Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 405197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JackW

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1175
  • Respect: +52
    • Poznaj Republikę Czeską
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #585 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:16:11 pm »
0
Jeżeli chodzi o innowacyjność państw europejskich, to przodują tu w dużej mierze kraje tradycyjnie protestanckie co wynika nie z ich "postępowości" i "bezwyznaniowości", a często z idei przyświecających tymże wyznaniom, które nawoływały do pracy i wytworzonej w ten sposób mentalności ludzkiej. Inna sprawa to to, że ekonomia nie zmienia się z dnia na dzień i państwa przodujące w XVIII, czy XIX wieku, za czasów gdy więcej ludzi chodziło do kościoła, pozostały w dużej mierze takimi państwami do dzisiaj, niezależnie od tego czy w XX wieku popularny stał się w nich ateizm, czy też nie itp.  Generalnie wiązanie ekonomii i postępowości państw z religią jest średnim pomysłem, szczególnie, że nie znamy się dobrze na pewnych procesach, a lepiej się nie spierać o rzeczy o których nie mamy szczegółowej wiedzy ;)
2006, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #586 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:20:05 pm »
0
Grzonie:
Nie przecze, ze wojna secesyjna odegrala znaczaca role w rozwoju Stanow Zjednoczonych.
Jednak moj poprzedni post dotyczyl raczej czasow wspolczesnych i tego, co odzialuje na bytowanie potegi.


Jak wspomnial Douger -  religia ksztaltuje mentalnosc.


USA to 'ziemia obiecana' - od czasow dawnych, do dzisiaj wielu widzi w niej szanse na lepsza przyszlosc.
Osiedlajacy sie tam przywoza ze soba zwyczaje, wierzenia, poglady.
Zazwyczaj dochodzi do zaistnienia procesu przenikania kultur. Trudno odnalezc obecnie w USA czysta,
nieskazona etnicznie grupe - spoleczenstwo czerpie bowiem z roznych zrodel.

Niegdys europejska rewolucje obyczajowa, popuszczenie cugli,
naplyw wzorcow kulturowych z USA kojarzono wlasnie z polnocnoamerykanskim zepsuciem.


Dzisiaj okazuje sie, ze owe zepsucie to mit.
Amerykanie nie dopuszczaja do emitowania wielu reklam, trailerow, (ktore europejczycy akceptuja),
 poniewaz dopatruja sie w nich tresci niemoralnych.
 

Nie stwierdzam dosadnie okrucienstwa kosciola. Twierdze, iz dzialalnosc wielu wybitnych glow zostala stlumiona przez ramie duchowienstwa, albowiem uznana zostala za niezgodna z trescia najgrubszej ksiazki, jaka widziales

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #587 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:26:40 pm »
0
masz rację Tiramisu, jeśli chodzi o Stany, przenikanie kultur, ale wątpie byśmy się dogadali. Po prostu sama kiedyś to stwierdziłaś, że jesteś matierialistką i patrzymy na wielkość krajów poprzez różne pryzmaty, do porozumienia nie dojdziemy.

Co do stereotypu pruderyjnego Amerykanina - trzeba by było zapytać kogoś kto tam mieszka. Ale nie da się ukryć, że media lubią coś przybarwić, dodać pieprzyku, wyolbrzymić by lepiej się sprzedało.

Co do Twojego ostatniego zdania - owszem masz rację, radykalna postawa Kościoła wyrządziła wiele zła. Tylko, że Kościół nie prezentuje takiej postawy od kilkuset lat, a dalej jest za to ganiony.

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #588 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:28:26 pm »
0
     Prawda jest taka,że to kościół zajmował się edukacją w wielu krajach. Ale w pewnym momencie, że społeczeństwo wykształcone zaczyna zadawać niewygodne pytania i odchodzi od wiary. Statystycznie tam, gdzie większa bieda i słabsze wykształcenie, tam więcej wierzących. Teoretycznie kościołowi powinno zależeć na tym, żeby ludzie byli słabo wykształceni. Czy tak jest naprawdę?  Albo to kolejna teoria spiskowa, albo fakt.

