Ankieta

Na kogo zagłosujesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

Prawo i Sprawiedliwość
0 (0%)
Koalicja Obywatelska
4 (33.3%)
Trzecia Droga (PSL + Hołownia)
1 (8.3%)
Lewica
0 (0%)
Konfederacja
5 (41.7%)
Inna partia
1 (8.3%)
Nie pójdę na wybory
1 (8.3%)
Oddam nieważny głos
0 (0%)

Głosów w sumie: 12

Głosowanie skończone: Października 15, 2023, 01:30:16 pm

Autor Wątek: Polityka  (Przeczytany 410335 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12049
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2207
    • As Koncertowy
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2310 dnia: Marca 16, 2022, 10:21:49 am »
+1
Polityka energetyczna jest bardzo ważna, ale my nie mamy żadnych alternatyw.

Alternatywy są, tylko nikt się nie wziął dotychczas na poważnie za transformację energetyczną. Jest nawet dokument "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r." w którym jest dosyć szczegółowo rozpisane co i jak należy zrobić. Jednym z elementów składowych tego opracowania jest

Atom, atom i jeszcze raz atom. Systemowo wprowadzany w całej UE

Brawo! Tylko nikt się nie stosuje do zapisów, które tam są. Za tym powinien też iść rozwój energetyki wiatrowej, blokowanej od lat na poziomie politycznym. Całe szczęście, że ludzie sami zaczęli inwestować w przydomową fotowoltaikę i pompy ciepła bo inaczej OZE w Polsce by już całkiem leżało i kwiczało.

Łatwiej jest zwalać wszystko na UE i na pakiet "fit for 55" jak się samemu nic sensownego przez lata nie zrobiło. To samo z systemem ETS (który nomen omen będzie rozszerzony na transport i budownictwo), z którego pieniądze zamiast iść na transformację poszły na świadczenia socjalne dla nierobów. A potem zdziwko, że ceny za energię rosną.


Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2311 dnia: Marca 16, 2022, 11:32:14 am »
0
  Żadna energia odnawialna bez konwencjonalnych źródeł nie ma racji bytu niestety (chyba, że elektrownie wodne). Jesienią Niemcy importowali mnóstwo prądu z Polski, bo przez miesiąc nie było wiatru. Fotowoltaika ma swoje oczywiste wady i też nie może być źródłem podstawowym.
  Politycznie to jesteśmy w czarnej dupie. Od 1985 nie możemy doczekać się atomu i żaden rząd od tego czasu nie zrobił NIC. Blokowanie inwestycji wiatrowych to tylko wisienka na tym torcie z gówna. 

I będę dalej punktował UE, bo jest za co. W lutym to wyglądało jeszcze w ten sposób.
https://swiatoze.pl/unia-europejska-uznaje-gaz-za-zielone-zrodlo-energii-decyzja-spotkala-sie-z-mocnym-sprzeciwem-ue-oskarzono-o-greenwashing/
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2022, 11:34:31 am wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34675
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2312 dnia: Marca 17, 2022, 07:51:11 am »
0
W jaki sposób, realnie, wizyta premierów i nadpremiera pomogła Ukrainie? W jaki sposób, realnie, pomogła by Ukrainie wizyta premierów państw zachodnich? Sankcje można ( i trzeba ) wprowadzać bez tego. To jest realne pokazanie, że się na coś nie godzimy. Wizyta głów państw dobrze się sprzedaje medialnie, ale poza tym niewiele wnosi, a w przypadku, gdyby akurat na pomieszczenie, gdzie się znajdują politycy spadły bomby to mamy chaos nie tylko ukraiński. Chaos, który ZSRR jest w stanie wykorzystać.
Druga kwestia, która mnie intryguje w kontekście agresji ZSRR na Ukrainę, to to, że Polska zapowiedziała, że może zrezygnować z węgla/gazu ruskiego, o ile Komisja Europejska jej pozwoli. Nie może podjąć tej decyzji sama? Dlaczego? Może mi kto ktoś racjonalnie wytłumaczyć?

Brawo! Tylko nikt się nie stosuje do zapisów, które tam są. Za tym powinien też iść rozwój energetyki wiatrowej, blokowanej od lat na poziomie politycznym. Całe szczęście, że ludzie sami zaczęli inwestować w przydomową fotowoltaikę i pompy ciepła bo inaczej OZE w Polsce by już całkiem leżało i kwiczało.

Łatwiej jest zwalać wszystko na UE i na pakiet "fit for 55" jak się samemu nic sensownego przez lata nie zrobiło. To samo z systemem ETS (który nomen omen będzie rozszerzony na transport i budownictwo), z którego pieniądze zamiast iść na transformację poszły na świadczenia socjalne dla nierobów. A potem zdziwko, że ceny za energię rosną.

