Autor Wątek: The Chinese Democracy Years: 2008  (Przeczytany 17154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
The Chinese Democracy Years: 2008
« dnia: Października 13, 2019, 09:32:20 pm »
The Chinese Democracy Years: 2008




Trudne rozmowy

Album był praktycznie gotowy, a od końca roku 2007 toczyły się rozmowy z Best Buy.
Za to na linii zespół-wytwórnia znowu pojawiły się zgrzyty.

   
„Krążą słuchy, że długo wyczekiwany album Guns N’ Roses pt. ‘Chinese Democracy’ jest gotowy, ale jego wydanie opóźnia się z powodu kolejnych sporów z wytwórnią” (Antimusic, 10 stycznia 2008).

„Słyszałem, że nowa płyta Guns N’ Roses jest gotowa, a jej wydanie opóźnia się nie z winy zespołu, lecz wytwórni. Prace nad albumem pochłonęły tyle pieniędzy, że biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku, nie sposób liczyć na jakiekolwiek zyski. Nikt już nie kupuje płyt. Może się okazać, że sprawa będzie w zawieszeniu przez najbliższe lata – tym razem nie z winy Axla. Miejmy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany” (Eddie Trunk, 14 stycznia 2008).

„Według The Pulse of Radio nowy album Guns N’ Roses, ‘Chinese Democracy’, jest ukończony, a lider zespołu, W. Axl Rose, prowadzi z wytwórnią negocjacje. Domaga się wyższych sum niż te proponowane” (Blabbermouth, 7 lutego 2008).

Wczesną wiosną w sprawę został zaangażowany ktoś jeszcze.

„W czwartek Axl Rose ogłosił, że za reprezentowanie jego samego i zespołu będą odtąd odpowiedzialni Irving Azoff i Andy Gould” (GunsNRoses.com, 27 marca 2008).

Azoff, menedżer legendarnej kapeli The Eagles, orbitował wokół Guns N’ Roses już w roku 2006, ale stronom nie udało się wówczas osiągnąć porozumienia.   

„Przedstawiciele Guns N’ Roses porozumieli się z Irvingiem Azoffem oraz Andym Gouldem i odtąd to ta dwójka prowadziła negocjacje [z Best Buy]” (LA Times, 20 listopada 2008).

„Po wielomiesięcznych negocjacjach udało się doprowadzić do szczęśliwego finału wszystkie kontrowersje wokół Axla i ‘Chinese Democracy’, w czym pomocny okazał się czek na okrągłą sumkę od Best Buy” (Idolator, 20 listopada 2008). 

Polubownego rozwiązania doczekał się nawet pewien stary spór…

„Slash i Duff otrzymali niewielkie odszkodowanie za kłopoty wynikłe ze współpracy Axla z Sanctuary. Z kolei Axl dostał kolejną zaliczkę, choć była ona ponoć mniejsza, niż mogłaby być, gdyby nie trzeba było uregulować zaległych długów” (Idolator, 20 listopada 2008).



Szalony Dr. Pepper


W styczniu dalekiego 2001 roku koncerty otwierał filmik, w którym Axl pił Diet Coke. Siedem lat później sprawa zdawała się nabierać kształtów.

„Znużona światem, w którym wynosi się na piedestał poślednich piosenkarzy i musicale o licealistach, firma Dr. Pepper postanowiła zachęcić Axla Rose’a, żeby wydał w końcu przygotowywane od kilkunastu lat arcydzieło pt. ‘Chinese Democracy’. Jeżeli album ukaże się w roku 2008, każdy człowiek w Ameryce – z wyjątkiem byłych gitarzystów Guns N’ Roses, Slasha i Bucketheada – otrzyma w prezencie puszkę z napojem” (Dr. Pepper, komunikat prasowy, 26 marca 2008).

„Jesteśmy zaskoczeni, ale i szczęśliwi, że Dr. Pepper wspiera naszą płytę. Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Jeżeli nasza wytwórnia ma z tym cokolwiek wspólnego, to aż do tej pory nie mieliśmy o tym pojęcia. A jako że partie Bucketheada znajdą się na albumie, podzielę się z nim swoją porcją” (Axl, GunsNRoses.com, 26 marca 2008).

Axl swoim zwyczajem rzucił parę raczej ogólnikowych sugestii.
Po pierwsze, że Buckethead pojawi się na płycie.
Po drugie, że album ukaże się jeszcze w roku 2008.


