Koncerty soloweINDYWIDUALNE KONCERTY MUZYKÓW GN'R W POLSCE

Historia występów muzyków związanych z Guns N’ Roses w Polsce jest dosyć bogata. Prawdziwy boom nastąpił dopiero w ostatnich latach wraz z ogólnym rozwojem rynku koncertowego w naszym kraju. A to z pewnością nie koniec gdyż już 7 czerwca br. w Łodzi zagra Sixx A.M. z DJ Ashbą w składzie.

Poniżej pełna lista koncertów, na których pojawili się byli i obecni członkowie Guns N’ Roses.

PRAXIS – 29.06.1996.

Wszystko zaczęło się w 29.06.1996 roku, kiedy w warszawskiej Sali Kongresowej zagrał zespół Praxis. I była to sytuacja o tyle nietypowa, że muzycy tej grupy Brian „Brain” Mantia i Buckethead byli wtedy jeszcze przed wstąpieniem w szeregi Gunsów. Zapis tego koncertu (odbywającego się w ramach festiwalu Summer Jazz Days) można w całości zobaczyć w serwisie Youtube.


VELVET REVOLVER – 28.06.2005.

Wielkim wydarzeniem miał być koncert Velvet Revolver w katowickim Spodku. Niestety zespół ze Slashem, Duffem McKaganem i Mattem Sorumem w składzie odwołał swój występ z powodu chęci wystąpienia na duńskim festiwalu Roskilde. Komunikat organizatora brzmiał następująco:
„Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, że zespół Velvet Revolver odwołał koncert w katowickim Spodku zaplanowany na 28 czerwca 2005 roku.
Powodem tej sytuacji jest podjęcie przez zespół decyzji wystąpienia na festiwalu Roskilde na pomarańczowej scenie 30 czerwca br. dla 70 000 osób.
Występ na tym festiwalu i dla tak ogromnej rzeszy publiczności jest zawsze wielkim wydarzeniem dla każdego zespołu czy artysty i wymaga specjalnego przygotowania.
Dlatego zespół zdecydował, że potrzebuje parę dni wolnych, by przygotować się kondycyjnie i technicznie do tego wydarzenia.
Postanowili jedynie nie odwoływać występu w Pradze, gdyż tam grają przed Ozzy'm Osbourne'm i Black Sabbath, a taki koncert z wielu oczywistych względów jest bardzo ważny.
Od wczoraj wraz z zespołem gorączkowo pracowaliśmy nad znalezieniem nowej daty w najbliższym terminie. I przez chwilę była nadzieja na przełożenie koncertu na 21 lub 22 czerwca. Niestety okazało się, że w tych jedynych dniach, kiedy zespół mógłby zagrać w Polsce, katowicki Spodek ma już zaplanowane inne imprezy.
Jeśli pojawi się nowa możliwość zorganizowania koncertu w innym terminie to będziemy wszystkich natychmiast informować.
(…)
Z poważaniem
Odyssey”
Źródło
Niestety nie udało się znaleźć nowego terminu i Velveci nigdy w Polsce nie zagrali.

NINE INCH NAILS – 23.06.2009.

W 2009 roku na Malcie w Poznaniu zagrał z kolei zespół Nine Inch Nails. „(…) Oczywiście z Robinem Finckiem w składzie, który w czteroosobowej grupie na scenie był kimś więcej niż tylko gitarzystą solowym znanym z Guns N' Roses. W Poznaniu odgrywał każdy dźwięk na gitarze, a także miał do odegrania całkiem sporo partii przy klawiszach i programowaniu. Nine Inch Nails na Malta Festival 2009 to także największy koncert, jaki miał miejsce w Polsce z udziałem członka "nowego" GN’R grającego w innym zespole niż tym kierowanym przez Axla, według szacunków zgromadził ponad 10 tysięcy widzów.” (opis podesłał forumowicz PiotrPGR)
Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/nine-inch-nails/2009/malta-pozna-poland-4bd3bfce.html

LA GUNS – 02-03.03.2012.

W 2012 niespodziewanie dwa koncerty w Polsce zagrała grupa L.A. Guns, której liderem jest jeden z założycieli Guns N’ Roses – Tracii Guns. 2 marca zespół wystąpił w warszawskiej Progresji, a 3 marca w klubie Harlem w Nowogardzie.
 

Oba koncerty odbyły się w bardzo kameralnej atmosferze i zgromadziły niewielką widownię (ok. 150 osób w Warszawie i ok. 60 osób w Nowogardzie). Występy trwały bardzo krótko bo zaledwie ok. godziny czasu, w trakcie których zespół obok swoich numerów zagrał covery Jimi’ego Hendrixa i Led Zeppelin. Tracii Guns popisywał się wspaniałymi solówkami, np. „podczas Hey Joe grał sola językiem oraz trzymając gitarę nad głową za plecami” (opis pochodzi od forumowicza kurtz).
 