Polska górnictwem stoi. Jak się to ruszy, to będą niepokoje społeczne, więc wszyscy wolą omijać temat, przeciągać sprawę jak najdłużej, mimo, że większość surowca i tak jest kupowana za granicą ( wiadomo gdzie ;) ), bo taniej. Póki tego się nie ruszy, to nie ma sensu rozmawiać o innych źródłach energii. Będzie tylko wroga Unia naciskająca na transformację energetyczną vs uciśniona, broniąca suwerenności węglowej Polska.
Do tego całkiem niedawno, bo bodajże w zeszłym roku, czy nawet w tym, już nie pamiętam dokładniej, weszło nowe prawo dotyczące fotowoltaiki i jej opłacalność przydomowa jest już zdecydowanie mniej korzystna finansowo niż była. Nie wiem, co w tym temacie robiły poprzednie rządy, bo temat nas nie interesował ze względu na brak fotowoltaiki.
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2022, 07:59:24 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Wojo

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1963
  • Płeć: Kobieta
  • fade away
  • Respect: +195
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2313 dnia: Marca 17, 2022, 09:44:51 am »
+1
w jaki sposób pomogła Ukrainie?

jesteś żołnierzem, wolontariuszem, albo po prostu siedzisz w piwnicy i się trzęsiesz ze strachu. Jak myślisz, taka wizyta podnosi twoje morale, czy nie?
Jakby u nas była wojna, to gdyby do okupowanego kraju przyleciałby Biden, to by to podniosło Cię to na duchu, czy nie? Bo mnie na pewno tak.

nie możemy wypowiedzieć wojny ruskim, nie możemy zamknąć ich przestrzeni powietrznej na Ukrainie. Ale robimy co w naszej mocy żeby im pomóc, a nasz premier NARAŻA życie przyjeżdżając tam, żeby oznajmić, że jesteśmy calą mocą z nimi.

Grzesiu spójrz czasem szerzej, widzę że jesteś uzależniony od wojny polsko - polskiej. Wyłącz onet  :D

Tusk ma solidne uda  :sorcerer:

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34675
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2314 dnia: Marca 17, 2022, 10:50:06 am »
0
Wojo, Twój post bez wspomnienia o Tusku, opozycji, czy złych Niemcach nie byłby Twoim postem  :P ;)

Ok, rozumiem, że w sensie mobilizacji, wyrażenia poparcia miało to mniejszy lub większy sens i rozumiem, że nikt z powodu Ukrainy nie zaryzykuje wojny światowej, tak jak nikt w latach 30-tych XX wieku nie chciał ryzykować wojny z powodu Czech, czy Polski.
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2315 dnia: Marca 17, 2022, 11:06:01 am »
0
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2022, 02:17:34 pm wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34675
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2316 dnia: Marca 17, 2022, 02:30:31 pm »
0


AfD - fajny skrót, ale na szczęście wiem, co się za nim kryje w polityce niemieckiej.

"Panie kanclerzu Scholz, czas zburzyć ten mur." - ciekawe nawiązanie historyczne, widać, że Zełeński wie, co mówić, albo przynajmniej ma dobrych doradców.

Pamiętając o lobbingu dla Rosji i Putina w Niemczech nie zapominajmy o partiach, czy posłach, które i w Polsce są mu przychylne. Kto taki? Śledzicie media, więc nie będę Was wyręczał. Mam nadzieję, że ci politycy, którzy u nas obecnie mniej lub bardziej wspierają Putina zostaną odpowiednio "nagrodzeni" przez wyborców.
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2022, 02:34:45 pm wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2317 dnia: Marca 17, 2022, 02:52:07 pm »
0
Zapewne są tacy, jednak ciężko znaleźć tak perfidne powiązania z ruskim biznesem jak w Niemczech.
A propos jak sobie przypominam obronę pomnika żołnierzy armii czerwonej w Warszawie czy wypowiedzi polityków o wyzwalaniu Polski przez ZSRR to mi się niedobrze robi.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12049
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2207
    • As Koncertowy
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2318 dnia: Marca 17, 2022, 03:43:21 pm »
0
Druga kwestia, która mnie intryguje w kontekście agresji ZSRR na Ukrainę, to to, że Polska zapowiedziała, że może zrezygnować z węgla/gazu ruskiego, o ile Komisja Europejska jej pozwoli. Nie może podjąć tej decyzji sama? Dlaczego? Może mi kto ktoś racjonalnie wytłumaczyć?

