Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 403885 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1860 dnia: Grudnia 22, 2016, 12:07:11 pm »
0
O w mordę, @Knife żyjesz!
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline owsik

  • magister guns n'roses
  • One In A Million
  • *********
  • Wiadomości: 6424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +862
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1861 dnia: Stycznia 30, 2017, 03:05:36 am »
0
@Knife i @gloomy wy żyjecie! A ten temat jest już tak oklepany z każdej strony, że kłótnie na tym polu nie mają sensu.
"Co ludzie powiedzą" sezon drugi, odcinek piąty
;)

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1862 dnia: Marca 13, 2017, 08:24:38 am »
0
Wiara, a polityka.

Dziś jeden z bardzo starych znajomych odezwał się do mnie na Facebooku - swoją wypowiedź zakończył słowami : Bóg z Tobą.
Bardzo rzadko mi się zdarza coś takiego, podobne słowa słyszę głównie w kościele, dlatego, chcąc nie chcąc - nasunęła mi się myśl, że z pewnością jest to osoba popierająca ugrupowanie polityczne, z którym nie jest mi po drodze. Pobieżnie przejrzałem więc profil Facebookowy tej osoby i ... ku swojemu zdziwieniu nie zauważyłem treści politycznych, a jedynie religijne.
Jednak myśl o tym, że na podstawie krótkiego zdania Bóg z Tobą zakwalifikowałem osobę do zwolenników obecnego obozu rządzącego trochę mnie zaniepokoiła...
Nie twierdzę, że popiera, czy nie popiera, to w tym momencie jest mniej istotne, zresztą nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć :)
Zaskoczyło mnie coś innego  - kiedyś uznałbym osobę mówiącą Bóg z Tobą po prostu za osobę głęboko wierzącą. Dziś...
A przecież sam jestem przykładem tego, że można wierzyć i jednocześnie nie popierać obecnie rządzących.

Jak to jest w Waszym przypadku? :)

« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 08:50:14 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Grzon

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3787
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +970
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1863 dnia: Marca 13, 2017, 09:18:55 am »
0
Jestem wierzący, nie mowie Bog z Toba, nie popieram PiS: P

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1864 dnia: Marca 13, 2017, 09:36:52 am »
0
Jestem wierząca, nie popieram PiSu. Moja mama nie popiera PiSu, ale zawsze mówi mi "Z Bogiem", kiedy gdzieś wychodzę. Myślę, że po prostu chce mnie oddać w Jego opiekę, żebym wróciła cała i bez przygód ;) znam za to ludzi, którzy są zwolennikami PiSu a w kościele nie byli od lat a jeśli już to od wielkiego dzwonu.
Chyba nie do końca powinniśmy w ten sposób szufladkować ludzi :P
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1865 dnia: Marca 13, 2017, 09:47:31 am »
0
Właśnie to szufladkowanie - nieświadome, ale jednak! - mnie zaniepokoiło. Zupełnie jakbym zaczynał myśleć w kategorii - prawdziwy Polak = katolik = wyborca PiS = koniecznie biały itd., rozumiecie? :) Przerażające trochę...

Dopiero teraz dotarło do mnie, że wyrażenie " Z Bogiem" może być popularne zwłaszcza w rodzinach górniczych.  :) W pierwszej chwili było jednak zdecydowanie zaskakujące.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 09:50:41 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1866 dnia: Marca 13, 2017, 09:48:58 am »
0
To, że jedna partia kojarzy się z Kościołem i każdy wierzący to pisior, to taki sam stereotyp jak Polak złodziej na zachodzie albo chłopak w długich włosach to satanista.
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline domino236

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1432
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +426
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1867 dnia: Marca 13, 2017, 09:51:11 am »
0
Jestem wierzący, nie interesuje sie polityką.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1868 dnia: Marca 13, 2017, 09:57:59 am »
0
@gloomy: Muszę skrócić włosy  :o :P

