Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 353217 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kurczak

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 629
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +104
Odp: Książki
« Odpowiedź #615 dnia: Lutego 15, 2012, 10:56:21 pm »
0
Książki Doyle'a też lubię, ale często brakuje mi tego, co u Christie mam zawsze - możliwości przeanalizowania wszystkiego samemu i odkrycia sprawcy. Choćby w takim "Studium w szkarłacie" - najpierw Holmes wskazuje winnego, a dopiero potem dowiadujemy się kim jest, poznajemy całą jego historię. U Christie natomiast mamy konkretną grupę ludzi, których stopniowo poznajemy i wiemy tyle samo co Poirot, panna Marple, Tommy i Tuppence, czy inni bohaterowie.
Co do wydań angielskich - od dawna planuję, ale jakoś nie było okazji :P Koniecznie muszę sobie sprawić "The Hollow Man" Johna Dicksona Carra. Spotkałem się z wieloma opiniami, że to najlepszy kryminał z gatunku zamkniętego pokoju, ale nikt nie wpadł na pomysł, żeby przetłumaczyć na polski  :???:
Patafiaństwo się szerzy...

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #616 dnia: Lutego 16, 2012, 04:10:28 pm »
0
No właśnie wzięłam się za klasyczne kryminały właśnie z tego powodu, że chcę sama przeanalizować kto może być winny, a nuż mi się uda odkryć sprawcę. I Kurczak ma rację. Rożnica między Christie a Doylem jest spora. Z tego względu, że Doyle chyba chciał wykreować Holmesa na mega geniusza (no i udało mu się), bo cała droga jak Sherlock dochodził do rozwiązania zagadki jest podana już po rozwiązaniu  ;) a u Christie posuwamy się w śledztwie krok za krokiem.
W dzieciństwie zaczytywałam się w kryminałach autorstwa mistrza suspensu - Alfreda Hitchcocka. Seria "Przygody trzech detektywów". Były świetne. Trzymały w napięciu, można się było nieźle nagłowić. Książek wyszło ponad czterdzieści. W pewnym momencie nawet udawało mi się dobrze wskazywać sprawcę, chyba połknęłam wtedy żyłkę detektywistyczną. Szkoda, że znowu muszę ją połykać, bo w "Orient Expressie" nie udało mi się wymyślić rozwiązania (pewnie lata przerwy od kryminałów :P ). Może dlatego, że ja spodziewam się zawsze nie wiadomo jak pogmatwanej intrygi a właściwe, proste rozwiązanie przemyka mi się koło nosa i nawet go nie zauważam.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline katarynka

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3036
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +192
Odp: Książki
« Odpowiedź #617 dnia: Lutego 16, 2012, 09:46:33 pm »
0
Nie chodziło mi o podobieństwo Christie do Doyle'a tylko o to, że w książkach obu tych autorów można doszukać się pięknej, rasowej angielszczyzny i dlatego warto je czytać, nie wnikam w treść i to, kto buduje większe napięcie ;)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #618 dnia: Lutego 16, 2012, 10:52:13 pm »
0
Ja wiem, Katarynka. Ja odpowiedziałam na post Kurczaka  ;) Podejrzewam, że on nawiązał do Doyle'a, żeby pociągnąć temat kryminałów.
"Studium w szkarłacie" już czytałam. Miałam nawet w łapach "Dolinę trwogi", ale po przekartkowaniu okazało się, że... to "Studium w szkarłacie" w okładce "Doliny trwogi"  :facepalm: całe szczęście mój holmesowy głód zaspokoję dwoma krótkimi tomami opowiadań, które przypadkiem znalazłam w domu  8)

edit:
Christie przeczytana przedwczoraj, udało jej się mnie zaskoczyć, na tyle, że jak dowiedziałam się, kto jest mordercą to aż mi książka z rąk wypadła :P (żeby nie powiedzieć, że nią łupnęłam o podłogę z tej frustracji, bo mama zawsze mnie uczyła, że książkami nie wolno rzucać) Teraz czytam antologię opowiadań Jarosława Grzędowicza "Wypychacz zwierząt". Zaczęłam od tych najkrótszych i muszę przyznać, że zabłysnęło dla mnie światełko nadziei, co do polskich autorów fantasy. Do tej pory każdy kolejny mnie rozczarowywał, czy to Komuda, Piekara czy Kossakowska. Myślałam, że Sapkowski postawił poprzeczkę zbyt wysoko, by mnie teraz mógł ktoś zadowolić. A jednak. I choć Grzędowicz ma styl inny niż Sapkowski, zainteresował mnie i chwała mu za to.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2012, 08:16:59 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34705
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3448
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Książki
« Odpowiedź #619 dnia: Marca 05, 2012, 05:42:54 pm »
0
Chcielibyście KONKURS ??? ;)
Możemy go dla Was zorganizować, ale potrzebujemy więcej fanów. Jeśli będzie nas lubić więcej niż 50 osób będziecie mieli możliwość wygrania ciekawej nagrody :):)

https://www.facebook.com/DeanKoontzFanpagePolskichFanow

To była reklama :P Ale konkurs faktycznie będzie :)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline duff_wife

