Autor Wątek: Praca za granicą  (Przeczytany 11489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nada.jonna

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +169
Praca za granicą
« dnia: Kwietnia 14, 2013, 10:59:32 pm »
+1
Był wątek praca, ale pracy za granicą nie było więc chyba może być osobny  ;)

Jakie są wasze opinie o pracy za granicą? Jak są traktowani Polacy? Jest ktoś z doświadczeniem?

Mam zamiar wyjechać w tym roku na wakacje do Londynu i znaleźć jakąś pracę wiadomo, żeby coś zarobić, ale też ze względu na to, że nigdy poza Polskę nie wyjeżdżałam a chciałabym w końcu jakoś się stąd wyrwać i spróbować czegoś nowego.
Rodzice oczywiście są na nie, bo podobno Polacy nie są zbyt dobrze traktowani i z doświadczenia wiedzą, że taka praca wcale nie jest kolorowa.

Offline Duffinka

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1153
  • Płeć: Kobieta
  • I'm just a dreamer - I dream my life away
  • Respect: +477
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 15, 2013, 07:52:30 am »
0
Ze swojego doświadczenia nic nie powiem bo takowego nie mam, ale mój brat cioteczny i kuzynka mają już spore doświadczenie więc może coś niecoś jednak pomogę. Oboje są w Galway w Irlandii. Moja kuzynka wyjechała już z 8 lat temu i raczej nie wróci. Jest jej tam dobrze, zarabia około 500 euro na tydzień  (w fabryce). Kuba dojechał do niej po 2 latach, najpierw dostał pracę w cukierni i prócz zarobków miał jeszcze paczki z tej cukierni właśnie. Przed samym powrotem miał w sumie 3 etaty ;) Ale wracając do tematu ani oni, ani kilkoro dalszych znajomych (którzy są w kilku miejscach w Wielkiej Brytanii) nie słyszałam by byli źle traktowani. Fakt, napracować się musieli, ale zarobki były satysfakcjonujące ;) Nie mówię, że jest kolorowo bo wszystkich przypadków nie znam, ale nie warto się od razu nastawiać negatywnie.
Najlepiej jednak jechać z już ustawioną pracą (zwłaszcza, że chcesz wyjechać tylko na wakacje więc po co tracić czas).
"Byli jak gang upadłych aniołów, którzy zstąpili na Ziemię by wskrzesić rock'n'rolla"
"Muzyka jest jedyną zmysłową przy­jem­nością poz­ba­wioną zna­mion grzechu. "

Offline Marmetal

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Płeć: Mężczyzna
  • Own worst enemy.
  • Respect: +412
    • Facebook
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 15, 2013, 12:41:47 pm »
0
Jeśli nie będziesz miała z kim jechać a nie chcesz sama to weź mnie :D. Swoją drogą też się nad tym (poważnie) zastanawiam, tylko najpierw muszę się chociaż troszkę do porządku doprowadzić ze zdrowiem :_:. Ale chciałbym właśnie z kimś, samemu jakoś tak... nie wiem, nie potrafiłbym.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 12:43:49 pm wysłana przez Marmetal »

Offline nada.jonna

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +169
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 15, 2013, 02:41:43 pm »
0
Dzięki za odpowiedzi :)
Chodzi tez o to, że jestem po liceum i nie mam żadnego doświadczenia, żadnych kursów, puste CV. Więc praca zmywak mnie czeka ;D

Bardzo chętnie bym wzięła, ale właśnie dlatego chciałabym pojechać, bo siostra ma załatwić mi i kuzynce mieszkanie :) Jak nie wyjdzie to pewnie zostanę na wakacje tutaj.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 15, 2013, 03:11:44 pm »
0
Jeśli nie będziesz miała z kim jechać a nie chcesz sama to weź mnie :D. Swoją drogą też się nad tym (poważnie) zastanawiam, tylko najpierw muszę się chociaż troszkę do porządku doprowadzić ze zdrowiem :_:. Ale chciałbym właśnie z kimś, samemu jakoś tak... nie wiem, nie potrafiłbym.

