Autor Wątek: 30 lat UYI (autorski)  (Przeczytany 2884 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
30 lat UYI (autorski)
« dnia: Września 16, 2021, 03:46:49 pm »
+4
Pierwszą połowę lat 90-tych wspominam jako okres beztroskiego dzieciństwa oraz kształtowania muzycznych gustów. Wtedy też zostałem fanem GNR i o ile byłem za mały, żeby być „na bieżąco” z AFD (czyli w ówczesnych czasach jakieś +2, 3 lata z tyłu za Ameryką i zachodnim światem), to czasy tuż po UYI pamiętam dobrze. Oczywiście samego wydania nie kojarzę, ze względu na powyższe, ale już lata 93-94, czyli popularność MTV w Polsce, teledyski DC, NR, do których bujało się z pierwszymi sympatiami na szkolnych prywatkach, jestem w stanie dość wyraźnie przywołać.

W tym okresie zakupiłem na bazarze pirackie (a jakże, którego dzieciaka było stać na oryginalne) kasety UYI. Trzy części, gdyż na kasetę mieściło się 60min muzyki, więc z dwóch albumów, zrobiło się trzyczęściowe kasetowe wydanie. Była to firma TAKT, poza ELBO, najsłynniejszy chyba wtedy piracki wydawca takiej muzy. We wkładkach do kaset można było przeważnie liczyć tylko na listę utworów i ich czas trwania, często z błędami, w złej kolejności, nie było bowiem szans na zarezerwowane dla płyt CD (albo zdarzające się w oryginalnych kasetach) książeczki z tekstami i autorami piosenek, czy podziękowaniami ze strony zespołu. Zresztą komu przeszkadzała wtedy niedostępność płyt CD, albo ich ceny, skoro miał w domu zestaw (magnetofon + gramofon), a kaset najczęściej słuchał na walkmanie.


zdjęcie poglądowe z netu, mam te kasety jednak w piwnicy

Pamiętam jak przewijałem kasetę by znowu puścić NR, trafienie na końcówkę DTJ było dobrym wynikiem, gdyż za moment wchodziło pianino Axla, ale gdy słuchałem DC (Alt.) i nie zdążyłem zastopować zanim rozległy się straszne dźwięki My World, bywałem niepocieszony. Zdecydowanie moją bardziej ulubioną częścią była niebieska Iluzja, gdzie wśród faworytów miałem też CW, 14yrs, GITR, Breakdown, PTU, SF i Estranged.

Najbardziej żałuję, że GNR nie wydali niczego autorskiego po TSI (poza singlem OMG), a przyszło aż kilkanaście lat czekać na ChD, w międzyczasie desperacko pragnąć nowej muzy spod szyldu Gunsów, co kończyło się np. zakupem kasety z soundtrackiem do filmu Wywiad z Wampirem, dla jednej piosenki, SFTD (coveru Stonesów). Nie wspominam już o trudnym dostępie do informacji, czasy kafejek internetowych czy służbowego netu u ojca na modem, gdy człowiek wchodził w dorosłość.

Szkoda też wielka, że tak mało utworów z Iluzji GNR grali w XXI wieku na koncertach, chociaż i tak, że regularnie dało się posłuchać Comy, Yesterdays, kilka razy Dead Horse, a nawet ze 2 razy Locomotive czy z raz So Fine, to i tak wyczyn dla zespołu który najbardziej promować lubi jednak AFD.

Swoja drogą czy nie można by wydać reedycji UYI, nawet w formie jednej płyty i dorzucić Hard School? Pytanie pewnie pozostanie bez odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Września 16, 2021, 04:14:09 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #1 dnia: Września 16, 2021, 06:19:50 pm »
+2
Jako, że ja Guns N' Roses zacząłem słuchać chyba w 1989 roku to już świadomie czekałem na wydanie tej płyty. Nie było wtedy jeszcze internetu (a nie kojarzę czy już wtedy były kafejki - a nawet jeśli, to jeszcze ich nie odwiedzałem), więc ja swoją wiedzę na temat tych płyt czerpałem z dostępnych wtedy gazet i oczywiście z MTV. Jako, że wtedy dosyć słabo znałem angielski, więc za dużo nie rozumiałem, ale coś tam jarzyłem z filmików pokazywanych w MTV News.

Kiedy tylko się dowiedziałem, że te płyty się ukazały, to natychmiast poleciałem na rynek. Wiedziałem ile ma być w sumie utworów dlatego też przy stoiskach z kasetami oglądałem te kasety i liczyłem ile jest w sumie utworów. :D Na rynku nie znalazłem odpowiedniej wersji, więc szukałem po sklepach aż w końcu znalazłem czterokasetowe wydanie. Niestety nie mogę znaleźć ich zdjęcia w necie (a nie chce mi się robić im zdjęć, bo TAK! mam te kasety do dziś) więc pokażę tylko jak wyglądała "Use Your Illuson I".



