Ankieta

Na kogo zagłosujesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

Prawo i Sprawiedliwość
0 (0%)
Koalicja Obywatelska
4 (33.3%)
Trzecia Droga (PSL + Hołownia)
1 (8.3%)
Lewica
0 (0%)
Konfederacja
5 (41.7%)
Inna partia
1 (8.3%)
Nie pójdę na wybory
1 (8.3%)
Oddam nieważny głos
0 (0%)

Głosów w sumie: 12

Głosowanie skończone: Października 15, 2023, 01:30:16 pm

Autor Wątek: Polityka  (Przeczytany 410396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1395 dnia: Lutego 01, 2017, 08:14:22 pm »
0
@Meximax
Cytuj
+Wow, niesamowite, że w tym topicu w większej części zgadzam się z osobami, które jawnie wyrażają poglądy zupełne przeciwne do moich, niż z osobami hmmm bardziej umiarkowanymi :)

Bo większość ma podobną wizję kraju czy gospodarki, ale wolałby różne drogi, które do tego poprowadzą. Posłużę się przykładem:
Mam kumpla, który koniecznie chciałby ustawą nadać prawa gejom, bo w jego rozumieniu to jest przejaw wolności. Dla mnie przejaw wolności to dać wolną rękę ludziom. Niech sobie sami ustalają umowy i zobowiązania, którym chcą podlegać. Nawet prawnie. Efekt ten sam, droga inna.
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline pol159

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Płeć: Mężczyzna
  • "You Could Be Mine"
  • Respect: +73
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1396 dnia: Lutego 02, 2017, 06:22:16 am »
+1
Znaczy lekka utopia. Już widzę jak nasze społeczeństwo tworzy samo dla siebie normy. Każda norma dobra ale dla mnie musi być ;)  Niestety czy to się nam podoba czy nie trzeba bulić na tych osłów na Wiejskiej choć żal tej kasy a normy prawne które tworzą ... skoda gadać (choć pewnie są tacy co im to pasuje i są zachwyceni)

Offline Douger

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3979
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dżentelmenel
  • Respect: +1241
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1397 dnia: Lutego 02, 2017, 04:43:49 pm »
+2
Przecież te normy prawne to po pierwsze fikcja, a po drugie kpina.
   Fikcja, bo nikt nie jest w stanie zapoznać się z 30 tys. stron nowych aktów prawnych w ciągu roku. Nawet prawnicy wysyłają zapytania o opinie do innych prawników, którzy specjalizują się w bardzo wąskiej dziedzinie, a zajmują się tylko odpisywaniem na takie pierdoły. A jest jeszcze prawo podatkowe, prawo drogowe itp itd. W konsekwencji nikt tego gówna nie czyta i się do tego nie stosuje, bo i po co?
  Kpina, bo nawet urzędnicy nie wiedzą jak się to prawo interpretuje, nie ma organów by je egzekwować, a często przepisy się wzajemnie wykluczają.
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2017, 07:17:37 pm wysłana przez Douger »
http://drwale.blogspot.com/

