Ankieta

Na kogo zagłosujesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

Prawo i Sprawiedliwość
0 (0%)
Koalicja Obywatelska
4 (33.3%)
Trzecia Droga (PSL + Hołownia)
1 (8.3%)
Lewica
0 (0%)
Konfederacja
5 (41.7%)
Inna partia
1 (8.3%)
Nie pójdę na wybory
1 (8.3%)
Oddam nieważny głos
0 (0%)

Głosów w sumie: 12

Głosowanie skończone: Października 15, 2023, 01:30:16 pm

Autor Wątek: Polityka  (Przeczytany 410272 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #645 dnia: Stycznia 28, 2010, 10:28:01 pm »
0
   Co myślicie o zmarginalizowanie urzędu Prezydenta i zwiększeniu władzy premiera? System kanclerski i większa autonomia województw oraz przekazanie większej władzy w ręce samorządów do pomysł, który sprawdziłby się w Polsce. Mielibyśmy coś na zasadzie stanów w USA. Tam budowę autostrad koordynował JEDEN człowiek, a budową zajmowały się samorządy wynajmujące lokalne firmy. W ten sposób w latach 50 pokryto kraj całą siecią dróg.
  Większa autonomia w województwach pozwalałaby na lokalne dostosowanie prawa. I np. liberalne Mazowsze chce legalizacji marihuany, a podkarpacie nie chce. Masz prosty wybór.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Polityka
« Odpowiedź #646 dnia: Stycznia 29, 2010, 05:36:32 pm »
0
Polska to nie USA, takie zmiany nie przynioslyby pozadanych efektow...
Mentalnosc polska stoi im na przeszkodzie

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Polityka
« Odpowiedź #647 dnia: Stycznia 29, 2010, 07:21:16 pm »
0
Na takie pomysły to kolejność ich realizacji jest niewłaściwa (patrz Alexis De Tocqueville)

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #648 dnia: Stycznia 29, 2010, 07:22:59 pm »
0
Tiramisu- popieram
krelke-  mógłbyś rozwinąć?
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +249
    • Tomasz Krela
Odp: Polityka
« Odpowiedź #649 dnia: Stycznia 29, 2010, 07:28:11 pm »
0
Demokracja Amerykańska powstała na "nowym gruncie"...jak to się tworzyło i jak funkcjonowało opisał świetnie A.d.T. "O demokracji w Ameryce" Polecam ;)
Proponowane zmiany są nierealne gdyż by musiały prowadzić właściwie do sytuacji jaka miała miejsce 2 lata temu w Belgii, której mimo dużo silniejszych antagonizmów i problemów nie było stać na krok podziału kraju...albo wprowadzenia federacji.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Polityka
« Odpowiedź #650 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:03:47 pm »
0
ja popierałbym bardziej ten pomysł, który wysunęło PO, że Rząd wybiera prezydenta. To by mogło usprawnić rządzenie polską, rozkradnięcie bardziej raczej już nie, mamy demokrację, trudniej o to.

tylko tak jak mówi Tiramisu - mentalność polska jest nie do przekonania.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Polityka
« Odpowiedź #651 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:15:59 pm »
0
Maro2 ma w podpisie pewien doskonaly cytat,  :sorcerer: z ktorym to musze sie zgodzic

Offline get_in_the_ring

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1514
  • Płeć: Mężczyzna
  • jestem hardkorem
  • Respect: +22
Odp: Polityka
« Odpowiedź #652 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:19:08 pm »
0
ja popierałbym bardziej ten pomysł, który wysunęło PO, że Rząd wybiera prezydenta. To by mogło usprawnić rządzenie polską, rozkradnięcie bardziej raczej już nie, mamy demokrację, trudniej o to.

tylko tak jak mówi Tiramisu - mentalność polska jest nie do przekonania.

według pana Słońce Peru Prezydenta wybierałoby Zgromadzenie Narodowe, czyli Sejm i Senat. Ja bardzo cieszę się, że Tuskinho nie startuje, bo to oznacza, że PO będzie miała dużo trudniej w wyborach i mam nadzieję, że ostatecznie wygra Leszek "Irasiad jest zdenerwowany" K.  :sorcerer:


Nie mam certyfikatu! :o

Slash skończył sie na Kill 'em All.
 

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #653 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:20:15 pm »
0
OK. Ale wyobraźmy sobie taką sytuację.

Wojewodowie województw Zach. pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wpadają na wspólny pomysł, aby zbudować całkowicie nową trakcję kolejową. Trakcja ma łączyć Niemcy z obwodem Kaliningradzkim. Przystosowania jest do osiągania dużych prędkości ( ok. 300km/h) .
W Polsce znajdują się 3 terminale przeładunkowe. Na granicy niemieckiej, rosyjskiej i pośrodku w Polsce. Pociągi mają przewozić TIRy w całości.


I teraz, wojewodowie wspólnie wyznaczając trasę. Powiaty starają się o dotacje i zatrudniają lokalne firmy przy budowie. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Prezydent powinien pełnić tylko funkcje reprezentacyjne. W obecnej formie pełni rolę hamulcowego.