Bolesna sprawa

5 kwietnia 2008 na stronie NIN.com pojawiło się zdjęcie Robina Fincka w studiu, opatrzone napisem „Welcome Back!”. Finck zjawił się w samą porę, żeby zacząć nagrywać płytę „The Slip”.

„Z wielką radością ogłaszam, że będę grać z Nine Inch Nails” (RobinFinck.com, 11 kwietnia 2008).

„‘Po raz pierwszy gadałem [z Trentem Reznorem] [mniej więcej w marcu 2008 roku]’, twierdzi Finck. ‘Wszystko zaczęło się od e-maila, potem była rozmowa przez telefon, a w końcu spotkaliśmy się osobiście. [Reznor] opowiedział mi o swoich planach co do Nine Inch Nails i zapytał, czy chciałbym się w nie włączyć, a ja zgodziłem się znowu grać w zespole.
[Trent] właśnie skończył ‘Ghosts’, a ponieważ miał kilka kawałków, które planował umieścić na ‘The Slip’, to zaproponował, żebym pojawił się w studiu i nad nimi popracował. Skończyło się na tym, że zaangażowałem się nie tylko w album, lecz także w trasę koncertową” (Time Off Australia, 02/09).

Po odejściu Robina zaproszenie na przesłuchanie otrzymał DJ Ashba.

„Co się stało? Odebrałem telefon i ktoś powiedział: ‘Słuchaj, Guns N’ Roses od półtora roku przesłuchują różnych gitarzystów i wydaje się, że nie mogą trafić na tego właściwego’” (DJ Ashba, Westword Backbeat, 9 grudnia 2011).

Ashba zjawił się na przesłuchaniu w marcu 2009, co sugeruje, że poszukiwania trwały, gdy Robin dogadywał się z Trentem.

Przed opuszczeniem zespołu Finck dograł swoje partie na kilka albumów.

„Partie Robina na płytę numer 2 są gotowe, tak więc nie zostało mu wiele pracy” (Axl, MyGNR, 12 grudnia 2008).

„Robin nagrał na jeden kawałek świetną solówkę à la Stevie Ray Vaughan” (Axl, Spinner, 27 lutego 2009).

Del James jako pierwszy człowiek z obozu Guns N’ Roses podjął temat odejścia Fincka.

„Tylko Robin wie, co robi” (Del James, 6 kwietnia 2008).

„Plany Robina zaskoczyły cały zespół, a także naszych fanów. Prywatny e-mail Dela Jamesa, który ktoś pozwolił sobie upowszechnić, w pełni wyraża nasze stanowisko: ‘Tylko Robin wie, co robi’. (…) Kiedy zaczniemy poważnie planować trasę, okaże się, na czym stoimy” (GunsNRoses.com, 20 kwietnia 2008).

„Z moich ostatnich informacji wynikało, że [Robin] był zainteresowany trasą, choć niczego nie mogę powiedzieć z całą pewnością. Naszym zdaniem postawił nas w dosyć niezręcznej sytuacji, ale widać tak musiało być” (Axl, Spinner, 27 lutego 2009).

Tak się przypadkiem złożyło, że Josh Freese, który grał z Robinem w Guns N’ Roses w latach 1998-1999, a na początku XIX wieku spotkał się z nim nawet na trasie (Robin grał wówczas w Nine Inch Nails, a Josh w A Perfect Circle), w roku 2008 koncertował z NIN. 

Jesienią Reznor potwierdził, że Freese odejdzie z zespołu po grudniowych koncertach. Szybko pojawiły się głosy, że Robin zrobi to samo, a potem wróci do Guns N’ Roses.   

„Fanów, którzy chcą zobaczyć Josha Freese, zapraszamy na najbliższe amerykańskie koncerty, bo będą one niestety jego ostatnimi koncertami z zespołem. [Josh] poinformował mnie, że pod koniec roku odchodzi. Tak, nadal jesteśmy przyjaciółmi. I nie, nie jestem pewien, co teraz zrobimy” (Trent Reznor, NIN.com, 8 października 2008).

„Wbrew krążącym plotkom (…) Robin Finck po zakończeniu trasy nie odejdzie z Nine Inch Nails, żeby dołączyć do Guns N’ Roses” (The NIN Hotline, 12 listopada 2008).

Co się tyczy samego Robina…

„‘Nie udzielam wywiadu odnośnie Nine Inch Nails po to, żeby rozmawiać o chłopakach z Guns N’ Roses’, mówi [Finck] tonem, jakiego zazwyczaj używa się, opowiadając o konfliktowym byłym pracodawcy. ‘[Choć] bez wątpienia życzę im jak najlepiej’” (Time Out Sydney, 02/09).