Powyższy komentarz ma formę żartobliwą. Proszę nie brać go na poważnie.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1398 dnia: Lutego 06, 2017, 01:16:32 pm »
+1
Petru wymyślił, że górnicy powinni pracować do 67. roku życia. Jako córka górnika mówię: "Rysiu, weź leć do tej Portugalii i nie pokazuj mi się na oczy" :lol:
Nie sądzę, że zniosłabym psychicznie więcej niż 18 lat nerwowego oczekiwania na powrót taty (czy kogokolwiek innego bliskiego) z pracy (tyle wytrzymałam ja, bo tyle miałam lat, kiedy przeszedł na emeryturę). Każda chwila jego spóźnienia okupowana była stresem i skakaniem po kanałach informacyjnych, bo "a jeśli był wypadek? Gdzie jest tata?".
Poza tym to niewyobrażalnie ciężka praca...
Wiesz co, Rysiu? Nie leć do Portugalii jednak, odwołuję to co napisałam. Zjedź na dół i zapie*dalaj. Chętnie zobaczę, jak wjeżdżasz w ścianę na kombajnie tak jak 30 lat robił to mój tata. Założę się, ze przejdziesz na emeryturę po pięciu minutach.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2017, 01:27:16 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1399 dnia: Lutego 06, 2017, 01:22:28 pm »
0
To jest bankster, skąd niby mógłby wiedzieć jak wygląda uczciwa praca? :)
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1400 dnia: Lutego 06, 2017, 01:24:25 pm »
0
Ja mu chętnie uczciwą pracę pokażę. Niech mi tylko da okazję, żeby zepchnąć go do szybu :P
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1390
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1401 dnia: Lutego 06, 2017, 02:14:45 pm »
+2
Najłatwiej jest się wypowiadać na rzeczy o których się nie ma zielonego pojęcia.
Ups... no ma się , będąc ministrem, posłem czy innym "ważnym" zawsze fajnie przyjechać na Śląsk na Barbórkę... wypić piwa, zjeść golonko...
potem (albo wcześniej) zjechać na dół do kopalni, gdzie czysto... arbaitancugi (ubrania robocze) wyprane, pachnące, onuce świeżutkie nie noszone, buciki z magazynu nówki nie śmigane... przejść się do przodka... i z powrotem ... kulturalnie by się nie schylać ... bo kręgosłup boli....

tylko żeby było tak czyściutko i elegancko, nikt nie mówi, że górnicy zapie... pracują w pocie czoła by osobistość była zadowolona... nikt nie pisze, jakie są pokłady węgla... nikt nie mówi ,że leje się po plecach i innych częściach ciała....

jakby elity rządzące zjechały na jedną dniówkę na dół - ale do roboty - myślę, że od razu by chcieli po 10 minutach wyjechać szolą na powierzchnię....  ale szola (czyli winda ) to nie jest jak w bloku... tu się zjeżdża i pracuje, po szychcie dopiero na powierzchnię....

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5006
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1686
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1402 dnia: Lutego 06, 2017, 02:27:09 pm »
0
oj nie zapędzajcie się bo będziecie zaraz brzmieć jak furiaci. Faktycznie Rysiek trochę walnął klockiem, jeśli tak powiedział, ale jego słowa oddają w części zdanie bardzo dużej liczby ludzi w Polsce, którzy z górnictwem nie mieli nigdy nic wspólnego a od wielu lat wiedzą jak do tego interesu Państwo jedynie dopłaca. Owszem, jest to strategiczny przemysł z puntu widzenia aktualnej sytuacji naszego kraju ale nie znaczy to, że do tego interesu trzeba dopłacać przez kolejne 50/100 lat. Górnicy mają tą siłę, że potrafią się zorganizować i pójść walczyć o swoje przywileje a rządy (czy to jedne, drugie czy trzecie) boją się tej siły.

