Autor Wątek: po Gdańsku  (Przeczytany 19193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline whatashame

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 988
  • Respect: +263
po Gdańsku
« dnia: Grudnia 07, 2016, 01:46:48 pm »
+13
Witam,

Mamy na forum kilku ludzi z Gdanska / Trojmiasta, wiec mozna podzelic sie informacjami przydatnymi dla przyjezdnych.

Jak przyjedziecie do Gdanska PKP lub Polskim busem to wysiadziecie na Dworcu Glownym. Pociagi i autokary mają dworce obok siebie. Od razu tam też jest KFC i McDonalds jakby co. W Gdansku sa dwa glowne przystanki, obok siebie - Dworzec Glowny i Brama Wyzynna. Stamtad sie wszedzie jedzie. Tubylcy notorycznie mówią "Gdańsk" na Dworzec Glowny. Czyli nie zdziwcie sie jak będąć w Gdansku spytacie "Gdzie KFC?" a oni na to "O, panie, to musisz aż do Gdanska pojechać".

Z dworca na stadion jedzie sie maks 20 minut. W Gdansku są autobusy i tramwaje, ale polecam głównie tramwaje bo odnosze wrażenie że jeszczą częściej i raczej wszędzie. Przynajmniej ja prawie nigdzie nie dojade autobusem, a tramwajem wszędzie.

Rozklad jazdy:
http://trojmiasto.jakdojade.pl
przystanek "Z" : Dworzec Glowny
przystanek "DO" : Stadion Energa Gdańsk 
to razem 9 przystankow około.

Bilety są po 3,20 zł (normalny, na przejazd bez przesiadki) lub 3,80 zł za godzinny.
Tutaj więcej info na temat wszelakich wariantów biletów:
http://www.ztm.gda.pl/hmvc/index.php/test/wiecejt/tar_bj
W Gdańsku ZTM znaczy Zarząd Transportu Miejskiego, czyli tramwaje i autobusy.
Bilety można kupić w automatach na przystankach (przyjmują gotówki i karty) lub u kierowcy (chyba droższe wtedy są ale nie znacznie). W kiosku raczej chyba nie.
Aha, no i jest dużo kanarów. Dużo.

Na stadionie (przed) są jeszcze takie atrakcje jak Gokarty i skoki na Bungee (polecam).

Co do jedzenia no to jak to w dużym miescie, pizzerie, carrefoury, tu zbytnio nie zabłysnę. Natomiast dla tych którzy chcą tak sie naprawdę porządnie najeść czegos ciepłego za ludzkie pieniądze przed koncertem, w centrum, to polecam
http://www.nalesnikowo.com.pl/
20-30 zl a porcje takie że niedojecie. Jest piwo. Jest ciasno niestety bo mało stolików, ale o tyle fajnie, że miejsce to jest troszke schowane i otoczone typowymi pizzeriami , kebabami, itd.

Co do noclegu też nie polecę nic ale dla zupłenie zielonych polecam googlować "hostel" bo jest tańszy niż "hotel". Jeśli znajdziecie nocleg daleko od centrum miasta to warto wiedzieć że jest coś takiego jak SKM, czyli Pociąg Po Mieście. Jeździ szybciej niż tramwaj, ale zatrzymuje się tylko w paru miejscach. Więc nim mozna dojechac do Dworca glownego i tam sobie już normalnie działać. Bilety po jakieś 5 zł, to lepsze czasami wydać 5zł niż jechać godzine autobusami z przesiadkami.

Dla zakochanych polecamy spacer po "bulważe". Nie jest to Sunset Boulevard, ale i tak jest spoko.
Żeby tam trafić wysiadamy na przystanku Dworzec Główny albo lepiej Brama Wyżynna i pytamy ludzi o Żuraw.
http://static.lovetotravel.pl/galery/th/th1_12109_zuraw1.jpg

