The Spaghetti IncidentData wydania: 23 Listopada 1993
Producent: Mike Clink i Guns N' Roses poza Since I Don't Have You (GN'R) i You Can't Put Your Arms Around A Memory (Duff McKagan i Jim Mitchell)
Miksowanie: Bill Price
Miksowane w: Skip Saylor Recording
Nagrane w: A&M Studios, The Record Plant, Rumbo Recorders, CanAm Studios, Sound Techniques, Triad Studios, Conway Studios, Oceanway Recording
Dodatkowa gitara: Carlos Booy
Single: Ain't It Fun, Since I Don't Have You

Kilka faktów:

- The Spaghetti Incident? zostało nagrane w czasie sesji do UYI i w czasie UYI World Tour
- Ścieżki Izzy'ego zostały zastąpione nagraniami Gilby'ego - Według Axl'a płyta miała się nazywać "Pension Fund" - Płyta dociera do miejsca czwartego w Wielkiej Brytanii oraz drugiego w USA

Recenzja:

23 listopada 1993 r. ukazała się czwarta płyta Guns N' Roses zatytułowana "The Spaghetti Incident?". Płyta zadebiutowała na czwartym miejscu listy Billboardu.

Wydanie tego albumu poprzedziła epka z zamieszczonym na niej (początkowo przeznaczonym na płytę "Use Your Illusion") utworem "Ain't It Fun", coveru Dead Boys z ex liderem Hanci Rock Michaelem Monroe towarzyszącym Axlowi na wokalu.

"The Spaghetti Incident?" to album punkowy (chociaż... są tam nie tylko utwory punkowe), którego głównym pomysłodawcą był Duff. Płyta zawiera trzynaście coverów starych kapel z lat 60-80 tych, które niekiedy zostałby już dawno zapomniane. Wszystkie piosenki zamieszczone na "The Spaghetti Incident?" zostały nagrane podczas sesji do "Use Your Illusion" oraz trasy koncertowej. Gunsi ponoć świetnie się bawili nagrywając te covery. Teraz jedynie partie Izzy'ego zastąpiono wykonaniem Gilby'ego Clarke'a (Gilby nauczył się wszystkich piosenek GN'R w dwa tygodnie).

Gunsi zawsze znajdujący sporą przyjemność w nagrywaniu własnych interpretacji obcych nagrań, już od dłuższego czasu nosili się z pomysłem takiego wydawnictwa. Dwa lata wcześniej Slash opowiedział dziennikarzowi "Rolling Stone": "To piosenki, które lubimy. New Rose chciał chyba nagrać Duff. Ja chciałem I don't care about you. Piosenka Misfits to pomysł Axla."

Na "The Spaghetti Incident?" zalazły się również takie osobliwości jak utwór Since I Don't Have You grupy The Skyliners z 1959 roku. Inną, zresztą (moim zdaniem) w nieco złym guście niespodzianką, była piosenka Look At Your Game, Girl psychopaty Charlesa Mansona, pomysłodawcy zabójstwa żony Romana Polańskiego - Shaton Tate i jej przyjaciół. Na okładce przezornie pominięto tytuł tego utworu. Mimo tego, zespół ponownie znalazł się pod ostrzałem krytyki. Gunsi (a zwłaszcza Axl) utrzymywali, że piosenka zamieszczona została na płycie tylko ze względu na to, że podobała się im, ale mało kto w to wierzył, zwłaszcza, że Axl często na koncertach występował w koszulkach z podobizną mordercy. Wystąpił w niej nawet w clipie do "Estranged". Tak czy inaczej, zespół zachował się w porządku i sporo pieniędzy ze sprzedaży tej płyty rozdali innym. Część pieniędzy Axl przekazał rodzinom zamordowanych w tym Wojciechowi Frykowskiemu, krewnemu jednej z ofiar Mansona. Poza tym, pieniadze przekazali też na inne szczytne cele - m.in. na ochronę delfinów i ich środowiska naturalnego.

"The Spaghetti Incident?" zaczyna się od utworu Since I Don't Have You zespołu The Skyliners, pochodzącego z 1958 roku. Utwór balladowy. Nagrany został w wersji nie pozbawionej pewnego pietyzmu dla pierwowzoru, ale jest też mocno napiętnowany stylem Gunsów. Podobnie jest z - nie uwzględnioną w opisie albumu - ukrytą piosenką Look At Your Game, Girl - Charles'a Manson'a, która na płycie pojawia się jako nr 12, po dwudziestosekundowej przerwie zaraz po I Don't Care About You. Sama kompozycja: całkiem miła, przyjemna, delikatna. Ze spokojniejszych utworów z tego zestawu za najlepszą uważam Ain't It Fun, która jest jednocześnie moją najbardziej ulubioną kompozycją na płycie. Jest to pełna goryczy pieśń z repertuaru The Dead Boys. Niesamowity nastrój i emocje płynące z tekstu o przemijaniu i trudach życia. Do zapoznania się z tym utworem, naprawdę gorąco zachęcam wszystkich . Akustycznie i niemal w pojedynkę z powodzeniem zostało nagrane przez Duffa McKagana You Can't Put Arms Around Your A Memory Johnny'ego Thundersa. Również świetnym pomysłem okazało się połączenie topornego, ale wpadającego w ucho motywu Buick Makane z melodyjnym refrenem Big Dumb Sex. Zresztą to druga moja najbardziej ulubiona piosenka na płycie (heh oczywiście pewnie dlatego, że obok Axla jako wokalista udzielił się tam również Slash). Ale piosenka super, świetnie się ja śpiewa. T. Rex i Southgarden - yes! Hair Of The Dog śmiało może mierzyć się z oryginałem Nazarethu (i nie odbiega od niego jakoś drastycznie). Większość pozostałych kawałków to Guns N' Roses w wydaniu "punkowym". Na płycie otrzymujemy przekrój młodzieńczych inspiracji Gunnersów. Rock'n'Rollowy Human Being The New York Dolls, bliski oryginałowi The Misfits Attitude - gdzie jako wokalistę słyszymy Duffa, ciężkie Black Leather Sex Pistols, surowe, rozpędzone Raw Power Iggy'ego i The Stooges.

W książeczce CD Gunsi zachęcają do posłuchania oryginalnych wersji utworów, które wzięli na warsztat. Bardzo ładny gest.

Recenzję napisała: SUNRise

Komentarze

Brak komentarzy
Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Warning: Unknown: Session callback expects true/false return value in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Session callback expects true/false return value in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0