Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 31: „My World”  (Przeczytany 1343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3477
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 31: „My World”
« dnia: Września 30, 2021, 11:22:09 pm »
Historia piosenek GNR – cz. 31: „My World”





Ultimate Classic Rock – 29 września 2021 r.



Axl Rose potrzebował niecałych dziewięćdziesięciu sekund, żeby w zamykającym płyty „Use Your Illusion” utworze „My World” nakreślić linię graniczną pomiędzy przeszłością a przyszłością Guns N’ Roses.

Piosenka – która odchodzi od hard rockowego brzmienia ku bardziej elektronicznym klimatom – wprawiła w złość jeszcze-obecnych-ale-za-chwilę-już-byłych kolegów Axla z zespołu.

„Był na tych płytach kawałek, o którym nie miałem pojęcia, dopóki albumy się nie ukazały. Nosił tytuł My World”, powiedział Izzy Stradlin w 1992 roku, w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone. „Wysłuchałem go i pomyślałem sobie: Co to, k***a, jest?!”.

Incydent przyspieszył decyzję Izzy’ego o odejściu z Guns N’ Roses – gitarzysta rozstał się z zespołem dwa miesiące po wydaniu płyt.

„Axl dał jasno do zrozumienia, że zamierza robić, co mu się podoba, i kropka”, wyjaśnił Stradlin. „Dlatego ja z kolei musiałem dać jasno do zrozumienia, że dla mnie to koniec”.

„Axl trzymał rękę na pulsie i dobrze znał wszystkie nowinki”, przyznał Matt Sorum w 1999 roku, w rozmowie z dziennikarzem Spin. „Jako pierwszy puścił mi Nine Inch Nails. Powiedział: Pewnego dnia będzie o nich głośno”.

„Oto dokąd [Axl] zaszedł, gdy my słuchaliśmy jeszcze Judas Priest”, w tym samym artykule przyznał perkusista Metalliki, Lars Ulrich.

Następca Izzy’ego, Gilby Clarke, deklarował z kolei na łamach Spin, że myśl o „odświeżeniu” brzmienia Guns N’ Roses szybko zadomowiła się w głowie Rose’a.

„Najogólniej rzecz ujmując, Axl oświadczył: Chcę zmienić brzmienie zespołu. Chcę pójść w stronę rocka industrialnego”.

„W sumie My World narodziło się z nudy”, wyjaśnił Axl w 1992 roku, w wywiadzie dla Musician. „Słuchałem wtedy sporo muzyki industrialnej i ni stąd, ni zowąd rzuciłem: Zróbmy coś w ten deseń i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Po trzech godzinach piosenka była już skomponowana i nagrana”. 

Kiedy w listopadzie 1992 roku dziennikarz z magazynu Rip zapytał go o muzyczne plany na przyszłość, Rose oznajmił, że utwór „My World” nie był jednorazowym eksperymentem.

„Chciałbym się przekonać, czy możemy coś dodać do naszego brzmienia, wnieść do niego jakieś nowe elementy. Nagrywając Use Your Illusion I i Use Your Illusion II, musieliśmy zachować pewne formy, ale kiedy powstało My World, wszyscy postanowiliśmy umieścić ten utwór na płycie. Myślę, że przy kolejnym albumie możemy posunąć się jeszcze dalej”.


Jednakże na następną oryginalną piosenkę Guns N’ Roses, „Oh My God”, trzeba było czekać osiem lat. I rzeczywiście, utwór nosił jeszcze wyraźniejsze znamiona muzyki industrialnej i elektronicznej. Podobne elementy pojawiły się również – w mniejszym lub większym natężeniu – na długo wyczekiwanej kolejnej oryginalnej płycie zespołu, „Chinese Democracy”.         









Źródło
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8584
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 31: „My World”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 30, 2021, 11:39:27 pm »
Troche zajelo mi przyzwyczajenie sie do tego brzmienia, jak w Shackler's, ale MW oraz OMG niestety nie toleruje, przy czym MW bardziej, traktuje to jako zart, niezbyt udany.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


 

Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1251
Ostatnia wiadomość Września 22, 2021, 06:18:22 pm
wysłana przez Hubik