SLASH FEAT. MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS – 13.02.2013.

Wreszcie w lutym 2013 roku w Katowicach wystąpił Slash z wokalistą Mylesem Kennedym (znanym z Alter Bridge) i zespołem The Conspirators. To był najbardziej wyczekiwany koncert byłego Gunsa w Polsce. W wypełnionym po brzegi Spodku odbyła się prawdziwa rockowa uczta, „pod sceną panowało absolutne szaleństwo i zbiorowa ekstaza” (cytat z http://as85.ubf.pl/viewpage.php?page_id=69).


Gunsowe standardy z czasów „Apettite For Destruction” były przeplatane nagraniami Velvet Revolver, Slash’s Snakepit i z solowych płyt Slasha, głównie z promowanego wtedy albumu „Apocalyptic Love”. „Było ostro, energetycznie, z wigorem, pasją i poświęceniem” jak pisał w swojej relacji forumowicz mafioso. A sam Slash? Był ubrany całkowicie na czarno w charakterystycznym cylindrze na bujnych, kręconych włosach prezentował niczym żywcem przeniesiony z lat 90. „Żadnego gwiazdorstwa, (…) czysty rock n’ roll zagrany z taką łatwością, o której każdy z gitarzystów świata może jedynie marzyć!” – tak podsumował go forumowicz Śpiochu. Warto dodać, że podczas „Back From Cali” fani na płycie rozwinęli wielką biało-czerwoną sektorówkę z napisem „Welcome To Poland Slash”, którą przygotował tradycyjnie Pompon a sfinansowali pozostali forumowicze.


Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/slash-feat-myles-kennedy-and-the-conspirators/2013/spodek-katowice-poland-4bdbc31e.html

RON „BUMBLEFOOT” THAL – 07.01.2014.

Kolejnym gitarzystą Gunsów był Ron „Bumblefoot” Thal, który wystąpił w styczniu 2014 r. w krakowskim klubie Lizard King. Wtedy jeszcze „obecny” muzyk Guns N’ Roses na koncercie skupił się na własnym solowym repertuarze i gitarowych popisach.


Sam gitarzysta bawił się świetnie, co znakomicie obrazuje relacja admina Zqyx’a:
„Okazało się, ku mojemu olbrzymiemu zaskoczeniu, że Ron schodząc ze sceny z gitarą, pojawił się wśród fanów, wciąż grał, a był na wyciągnięcie ręki. Tak się złożyło, że byłem jedną z pierwszych osób, obok której pojawił się Ron, który znów, całkiem normalnie, pozwalał się fanom obejmować, pozował do zdjęć, niektórzy mogli nawet "zagrać" na jego gitarze, jak choćby dziecko, które było tuż obok mnie. Bumblefoot, przy akompaniamencie zespołu przemaszerował całą salę, pojawił się nawet na balkonie.”  (cytat z http://as85.ubf.pl/viewpage.php?page_id=76)
Gunsowych akcentów było niewiele, za to Bumblefoot podczas „Sweet Child O’ Mine” pozwolił fanom wtargnąć na scenę i śpiewać razem z nim. Gitarzysta dał się poznać jako przemiły człowiek z dystansem do siebie i wykazał się dużym poczuciem humoru.

Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/bumblefoot/2014/lizard-king-krakow-poland-2bc5a8da.html

Dzień później Bumblefoot poprowadził gitarowe warsztaty w Bochni, które cieszyły się dużym powodzeniem.


NINE INCH NAILS – 10.06.2014.

„Po pięciu latach znów do Polski zawitał z Nine Inch Nails Robin Finck. Znów nieco jako człowiek-orkiestra grający na gitarze, klawiszach, ogarniający efekty elektroniczne. Wszystko to w trakcie 95-minutowego, ale niezwykle intensywnego koncertu. Podobnie jak w Poznaniu, Finck wizualnie prezentował się zupełnie inaczej niż, gdy występował w Guns N' Roses. Nie było brody, długich czarnych włosów, dziwnego ubioru, ani przedziwnych i stricte rockowych solówek. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie Robin Finck oprócz Trenta Reznora otrzymał największą owację od widzów zgromadzonych w Spodku. Nie mogło być inaczej, Finck w składach koncertowych na kolejnych trasach NIN to właściwie już wręcz ikona zespołu.” (opis podesłał forumowicz Piotr PGR)


Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/nine-inch-nails/2014/spodek-katowice-poland-2bc00cba.html

WALKING PAPERS – 12.06.2014.