W marcu 2012 roku, ponad cztery lata po odejściu z zespołu, Robin miał dołączyć do Guns N’ Roses na scenie.


W.A.R. w telewizji

„Wiarygodne źródła podają, że znany telewizyjny kanał muzyczny, którego nazwa pozostaje na razie tajemnicą, wpadł na pomysł stworzenia reality show, którego głównym bohaterem byłby Axl Rose. Program ma dotyczyć długotrwałego procesu wydawania płyty Guns N’ Roses pt. ‘Chinese Democracy’.

(…) Autorzy programu (który nie ma na razie tytułu) pokazaliby, jak Rose i jego zespół przygotowują się do wydania albumu. Na antenę trafiłyby między innymi scenki zza kulis, filmiki ze studia i wywiady z zainteresowanymi.

‘Jest sporo materiałów, spośród których możemy wybierać’, twierdzi poinformowana osoba. ‘Część z nich jest bardzo osobista i dotyczy prywatnego życia Axla’.   

Wydaje się, że sprawa jest ‘bliska sfinalizowania’, choć żadne dokumenty nie zostały jeszcze podpisane” (All Your TV, 8 kwietnia 2008).

Del James szybko położył kres spekulacjom.

„Wbrew pojawiającym się w sieci pogłoskom Guns N’ Roses nie pojawią się w reality show – ani po to, żeby promować album ‘Chinese Democracy’, ani z żadnych innych powodów” (Del James, GunsNRoses.com, 14 kwietnia 2008).

Równie dobrze można było zasięgnąć języka u nieoficjalnego „rzecznika” Guns N Roses…

„Jestem gotów założyć się o własne życie, że Axl Rose nigdy nie wystąpi w żadnym reality show. (…)
[W roku 2006,] kiedy objeżdżaliśmy Europę, spotkaliśmy się w jakiejś restauracji, a ja rzuciłem: ‘Stary, zgodziłem się pojawić w reality show na VH1. Zapłacili mi za to całkiem okrągłą sumkę. Tobie byliby gotowi zapłacić co najmniej milion dolców za dziesięć dni’.
Spojrzał na mnie tym swoim wzrokiem i najspokojniej w świecie odparł:
‘Sebastian, ty nie rozumiesz. Zapłaciłbym ludziom z VH1 dwa miliony, byle tylko zostawili mnie, k***a, w spokoju!’” (Sebastian Bach, Rolling Stone, 23 czerwca 2008).


Pracowite święta?

Sprawa trasy czasowo była w zawieszeniu w związku ze zobowiązaniami Robina wobec Nine Inch Nails. Guns N’ Roses starali się jakoś obejść problem. 

„[Axl i ja] poważnie rozmawialiśmy o tym, żeby zagrać jakieś koncerty, może w okolicach Bożego Narodzenia. Nic nie jest wykluczone, chociaż wiem, że on ma teraz pełne ręce roboty w związku z wydaniem nowej płyty” (Baz, Subba-Cultha, 07/08).

Po ostatnim koncercie w Ameryce Północnej, planowanym na 13 grudnia 2008, Nine Inch Nails zamierzali zrobić sobie przerwę. Tymczasem pojawiły się głosy, jakoby Gunsi wybierali się do Chin.   

„Organizatorzy planują jeszcze w tym roku dwa koncerty w Chinach” (Beta, Wall Street Journal, 22 listopada 2008).


Shackler’s powraca

6 lipca na Kotaku.com została opublikowana lista utworów, które miały znaleźć się na ścieżce dźwiękowej do gry komputerowej Rock Band 2. Wśród nich figurowała jedna piosenka z repertuaru Guns N’ Roses – „Shackler’s Revenge”. 

„Naprawdę zależy nam na tym, żeby na Rock Band 2 znalazła się piosenka Guns N’ Roses. Nasz muzyczny guru, Paul DeGooyer, prowadzi w tej sprawie rozmowy z zespołem. Doszliśmy do wniosku, że bajecznie byłoby mieć coś z tajemniczej płyty ‘Chinese Democracy’, a Axl wskazał nam ‘Shackler’s Revenge’” (Eric Brosius, IGN, 16 sierpnia 2008).

Tydzień później nadeszło potwierdzenie od zespołu.

„Gotowi na ‘Shackler’s Revenge’? Piosenka z mającej się niebawem ukazać płyty ‘Chinese Democracy’ pojawi się w grze komputerowej Rock Band 2, która trafi na rynek już we wrześniu” (GunsNRoses.com, 14 lipca 2008).