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 2467
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +22
Odp: Książki
« Odpowiedź #620 dnia: Marca 08, 2012, 11:59:16 am »
0
Dobra, chyba zaczynam "Otchłań zła" Maxime Chattam, potrzebuję czegoś meeeeeega dobrego :D Gnatek polecał :P a jak pozostałe dwie książki ? :>

btw Hubik - jak trylogia Millenium ? : )

Offline Gnatek

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Atittude
  • *****
  • Wiadomości: 1600
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +289
Odp: Książki
« Odpowiedź #621 dnia: Marca 08, 2012, 12:30:45 pm »
0
Druga część słabsza, nie podobała mi się. Ale ja tak mam, że zazwyczaj druga część jakiejś serii jest w moim mniemaniu słabsza niż pierwsza. Moją opinią się nie sugeruj :) . A trzeciej jeszcze nie czytałem, ale chyba niedługo zacznę.

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1490
Odp: Książki
« Odpowiedź #622 dnia: Marca 08, 2012, 06:30:00 pm »
0
btw Hubik - jak trylogia Millenium ? : )

Pierwsza mi się podobała, ale niestety na niej się zatrzymałem, bo nie mam skąd pożyczyć części drugiej.  :rolleyes:

Offline krelke

  • Szara Eminecja | Wodopój
  • Administrator
  • Scraped
  • ******
  • Wiadomości: 9214
  • Płeć: Mężczyzna
  • !!! GN'R: Don't you try to stop us now !!!
  • Respect: +250
    • Tomasz Krela
Odp: Książki
« Odpowiedź #623 dnia: Marca 08, 2012, 09:30:09 pm »
0
No dobra.

Przeczytałem Grywalizację. Paweł spoko pisze - dla osoby nie związanej z tematem lub też psychologią czy też socjologią bardzo dobra pozycja. Dla mnie osobiście -ciut zbyt mało "ciężkości" treści sporo rzeczy wiedziałem z innych źródeł lub też do nich sam doszedłem kiedyś. Mimo wszystko polecam warto przeczytać. http://nakanapie.pl/grywalizacja-jak-zastosowac-mechanizmy-gier-w-dzialaniach-marketingowych-pawel-tkaczyk-ksiazka,731214

Teraz zabrałem się za "12 oddechów na minutę". Szykuje się ciężki kaliber - ale chyba warto się z nią zmierzyć. http://nakanapie.pl/12-oddechow-na-minute-janusz-switaj-ksiazka,418598

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #624 dnia: Marca 17, 2012, 10:29:52 pm »
0
A u mnie wreszcie 2. część Świata Dysku "Blask fantastyczny" Pratchetta. Myślałam, że nigdy tego nie dorwę. Jakoś tak mam, że lubię czytać książki po kolei, choć Pratchetta podobno nie trzeba, ale ja się uparłam  :rolleyes: i wreszcie udało mi się dorwać w bibliotece 2. część. No i jestem świeżo po "Niedzieli na wsi" Agathy Christie ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2012, 10:33:57 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline duff_wife

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 2467
  • Płeć: Kobieta
  • Respect: +22
Odp: Książki
« Odpowiedź #625 dnia: Marca 17, 2012, 10:44:16 pm »
0
ja też zawsze czytam książki po kolei : ) aktualnie cały czas "Otchłań zła" ale już 70% za mną : ) jakoś tak nie mam kiedy czytać...

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1490
Odp: Książki
« Odpowiedź #626 dnia: Marca 17, 2012, 10:59:50 pm »
0
Po kolei czytam i ja.  :sorcerer:

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34705
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3448
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Książki
« Odpowiedź #627 dnia: Marca 20, 2012, 10:37:39 am »
0
A u mnie wreszcie 2. część Świata Dysku "Blask fantastyczny" Pratchetta. Myślałam, że nigdy tego nie dorwę. Jakoś tak mam, że lubię czytać książki po kolei, choć Pratchetta podobno nie trzeba, ale ja się uparłam  :rolleyes: i wreszcie udało mi się dorwać w bibliotece 2. część. No i jestem świeżo po "Niedzieli na wsi" Agathy Christie ;)

A Goodkinda dostanę w Krakowie? :P ;)
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #628 dnia: Marca 20, 2012, 01:14:32 pm »
0
Bardzo się postaram, ale nie byłabym aż tak optymistyczna, zwłaszcza, że zbliża się moja kolejka z "Tańcem ze smokami". Poza tym prywatne sprawy, Zqyx, to się chyba na pw załatwia :P
Jeśli mam tej ksiązki już nie trzymać to mogę oddać w Krakowie.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3983
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1242
Odp: Książki
« Odpowiedź #629 dnia: Marca 20, 2012, 07:22:12 pm »
0
Mi do "Tańca ze smokami" brakuje jeszcze dwóch tomów. :D Książki nieźle wciągają.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

 

fTOP 5 (Plagiaty, zapożyczenia, inspiracje, cytaty w muzyce)

Zaczęty przez guest211

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 23654
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2014, 02:24:58 pm
wysłana przez Tymeg