Historia piosenek GNR – cz. 9 (i 10): „Don’t Cry” Ultimate Classic Rock – 4 września 2021 r. Piosenka „Don’t Cry” Guns N’ Roses może skłaniać do zabawy znanymi powiedzonkami.
Na przykład? „Co dwie piosenki to nie jedna” albo „Do… dwóch razy sztuka”.
Utwór, który w 1991 roku uplasował się na dziesiątym miejscu w notowaniu Billboard Hot 100, może pochwalić się tym niezwykłym osiągnięciem, że trafił zarówno na „Use Your Illusion I’, jak i na „Use Your Illusion II”.
Pierwsza z dwóch wersji ma bardziej optymistyczną wymowę. Są w niej budujące zapewnienia w stylu
you'll be all right now, sugar albo
you'll feel better tomorrow, a nawet
there's a heaven above you.
Druga wersja jest bardziej mroczna, a Axl (któremu wtóruje wokalista Blind Melon, Shannon Hoon) śpiewa:
I was the one who's washing blood off your hands i
I know the things you wanted, they're not what you have.
Stephen Davis pokusił się o interpretację tej rozbieżności w książce „Patrząc, jak krwawisz”.
Sugerował tam, jakoby „romantyczne mrzonki młodego człowieka o szczęściu zmieniły się w bezsenne noce i koszmary wypalającej się gwiazdy”.
Długo trwało, nim utwór, który najprawdopodobniej był najstarszym kawałkiem Guns N’ Roses, został wydany na płycie. Początkowo piosenka nosiła tytuł „Don’t You Cry Tonight”, a Axl Rose i Izzy Stradlin napisali ją wiosną 1985 roku, krótko po uformowaniu się zespołu.
Rose wyjawił później w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”: „Ten kawałek jest o dziewczynie, z którą Izzy się rozstał i która bardzo mi się podobała. Siedziałem przed Roxy, zakochany po uszy, a ona pożegnała się ze mną, bo uważała, że nam się nie ułoży. Zebrało mi się na płacz i wtedy powiedziała
Don’t cry. Następnej nocy spotkałem się z Izzym i w pięć minut napisaliśmy tę piosenkę”.
Guns N’ Roses pracowali nad utworem podczas sesji nagraniowych do płyty „Appetite For Destruction”, która ukazała się w 1987 roku, ale efekty nie wydały im się zadowalające.
W nagrywaniu wersji, które trafiły potem na „Use You Illusion I” i „Use Your Illusion II”, wziął udział Shannon Hoon, pochodzący z Indiany jak Axl i Izzy. Jego głos słychać w chórkach.
Pewnego dnia Slash miał napisać w swoich wspomnieniach, że dzięki Hoonowi „piosenka stała się bardziej uduchowiona”.
„Don’t Cry” jest uważane za część trylogii, w której skład wchodzą także epickie „Estranged” i „November Rain”. Trylogia jest w części inspirowana opowiadaniem „Without You” pióra przyjaciela Axla, Dela Jamesa.
Piosenka doczekała się teledysku na miarę swojej wartości. Pojawiają się w nim nawiązania do burzliwego związku Axla z Erin Everly i jego relacji ze Stephanie Seymour, aluzje do niebezpiecznych zaburzeń osobowości, a wreszcie ujęcia z cmentarza. Zresztą nieszczęścia dotykają nie tylko Axla – w jednej ze scen klipu samochód ze Slashem i jego dziewczyną na pokładzie spada ze skały.
Zespół sprawia jednak wrażenie, jakby świetnie się bawił, grając „Don’t Cry” na dachu Transamerica Building w Los Angeles, zewsząd otoczony helikopterami. W oczy rzuca się nieobecność Stradlina, który nie zdecydował się na udział w teledysku.
W jednej z migawek pojawia się napis
Where’s Izzy?.
Fani poznali odpowiedź na to pytanie 7 listopada 1991 roku, kiedy to oficjalnie ogłoszono, że Stradlin – który był współautorem dwunastu piosenek z płyt „Use Your Illusion” – odszedł z Guns N’ Roses.
Gitarzysta wrócił do Indiany i założył własną kapelę, Ju Ju Hounds.
Źródło