Wycieki

Na kilka dni przed tym, jak media obiegła informacja o „Shackler’s Revenge”, wyciekło dziewięć kawałków z nowego albumu.

„Wczoraj (18 czerwca) wyciekło do sieci dziewięć ukończonych kawałków z albumu ‘Chinese Democracy’, nad którym zespół pracuje od czternastu lat. Linki pojawiły się na stronie Antiquiet.com i szybko zostały usunięte.
Sześć z dziewięciu piosenek wyciekło już wcześniej w roboczej wersji. Były to ‘Better’, ‘The Blues’, kawałek tytułowy, ‘Madagascar’, ‘IRS’ oraz ‘There Was A Time”. Trzy nowe piosenki to ‘Rhiad and the Bedouins’, ‘If the World’ i jeden utwór o nieznanym tytule” (Billboard, 19 czerwca 2008).

Jak miało się później okazać, utworem o nieznanym tytule była piosenka „Prostitute”, nad którą prace trwały już w odległym 1993 roku. 

„O godzinie 6:59 rano agenci FBI wtargnęli do domu Kevina ‘Skwerla’ Cogilla w Kalifornii i aresztowali blogera pod zarzutem naruszenia praw autorskich. W czerwcu dwudziestosiedmiolatek opublikował na swoim blogu, Antiquiet, dziewięć piosenek z mającego się niebawem ukazać albumu Guns N’ Roses, ‘Chinese Democracy’” (The New York Observer, 28 sierpnia 2008).

„‘Przedstawiciele Guns N’ Roses zostali poinformowani o aresztowaniu i zdali się w tej sprawie na stosowne władze’, powiedział rzecznik zespołu, Larry Solters” (GunsNRoses.com, 27 sierpnia 2008).

Mniej więcej miesiąc po aferze wokół „Antiquiet Nine” wyciekła piosenka „Shackler’s Revenge”.

„[Wycieki] to dla nas katastrofa. A kiedy jeszcze otwarcie się je usprawiedliwia i opowiada bzdury, że to właściwie nie jest kradzież, bo oryginał nadal należy do właściciela, sytuacja staje się absurdalna” (Axl, Chinesedemocracy.com, 13 grudnia 2008).


Negocjacje

Wycieki zbiegły się w czasie z decydującym etapem negocjacji w sprawie wydania albumu. Początkowo Azoff zamierzał dojść do porozumienia z siecią Wal-Mart, z którą w roku 2007 dogadał się co do dystrybucji płyty „Long Road out of Eden” zespołu The Eagles.   

„Dobrze poinformowani twierdzą, że trwają negocjacje z Wal-Mart bądź Best Buy” (Billboard, 15 sierpnia 2008).

„Według najnowszych danych płyta ‘Chinese Democracy’ ma ukazać się 25 listopada 2008 roku. Azoff nalega na zawarcie umowy z Best Buy, a nie Wal-Mart, i wywiera [na ludzi z Best Buy] naciski, żeby złożyli odpowiednią ofertę i dobili targu” (Mister Saint-Laurent, 19 sierpnia 2008). 

„‘Rolling Stone’ dowiedziało się, że [nowa płyta Guns N’ Roses] ma ukazać się w listopadzie” (Rolling Stone, 28 sierpnia 2008).

„Ptaszki ćwierkają, że zespół praktycznie dogadał się już z Best Buy. Pozostaje tylko podpisać umowę” (Bob Lefsetz, 31 sierpnia 2008).

„Słyszałem, że umowa z Best Buy jest pewna w 99%. Best Buy zależy na wyłączności na sprzedaż płyty ‘Chinese Democracy’, która ma się ukazać we wtorek przed Świętem Dziękczynienia [czyli 25 listopada 2008]” (Mack Arillo, 1 września 2008).

Wszystko to działo się kilka dni po aresztowaniu Kevina Skwerla.


Best Buy

14 września na rynku ukazała się gra komputerowa Rock Band 2. Tym samym piosenka „Shackler’s Revenge” stała się pierwszym oficjalnie wydanym przez zespół utworem od premiery „Oh My God” na Video Music Awards z 9 września 1999 roku.

„[‘Shackler’s Revenge’ na Rock Band 2] to pierwsze ze spodziewanej serii wydarzeń na froncie Guns N’ Roses. Kulminacją ma być wydanie albumu, którego należy spodziewać się przed świętami Bożego Narodzenia.
(…) Wydaje się, że długo wyczekiwana płyta trafi do rąk fanów w listopadzie” (Undercover Press, 13 września 2008).