No to teraz najważniejsze - piwusio. Piwko można pić we wszelakich pubach, ale to wiadomo. Natomiast jeśli chodzi o plener to musze powiedzieć, ze jak najbardziej tak. Kiedys mieszkalem w Krakowie i tam pilnują i patrolują wszelakie miejsca a mandaty za picie pod chmurką dostają nawet bezdomni. W Gdansku widze bardzo duże przyzwolenie na spożywanie, oczywiscie o ile ktos nie robi bydła. Dzien w dzien robole walą browary w tramwaju i nikt nie zwraca na to uwagi. Jak ktos nie lubi chodzić po pubach i płacić 7-8 zł za siki, to siatka piw z marketu i polecam
- Góra Gradowa - 15 minut na nogach od dworca. Super panorama na cały gdańsk, szczegolnie nocą. Są ławeczki, i to sporo ich. Podobno są kamery, ale to raczej propo gwałtów itd. Jak z reklamówki sie siąka to bez problemu. Patroli tam nie ma bo sie pod samą góre idzie z buta 10 minut. Do sklepu jest blisko, bo jest nocny i biedronka - ta koło kina Krewetka, czyli na przystanku Dworzec Główny, po drugiej stronie ulicy od KFC I McDonalds.
Lokalizacja :  https://www.google.pl/maps/place/G%C3%B3ra+Gradowa/@54.3568564,18.6383379,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x46fd73777d678f75:0x468d96375a53e32b!8m2!3d54.3568564!4d18.6405266
- Plaża. Do wyboru:
a) Brzeźno - z tych dwoch bliżej stadionu. Przystanek koncowy "Brzezno" dla tramwajow. Jest tam pętla tramwajow. Słabo ze sklepami troche. Plaża ta jest najbardziej, że tak powiem, dzika. Tak przynajmniej ja to widziałem. W sensie, no piasek i woda. Nie ma zjeżdzalni, molo i tym podobnych.
b) Jelitkowo - to jest taka bardziej plaża typowa, w sensie że są budy z rybami, gofry, nawet piasek jest taki jakby inny. Ładniejszy. Najwiecej lubi zapewne tam jest.

Natomiast ten kto lubi puby, to podobno w Gdansku sa dwa , nawet trzy puby 'rockowe', ale w porownaniu z np Krakowem to jest bieda. Na wrzeszczu jest RockOut, ale to tylko dwa pokoje z ławkami i piwem. Jest wprawdzie na scianie plakat z okładką AFD, ale to jest daleko od centrum no i nic tam nie ma. W centrum jest Gazeta Rock Cafe, ale to w moim mniemaniu gówno bo jest bardzo drogo a też nic tam nie ma. Chyba że macie dużo kasy i lubicie piw piwo i oglądać na ścianie pamiątki po T.Love , T.Love czy tam ewentualnie T.Love. Często płaci sie za sam wstęp, wiec wiadomo. Niedaleko niego jest też "klub muzyczny Parlament", ale tam nigdy nie byłem. Ogolnie ja taki PUBowy nei jestem, wiec tutaj może dam pole popisu innym kolegom.



Powrót po koncercie - Bylem na jednym koncercie w tym miejscu, Energa Stadion w Gdansku. Na Bon Jovi. Czyli było duzo ludzi. Skonczylo sie jakos w nocy, ale pewnie wczesniej niż GNR skonczy. Otworzyli wtedy specjalny przystanek, ktorego jak rozumiem wczesniej nie było, i pociągi rozwoziły ludzi za darmo do centrum. Jest też oprócz tego parking płatny (duży)
http://www.konferencje.pl/gfx/konferencje/_thumb/pl/firmy/firmy/2303/2/1310963752,W5SRrKmWo1TJpqS2ZYR3.jpg
są też sklepy, niedaleko jest pizzeria, są tramwaje, napewno sie da wrócić bez problemu do centrum w nocy.

To tylko tyle z mojej strony, poniewaz o ile mieszkam w Gdansku to orientuje sie średnio. Ale przynajmniej pomagam.
GNR fan since 1993
#REUNION - AMERICAN HYPOCRISY TOUR 16

KAŻDY news czytam, prawie żadnego newsa nie komentuje, KAŻDY news doceniam, za KAŻDY news dziękuje,

Offline Wojo

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1963
  • Płeć: Kobieta
  • fade away
  • Respect: +195
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 07, 2016, 02:02:15 pm »
+2
No panie, walnales posta roku!

