Autor Wątek: Genealogia  (Przeczytany 7026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Genealogia
« dnia: Października 20, 2009, 03:20:31 pm »
0
Genealogia (z Greki γενεά, genea – "ród" oraz λόγος, logos – "słowo", "wiedza") — jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.

Bawił się/bawi się ktoś tutaj w coś takiego ? :) Od niedawna badam historię swojej rodziny i muszę przyznać,że to ciekawa sprawa,o ile ma się kontakt z bliższą rodziną,która może udzielić jakichś dodatkowych informacji.

Założyłem sobie konto w serwisie moikrewni.pl i tam w prosty sposób uzupełniam dane. Dzięki wspólnej "pracy" z członkami rodziny w moim drzewie genealogicznym jest już 330 osób,a wiem,że niektórzy zarejestrowani mają drzewka składające się nawet z 1000 czy więcej członków rodziny.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline DrDrei

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8527
  • one more step to go
  • Respect: +8
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #1 dnia: Października 20, 2009, 04:03:40 pm »
0
i co miales dziadka w Wehrmachcie?
[size=3.75pt]GUNS AND ROSES[/size]

[size=3.75pt]la banda mas peligrosa del planeta[/size]


 www.czlowiekorkiestra.blog.onet.pl

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #2 dnia: Października 20, 2009, 05:09:50 pm »
0
ja miałem :D niestety moja kariera prezydencka się nie powiedzie :(

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #3 dnia: Października 20, 2009, 06:08:45 pm »
0
Prezydentem,ani premierem nie będę :P,więc mogę powiedzieć,że tak jak wielu ludzi na Śląsku i Pomorzu mój dziadek był wcielony do Wehrmachtu. Pradziadek był powstańcem śląskim.
Żaden z nich nie był fanem Gunsów  :'(
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #4 dnia: Października 21, 2009, 07:55:29 pm »
0
ale potem we Francji bodajże dostał się do niewoli alianckiej, potem walczył po ich stronie przeciwko Niemcom.
jego kuzyn zginął w powstaniu śląskim
jego brat został zamordowany w Katyniu

Grzon jest dumny ze swoich przodków :)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #5 dnia: Października 21, 2009, 08:32:09 pm »
0
Robiłeś drzewo genealogiczne ? :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline JackW

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1175
  • Respect: +52
    • Poznaj Republikę Czeską
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #6 dnia: Października 21, 2009, 08:46:26 pm »
0
A mój pradziadek odbywał zasadniczą służbę wojskową w armii niemieckiej (mieszkał na pograniczu śląsko-wielkopolskim, wówczas obie ziemie były w granicach Niemiec)  :P, inny pradziadek został zamordowany w 1945 prawdopodobnie przez Rosjan, a brat mojej babci był w AK, w 1944 był w niewoli gdzieś w obozie w Saksonii

To chyba tyle wspomnień militarnych ;)
2006, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #7 dnia: Października 21, 2009, 09:43:38 pm »
0
mój starszy brat sie tym zajmuje. Ja też tak troszkę bylem ciekawy, ale mój brat nawet zaszedł gdzieś daleko. chyba do moich pra pra dziadków. i Wiadomo na co poumierali i kiedy to się stało.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #8 dnia: Października 21, 2009, 11:20:37 pm »
0
Robiłeś drzewo genealogiczne ? :)

na 80-te urodziny mojej Babci ktoś (nie pamiętam dokładnie kto) sprezentował Jej album rodzinny z drzewem do któregoś tam pokolenia w tył. Fajna sprawa. Poza tym moja Mama zajęła się spisywaniem dziejów rodzinnych :) Ale nigdzie w necie porejestrowany nie jestem :)

Offline DrDrei

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8527
  • one more step to go
  • Respect: +8
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #9 dnia: Października 21, 2009, 11:23:09 pm »
0
moj pradziadek walczyl w bitwie nad Bzura w 1939

jeden z braci mojego dziadka zostal wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec

duzo wiecej tych wspomnien jest...ale musialbym popytac
[size=3.75pt]GUNS AND ROSES[/size]

[size=3.75pt]la banda mas peligrosa del planeta[/size]


 www.czlowiekorkiestra.blog.onet.pl

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #10 dnia: Października 21, 2009, 11:27:41 pm »
+1