Drugie z zapowiadanych wydarzeń było wydarzeniem dużego kalibru.

„Dzisiaj w Dallas oficjalnie ogłoszono, że zespół zawarł umowę z Best Buy. Targu dobito w ciągu ostatnich czterdziestu ośmiu godzin. (…)

Wygląda na to, że [piosenka ‘If The World’] pojawi się w nowym filmie z Di Caprio, ‘Body of Lies’ [którego premiera odbędzie się 10 października 2008 roku].

Cały album zostanie wydany 25 listopada” (MyGNR, 25 września 2008).

„Dobrze poinformowane osoby twierdzą, że Best Buy zapewniło sobie wyłączność na sprzedaż płyty ‘Chinese Democracy’ Guns N’ Roses, która ukaże się przed końcem roku. Negocjacje co do szczegółów – w tym dokładnej daty wydania – nadal są w toku” (Billboard, 26 września 2008).

„Według Hits sprzedawca zapłacił 14 milionów dolarów za 1,6 mln egzemplarzy płyty Guns N’ Roses” (Blabbermouth, 11 grudnia 2008).


Wielki dzień

Wkrótce po tym, jak piosenka „If The World” zadebiutowała w filmie „Body of Lies”, ogłoszono ostateczną datę wydania płyty.

„Wreszcie poznaliśmy datę wydania długo oczekiwanego albumu Guns N’ Roses pt. ‘Chinese Democracy’. Płyta trafi do sklepów Best Buy w niedzielę poprzedzającą Święto Dziękczynienia, czyli 23 listopada” (Hits Daily Double, 8 października 2008).

„Trwają prace nad teledyskiem, a dobrze poinformowana osoba z otoczenia Guns N’ Roses twierdzi, że w roku 2009 zespół – w którym z klasycznego składu pozostał jedynie Axl Rose – wyruszy w trasę” (Rolling Stone, 17 października 2008).

„Tytułowy utwór z nowego albumu Guns N’ Roses, ‘Chinese Democracy’, będzie można pobierać jutro (22 października) od godziny piątej rano. Mimo że tego lata wyciekło kilka piosenek, będzie to pierwszy od dziewięciu lat oficjalnie dostępny w sieci kawałek zespołu” (Billboard, 21 października 2008).


Sprawa okładki

„Na BestBuy.com zaczęła się przedsprzedaż długo wyczekiwanego krążka Guns N’ Roses pt. ‘Chinese Democracy’. Na stronie pojawiła się informacja, że album ukaże się 25 listopada br. w formie płyty CD i na winylu. Co więcej, fani będą mogli dokonać wyboru pomiędzy trzema różnymi okładkami. Bliższe szczegóły wkrótce” (Blabbermouth, 15 października 2008).

Alternatywne okładki ostatecznie nie trafiły do sprzedaży. Axl skomentował tę sprawę jakiś czas później. 

„To, dlaczego album ukazał się w niezaaprobowanej, pełnej niedociągnięć okładce, chociaż inne, nowsze były dostępne, nadal pozostaje niewiadomą. Moją faworytką jest wersja z ‘How Are You’” (Axl, HTGTH, 12 grudnia 2008).

„Negocjacje z Best Buy były burzliwe. ‘Pracowali nad płytą do ostatniej chwili’, twierdzą dobrze poinformowani. ‘To było szalone. Szczerze mówiąc, Axl do samego końca dopinał wszystko – włącznie z okładką – na ostatni guzik’” (Nashville Scene, 29 stycznia 2009).

„‘Atlas Shrugged’… z tą piosenką wiąże się pewna anegdotka. Mam w swoim laptopie moją starą solówkę do tego utworu. Na dwa dni przez rozpoczęciem masteringu przyszło mi do głowy, że może dałoby się upchnąć ten numer na płytę. Zamknąłem się w moim prywatnym studiu i przygotowałem kilka partii gitarowych…
Ponieważ jednak łączna długość materiału nie może przekraczać 74 minut, ‘Atlas Shrugged’ zwyczajnie nie zmieścił się na ‘Chinese Democracy’, a nie warto było robić dwupłytowego albumu dla tej jednej piosenki.

Mam nadzieję, że ‘Atlas Shrugged’ znajdzie się na ‘Chinese Democracy 2’. To interesujący kawałek” (Bumblefoot, Eat More Heat, 2 marca 2013).