Dzięki Tobie Góra Gradowa zostanie zdobyta i to nie raz! :)

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 07, 2016, 02:43:53 pm »
+1
Jezuniu.... jakieś 10 lat temu częściej bywałem w GDA i faktycznie miałem okazję spożywać browca na tej calej Górze Gradowej ! Dzięki za podpowiedź. A teraz wszyscy zapamiętywać ile się da i robimy przepytkę przed koncertem :P
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline Myszowata

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 980
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +658
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 07, 2016, 02:44:41 pm »
0
Przy okazji koncertu Bon Jovi kursowały specjalne darmowe pociągi pod stadion z dworca głównego. Może i w tym przypadku będzie takie ułatwienie. Choć Wagon mi tu podpowiada, że wtedy organizatorem było Prestige, przy LiveNation kto ich tam wie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2016, 02:47:18 pm wysłana przez Myszowata »

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12031
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2197
    • As Koncertowy
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 07, 2016, 03:03:30 pm »
0
Na Oruni też jest taka górka z której widać panoramę Gdańska. I też można spokojnie na niej pić piwko :-)

Offline Lapny

  • Newsman
  • Atittude
  • *****
  • Wiadomości: 1697
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +506
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 07, 2016, 05:17:31 pm »
0
Ktokolwiek jest w stanie zrobić taką fajną opisówkę Pragi?  :P :P

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12031
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2197
    • As Koncertowy
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 07, 2016, 05:53:18 pm »
+4
Pragi Północ mogę Ci zrobić opis :-)

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 07, 2016, 06:42:14 pm »
0
whatashame, wielkie dzięki za tego posta! Zapewne w czerwcu sobie go wydrukuję ;)

Offline Kasiq93

  • Patience
  • Wiadomości: 14
  • Respect: 0
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 07, 2016, 09:39:28 pm »
0
Dzięki za posta! Jadę sama więc na pewno się przyda :)

Offline SOSNA!

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1550
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +288
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 07, 2016, 10:45:56 pm »
0
Mieszkam w Gdańsku całe życie i nie słyszałem nigdy żeby ktoś na Dworzec Główny mówił "Gdańsk". Nie wiem @whatashame skąd to wziąłeś. Mówi się tu, że jadę do "Gdańska" w sensie do Gdańska Głównego, a to ma swoje korzenie pewnie w tym, że dzielnice były kiedyś mocno odrębne. Ale mniejsza o to. (na marginesie: metalowa mordownia Rock Out nie jest we Wrzeszczu tylko w Oliwie, przy budynku dworca Gdańsk Oliwa).

Z Gdańska Głównego ("Gdańska";)) najlepiej na stadion dotrzeć tramwajem (kierunek Nowy Port) albo specjalnie podstawionym pociągiem SKM z Dworca Głównego (peron SKM, jest od strony KFC) prosto na stadionowy przystanek (jest to połączenie uruchamiane tylko na duże wydarzenia i tak pewnie teraz też będzie).

Co do pubów z rockową muzyką to polecam Wydział Remontowy, przy tzw. Placu Trzech Krzyży, na przeciwko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej, ale tam szczególnej rewelacji nie ma. Jak ktoś chce stracić trochę kasy to mamy też HardRock Cafe.
Koneserom piwek rzemieślniczych zdecydowanie polecam Pub Pułapka przy ul. Straganiarskiej (za Halą Targową, Gdańsk Główny). Obok są jeszcze dwa puby z dobrym piwkiem i ta uliczka ma dobry klimat latem, gdy jest pełna ludzi:)

Co do miejsc noclegowych to ciężko mi się wypowiedzieć, bo nigdy nie miałem potrzeby nocować w hotelu/hostelu u siebie w mieście:P

Jak coś jeszcze chcecie wiedzieć to śmiało wołajcie, a chętnie podpowiem:)

( @mafioso w Orunii nie ma górki z widokiem na główne miasto;))

Offline whatashame

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 988
  • Respect: +263
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:06:24 pm »
0
hej Sosna, ja nie jestem rodowitym Gdansczaninem, a Ty chyba tak, wiec jesli cos pochrzanilem to mam nadzieje, ze sie nie urazisz.