Cytuj
Herb ten się w Polsce urodził: bo gdy Bolesław Krzywousty z Prusakami wojował, rycerz Dołęga nazwany, herbu Pobóg, z boku z zasadzki, wodza Pruskiego wojska, tak dobrze z kuszy ugodził, ze go z konia zwalił i z życia wyzuł; czym przestraszeni ludzie jego, snadniej potem od Polskiej szabli porażeni zostali. Za tę przysługę od Króla do ojczystego herbu swego, wziął strzałę w przydatku, a herb od imienia jego Dołęganazwany. Mnie się zda, że starszy ten herb od czasów Bolesława Krzywousta: bo dobrze za panowania jego, już tego domu familianci w senacie zasiadali.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 04, 2024, 07:20:40 am »
0
Odkurzam, bo odkurzyłem trochę swoje drzewo genealogiczne...
Chyba dotarłem do ściany i to stosunkowo wcześnie, bo już przy prapradziadku, tzn. znam jego imię, nazwisko, znam imię i nazwisko żony, dzieci, teoretycznie dotarłem do daty i miejsca ślubu i...tyle, bo chociaż wiem, skąd najprawdopodobniej pochodził prapradziadek, to w określonym roku i miejscu nie ma nie tylko śladu po nim, ale także śladu po osobach o tym nazwisku, jeśli chodzi o praprababcię to osób o tym nazwisku jest w konkretnej lokalizacji zatrzęsienie, ale osoby o tym imieniu nie ma.
Z jakimi trudnościami spotykaliście się przy budowie Waszego drzewa genealogicznego? Jak je rozwiązaliście?
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 05, 2024, 05:27:53 pm »
+1
Moje drzewo genealogiczne jest tak mocno rozbudowane, że w zasadzie nigdy nie będę wiedział czy dotarłem już do ściany, ponieważ w bardzo wielu przypadkach dotarłem do XVIII, a najstarszy Akt Chrztu, który znalazłem dotyczy 1721 roku. Moich 2xpra z imienia i nazwiska (również panieńskiego 2xprabać) znam wszystkich. W zasadzie jedynie mam problem, żeby przebić się dalej od strony rodziców jedynej mojej prababci, którą znałem i bardzo dobrze pamiętałem za życia. Urodziła się w okolicach Łańcuta, ale tam jest problem z dostępnością ksiąg parafialnych w internecie (imiona jej rodziców znam dlatego, że byli wypisani min. w jej Akcie Zgonu i w Akcie Małżeństwa, które miało miejsce już w zupełnie innej części Polski). Naliczyłem, że moich przodkowie pochodzili  z terenów (co najmniej) 6 różnych województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Z jakimi trudnościami spotykaliście się przy budowie Waszego drzewa genealogicznego? Jak je rozwiązaliście?
Z większości trudnościami na które napotkałem sobie nie poradziłem, ale była jedna z którą sobie poradziłem, sytuacja miała związek z nazwiskiem panieńskim mojej matki i dotyczy pierwszego kwartału XIX wieku, kiedy to w zaborze pruskim nie było jeszcze USC, w czasach kiedy nazwisko pełniło jeszcze formę czegoś w rodzaju przydomku, gdzie często ludzi mieli dwa przydomki albo i jeszcze więcej, a jeden bardzo często pochodził od imienia ojca. Sytuacja była jednak o tyle ciężka do rozwiązania, że też ciężko by mi tu było się rozpisywać w zasadzie musiałem przerabiać większość Akt urodzenia dzieci małżeństw dwóch braci, żeby mieć pewność, że Akt urodzenia dotyczył mojego 3xpradziadka, a nie kogoś innego - bo właśnie odnalezienie jego Aktu Chrztu potrzebne mi było, żebym mógł dalej pociągnąć tą linię.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34684
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3436
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 06, 2024, 08:32:31 am »
0
Dziękuję za podzielenie się :) Moi przodkowie zasadniczo pochodzą z województwa śląskiego, przynajmniej ci, których udało mi się namierzyć, a także opolskiego, więc rejon stosunkowo niewielki i dobrze opisany genealogicznie, choć w przypadku województwa opolskiego to słabo wygląda, ale tu na szczęście natrafiłem na badaczkę naszej rodziny z trochę innej gałęzi i się udało.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3750
  • Respect: +949
Odp: Genealogia
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 08, 2024, 01:24:35 pm »
0
A z jakich wyszukiwarek i stron z dokumentami korzystasz? Wiem, że Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne na swoich stronach udostępniło skany dokumentów USC, których nie ma na szukajwarchiwach. Możliwe też genetyka.genealodzy są skany dokumentów, których nie ma na wcześniej wspomniałem. Nie wiem jak wygląda sytuacja z dostępnością dokumentów z tych okolic na FamilySearch (wiele Akt metrykalnych z Polski jest z kłudeczką i nie ma przez to możliwości korzystania z nich na domowych komputerach).

Ja mam drzewo na MyHerritage (mniejsze) i większe na Geni, ale ostatnio zacząłem przenosić te dane na program, który ściągnąłem bo tam trzeba co chwilę zmieniać hasło i już mnie to wkurza, a też nie chciałbym, żeby było ono tylko w necie, ale też słyszałem, że ludzie chwalą sobie Ancestry, nie ma limitu osób w drzewie i też nie ma czegoś takiego jak na Geni, że kuratorzy mogą połączyć np. moje z innym drzewem. 
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2024, 01:31:08 pm wysłana przez Bluebird »