Nie wiem skąd taka informacja. To jest nawet news z dzisiaj:
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-naimski-kontrakt-z-rosja-na-gaz-wygasa-w-grudniu-i-konczymy,nId,5897096#crp_state=1
Kontrakt długoterminowy z Rosją wygasa w grudniu. W październiku rusza Baltic Pipe, mamy gazoport w Świnoujściu i pół roku, żeby pozyskać brakujące wolumeny. Pewnie będzie drożej niż od Gazpromu, ale kierunek dywersyfikacji jak najbardziej słuszny.

Polska górnictwem stoi. Jak się to ruszy, to będą niepokoje społeczne, więc wszyscy wolą omijać temat, przeciągać sprawę jak najdłużej, mimo, że większość surowca i tak jest kupowana za granicą ( wiadomo gdzie ;) ), bo taniej. Póki tego się nie ruszy, to nie ma sensu rozmawiać o innych źródłach energii. Będzie tylko wroga Unia naciskająca na transformację energetyczną vs uciśniona, broniąca suwerenności węglowej Polska.

A to akurat gruba przesada. W górnictwie jest zatrudnionych ok. 80 tys. osób, ale mają głośne związki zawodowe, stąd pewnie wrażenie, że jest ich nie wiadomo ile.
https://biznesalert.pl/zatrudnienie-gornictwo-wegiel-odchodzenie-od-wegla-sprzedaz-wegla-gornictwo/
Są przykłady, że nawet górników da się transformować w inne rejony np. https://www.pb.pl/gornicy-i-energetycy-od-solorza-zajma-sie-fotowoltaika-997056 Nie wiem jak im to wyszło w praktyce, ale Solorz ściągnął z NFOŚiGW Piotra Woźnego nie po to, żeby na biznesie nie zarabiać.

Do tego całkiem niedawno, bo bodajże w zeszłym roku, czy nawet w tym, już nie pamiętam dokładniej, weszło nowe prawo dotyczące fotowoltaiki i jej opłacalność przydomowa jest już zdecydowanie mniej korzystna finansowo niż była. Nie wiem, co w tym temacie robiły poprzednie rządy, bo temat nas nie interesował ze względu na brak fotowoltaiki.

Zakładałem fotowoltaikę w 2020 i dzięki temu jeszcze jakiś czas polecę na starych zasadach prosumenckich. Generalnie przy wzroście cen za prąd jestem na dużym plusie, chociaż instalację mógłbym mieć większą, nie przewidziałem pandemii i przebywania w domu przez cały czas, co wpływa na zwiększony pobór energii w porównaniu z poprzednimi latami.

Offline Wojo

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1963
  • Płeć: Kobieta
  • fade away
  • Respect: +195
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2319 dnia: Marca 17, 2022, 03:57:21 pm »
0




Pamiętając o lobbingu dla Rosji i Putina w Niemczech nie zapominajmy o partiach, czy posłach, które i w Polsce są mu przychylne. Kto taki? Śledzicie media, więc nie będę Was wyręczał. Mam nadzieję, że ci politycy, którzy u nas obecnie mniej lub bardziej wspierają Putina zostaną odpowiednio "nagrodzeni" przez wyborców.

Putin ma w kieszeni polityków z całej Europy, jak się okazało nie tylko polityków, bo i FIFA czy Greenpeace to samo.
Wyrecze Cię Grzesiu w tym kto u nas jest przychylny Putinowi. Wystarczy sobie przypomnieć kto najbardziej płakał przy przekopie mierzei, żeby uniezależnić się od ruskich wód.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34675
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2320 dnia: Marca 17, 2022, 05:02:02 pm »
0
@Wojo:

Przynajmniej raz słyszałem polskiego premiera mówiącego, że czekamy w sprawie na zgodę Komisji Europejskiej, więc dlatego zapytałem o co chodzi z tą zgodą. Zapewne jest to kwestia kontraktu, o którym wspominasz, bo dostawy tak, czy siak będą, skoro jest kontrakt, a zerwanie go jest chyba niemożliwe, więc w grę wchodzi jakieś przekierowanie dostaw, czy coś. Może ktoś kojarzy, czy to właśnie o to chodziło?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Już mam.
https://energia.rp.pl/wegiel/art35789791-eksperci-polska-nie-musi-czekac-na-bruksele-ws-zakazu-importu-wegla-z-rosji
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2022, 09:17:53 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1390
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2321 dnia: Marca 17, 2022, 06:52:44 pm »
0
Tak czy siak problem pozostaje, nawet Frans Timmermans zmienił zdanie co do węgla kamiennego.

https://www.money.pl/gospodarka/wszystko-sie-zmienilo-timmermans-o-weglu-jako-alternatywie-dla-rosyjskiego-gazu-m-in-dla-polski-6743552510093920a.html