Rozumiem Canis, że praca waszego ojca przyprawiała Was o siwe włosy na głowie w młodym wieku. Mój dziadek był górnikiem więc znam temat. Ilu jest jednak w Polsce ludzi, którzy także pracują ciężko a nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę? To pytanie otwarte... Z drugiej strony... te mityczne 67 lat... Większość Polaków po 50tym roku życia nie pracuje. I mam wrażenie, że Ci którzy aktualnie po 60tce jeszcze coś robią to albo muszą lubić swoją pracę, albo nie potrafią kombinować, albo mają zdrowie jak 18latek.
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1403 dnia: Lutego 06, 2017, 02:42:42 pm »
+1
Najwięcej o górnikach i górnictwie wiedzą ci, którzy się o oburzają, bo "znają" pensje i emerytury osób (TAAAAAKI piniondz, panie!), które nie pracują na przodku (zdaje się przy protestach związanych z kopalnią w Brzeszczach).
Tych mitycznych pieniędzy mój tata, który tyle lat narażał życie dla wydobycia nigdy nie miał i nigdy mieć nie będzie. Ale ludzie uwielbiają głośno krzyczeć, bo "górnik tyle zarabia". Tak, ten w zarządzie. Co w życiu pod ziemią nie był i nigdy się nie narażał (i nie wiem czy powinien w ogóle nazywany być górnikiem).
Pamiętam jak bardzo denerwowało mnie to wtedy i jak bardzo denerwuje nadal. I denerwować będzie ;)
I to wcale nie jest wypowiedź furiata. To po prostu oburzenie na niesprawiedliwość, że od tylu lat muszę bronić mojego ojca, bo ludziom wkoło się wydaje, że on nie wiadomo jaki hajs zarabiał (zabrać mu! Zabrać przywileje! Barbórka? Trzynastka? Bony? Zabrać mu! -> a wiecie co? Na emeryturze górnik nie ma nic, nawet talonów na węgiel ^^ ), a nikt nie wie (bo pewnie nawet nie chciałby wiedzieć ) jak ta praca jest ciężka zarówno dla wykonującego, jak i dla rodziny.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2017, 02:44:51 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1404 dnia: Lutego 06, 2017, 03:09:37 pm »
0
te mityczne 67 lat... Większość Polaków po 50tym roku życia nie pracuje. I mam wrażenie, że Ci którzy aktualnie po 60tce jeszcze coś robią to albo muszą lubić swoją pracę, albo nie potrafią kombinować, albo mają zdrowie jak 18latek.
oj bzdura panie Śpiochu...patrząc choćby na swoją rodzinę (gdzie "starszyzna" to 60+)czy znajomych rodziców, to o ile ktoś nie jest na wcześniejszej emeryturze bo się załapał na stare zasady czy tam przepracował ileś lat w warunkach szkodliwych, to do teraz zapindala. I nie ma to żadnego związku z kombinowaniem czy lubieniem pracy, o zdrowiu też lepiej nie mówić. Po prostu za coś trzeba żyć, a skoro ma się pracę a nie przysługuje jeszcze emerytura, to co, rzucić wszystko w kąt "bo ja już mam swoje lata"? (notabene z taką emeryturą którą wyliczono moim rodzicom a patrząc na ich zarobki, to też bym wolał pracować)
Rodzice mojej dziewczyny są świeżo po pięćdziesiątce i o zakończeniu pracy nawet nie myślą, wiedzą doskonale że jeszcze dużo wody w Warcie upłynie, zanim będą mogli zaprzestać pracy. A oczywiście, że woleliby już zaprzestać tyrania dzień w dzień, pobierać jakąś tam kwotę za rentę i dorobić coś na boku.
@Śpiochu chyba doskonale wiesz, że świat nie jest czarno-biały, a tak to przedstawiłeś.

Mityczne 67 - jak na razie, trochę tak, ale to ze względu na zazębianie się systemów. Niektórym jeszcze liczy się wg lat w pracy, niektórym jak np. mojej mamie ukończenie iluś tam lat wg starych postanowień.


A jeszcze kilka słów ode mnie co do górnictwa (nie górników). Przynosi straty, aczkolwiek jakby co to mamy swoje źródła. Mimo wszystko, należy patrzeć w przód i systematycznie przechodzić na tańsze pozyskiwanie energii. No ale się nie da, bo tyle ludzi straci pracę. Pewnie mało kto się tym interesuje, ale po 89 roku w Polsce zaczęło drastycznie rosnąć bezrobocie. Ba, wcześniej bezrobocie nie istniało. Przejście z gospodarki centralnie sterowanej na rynkową oznaczało taką samą produkcję ale mniejszymi nakładami, poprzez np mechanizację i komputeryzację. I co? Gdyby nie ten krok, drastyczny, to obecnie moglibyśmy być "daleko za Murzynami". Taka kolej rzeczy na tym chorym świecie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2017, 03:15:55 pm wysłana przez gloomy »
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5006
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1686
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1405 dnia: Lutego 06, 2017, 03:30:13 pm »
0
Oczywiście wiem, że świat jest kolorowy i oczywiście wiem, że nie wszyscy i nie wszystko. Ale jesteśmy na forum dyskusyjnym, gdzie wiadomym jest, że nigdy człowiek nie wyrazi się w 100% dokładnie tak, jak mu to biega po myślach.