Marmetal, na nas czeka LA :lol: ;)

Nada, ja uważam, że skoro miałabyś możliwość zamieszkania gdzieś to należy spróbować :) Zrób sobie książeczkę sanepidowską (chyba, że już masz) i to jest zawsze jakiś punkt do CV, może załapiesz kelnerkę, barmankę itd. a nie zmywak :D
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Gnatek

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Atittude
  • *****
  • Wiadomości: 1600
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +289
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 15, 2013, 03:16:29 pm »
+1
Siostra od 11 lat mieszka a to na Wyspach, a to w USA. Wyjechała do Stanów ze względu na to, że nie dostała się na studia. W Polsce udało jej się wyjechać przez agencję zatrudniającą dziewczyny jako opiekunki do dzieci. Jak pomieszkała tam rok i porównała sobie zarobki i poziom życia bez studiów w Stanach i bycie patriotą za 1200 zł brutto po 5 latach ciężkiej nauki to stwierdziła, że ta uczelnia do niczego nie jest jej potrzebna, a tam będzie miała łatwiej. Jak skończyła się jej po 13 miesiącach wiza to po kilkumiesięcznym pobycie w ojczyźnie znowu wyjechała, tym razem na Wyspy i mieszka tam do tej pory.

Kuzyn też wyjechał kilka lat temu i zaczynał jako kucharz w pubie, teraz jest managerem czy zastępcą managera w restauracji w centrum Londynu.

Wyjechała też masa moich znajomych. Doliczyłem się w tym momencie 9 osób, ale pewnie kogoś pominąłem :) . Chłopaki właśnie jako kucharze, kelnerzy, praca przy remontach i na budowach. Dziewczyny jako opiekunki do dzieci czy pomoc domowa. I nikt nie narzeka. A wręcz przeciwnie - wszyscy sobie chwalą. Są zadowoleni, że za taki sam wysiłek są godniej wynagradzani, traktuje się ich jak człowieka, a wynajem mieszkania czy żywność w stosunku do zarobków są tańsze niż tutaj. No i mogą sobie pozwolić na więcej przyjemności. Podobno język nie jest jakąś wielką przeszkodą, bo Polacy tak skolonizowali UK, że bez przeszkód dogadasz się po polsku nawet w urzędzie ;) . Ale nie zaniedbuj angielskiego

Przed wyjazdem poczytaj fora polonii angielskiej, na co najczęściej zwracać uwagę, jak nie dać się oszukać itp. Powodzenia!

Offline nada.jonna

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +169
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 15, 2013, 05:55:02 pm »
0
Nada, ja uważam, że skoro miałabyś możliwość zamieszkania gdzieś to należy spróbować :) Zrób sobie książeczkę sanepidowską (chyba, że już masz) i to jest zawsze jakiś punkt do CV, może załapiesz kelnerkę, barmankę itd. a nie zmywak :D

A gdzie można takową zrobić? :)
Barmanka, kelnerka musi dobrze znać język a ja chyba bym się nie przełamała :) Znam angielski bardzo dobrze, ale akcent mam kiepski a gdyby ktoś mówił nie wyraźnie albo nie zrozumiałby mnie byłaby lipa ;D

Podobno język nie jest jakąś wielką przeszkodą, bo Polacy tak skolonizowali UK, że bez przeszkód dogadasz się po polsku nawet w urzędzie ;) . Ale nie zaniedbuj angielskiego
I właśnie to mnie przeraża, że nawet w Anglii dogadasz się po polsku a ja bym chciała pojechać tam m.in. w celu podszkolenia języka i sprawdzenia się :) Dzięki :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 05:56:59 pm wysłana przez nada.jonna »

Bloody Rose

  • Gość
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 15, 2013, 06:17:56 pm »
0
Pzychodnia która ma lekarzy medycyny pracy - skierowanie. Czasem pracodawca kieruje pracownika na takowe badania - wtedy w Sanepidzie mówią jakie konkretnie badania trzeba wykonać, jakie próbki przynieść, czy pobrać.

I zgadzam się z przedmówcami - dobrze byłoby abyś miała zapewnione mieszkanie i pracę (komfort psychiczny).
Też mam sporo znajomych, którzy wyjechali za pracą (wszystko było zapewnione, nie musieli szukać wynajmu ani pracy) i są zadowoleni.
Nie pracowałam wszędzie, ino przepracowałam już dziesięć lat więc mam wyrobione zdanie o polskich pracodawcach. I szczerze, gdybym miała możliwość wyjazdu to pewnie bym się spakowała i "Hasta la vista, baby !".
Dziękuję i za Ciebie też trzymam kciuki ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 06:19:29 pm wysłana przez Claudia Bloodyrose »