Promocja

Im bliższa była data wydania, tym pilniejszą sprawą stawała się promocja.

„‘Wydanie „Chinese Democracy” to w dziejach rock and rolla historyczny moment’, powiedzieli Irving Azoff i Andy Gould. ‘Gary Arnold i ekipa Best Buy przygotowali monumentalną kampanię promocyjną, która ma uwydatnić genialne brzmienie albumu’” (Best Buy, komunikat prasowy, 22 październik 2008).

„Od tego ranka [czwartek 20 listopada] nowy album Guns N’ Roses, ‘Chinese Democracy’, został odtworzony już blisko dwa miliony razy na oficjalnej stronie zespołu na MySpace. Materiał będzie dostępny do niedzieli 23 listopada, czyli do momentu ukazania się płyty” (Guns N' Roses, MySpace, 20 listopada 2008).

„Jak do tej pory Best Buy prowadzi na rzecz ‘Chinese Democracy’ dosyć oszczędną kampanię promocyjną. Aż do ostatnich dni w sklepach w West Hollywood nie było praktycznie żadnych zwiastunów mającej się ukazać płyty. 
‘Wszystko zacznie się w ten weekend’, stwierdzi Arnold. ‘Przygotowujemy się na niedzielę. Nie było wielkiej pompy, bo chcieliśmy, żeby muzyka obroniła się sama’” (LA Times, 20 listopada 2008).

Przed ukazaniem się płyty kampania promocyjna była marna, właściwie sprowadzała się do trzydziestosekundowych filmików reklamowych. W dniach od 17 do 20 listopada w dziewięciu różnych miastach odbyły się promujące krążek imprezy. 23 listopada album zadebiutował na 96. edycji Grey Cup w Montrealu (Grey Cup to kanadyjski odpowiednik Super Bowl).   


23 listopada 2008 roku

„‘Chinese Democracy’ już jest. Jeden z najbardziej wyczekiwanych albumów w historii ,muzyki rockowej trafi na sklepowe półki w najbliższą niedzielę, 23 listopada. Płyta będzie dostępna w formacie CD i na winylu, w Best Buy oraz na Best Buy.com” (Black Frog/Geffen Records, komunikat prasowy, 22 listopada 2008).

Album zadebiutował na trzecim miejscu w zestawieniu Billboard 200 z 2 grudnia.
W ciągu pierwszego tygodnia w Stanach Zjednoczonych rozeszło się 261 tysięcy, a na całym świecie – 640 tysięcy egzemplarzy.
 

„Powszechne zdumienie budzi fakt, że album ‘Chinese Democracy’ Guns N’ Roses w ciągu pierwszego tygodnia sprzedał się [w USA] w nakładzie zaledwie 255 tysięcy egzemplarzy. (…) W dużej części wynika to z postawy Rose’a, który nie zgodził się włączyć w kampanię reklamową, co fatalnie wpłynęło na promocję płyty” (Hits DailyDouble, 4 grudnia 2008).

„Musieliśmy pokonać niezliczone przeszkody, żeby płyta mogła się ukazać. Byłem przekonany, że w trakcie negocjacji ustaliliśmy wszelkie szczegóły odnośnie strategii promocyjnej. Na ich przemyślenie miałem oczywiście mnóstwo czasu” (Axl, MyGNR, 12 grudnia 2008).

„Szefowie wytwórni Geffena zrzucają winę za rozczarowujące wyniki sprzedaży na nieprzewidywalnego Axla, który na dwa miesiące przed wydaniem płyty praktycznie zniknął z pola widzenia” (The Sun, 2 grudnia 2011).

„Według osoby odpowiedzialnej za marketing tego rodzaju minimalistyczna strategia promocyjna została z góry ustalona: ‘Po prostu robią tyle, ile mogą zrobić z tym, co mają. Jedynym, co [Guns N’ Roses] mieli dostarczyć [wytwórni], była płyta i teledysk’” (Nashville Scene, 29 stycznia 2009).

„Rose nie zgodził się na wywiady w telewizji ani w prasie, po wydaniu płyty nie wyruszył z zespołem w trasę koncertową, do tej pory nie pojawił się też żaden oficjalny teledysk” (Hits DailyDouble, 4 grudnia 2008).

„Wywiady się pojawią; niektóre zostały już zaplanowane, ale na znacznie później. To świadoma decyzja” (Axl, Chinesedemocracy.com, 14 grudnia 2008).

