https://hyperreal.info/node/3535Zioło tak samo złe dla zdrowia jak tytoń
Palenie marihuany jest co najmniej tak samo szkodliwe jak palenie tytoniu i może nieść ze sobą większe ryzyko wystąpienia nowotworów układu oddechowego, ostrzegła dzisiaj wiodąca organizacja charytatywna.
Brytyjska Fundacja Płuc dokonuje przeglądu opublikowanych medycznych i naukowych dowodów wpływu palenia marihuany na zdrowie płuc.
Jej raport zatytułowany „A Smoking Gun? The Impact of Smoking Cannabis on Respiratory Health” ma się ukazać pod koniec tego roku.
Jednak już dzisiaj BLF stwierdza, że raport ten prawdopodobnie wskaże na zwiększone ryzyko nowotworów i infekcji układu oddechowego związanych z paleniem marihuany.
Szefowa BLF, Helena Shovelton stwierdziła: „Wielu młodych ludzi po prostu nie jest świadomych, że palenie marihuany może wystawić ich na zwiększone ryzyko nowotworów i infekcji układu oddechowego.
Rząd wydaje miliony funtów rocznie na przerywanie palenia [tytoniu] i informowanie społeczeństwa o niebezpieczeństwach związanych z paleniem, jednak palenie marihuany jest co najmniej tak samo szkodliwe jak palenie tytoniu i rzeczywiście może nieść ze sobą wyższe ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów układu oddechowego” .
Pani Shovelton stwierdziła, że niezależnie od statusu prawnego marihuany, wielu młodych ludzi podejmie własne decyzje dotyczące tego, czy chcą ich używać, czy też nie.
„Rząd jest odpowiedzialny za zdrowie publiczne i zapewnienie tego, że oni zrobią to mając pełną wiedzę na temat ryzyka związanego z paleniem marihuany” – powiedziała.
„Pięćdziesiąt lat temu, ludzie myśleli, że palenie [tytoniu] jest czymś dobrym. Teraz jest przestawiane jako publiczna katastrofa zdrowotna – nie chcemy, aby to samo stało się z marihuaną.”
Raport będzie prawdopodobnie ostrzegał o tym, że badania przeprowadzane w latach 60. i 70. mogą nie doceniać wpływu marihuany używanej dzisiaj, ponieważ jest ona o wiele mocniejsze, niż marihuana używan w tym czasie.
Przeciętny papieros z marihuaną palony w latach 60. zawierał około 10 mg D9-tetrahydrokannabinolu (THC), składnika, który odpowiada za psychoaktywne właściwości marihuany, w porównaniu z 150 mg THC dzisiaj.