W czerwcu 2014 łódzką Atlas Arenę zaszczycił swoją obecnością sam Duff McKagan z zespołem Walking Papers. Grupa zagrała wśród plejady innych gwiazd, które tego dnia pojawiły się na Impact Festival (Aerosmith, Alter Bridge). Bardzo energetyczny koncert w prawie pustej jeszcze hali, trwał ok. 40 minut i zawierał głównie piosenki z debiutanckiej płyty zespołu. W trakcie pobytu w Łodzi członkowie zespołu chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.


Duff przed hotelem w Łodzi (fot. Ewelina Kwiatkowska)

SLASH FEAT. MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS – 20.11.2014.

Kolejna wizyta Slasha w naszym kraju tym razem miała miejsce w nowej hali w Krakowie. Tym razem zespół promował krążek „World On Fire”, który zdominował tego dnia setlistę. Surowa oprawa sceniczna pozwalała skupić się tylko na solidnej dawce rockandrollowej muzyki.


Slash często zmieniał gitary (m.in. używał charakterystycznej dwugryfowej) i popisywał bardzo rozbudowanymi solówkami (ta z „Rocket Queen” trwała dobrych kilkanaście minut, podczas których „wymęczył i wytarmosił tą gitarę niemiłosiernie na wszystkie sposoby i we wszystkie strony.” cytat za http://www.as85.ubf.pl/viewpage.php?page_id=81). Reszta zespołu dzielnie mu akompaniowała, ale to na kudłatego gitarzystę były skierowane wszystkie oczy.


Podczas „Back From Cali” publiczność utworzyła z kartoników wielką biało-czerwoną flagę (organizacyjnie zasługa forumowicza cravenciaka), co zrobiło wielkie wrażenie na muzykach. Jednakże, co zrozumiałe najwięcej entuzjazmu wzbudziły piosenki Gunsów (m.in. „You Could Be Mine” czy „Mr Brownstone”). Z reakcji członków zespołu i samego Slasha w mediach społecznościowych wynikało, że wizyty w Polsce sprawiają im dużo radości, a polska żywiołowo reagująca publiczność daje im dużo energii do grania.


Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/slash-feat-myles-kennedy-and-the-conspirators/2014/krakow-arena-krakow-poland-5bcdaf3c.html

SLASH FEAT. MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS – 20.11.2015.

Dokładnie, co do dnia, rok po koncercie w Krakowie Slash z Mylesem i Konspiratorami przyjechali występować w naszym kraju. Tym razem padło na Łódź i Atlas Arenę. Koncert odbywał równo tydzień po zamachach terrorystycznych w Paryżu (w klubie Bataclan podczas występu Eagles Of Death Metal) w związku z czym podjęto wzmożone środki bezpieczeństwa. Na szczęście tego dnia dominowała muzyka i nikt nie musiał się martwić o swoje życie i zdrowie. W ramach solidarności z ofiarami podczas utworu „Starlight” hala rozświetliła się latarkami w smartfonach w ramach akcji „Glimmer of hope” („promyk nadziei”).


Setlista z bardzo niewielkimi zmianami w porównaniu do krakowskiego występu. Prawdziwym zaskoczeniem było zaśpiewanie „Sweet Child O’ Mine” przez polską wokalistkę popową Dorotę Rabczewską, która została przedstawiona przez Slasha jako „bardzo utalentowana i piękna”, ale nie wzbudziło to zachwytu publiczności, gdyż Doda nie cieszy się dobrą opinią wśród fanów muzyki rockowej w naszym kraju. Wtedy jeszcze nikt się nie spodziewał, że 1,5 miesiąca później Slash wróci do Guns N’ Roses.


Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/slash-feat-myles-kennedy-and-the-conspirators/2015/atlas-arena-od-poland-bf55dd2.html

SIXX A.M. – 07.06.2016.
W czerwcu 2016 roku do łódzkiej Atlas Areny zawitał DJ Ashba ze swoim zespołem Sixx A.M. Koncert odbył się w ramach Power Festivalu na którym zagrali także Megadeth i Korn. Sixx A.M. zagrali tylko 8 piosenek, ale oczekiwania najwierniejszych fanów spełnili w 100%. Po koncercie muzycy za kulisami chętnie rozmawiali i robili sobie zdjęcia z fanami oraz rozdawali autografy.


Setlista:
http://www.setlist.fm/setlist/sixxam/2016/atlas-arena-od-poland-1bfe314c.html


Opracował: Adam Ślusarz (mafioso)

Komentarze

Brak komentarzy
Aby dodać komentarz musisz się zalogować