„Niektórzy zastanawiają się, czy Best Buy miało dość czasu na podjęcie odpowiednich działań, skoro Rose dopiero na kilka tygodni przed wydaniem płyty zaaprobował ostateczny projekt okładki” (Hits DailyDouble, 4 grudnia 2008).

„Głupi błąd polegał na tym, że praktycznie wyrwali Axlowi [projekt okładki] z rąk. [Wiedzieli, że] było w nim kilka szczegółów, które artystycznie wiele dla niego znaczyły, a mimo to wyrwali mu go z rąk. Czy świat by się zawalił, gdyby poczekali na okładkę parę piep***nych tygodni dłużej? Serio?! To było po prostu podłe” (Tommy, Phoenix New Times, 16 grudnia 2011). 

„Fakty są takie, że odkąd [Axl] dostarczył im gotowy materiał, [ludzie z wytwórni Geffena] przestali się z nim kontaktować” (The Sun, 2 grudnia 2011).

Axl zniknął w przeddzień swojego zwycięstwa.


Na Zachodzie bez zmian

Po tym, jak ukazał się album, znowu wypłynął temat trasy koncertowej. Najwięcej dyskusji toczyło się wokół domniemanego składu zespołu.

„Mówi się, że gitarzysty Robina Fincka i perkusisty Bryana ‘Braina’ Mantii nie ma już w zespole” (GNR Daily, 13 listopada 2008).

„Następna trasa będzie… Właściwie nie wiem, czy powinienem o tym mówić. Zresztą nie sądzę, żebyśmy grali jeszcze w tym roku. Myślę, że zaczniemy w styczniu” (Richard Fortus, Ultimate Guitar, 26 listopada 2008).

„20 grudnia wracam do domu, do rodziny, i jadę na koncert [Pale Divine] w St. Louis. Dzień później lecę do Dubaju na Sylwestra. Guns N’ Roses mają przerwę do stycznia przyszłego roku” (Richard Fortus, The Pageant, 9 grudnia 2008).

W grudniu pojawiły się głosy o przesunięciu trasy. Być może należało je tłumaczyć planowanymi na luty koncertami Robina i Nine Inch Nails w Oceanii. 

„‘Mówiło się, że zagramy darmowe koncerty we wszystkich miastach, w których doszło do zamieszek z naszym udziałem’, powiedział Fortus w niedawnym wywiadzie telefonicznym. [Gitarzysta] dodał, że trasa Guns N’ Roses prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec marca i potrwa co najmniej dwa lata” (The Telegraph, 26 grudnia 2008).

Kiedy „Rolling Stone” zainteresował się sprawą i trochę ją rozdmuchał, Fortus został zapewne poproszony o sprostowanie. 

„Wygląda na to, że znowu przypisuje mi się coś, czego nie powiedziałem. Nigdy nie twierdziłem, że Guns N’ Roses wrócą do St. Louis, że zagramy darmowe koncerty ani że w marcu wyruszymy w dwuletnią trasę. To wybiórcze słuchanie” (Richard Fortus, HTGTH, 30 grudnia 2008).


Klip do „Better”

Mając na swoim koncie „przygodę” z Harleyem-Davidsonem i „Black Sheep”, „Better” wydawało się najlepszym materiałem na teledysk. Axl napomknął, że w klipie znajdą się urywki niedawnych koncertów zespołu.

„Myślę, że w teledysku jest [czerwony rower z koncertu w Melbourne z 16 czerwca 2007]. Nie jestem pewien, czy to wytniemy” (Axl, MyGNR, 12 grudnia 2008).

Pytanie, kiedy klip ujrzy światło dzienne, swoim zwyczajem pozostawało bez odpowiedzi. 

„[Co się tyczy daty wydania, to] kluczowym słowem jest ‘wkrótce’. To powinno być mniej więcej za tydzień” (Axl, MyGNR, 12 grudnia 2008).

Tymczasem w obiegu pojawiły się pewne plotki – jeszcze bardziej absurdalne niż sprawa z Harleyem-Davidsonem.

„Lars [Ulrich] nie liczy na zyski z teledysku. Komentarze na forum były tylko żartobliwą wymianą zdań w gronie przyjaciół. (…) Mamy nadzieję, że teledysk ukaże się niebawem” (Fernando Lebeis, Blabbermouth, 30 grudnia 2008).

Jakiś czas później Ulrich odniósł się do sprawy „Better” w zakulisowej rozmowie z fanami.

„Taak, słyszałem o tym… Pojawiam się w klipie w paru urywkach. Zapytali mnie, czy wyrażam na to zgodę. Zgodziłem się na jeden.