Jasne, że stereotyp. Tyle, że ulegają mu ludzie. Często mam wrażenie, że chcąc uderzyć w PiS uderza sie w wartości chrześcijańskie, a to, przynajmniej według mnie, niekoniecznie osłabia PiS, wręcz przeciwnie. Dlatego chyba warto walczyć z tym stereotypem - jak zresztą z każdym :)
Przy okazji nasunęła mi się jeszcze kwestia próby zawłaszczenia niektórych wartości przez określone ugrupowania, ale to chyba temat na szerszą dyskusję i może nawet niekoniecznie tutaj :)

Swoją drogą niewiele ugrupowań politycznych tak jednoznacznie bywa utożsamianych z Kościołem. Również to trochę mnie zaskakuje, bo myślę, że "oferta" mogłaby być szersza :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1869 dnia: Marca 13, 2017, 10:19:58 am »
0
Bo jest ogólna nagonka na Kościół, głównie dlatego ze wiele ludzi ceni sobie wygodne życie, a Kościół im to ogranicza w pewien sposób - brak możliwości przyjęcia Komunii przez rozwodnika, księża odmawiają chrztu nieslubnym dzieciom (mają prawo, tylko pierwsze muszą ochrzcic), nauka Kościoła nie każdemu pasuje, jakieś dziwne wytłumaczenia że ktoś nie chodzi do kościoła bo mu proboszcz nie pasuje. Można mnożyć w nieskończoność te przykłady.
No i PiS jest trochę na przekór tej wygodzie życia bo popiera naukę Kościoła. Dlatego można w to uderzać.
No i błąd popełniają księża którzy z ambony głoszą o polityce.

Aczkolwiek znam księży odcinajacych się od PiS, bo nie odpowiada im ich polityka ogólnie.
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1870 dnia: Marca 13, 2017, 10:22:31 am »
0
(mają prawo, tylko pierwsze muszą ochrzcic) - mógłbyś rozwinąć?  :) Interesuje mnie zwłaszcza kwestia przymusu ochrzczenia pierwszego dziecka.

Jeśli chodzi o księży "politycznych" ;) - z Twoich obserwacji wynika, że istnieją jedynie księża będący za PiS-em i apolityczni? :)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 10:26:21 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3749
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1871 dnia: Marca 13, 2017, 10:52:43 am »
0
Dziś jeden z bardzo starych znajomych odezwał się do mnie na Facebooku - swoją wypowiedź zakończył słowami : Bóg z Tobą.
Bardzo rzadko mi się zdarza coś takiego, podobne słowa słyszę głównie w kościele, dlatego, chcąc nie chcąc - nasunęła mi się myśl, że z pewnością jest to osoba popierająca ugrupowanie polityczne, z którym nie jest mi po drodze.
To był pewnie zwolennik Grzegorza Brauna
https://www.youtube.com/watch?v=FTrrEAMx9gg


Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1872 dnia: Marca 13, 2017, 10:53:23 am »
+1
"jeśli rodzice są połączeni związkiem cywilnym, duszpasterz powinien starać się doprowadzić ich do zawarcia małżeństwa sakramentalnego przed chrztem dziecka;
gdy żyjący w związku cywilnym wyraźnie odmawiają zawarcia małżeństwa sakramentalnego lub nie mogą tego uczynić z powodu przeszkód kanonicznych, duszpasterz ma obowiązek żądać na piśmie od rodziców dziecka i chrzestnych oświadczenia, że zobowiązują się wychować dziecko w wierze katolickiej;
jeśli jeden z rodziców dziecka jest wierzący a drugi nie, dziecko należy ochrzcić na wyraźną prośbę jednego z nich"
źródło: http://www.archpoznan.org.pl/serwis/artykuly/2002/1/chrzest.htm