Mowie co wiem z moich obserwacji z mieszkania tutaj. Ale chcialbmy skorzystac z sytuacji i spytac sie Ciebie, zeby raz na zawsze nauczyc sie od Ciebie cos o miescie w ktorym mieszkam. Jaka jest roznica miedzy przystankiem Gdanskiem Glownym a Dworcem Gdansk Glowny? Oprocz tego ze przystanek to punkt a Dworzec to budynek. Bo jak wysiadam na przystanku autobusowym albo tramwajomym "Gdansk Glowny" to wysiadam pod Dworcem. A gdy ludzie mi mowia o "jechaniu do Gdanska" to wysiadaja wlasnie tam gdzie mówie i jednoczesnie tam gdzie Ty mówisz. Wiec czymże?
GNR fan since 1993
#REUNION - AMERICAN HYPOCRISY TOUR 16

KAŻDY news czytam, prawie żadnego newsa nie komentuje, KAŻDY news doceniam, za KAŻDY news dziękuje,

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12031
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2197
    • As Koncertowy
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:09:17 pm »
0
@Sosna A rafinerię? Dawno to było więc mogłem coś źle zapamiętać, ale na pewno był widok na spory obszar miasta i w nocy mnóstwo świateł widocznych z góry.

Offline Andreyou

  • Welcome to the jungle
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Respect: +1
    • http://
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:19:46 pm »
0
Cześć. Czy możecie mi polecić jakiś hotel, hostel - oby na normalnym poziomie ;). Panuję przyjazd 19-20 i powrót 21. Z góry dzięki za pomoc.

Offline SOSNA!

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1550
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +288
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 08, 2016, 01:40:04 am »
0
@Sosna A rafinerię? Dawno to było więc mogłem coś źle zapamiętać, ale na pewno był widok na spory obszar miasta i w nocy mnóstwo świateł widocznych z góry.

Rafineria już bardziej możliwa z Orunii Górnej, ale nie ma co tu zaśmiecać tematu;)

Post Merge: Grudnia 08, 2016, 01:51:28 am
hej Sosna, ja nie jestem rodowitym Gdansczaninem, a Ty chyba tak, wiec jesli cos pochrzanilem to mam nadzieje, ze sie nie urazisz.

Mowie co wiem z moich obserwacji z mieszkania tutaj. Ale chcialbmy skorzystac z sytuacji i spytac sie Ciebie, zeby raz na zawsze nauczyc sie od Ciebie cos o miescie w ktorym mieszkam. Jaka jest roznica miedzy przystankiem Gdanskiem Glownym a Dworcem Gdansk Glowny? Oprocz tego ze przystanek to punkt a Dworzec to budynek. Bo jak wysiadam na przystanku autobusowym albo tramwajomym "Gdansk Glowny" to wysiadam pod Dworcem. A gdy ludzie mi mowia o "jechaniu do Gdanska" to wysiadaja wlasnie tam gdzie mówie i jednoczesnie tam gdzie Ty mówisz. Wiec czymże?

Urażam to ja się za zdecydowanie cięższe tematy:)
Przystanek tramwajowy i autobusowy przy dworcu nazywa się "Dworzec Główny".
Ludzie w Gdańsku jak mówią o jechaniu do "Gdańska" to wysiadają przy dworcu albo na wysokości Bramy Wyżynnej.
W Gdańsku nie ma pojęcia "starówki", jest to tylko potoczne określenie, ale technicznie błędne. Poprawne określenia to Główne Miasto i Stare Miasto. Wbrew powyższemu główne miasto jest bliżej Bramy Wyżynnej, a Stare Miasto dworca;) #brainfuck
Ale generalnie mało kto się trzyma poprawnych określeń, także yolo.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2016, 01:51:29 am wysłana przez SOSNA! »

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: po Gdańsku
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 08, 2016, 09:07:22 am »
0
Dobra zgubiłem się. To ja mam pytanie do Was @SOSNA! i @whatashame

Jak byłem na Bon Jovi w 2013 roku to byłem zdziwiony jak wielki był burdel wokoło Stadionu (wtedy jeszcze PGE). W rok po Euro 2012 spodziewałem się wykończonej infrastruktury a tutaj wszędzie były rozkopy. Jak to wygląda teraz?
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.