Autor Wątek: Sympathy For The Devil w Rock N’ Roll True Stories  (Przeczytany 836 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Sympathy For The Devil w Rock N’ Roll True Stories
« dnia: Stycznia 03, 2021, 06:24:57 pm »
+1




31 grudnia 2020 w sieci ukazał się kolejny odcinek audycji z serii „Rock N’ Roll True Stories”.
Tym razem był on poświęcony piosence, która przesądziła o kryzysie Guns N’ Roses. 
Mowa o coverze „Sympathy For The Devil”.

www.youtube.com/watch?v=MVcNP4NM7bM&feature=emb_title

 

Transkrypcja (na podstawie GNR Central):


Pod koniec 1994 roku stało się jasne, że Guns N’ Roses będą kolejną ofiarą zmian, do których dochodziło na ówczesnej scenie rockowej. I chociaż upowszechnił się pogląd, jakoby to rosnąca popularność rocka alternatywnego i grunge’u przesądziły o zmierzchu zespołu, to podobne opowieści można włożyć między bajki.

W lipcu 1993 roku zakończyła się trwająca parę lat – i obejmująca aż 192 koncerty – trasa „Use Your Illusion”. I choć zwykło się uważać, że w latach 1992–1993 rock alternatywny osiągnął szczyty świetności, to należy pamiętać, że w tamtym czasie Guns N’ Roses nadal zapełniali stadiony na całym świecie i zarabiali krocie.
Ich zmierzch rozpoczął się, kiedy trasa koncertowa dobiegła końca, a zespół zrobił sobie przerwę, żeby odpocząć i wydać płytę z coverami, zatytułowaną „The Spaghetti Incident?”.

Album nie odniósł wielkiego sukcesu, bo i promocja była słaba. Nie było lansujących go koncertów, a sama płyta miała po prostu „urozmaicić” fanom oczekiwanie na kolejny album z oryginalnym materiałem. 

Prace nad nim miały ruszyć w 1994 roku.

W styczniu 1994 Axl Rose i Slash udzielili ostatniego wspólnego wywiadu.
Axl zapowiedział w nim, że nowa płyta ukaże się prawdopodobnie w 1996 roku.

Do tego czasu Gunsi mieli tworzyć nowy materiał. Sęk w tym, że Axl, Slash i Duff McKagan nie zgadzali się co do tego, jak powinien on brzmieć. Slash, któremu pomagali Matt Sorum i Gilby Clarke, napisał blisko tuzin nowych piosenek, ale Axl i Duff odrzucili je, uważając, że za bardzo trącą southern rockiem.

Mniej więcej w tym samym czasie gitarzysta Gilby Clarke, który w 1991 roku zajął miejsce Izzy’ego Stradlina, został wykluczony z zespołu. Axl miał podjąć decyzję o zakończeniu współpracy z nim, nie zasięgając opinii pozostałych członków Guns N’ Roses.
Rose zastąpił Clarke’a swoim przyjacielem z czasów dzieciństwa, Paulem Tobiasem.
Paul pochodził z Indiany i był współautorem piosenki „Back Off Bitch”, która trafiła na „Use Your Illusion I”. Slash, któremu Tobias nie przypadł do gustu, był przeciwny tej roszadzie.

U schyłku 1994 roku Axl i Slash właściwie ze sobą nie rozmawiali, a wszelkie dialogi odbywały się za pośrednictwem managementu. 

Właśnie wówczas producenci filmu „Wywiad z wampirem” skontaktowali się z zespołem w sprawie nagrania coveru piosenki „Sympathy For the Devil” z repertuaru The Rolling Stones. Slash był wielkim fanem zarówno Rolling Stonesów, jak i [Anne] Rice, autorki książki, która legła u podstaw scenariusza.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji Axl i Slash obejrzeli film.
O ile Axl odniósł pozytywne wrażenia, o tyle Slash nie był zachwycony; twierdził, że na seansie wynudził się jak mops. Z drugiej strony, dopatrywał się w tej sytuacji szansy na to, że zespół po długiej przerwie powróci do studia i po nagraniu coveru Stonesów przysiądzie fałdów nad nowym materiałem autorskim.

Sesje nagraniowe potoczyły się jednak innym torem. Axl pojawił się w studiu dopiero w momencie, gdy Slash, Duff i Matt Sorum ukończyli już prace nad swoimi partiami.

Slash nie był zadowolony z efektów, z kolei Axl nie był zadowolony z gry Slasha. Chciał, żeby jego partie brzmiały bardzo podobnie do partii Keitha Richardsa. Gitarzysta wspominał potem w swojej książce, że gra Richardsa wydawała mu się tak znakomita, że nawet nie chciał się do niej zbliżać, co tylko pogłębiło jego niezadowolenie.

Sprawy przybrały jeszcze gorszy obrót, kiedy Slash odkrył, że na jego gitarę nałożono partie Paula Tobiasa.

Ostatecznie piosenka ukazała się na początku 1995 roku i była ostatnim utworem Guns N’ Roses ze Slashem i Duffem w składzie.     






Źródło
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Sympathy For The Devil w Rock N’ Roll True Stories
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 03, 2021, 07:34:48 pm »
0
Kupiłem w latach 90 kasetę ze ścieżką dźwiękową do Wywiadu z wampirem i jedyna piosenka której słuchałem było sympathy. Na szczęście była ostatnia na stronie B
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2021, 07:37:23 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34655
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger"
  • Respect: +3431
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Sympathy For The Devil w Rock N’ Roll True Stories
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 04, 2021, 08:47:02 am »
0
Ja słuchałem nieraz całą  kasetę i o dziwo podobała mi się :) Zdecydowanie bardziej niż kaseta ze ścieżką dźwiękową, na której znalazło się Oh my god. Dziwne, ale tak było.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

 

Slash w styczniowym "Teraz ROCK"

Zaczęty przez oj007a

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7696
Ostatnia wiadomość Stycznia 06, 2013, 09:53:52 am
wysłana przez Rose25