"Problem udzielenia chrztu dziecku, pojawia się więc wówczas, kiedy rodzice dziecka
nie są praktykującymi katolikami, a konkretnie nie mają ślubu kościelnego, świadomie zeń
rezygnując. W takim przypadku duszpasterz, jak to wcześnie zauważyliśmy, ma prawo
odłożyć chrzest dziecka, do czasu uregulowania przez rodziców swojego małżeństwa w
Kościele, aby mogli autentycznie prosić Kościół o wiarę dla dziecka. Do obowiązku
duszpasterskiego Proboszcza, i to w sumieniu, należy zatroszczyć się nie tylko o chrzest
dziecka, lecz również o jego rodziców, żyjących w związku małżeńskim niesakramentalnym.
W takiej sytuacji Ksiądz Proboszcz nie odmawia chrztu dziecku, tylko odkłada chrzest, jak
zaleca Kodeks Prawa Kościelnego. Udzielenie chrztu dziecku rodziców żyjących bez
przeszkód w konkubinacie byłoby legalizacją ich zaniedbania, lub co gorsze lekceważenia
wiary. "
źródło: http://www.archidiecezja.wroc.pl/pliki/wd-chrzest.pdf

Jak widać, mowa jest o dążeniu do ślubu kościelnego rodziców. Może to była jakaś praktyka "wewnętrzna", że pierwsze nieślubne dziecko należy ochrzcić z pouczeniem o porzuceniu życia w grzechu (związek niesakramentalny), a z kolejnym można odmówić (lub jak podaje źródło wyżej - odłożyć) jeśli się nie zastosowało do pouczenia.

Jeśli chodzi o księży "politycznych" ;) - z Twoich obserwacji wynika, że istnieją jedynie księża będący za PiS-em i apolityczni? :)

Znam nawet POwców ;)
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34678
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1873 dnia: Marca 13, 2017, 11:01:50 am »
0
@gloomy: Bardzo ciekawe jest to, co wrzuciłeś na temat chrztu pierwszego dziecka. Nie spotkałem się z tym wcześniej, może z wyjątkiem fragmentu o osobie wierzącej i niewierzącej będących w związku. Dzięki! :)

@Bluebird: Kto wie ;) Brauna kojarzę, bo się dość mocno wyróżnia na naszej scenie politycznej.  :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1874 dnia: Marca 13, 2017, 12:18:18 pm »
0
Ja też się nie spotkałam z musem chrztu pierwszego dziecka. Dla mnie to w ogóle trochę mimo wszystko niesprawiedliwe, że odmawia się jakiemukolwiek dziecku chrztu dlatego, że jego rodzice są po ślubie cywilnym/nie mają ślubu/nie żyją ze sobą.
Wiem, że to oklepany argument, ale dziecko przecież nie jest winne temu w jakiej rodzinie się pojawiło. Nikt nie powinien mu zabraniać zostania członkiem Kościoła.
Znam problem z bliskiego otoczenia i wiem, że to też może skutecznie zniechęcić do księży a w efekcie do Kościoła. Powoduje rozpacz rodziców. Ale i determinację. W końcu udaje się trafić na księdza, który zgadza się na chrzest.
Zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze przy chrzcie to dobre rozwiązanie, tak sądzę. Robienie problemu, bo dziecko jest dzieckiem nieślubnym to moim zdaniem niepotrzebny szum, niepotrzebne zniechęcanie ludzi. Mam nadzieję, że Franciszek to załatwi ;) Jezus wszak kazał pozwolić dzieciom przychodzić do Niego.
Jasne, że to wiąże się z wygodą życia współczesnych ludzi, ale mam wrażenie, że pewnych rzeczy się już nie zatrzyma. A im bardziej Kościół będzie stawał okoniem, tym gorzej będzie. I mówię to jako wierząca, praktykująca, ale obserwująca.

Cytuj
Dopiero teraz dotarło do mnie, że wyrażenie " Z Bogiem" może być popularne zwłaszcza w rodzinach górniczych.
Coś w tym chyba jest
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will