 A kościół jest ganiony dlatego po części, że nie przyznał się do wielu swoich błędów i za nie nie przeprosił. Czyli tak jakby nie uznał ich za błędy.
Co do tego kilkaset lat, to chyba mocno byś się zdziwił Grzon.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2009, 10:32:00 pm wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #589 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:31:00 pm »
0
Grzon: gdyby kosciol nie reprezentowal postawy sprzed wiekow, to akceptowalby antykoncepcje,
zaplodnienie in vitro czy znana od zarania dziejow aborcje.

Dekalog powinien zostac poddany modernizacji.
W koncu od czasow Mojzesza nieco wody w rzece uplynelo

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #590 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:32:59 pm »
0
Cytuj
Dekalog powinien zostac poddany modernizacji.

Oj dziewczyno, chyba już się zapędziłaś w swojej pokrętnej pseudofilozofii.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Tiramisu

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #591 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:39:43 pm »
0
Nie twierdze, jakoby moje poglady pretendowaly do miana filozofii.

Przeczuwam, ze wielu potepi aborcje i  tematy towarzyszace, uznajac je za zamach na niewinny byt ludzki.

Jednak skoro wiara dazy do zapewnienia czlowiekowi godnego egzystowania, to czemu nie pojdzie z duchem czasu?

Co bedzie godne przedstawiciela homo sapiens: zycie w skrajnej nedzy, prostytuowanie sie dla zarobku na pozywienie,
czy tez dokonanie na nim aborcji w fazie plodu, w stanie, gdy rodzice sa swiadomi sytuacji, w jakiej znajdzie sie potomek?

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #592 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:41:54 pm »
0
A kościół jest ganiony dlatego po części, że nie przyznał się do wielu swoich błędów i za nie nie przeprosił. Czyli tak jakby nie uznał ich za błędy.
Co do tego kilkaset lat, to chyba mocno byś się zdziwił Grzon.

dobrze, może kilkaset lat to przesada, ale od dłuższego czasu, może dwóch wieków Kościół wcale nie ma znaczącego głosu w polityce i myślę, że to dobrze.

Tiramisu: Bóg nie jest chorągiewką. Czas biegnie, ale pojęcie 'dobro i zło' wcale nie zmienia swojego znaczenia.

knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #593 dnia: Grudnia 24, 2009, 10:51:24 pm »
0
Tiramisu, ja Cię błagam. Jeśli jesteś ateistką, to nią bądź, bądź dobrą ateistką, bo na razie przynosisz ateizmowi złą sławę. Jeśli odrzucasz bóstwa, ok, nic mi do tego, ale zarzucałaś Kościołowi wtykanie nosa w nie swoje sprawy. Teraz robisz to samo, co Ci do dekalogu, skoro go nie uznajesz? Co Ci do Kościoła, skoro w nim nie uczestniczysz? Czy to w dbałości o nas, biednych, ociemniałych katolików? Ateista, to jest ktoś. Znam kilku, szanuję ich, oni szanują mnie, przyjaźnimy się. Ty cały czas szukasz dziury w całym, siejesz zamęt i prowokujesz. Czasem mam wrażenie, że nie chcesz przedstawić swoich poglądów, a raczej wykorzenić u innych ich własne. Ogarnij się dziewczyno, jeśli nie wierzysz, to nie wierz, ale rób to z godnością, jesteś dorosłą kobietą.

Knife 24.12.2009 rok od narodzenia Jezusa Chrystusa

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +250
    • Tomasz Krela
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #594 dnia: Grudnia 25, 2009, 01:49:38 am »
0
Wyjaśnienia Twoje Tiramisu odnośnie - zaawansowania technologicznego państw...są dla mnie trochę naciągane...no miej je sobie :P ale mnie nie przekonują...
Tak czy siak...jeśli chodzi o jakiś związek religia - rozwój technologiczny, to podciągnąć pod to można "Etykę protestancką" M. Webera...ot tyle w temacie...jego koncepcje są bliższe związku przyczynowo skutkowego, niż teorie które nam przedstawiasz...

