoba, która była w najważniejszych dla mnie momentach, przeważnie tych złych. Osoba na którą mogę polegać kiedy będę potrzebować jej pomocy. Kiedyś miałem luźny stosunek do słowa "przyjaciel" i większość ludzi tak traktowałem. Obecnie są to 3 osoby.

Podsumowując, to generalnie mam podobnie jak mafioso.

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:15:18 pm »
0
Tak samo jak mafioso. Znajomych mam od groma. Kolegów mam sporo, a przyjaciela jednego... jest nim moja Żona. Ja wyróżniam jeszcze jedną grupę, mianowicie "kumple". Kumpel to ktoś więcej niż kolega, ale mniej niż przyjaciel. To taki "pretendent do przyjaciela".
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12074
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2215
    • As Koncertowy
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:17:09 pm »
0
Skoro wszyscy myślą tak samo jak Ja to może jakiś poradnik napiszę ? :P

Offline Zqyx

  • Newsman
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 34745
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3455
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:19:08 pm »
0
Czekaj,czekaj,jeszcze się wszyscy nie wypowiedzieli  :D Zresztą o czym by miał być ten poradnik? :P
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Stasiek27

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • GUNS N ROSES
  • Respect: 0
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:19:42 pm »
0
Znajomy - ktos z kim mozna zamienic pare słów w pracy , na ulicy , czy na forum.
Kolega - ktos z kim mozna isc na impreze i na piwo.
Przyjaciel - nie ma takich, przyjazn nie istnieje, kazdy predzej czy pozniej nas wystawi.
Stasiek pozdrawia wszystkich fanów GNR!!!

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:22:31 pm »
0
Ale tu również chodzi o to, żeby takiemu, który Cie wystawi umieć wybaczyć i chcieć zacząć wszystko od nowa. Przyjaźń i miłość wcale nie są łatwe i właśnie dlatego warto je pielęgnować.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15172
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1491
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:26:50 pm »
0
Ja wyróżniam jeszcze jedną grupę, mianowicie "kumple". Kumpel to ktoś więcej niż kolega, ale mniej niż przyjaciel. To taki "pretendent do przyjaciela".

W sumie też znajdę u siebie taką "grupę".

Offline Zqyx

  • Newsman
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 34745
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3455
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 04, 2011, 06:37:11 pm »
0
Stasiek 27: 1. dlaczego w temacie kolega/znajomy/przyjaciel nie ma nic o kolezankach/przyjaciokach/kochankach ?

Nikt Ci nie zabrania o nich pisać tutaj przecież :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline katarynka

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3036
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +192
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 04, 2011, 08:23:04 pm »
0
1. Znajoma/znajomy - ktoś, kogo widuję raz na jakiś czas, pogadamy ogólnie odpowiadając na pytania typu "co słychać?"
2. Koleżanka/kolega - widujemy się regularnie, np. na uczelni, gadamy o sprawach, które nas łączą, nie zwierzamy się sobie, możemy gdzieś razem wyskoczyć
3. Przyjaciółka - osoba, której mogę wszytko powiedzieć, którą znam jak własną kieszeń, która nigdy mnie nie zawiodła i zawsze jest gotowa mi pomóc, potrafi czytać w moich myślach, zawsze znajdę dla niej czas
Przyjaciel - jak wyżej, ale nie wiem, czy powiedziałabym wszystko, myślę, że są pewne sytuacje, o których wstydziłabym się powiedzieć ;) Tylko czy jeśli nie jesteśmy w stanie powiedzieć wszystkiego, to taką osobę można nazwać przyjacielem? ;)

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 04, 2011, 08:25:14 pm »
0
Mam takie samo zdanie co Stasiek.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6425
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +865
Odp: Przyjaciel-kolega-znajomy
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 04, 2011, 10:47:39 pm »
0
3. Przyjaciółka - osoba, której mogę wszytko powiedzieć, którą znam jak własną kieszeń, która nigdy mnie nie zawiodła i zawsze jest gotowa mi pomóc, potrafi czytać w moich myślach, zawsze znajdę dla niej czas

Kurde, a dla mnie przyjaciel to, ktoś kogo nie chcę zawieść i to ja mogę zrobić dla niego wszystko i wcale nie musi on czytać w moich myślach. wystarczy, żeby było to coś...
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)