Get in the ring??  Człowieku ty jesteś Polakiem? Tusk nie startuje i bardzo dobrze, bo jako prezydent mógłby tylko pierdzieć w stołek. A z Kaczyńskim to tak naprawdę wygra każdy.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 29, 2010, 08:21:49 pm wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline get_in_the_ring

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1514
  • Płeć: Mężczyzna
  • jestem hardkorem
  • Respect: +22
Odp: Polityka
« Odpowiedź #654 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:23:52 pm »
0
I bardzo dobrze, że pełni taką rolę, bo gdyby nie on Tusk zacząłby zmieniać Konstytucję. A tego byśmy nie chcieli. Kaczyński może i jest nie do końca rozgarnięty, ale jest patriotą. A Donaldek sprzedałby Polskę za garść miedziaków Wielmożnym Panom z UE.


Nie mam certyfikatu! :o

Slash skończył sie na Kill 'em All.
 

Tiramisu

  • Gość
Odp: Polityka
« Odpowiedź #655 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:27:46 pm »
0
OK. Ale wyobraźmy sobie taką sytuację.

Wojewodowie województw Zach. pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wpadają na wspólny pomysł, aby zbudować całkowicie nową trakcję kolejową. Trakcja ma łączyć Niemcy z obwodem Kaliningradzkim. Przystosowania jest do osiągania dużych prędkości ( ok. 300km/h) .
W Polsce znajdują się 3 terminale przeładunkowe. Na granicy niemieckiej, rosyjskiej i pośrodku w Polsce. Pociągi mają przewozić TIRy w całości.


I teraz, wojewodowie wspólnie wyznaczając trasę. Powiaty starają się o dotacje i zatrudniają lokalne firmy przy budowie. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Prezydent powinien pełnić tylko funkcje reprezentacyjne. W obecnej formie pełni rolę hamulcowego.

Get in the ring??  Człowieku ty jesteś Polakiem? Tusk nie startuje i bardzo dobrze, bo jako prezydent mógłby tylko pierdzieć w stołek. A z Kaczyńskim to tak naprawdę wygra każdy.


Wszystko logicznie i pedantycznie, lecz - niewykonalnie in Poland.

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #656 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:29:26 pm »
0
Cytuj
A Donaldek sprzedałby Polskę za garść miedziaków Wielmożnym Panom z UE.

Błagam człowieku. Co on niby sprzedał?? Każdy rząd od kilkunastu lat zakłada zwiększenie prywatyzacji. Przemysł stanowi  tylko kilka procent PKB w krajach rozwiniętych. Wyjdźmy w końcu z PRLu.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline get_in_the_ring

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1514
  • Płeć: Mężczyzna
  • jestem hardkorem
  • Respect: +22
Odp: Polityka
« Odpowiedź #657 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:38:51 pm »
0
Nie zrozumieliśmy się. Nie mówiłem "sprzedał" w sensie sprzedał. Ja jestem za całkowitą prywatyzacją wszystkich sektorów życia społecznego, oprócz dwóch bez których państwo nie może funkcjonować: wojsko i policja. Reszta jak najbardziej. Ewentualnie zostawić publiczne szkolnictwo jeszcze. A w kontekście sprzedania się miałem na myśli całkowite podporządkowanie się krajom zachodnim - zero walki o interes państwa, jedynie o dbanie o własny interes. Tyle.


Nie mam certyfikatu! :o

Slash skończył sie na Kill 'em All.
 

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #658 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:41:03 pm »
0
Trochę to jest nie tak jak mówisz, ale szanuję twój pogląd.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline JackW

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1175
  • Respect: +52
    • Poznaj Republikę Czeską
Odp: Polityka
« Odpowiedź #659 dnia: Stycznia 29, 2010, 08:58:06 pm »
0
Ja jestem jak najbardziej za większą autonomią regionów, ale w Polsce to nie przejdzie, jednym z problemów jest pewna polska tradycja, państwa jednolitego, niepodzielnego, dla porównania weźmy Niemcy które są państwem federacyjnym, a niektóre regiony mają jeszcze większą autonomię jako Freistaaty, były przez wiele wieków podzielone na liczne królestwa i księstwa, zjednoczone zostały dopiero na koniec XIX wieku, jednak w mentalności mieszkańców raczej Heimat jest nadal powyżej Vaterland. U nas czegoś takiego nie ma, Polska jako ojczyzna,i dobro wspólne jest postrzegana priorytetowo i próby rozbicia tego sposobu myślenia, czy układu administracyjnego raczej nie spotkałyby się z aprobatą ludu. Inna sprawa to podział gospodarczy Polski na dawne Niemcy i zabór pruski, a w opozycji do tego zabór rosyjski oprócz Warszawy i Galicja oprócz Krakowa. Niestety wschodnia część kraju nadal bardzo mocno jest dofinansowywana przez pieniądze płynące z województw zachodnich, a danie województwom autonomii mogłoby odciąć w pewnym stopniu źródło pieniędzy dla regionów zacofanych gospodarczo i pogłębić rozbicie Polski. Ja jestem jak najbardziej za większą autonomią, ponieważ widzę jak moje województwo (dolnośląskie) traci trochę, chociaż są regiony jeszcze gorzej traktowane, na funkcjonującym modelu państwa centralnego w którym o wszystko trzeba prosić panów grzejących posadki w Warszawie, ale zdaję sobie sprawę, że zreformowanie tego może być bardzo ciężkie.
2006, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018