Nie wiem, skąd biorą się [te głosy]. Ktoś pytał mnie o to kilka dni temu… Zaje***ście byłoby się pojawić się w teledysku do kawałka Guns N’ Roses. 

(…) To moja ulubiona piosenka z tej płyty. Myślę, że to świetny numer i nie mogę się doczekać wydania teledysku. Jest w nim taki urywek, gdzie widać mnie i Axla za kulisami… Zgodziłem się na włączenie go do klipu. Mam nadzieję, że ostatecznie go nie wytną” (Lars Ulrich, The Hog, 12 stycznia 2009).


„Hej, mówi Dexter!”

Do 17 grudnia „Chinese Democracy” rozeszła się w łącznym nakładzie 1 156 000 egzemplarzy. 
 
18 listopada Tom Zutaut, który swego czasu skłonił Guns N’ Roses do podpisania umowy z wytwórnią Geffen Records, miał swój udział w wydaniu wszystkich piosenek zespołu aż do roku 1994 i „Sympathy for the Devil”, a w 2001 ponownie zbliżył się na jakiś czas do Axla, został wyprowadzony z imprezy w lokalu The Roxy w Hollywood. Kiedy był już na ulicy, dobiegły go dźwięki piosenki „Madagascar”, co zapewne uznał za ironię losu.

W dniach od 12 do 14 grudnia Axl pojawił się na trzech głównych forach poświęconych Guns N’ Roses, otwarcie i elokwentnie odpowiadając na różne pytania. Ten, który uchodził za Howarda Hughesa rocka, wreszcie wydał długo oczekiwany album. 

W połowie grudnia „Classic Rock” opublikował skróconą wersję Chinese Whispers w formie dwudziestostronicowego dodatku do numeru ze stycznia 2009.
Kroniki, które początkowo były jedynie zbiorem cytatów z drukowanych tekstów, przedzierzgnęły się w pełnoprawny artykuł o „Chinese Democracy”.

W styczniu rozpoczęła się nowa podróż…






Źródło


« Ostatnia zmiana: Października 14, 2019, 12:47:58 am wysłana przez naileajordan »
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #1 dnia: Października 13, 2019, 11:15:13 pm »
Wielkie podziękowania dla @naileajordan za przetłumaczenie lat 1999-2008. Ja doskonale wiem ile to pracy i czasu trzeba żeby robić tego typu artykuły. Jeszcze raz podziękujemy w Najach.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #2 dnia: Października 14, 2019, 05:57:08 pm »
Dzięki wielkie!

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #3 dnia: Października 23, 2019, 11:16:02 am »
Fajnie się czytało, dzięki.  :)

Przy okazji z całości wyłania się dosyć nieciekawy obraz ogólnego bałaganu organizacyjnego. Dobrze, że jakoś Axl dokulał się do reunionu.  ;)
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #4 dnia: Października 23, 2019, 11:50:39 am »
Dobrze to że ChD w ogóle wyszła, bo tak by nie było żadnej oficjalnie wydanej płyty od 93. Co z tego że ten regroup jest? 
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #5 dnia: Października 23, 2019, 12:02:08 pm »
A no to, że Axl musi się teraz liczyć ze Slashem i Duffem, wcześniej wyglądało na to, że wszystko w obozie GNR zależało od jego humoru.
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #6 dnia: Października 23, 2019, 01:25:17 pm »
I dalej zależy. Axl rządzi nieprzerwanie tym zespołem co najmniej od 1989 ( koncert przed Stonesami).
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2019, 01:27:58 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34655
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger"
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #7 dnia: Października 23, 2019, 02:14:52 pm »
Powiedziałbym, że wcześniej. Tuż po wydaniu AFD chcieli go wywalić, bo zachowywał się jak rozkapryszona primadonna, ale z racji tego, że jego wokal był już na płycie opcja nie wypaliła.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: The Chinese Democracy Years: 2008
« Odpowiedź #8 dnia: Października 23, 2019, 03:24:36 pm »
Dlatego napisałem co najmniej. Można rzec że do około 87 była słynna piątka kolektywne decyzje blabla....chodź już wtedy Axlowi zdarzało się gdzieś nie pojawić gdy cała czwórka tam była (koncert, ważne spotkanie z branżą)
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


 

Chinese Democracy Years - 1995 : A Walk on The Wylde Side

Zaczęty przez mikus666

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6972
Ostatnia wiadomość Stycznia 16, 2016, 02:02:44 pm
wysłana przez bartjucifer