Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”  (Przeczytany 1328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3474
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”
« dnia: Września 29, 2021, 09:56:25 pm »
Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”



 

Ultimate Classic Rock – 1 września 2021 r.



Czy w ciągu czterech lat, jakie upłynęły od wydania przełomowego krążka „Appetite For Destruction”, Guns N’ Roses złagodnieli?
Bynajmniej!
I nie chcąc, żeby ktokolwiek tak pomyślał, zespół zdecydował się otworzyć płyty „Use Your Illusion” furiackim, punkowo-metalowym kawałkiem pod tytułem „Right Next Door to Hell”, w którym Axl w typowy dla siebie sposób wyrównywał osobiste rachunki.   

Pierwszy utwór albumu rozpoczyna się od skaczących dźwięków gitary basowej Duffa, do których po chwili dołączają Slash i nowy bębniarz Guns N’ Roses, Matt Sorum.

W końcu Axl spuszcza na słuchaczy lawinę podszytych jadem słów.

Right next door to hell, why don't you write a letter to me? / I said I'm right next door to hell, and so many eyes are on me, śpiewa drwiąco w refrenie, aby po chwili dodać: Fuuucccckkkkk yoooooouuuuuu, bitch!


Wysłuchawszy piosenki, w której w ledwie trzech minutach zawarł się taki ładunek ognia i furii, miałoby się ochotę zapytać: „Dla kogo tyle żółci, Axl?”.

Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko. Rose poświęcił „Right Next Door to Hell” (a przynajmniej refren tego kawałka) swojej ówczesnej sąsiadce, Gabrieli Kantor, która oskarżyła go o to, że 30 października 1990 roku zdzielił ją w głowę pustą butelką po winie, a potem wyrzucił kluczyki do jej samochodu z balkonu na dwunastym piętrze.   

Rose, jak można się było spodziewać, miał nieco inną wersję wydarzeń. Zeznał, że odkąd wprowadził się do luksusowego lokum w Zachodnim Hollywood, Kantor bezustannie go nękała. Feralnej nocy tak głośno słuchała muzyki, że Axl musiał wyjść na korytarz i kazać jej „się zamknąć”. W odpowiedzi krewka sąsiadka miała uderzyć go w głowę butelką i wrzucić klucze do jego mieszkania.   

„Rzucała się na drzwi”, powiedział Rose dziennikarzom. „Jeżeli ma siniaki, to sama się ich nabawiła”.

Axl został aresztowany za agresję i zwolniony kilka godzin później za kaucją w wysokości 5000 dolarów. Jednak starcie trwało dalej – tym razem na dobrze znanym wokaliście terenie, czyli w prasie.


W listopadzie 1990 roku na łamach „People” ukazał się artykuł, w którym Kantor utrzymywała, że wskutek uderzenia „butelką naprawdę dobrego Chardonnay” nabawiła się zespołu powstrząsowego, i wysunęła pod adresem Rose’a dość komiczne oskarżenie, jakoby wokalista cisnął w nią kawałkiem… kurczaka.
Axl z kolei nazwał Kantor „obsesyjną fanką” i wyjawił, że kobieta zadzwoniła do jego przyjaciół i krewnych w Indianie, aby oskarżyć go o narkotyzowanie dzieci.
„Nie wiem, kim dla niej jestem”, wyznał, „ale ona usiłuje zająć ważne miejsce w moim życiu i nie może ścierpieć odmowy”.

W tym samym artykule Rose zasugerował także, że jego perypetie z Kantor zainspirowały „Right Next Door to Hell”. Fani jednak musieli na ów kawałek jeszcze sporo poczekać.


Piosenka zaliczała się do tej samej kategorii co utwory „wymierzone” w byłe partnerki Rose’a („Back Off Bitch”) albo w pozbawionych skrupułów dziennikarzy („Get In The Ring”). 

Płyty „Use Your Illusion I” i „Use Your Illusion II” uplasowały się, odpowiednio, na drugim oraz pierwszym miejscu w zestawieniu Billboard 200 i spotkały się z przychylnym przyjęciem krytyki. Nie każdemu przypadły jednak do gustu zawarte na nich „zjadliwe” piosenki.

„Uważałem je za męczące, małoduszne i wredne”, powiedział były menedżer Guns N’ Roses, Alan Niven, w książce „Ostatni giganci z rockowej dżungli” Micka Walla (z 2016 roku). 

Niven wiedział to i owo o kontrowersyjnych tekstach Axla, swego czasu musiał się bowiem borykać z zawieruchą, która rozpętała się w związku z treścią „One In A Million”, oskarżaną o inklinacje rasistowskie i homofobię.

„Wsparłem wtedy Axla”, twierdził Alan, „bo uznałem, że ten tekst rzeczywiście odzwierciedlał stan jego ducha tuż po przyjeździe do Los Angeles. Ale po podłość i jad naprawdę powinno się sięgać dla lepszej sprawy. Kiedy widzę, jak wkurza się na sąsiadkę bądź dziennikarzy, myślę sobie: Serio, Axl? Twój świat naprawdę nie sięga dalej?”.     


Frustracja wynikała po części z tego, że Niven wiedział, jaki potencjał drzemie w Guns N’ Roses.

„Miałem pod opieką zespół o niesamowitych umiejętnościach, duchu i inteligencji”, wyznał Wallowi. „Kiedy Axl grał mi Civil War, byłem w siódmym niebie. Choćby z powodu takiej perełki jak stwierdzenie: What’s so civil about war? Cóż za genialny przekaz! Wielka piosenka. A potem grał mi Right Next Door to Hell…”.   








Źródło
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2021, 09:58:00 pm wysłana przez naileajordan »
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 29, 2021, 10:03:07 pm »
Każdy twórca, który operuje słowem, czy to jest tekściarz, pisarz czy poeta, potrzebuje czasem wyrzucić swój gniew czy frustrację właśnie przelewając to na papier. Po ochłonięciu należy jednak zdecydować czy pokazywać to światu czy zachować tylko dla siebie, bądź wąskiego grona. Axl wybrał to pierwsze.
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1246
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”
« Odpowiedź #2 dnia: Października 01, 2021, 12:24:58 pm »
Cóż za zbieg okoliczności, też mam sąsiadkę o takim nazwisku i też jest rąbnięta  ;)
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”
« Odpowiedź #3 dnia: Października 01, 2021, 12:44:56 pm »
Ale rabnieta butelka po winie?
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1246
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 27: „Right Next Door to Hell”
« Odpowiedź #4 dnia: Października 01, 2021, 02:23:30 pm »
Nie, u niej to wrodzone ;)
In Rock We Trust

 

Historia piosenek GNR – cz. 26: „Double Talkin’ Jive”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1475
Ostatnia wiadomość Października 01, 2021, 07:08:14 pm
wysłana przez Tymeg_2