Co do USA kto tam przybywał? Sytuacja podobna jak w przypadku Australii...
Wykolejone jednostki z USA = nowe technologie... bardzo bardzo bardzo nie prawdziwa teza... ;) wiem, że uprościłem Twoją koncepcję...ale potęga USA wynikła z faktu iż był tam kapitał finansowy i był to nowy rynek...nowe społeczeństwo (patrz. "Demokracja w Ameryce" A. Tocqueville).
Obecnie największy kapitał posiadają tam "sekty"...i ich członkowie...większość ruchów wyznaniowych w USA ma właśnie taki charakter...warto np. prześledzić działalność Mormonów... fajnie o tym pisze Fukuyama ;)

Wydaje mi się, że Tiramisu chętnie odrzuca to co "stare" zachłystając się "nowościami"...jeśli się mylę to Sorry ;)
Dobrej nocy :)

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #595 dnia: Grudnia 25, 2009, 09:17:21 am »
0
Cytuj
Jednak skoro wiara dąży do zapewnienia człowiekowi godnego egzystowania, to czemu nie pójdzie z duchem czasu?

Tylko satanizm dąży do zapewnienia człowiekowi godnego bytu na ziemi. Prawie każda inna wiara ma pokierować człowieka, aby swoim życiem zasłużył na godny byt po śmierci. Także nietrafione.




"Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć. Jeśli pomyślisz w swym sercu: "A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił?" - gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, [znaczy to, że] tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał" (Pwt 18, 20-22)

"Jezus odpowiedział: "Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi!" (Łk 21,8)

"Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy" (Mt 24, 23-24)

Ciekawe czemu Jezus namawiał do zabijania?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2009, 09:36:59 am wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #596 dnia: Grudnia 25, 2009, 11:16:24 am »
0
Douger - bo wtedy kiedy pismo święte jest niewygodne, trzeba je traktować "niedosłownie"
Tiramisu - jako ateista rozumiem Cię i po części Twoje racje ;)
knife - relax, chillout man, nie stresuj się w święta bo nie warto :) Wiesz, wkurzają mnie ludzie, którzy chodzą co niedziele do kościoła, mówią jak to wierzą w Boga, a co chwile kłamią, klną i kłamią. Wydaję mi się, że na siłę chcą być katolikami, ale się w ogóle nie starają. No i coś takiego mnie wkurza. Ty jesteś hmmm wierny swojej wierze i jesteś, że tak powiem "zaawansowany" i Ciebie szanuję za to ;)
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

knife

  • Gość
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #597 dnia: Grudnia 25, 2009, 11:21:49 am »
0
Nie Jezus, a JAHWE. Cytujesz Stary Testament. W wolnym rozumieniu miało to być ostrzeżenie dla tych, którzy chcą zwieść lud przed przyjściem Chrystusa. Stary Testament rządził się innymi prawami, możesz tam znaleźć związki kazirodcze i dosyć dużo przemocy. Wszystko się zmieniło, gdy Bóg dał nam swojego Syna.

Dwa kolejne cytaty to już Nowy Testament i słowa Jezusa. Nie namawia On do zabijania, ale do ostrożności. Różnie to można interpretować, sam się nad tym wiele razy zastanawiałem. Co jakiś czas słyszymy o końcu świata, aktualna data bodaj 2012...

"Ale nikt nie zna tego dnia ani godziny, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec." mar 13:32

Są sekty, są różni ludzie, którzy chcą zwodzić.
Wiem, że wielu ludzi interpretuje to jako ostrzeżenie przed KK, "Oto tu jest Mesjasz" - Jezus jest w Eucharystii. I ja w to wierzę, wierzę w Jezusa Eucharystycznego, wierzę, że On tam jest i zawsze na mnie czeka.

http://www.jankowice.rybnik.pl/czytelnia/catalina-rivas.html

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #598 dnia: Grudnia 25, 2009, 01:16:07 pm »
0
Ok, dzięki za wyjaśnienie.
No i rzeczywiście. Nawet obraz Boga w Starym Testamencie jest inny. Bóg jest okrutny, zawistny i pamiętliwy. W Nowym Testamencie Bóg jest kochający i miłosierny.  Chyba ludzie mieli wtedy inne spojrzenie na to.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #599 dnia: Grudnia 25, 2009, 01:28:41 pm »
0
coś w tym jest. Możliwe, że mieli inne spojrzenie, inną mentalność prezentowali. zachowania w ST są zresztą oparte na tamtejszym prawie, zasadach, kulturze, tradycjach, może stąd wiele kontrowersyjnych - dla nas ówczesnych - motywów, a w NT po prostu jest Jezus i mówi co mamy robić - miłujcie się, etc., na czym jest oparty NT. Jednak Dekalog nie uległ żadnej zmianie i łączy te dwa okresy.