Autor Wątek: Historia piosenek GNR - cz. 1: „Live and Let Die”  (Przeczytany 1516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR - cz. 1: „Live and Let Die”
« dnia: Września 06, 2021, 02:57:24 pm »


 
„Ultimate Classic Rock” wznowił serię „The Story Behind Every Song”.
Trzy dni temu na warsztat poszło „Live and Let Die” Guns N’ Roses.
 


Guns N’ Roses nigdy nie bali się publicznie okazywać szacunku swoim muzycznym idolom, takim jak AC/DC, Queen czy Elton John. Na płycie „Use Your Illusion” znalazł się hołd dla innej legendy muzyki – Paula McCartneya. Mowa oczywiście o piosence „Live and Let Die”.

W kwietniu 1992 roku w wywiadzie dla „Guitar for the Practicing Musician” Slash wyjawił, że on i Axl Rose „zawsze kochali” piosenkę Wings. Ta zgodność gustów, jak się wydaje, wyszła na jaw zupełnie przypadkiem, podczas jednej z luźnych rozmów.

„Którejś nocy gadaliśmy o coverach, a kiedy padł ten tytuł, od razu doszliśmy do wniosku, że musimy to nagrać”, wspominał Slash. „Wkrótce potem zamknąłem się w sali prób z Izzym, Mattem i Duffem, żeby sprawdzić, jak ten kawałek zabrzmi w naszym wykonaniu. Cóż, zabrzmiał naprawdę potężnie”. 

Co ciekawe, jeszcze dwa lata wcześniej, w wywiadzie dla MTV, Rose powątpiewał, czy Guns N’ Roses sprostają wyzwaniu, jakim była słynna piosenka.

„Myślałem o niej już dawno, ale nie sądziłem, że damy radę stworzyć coś, co brzmiałoby równie dobrze”, przyznał.

Kiedy jednak zaczęły się próby, wszystko się zmieniło.
 
„Nie wierzyliśmy, że podołamy, ale Slashowi świetnie idzie aranżacja. Co do mnie, to brzmię w tym kawałku surowo, trochę jak połączenie Toma Waitsa z Metalliką. Efekty końcowe są naprawdę dobre, a cała piosenka już brzmi «po naszemu»”.

W sprawie aranżacji zespół poprosił o pomoc znakomitych fachowców.
W sekcji dętej zagrał brat Duffa, Matthew McKagan, a wokalista Blind Melon, Shannon Hoon, użyczył głosu w chórkach. W swojej wydanej wiele lat później książce Slash pochwalił dbałość Axla o szczegóły.

„To, co Axl zrobił [w tym numerze], to naprawdę wyższa szkoła jazdy. Spędził wiele godzin, grzebiąc w tym i dopieszczając detale. Muszę mu to oddać”.

„Live and Let Die” szybko uplasowało się na 33. miejscu w notowaniu Hot 100 Billboardu. Piosenka uzyskała również nominację do Nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance, ostatecznie musiała jednak uznać wyższość „Give It Away” Red Hot Chili Peppers.

Studyjna wersja utworu weszła w skład ścieżki dźwiękowej do filmu „Zabijanie na śniadanie” Johna Cusacka z 1997 roku. 








Źródło
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2021, 06:07:50 pm wysłana przez naileajordan »
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline domino236

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1432
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 06, 2021, 03:23:17 pm »
Boże, jak można było dać wyżej RHCP? No jak?!

Dobrze zrobony cover, genialna piosenka do grania i dobrze wykonywana przez zespół na koncertach.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #2 dnia: Września 06, 2021, 03:38:14 pm »
Jeden z najbardziej zbędnych kawałków w setliscie ever
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Luk

  • Paradise City
  • *****
  • Wiadomości: 853
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #3 dnia: Września 06, 2021, 11:16:45 pm »
Ja ją lubię, szczególnie na żywo z tymi bajerkami na scenie itd. :)

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #4 dnia: Września 08, 2021, 05:09:43 pm »
Jeden z najbardziej zbędnych kawałków w setliscie ever

Też tak długo myślałem. Jakoś od czasu NITLTour mi przeszło, a na żywo w Gdańsku mi kopara opadła
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #5 dnia: Września 08, 2021, 05:58:53 pm »
Słyszałem 4 razy na żywo i nigdy na mnie wrażenia nie zrobiło.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12031
  • Płeć: Mężczyzna
    • As Koncertowy
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #6 dnia: Września 08, 2021, 10:53:51 pm »
W Gdańsku była petarda, zwłaszcza w porównaniu do pizdusiów z zachodniej Europy, którzy bali się "żywej" pirotechniki podczas tej trasy. A tu było prawdziwe pierdolnięcie.

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
Odp: UCR o kulisach powstawania coveru „Live and Let Die”
« Odpowiedź #7 dnia: Września 09, 2021, 11:40:29 am »
Boże, jak można było dać wyżej RHCP? No jak?!
Nie zgadzam się.
Lubię LALD, ale to jednak nie jest autorski numer. A Give It Away to rewelacyjny utwór.
To pisałem ja, nie-fan RHCP
In Rock We Trust

 

Historia piosenek GNR – cz. 41: „Sweet Child O’ Mine”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7931
Ostatnia wiadomość Listopada 22, 2021, 10:52:15 am
wysłana przez gloomy