Rurka zmiękła jak sankcje nałożyli to i teraz Włosi mówią o powrocie do węgla, Niemcy i Czesi myślą o otwarciu zamkniętych kopalń… Francja tez rozważa sprowadzanie węgla i budowę elektrowni węglowych….
Nasza „Umowa Społeczna” tez jest do renegocjacji, duże pytanie czy na pewno likwidować polskie górnictwo węgla kamiennego?
Czy czasem nie otwierać nowych kopalń i począć nowe inwestycje?
Tylko to nie takie proste… kopalnie na Śląsku sczerpują złoża, a węgiel jest ale w głębszych pokładach. Budowa nowych kopalń to protesty ludzi mieszkających dany teren bo szkody górnicze…

Nic żaden rząd nie zrobił by cokolwiek wymyślić mądrego w tej kwestii…

Tylko Niemcy mają „uśpione” kopalnie , Czesi też z tego co wiem, a my mamy likwidować…. Bez możliwości powrotu do produkcji…
Chyba, że teraz się to naprawdę zmieni…

Niewiele KWK nam jeszcze zostało…
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2022, 03:56:35 am wysłana przez daub »

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1246
  • Respect: +303
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2322 dnia: Marca 18, 2022, 09:02:44 am »
0
IMO powrót do węgla do krok wstecz.

Co do działań rządu to były przecież przecież czasy, że górnicy za odejście z kopalni dostawali odprawy, ale kto wtedy rządził nie pamiętam. AWS? Był nawet o tym serial dokumentalny "Serce z węgla".
BTW mój ojciec dostał nawet propozycje, czy by nie chciał w nim wystąpić. Wziął to wtedy za żart, a potem było zdziwienie, jak się okazało, że faktycznie coś takiego powstało. No ale nie wziął odprawy, więc i tak nic by z tego nie było  ;)
In Rock We Trust

Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1390
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2323 dnia: Marca 18, 2022, 09:49:36 am »
+1
IMO powrót do węgla do krok wstecz.
Nie zgodzę się z tym do końca, energia z węgla jest obecnie jednym z najtańszych źródeł.
Co do działań rządu to były przecież przecież czasy, że górnicy za odejście z kopalni dostawali odprawy, ale kto wtedy rządził nie pamiętam. AWS? Był nawet o tym serial dokumentalny "Serce z węgla".
Oddzielmy dwie sprawy - działania rządu w celu likwidacji od działania rządu w celu znalezienia alternatyw by nie popaść w ubóstwo energetyczne.

Likwidacja górnictwa trwa od lat 90 XX wieku. Dla przypomnienia w 1993 roku po przekształceniach było:
- 6 spółek węglowych które zarządzały 49 kopalniami węgla kamiennego,
- 1 holding węglowy który zarządzał 11 kopalniami węgla kamiennego,
- samodzielne kopalnie - jednoosobowe spółki Skarbu Państwa - 4 kopalnie węgla kamiennego w tym 1 w budowie,
- 5 kopalń postawionych w stan likwidacji

Teraz w 2022 roku mamy 4 spółki węglowe, samodzielną kopalnię w lubelskim, prywatną spółkę w Zabrzu i jeszcze prywatną kopalnię w Czechowicach-Dziedzicach

to jest ogrom kopalń które zostały zlikwidowane... zlikwidowano w latach 90 całe Dolnośląskie Zagłębie Węglowe... na Śląsku została garstka kopalń...

Natomiast znalezienie nowych technologii i alternatyw by nie wpaść w ubóstwo energetyczne to jest to co powinien robić rząd mniej więcej od roku 2000. Niestety pieniądze są "przejadane" a pomysłów strategicznych brak. Energia wiatrowa - szumnie zapowiedziana - super, ale jak się okazuje nie całkiem skuteczna jak energia konwencjonalna...
Teraz atom ... ale trzeba mieć na uwadze również zagrożenia z tego tytułu...
Fotowoltaika - super, program rozbudowany, piękne wsparcie pozorne rządu, ale nikt nie mówi jak utylizować to po eksploatacji...
Mam wrażenie , że ten i nie tylko ten rząd ma taką strategię - jest pożar to gasimy, a jak nic się nie dzieje to nie ruszać bo zacznie śmierdzieć...

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1246
  • Respect: +303
Odp: Polityka
« Odpowiedź #2324 dnia: Marca 18, 2022, 10:16:50 am »
0
Może i tania, ale też najbardziej trująca środowisko. Wolę więcej płacić za energię, niż niszczyć Ziemię.
In Rock We Trust