Co do ludzi pracujących po 50tce... dobra, @gloomy Ty masz taką sytuację i możesz się cieszyć, że i zdrowie dopisuje znajomym Ci 50latkom i bumelantami też nie są.

Ale to, że nie znasz za wiele przykładów osób nie pracujących po 50tce, nie oznacza, że oni nie istnieją.
Źródło

Współczynnik aktywności zawodowej po 55tym roku życia wynosi 48.4 %. Ale to ze źródła rządowego więc to raczej zakłamane dane :P
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1406 dnia: Lutego 06, 2017, 03:39:24 pm »
0
@Śpiochu uogólniać wiadomo nie ma co, ale musiałem skontrować ;) co do tej analizy, którą podesłałeś, to chyba nie uwzględniono ludzi, którzy oficjalnie nie pracują, a nieoficjalnie... ;) ale ok, statystyka mówi jasno.

Pewien mój wykładowca powiedział takie coś: "Statystyka to taka panienka, która każdemu daje to, czego się od niej oczekuje". :D

I dzięki za fajne źródło, przyda mi się do pracy licencjackiej, która jest...tak, tak o bezrobociu po transformacjach w Polsce ;)

Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5006
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1686
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1407 dnia: Lutego 06, 2017, 04:13:30 pm »
0
W miejscowości z której pochodzę, czyli w Wałbrzychu (miasto górnicze przez wiele dziesiątek lat) o wiele częściej widziałem, jak pokolenie moich rodziców (czyli aktualni 55-60+ latkowie) przez wiele lat miało problem z pracą. Sąsiadowi zlikwidowali miejsce pracy w sklepie z meblami gdzie pracował od 90 roku i co? musiał gdzieś tam doczekać do emerytury. Ile razy widziałem strach w oczach mojej mamuśki, która od 19 roku życia pracowała w urzędzie miejskim a od 90 roku w urzędzie skarbowym: "a co jak mnie zwolnią?". Inne pokolenie... praca na całe życie. Aktualni 20/30 latkowie będą mieli inne przygody po 50tce. Tylko powstaje pytanie... jakie?
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3742
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1390
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1408 dnia: Lutego 06, 2017, 04:14:32 pm »
+2
Ludzie. NIE ma trzynastej pensji w górnictwie. Jak ktoś to mówi / pisze to nie wie o czym mówi / pisze.  Po drugie Barbórka i tzw. 14 pensja to nic innego jak pieniądze które są odkładane z 12 miesięcy przy każdym wynagrodzeniu miesięcznym. Inaczej - co miesiąc odkładacie sobie jakąś kwotę z której to są barbórki i 14- stki.
Drugą "bolączką" górnictwa jest stwierdzenie "przywilej". Obecnym przywilejem nie jest deputat węglowy ani flapsy czyli posiłki regeneracyjne ani barbórki i 14 pensje. To są składniki wynagrodzenia.
 Jedynie to wcześniejsze przejście na emeryturę.

Biorąc pod uwagę ogół kraju - jeżeli dajmy na to w stolicy ktoś dostaje nie wiem karnety z pracy na siłownię - to, to jest przywilej czy nie ?
Ostatnio oglądałem bodajże na tvn było coś o ciężkiej pracy. Wypowiadał się informatyk, że ciężko pracuje i musi się zrelaksować wiec idzie na siłownię, później się drzemnie.... - to jest to przywilej czy nie ? - jeżeli bierzemy tak jak górników - to wg mnie jest! dlaczego? bo chłopina co układa płytki chodnikowe nie drzemnie się w godzinach pracy...


Post Merge: [time]Luty 06, 2017, 05:25:06 pm[/time]
Co do węgla dla emerytów : większość spółek górniczych zawiesiła bądź zlikwidowała deputat emerycki. Oznacza to, iż emeryci nie mają prawa do deputatu ani w naturze ani w ekwiwalencie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2017, 08:31:25 am wysłana przez daub »

Offline slasherr

  • Zasłużeni
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3776
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1063
Odp: Polityka
« Odpowiedź #1409 dnia: Lutego 06, 2017, 09:29:07 pm »
+3
! No longer available

xD