Offline nada.jonna

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +169
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 15, 2013, 07:36:22 pm »
0
Dzięki za odpowiedź, dowiem się o tej książeczce jak tylko będę w mieście :) Tez mam nadzieję, że siostra załatwi mieszkanie bo nastawiłam się psychicznie na ten wyjazd i kiepsko by było zostać tu na 4 miesiące wakacji.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 15, 2013, 08:19:45 pm »
0
Nada, po prostu pójdź w swojej miejscowości lub w mieście obok do siedziby sanepidu, zapytaj o procedurę wyrabiania książeczki i cenę :) bez tego nie dostaniesz pracy w branżach związanych z m.in. żywnością.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Emma

  • Zasłużeni
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3849
  • Respect: +2359
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 15, 2013, 08:59:14 pm »
0
Możesz też sprawdzić czy sanepid nie ma strony internetowej, tam masz wszystko napisane. Nie musisz mieć skierowania - idziesz od razu do sanepidu z próbkami kału, tam to badają, po kilku dniach lub tygodniu, w zależności od placówki, dają Ci wyniki - jeśli wszystko jest ok, to idziesz do medycyny pracy (sprawdź gdzie jest najtaniej) i mówisz że chcesz badania do książeczki sanitarno-epidemiologicznej i oni Ci wszystko wypełniają. W samej medycynie pracy badania są różne - jedni robią badanie krwi, moczu itp., a u mnie np. tylko jedna lekarka zbadała mi ciśnienie, druga zrobiła wywiad pytając o choroby, dolegliwości, uczulenie, zbadała krtań i skórę i to wszystko.

Co do pracy poza Polską - jeśli masz gdzie mieszkać, to próbuj. Najgorzej chyba jak się jedzie w ciemno.

Bloody Rose

  • Gość
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 15, 2013, 09:45:44 pm »
0
Co do próbek kału (pracowałam w przychodni, gdzie była Medycyna Pracy): czasem trzeba zebrać z np.: trzech dni.
Najlepiej będzie jak przejdziesz się do placówki Sanepidu.

Offline Marmetal

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Płeć: Mężczyzna
  • Own worst enemy.
  • Respect: +412
    • Facebook
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 15, 2013, 09:57:29 pm »
0
Chodzi tez o to, że jestem po liceum i nie mam żadnego doświadczenia, żadnych kursów, puste CV. Więc praca zmywak mnie czeka ;D

Ja mam dużo lat więcej a ta sama sytuacja.

Marmetal, na nas czeka LA :lol: ;)


Marzyć zawsze można :).

Offline Emma

  • Zasłużeni
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3849
  • Respect: +2359
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 15, 2013, 10:16:21 pm »
0
Co do próbek kału (pracowałam w przychodni, gdzie była Medycyna Pracy): czasem trzeba zebrać z np.: trzech dni.
Najlepiej będzie jak przejdziesz się do placówki Sanepidu.
Tak, bo to niby ma być z 3 dni, ale większość jednak stosuje zabieg pt. "po prostu rozłóż na 3 próbki", a sanepid się nie czepia (a przecież to nie problem dla nich stwierdzić, że próbki są identyczne)

A i jeszcze przy pracy za granicą, to może w Twoim przypadku niekoniecznie skoro możesz mieć zapewniony nocleg, ale tak generalnie dla innych, to należy pamiętać, że jeśli pracodawca "gwarantuje" lokum, tzn. że odciąga Wam z pensji kasę za to, a to często jest nieopłacalne i lepiej szukać miejscówki samemu i brać całą kwotę.

Offline Wybrama

  • Patience
  • Wiadomości: 4
  • Respect: 0
Odp: Praca za granicą
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 16, 2013, 10:12:34 am »
0
Nie wiem jak w Anglii, ale w Holandii to Polak zapieprza jak głupi :/ A czy oszukują to oczywiste, że tak nigdy nie będzie kolorowo tak jak mówią w biurze. Wszystko przeważnie zależy od tego od kogo jedziesz, radzę najpierw poszukać jakiś opinii o konkretnych biurach, czy warto czy nie, chyba, żę jedziesz na własną rękę

 

Praca

Zaczęty przez SSolid

Odpowiedzi: 494
Wyświetleń: 127205
Ostatnia wiadomość Maja 13, 2023, 06:35:09 pm
wysłana przez Bluebird