Oczywiście w dwóch czy trzech przypadkach była zamieniona kolejność i o prawidłowej dowiedziałem się dopiero kilka lat później.



Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #2 dnia: Września 16, 2021, 08:47:27 pm »
0
mnie wujek puszczal GNR na takim cudzie techniki, jesli dobrze kojarze

w kazdym razie mial przyciski start, pauza i zapis i tego ostatniego nie mozna bylo pod zadnym pozorem naciskac :P

oczywiscie najpierw sluchalem Iluzji na przegrywanych kasetach zanim dorwalem moje "oryginaly"

« Ostatnia zmiana: Września 16, 2021, 08:50:15 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3703
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1375
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #3 dnia: Września 17, 2021, 06:29:27 am »
+1
Dokładnie tak było jak szanowni poprzednicy pisali. Na rynku było mnóstwo nielegalnych wydań. Zdarzały się pomyłki w liście utworów. Pamiętam w Sosnowcu kupiłem kasetę z balladami GN'R. Początek strony A otwierała "Don't Cry (Original)", a zamykała stronę B piosenka "Don't Cry (Alt. Lyrics)". Wsłuchiwałem się i wsłuchiwałem i nie miałem pojęcia czym się one różnią. Ciekawostka - niczym! na tej kasecie było nagrane dwa razy to samo.

Drugie moje zderzenie z utworami z Illuzji to zakup dwóch kaset w wydaniu "Axl Rose The Best vol. 2".
Długo szukałem vol.1 ale chyba czegoś takiego nie było wcale.

Dopiero na studiach zakupiłem oryginalne CD z obiema Iluzjami.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #4 dnia: Września 17, 2021, 07:02:42 am »
0
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2021, 07:10:41 am wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3703
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1375
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #5 dnia: Września 17, 2021, 07:27:43 am »
0
No dokładnie. Wtedy były takie czasy (początek lat 90), że nie miałem sprzętu do odsłuchu CD. Kupowało się kasety w wielu przypadkach oczywiście wersje pirackie, nagrywane jak popadnie, czasem bez ładu i składu, poprzycinane końcówki...
Pamiętam jak pękło mi pudełko z tych kaset "Axl Rose  The Best vol.2". Smutek był okrutny. Dobrze, że kasety się ostały. Gdzieś w archiwach powinny jeszcze leżeć.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #6 dnia: Września 17, 2021, 08:06:33 am »
0
przy okazji oldskulowcow zapraszam tez tu
https://gunsnroses.com.pl/forum/guns-n39-roses/gnr-retro/
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
  • Respect: +301
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #7 dnia: Września 22, 2021, 12:55:44 pm »
0
Jeśli mnie pamięć nie myli, to oryginalne wydania kasetowe zaczęły się pojawiać później, tak około '94 albo '95 roku. W momencie wydania Iluzji człowiek po prostu skazany był na pirackie kasety. Przynajmniej na mojej wsi tak było.
In Rock We Trust

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #8 dnia: Września 22, 2021, 06:11:33 pm »
0
Moją pierwszą oryginalną kasetą była "The Spaghetti Incident?". Szczerze mówiąc nie kojarzę czy już "Use Your Illusion" były wtedy w Polsce na oryginalnych kasetach. Przynajmniej mi się nigdy ich w żadnym sklepie nie udało zobaczyć, a szkoda, bo pewnie bym je kupił.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #9 dnia: Września 22, 2021, 06:27:12 pm »
0
Oryginalne kasety tylko z hologramem. Ależ one się mieniły w oczach małolata  ;)
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
  • Respect: +301
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #10 dnia: Października 02, 2021, 06:51:35 pm »
0
Discogs mówi, że Metal Mind wydał UYI na kasetach w '91 więc teoretycznie można było kupić na biezaco  :o
A moja pierwsza oryginalna MC to było AFD.
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #11 dnia: Października 04, 2021, 06:08:05 pm »
0
Zdjęcie z netu obrazujące wydawnictwa z września i października 1991
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: 30 lat UYI (autorski)
« Odpowiedź #12 dnia: Października 04, 2021, 06:17:56 pm »
0
O Pearl Jam i Nirvanie wiedziałem, bo oryginalne kasety mam do dziś. Reszty nie widziałem. A szkoda, bo jak pisałem wcześniej, na pewno bym zakupił zarówno Gunsów, jak i Metallicę.

 

Wielka Trójka - Skazani na siebie? (artykuł autorski)

Zaczęty przez sunsetstrip

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 2227
Ostatnia wiadomość Marca 01, 2020, 01:32:32 am
wysłana przez Luk