Autor Wątek: Historia piosenek GNR – cz. 14: „14 Years”  (Przeczytany 1121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3474
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
Historia piosenek GNR – cz. 14: „14 Years”
« dnia: Września 18, 2021, 10:58:44 pm »
Historia piosenek GNR – cz. 14: „14 Years”





Ultimate Classic Rock – 18 września 2021 r.



Axl Rose i Izzy Stradlin postanowili pójść w ślady dra Frankensteina, kiedy okazało się, że obaj – acz każdy na własną rękę – napisali utwór pod tytułem „14 Years”.


„Axl Rose zadzwonił do mnie i powiedział, że on także napisał kawałek o tytule 14 Years, co było naprawdę kuriozalnym zbiegiem okoliczności”, wyjawił Stradlin w 1991 roku, w wywiadzie dla Vox. „Odpowiedziałem: Lepiej wykorzystajmy mój, bo jest już ukończony, a to oznacza, że moglibyśmy szybciej zamknąć te cholerne płyty i wydać je jeszcze w 1991 roku”.

Axl zgodził się nagrać piosenkę Izzy’ego, ale ostatecznie obaj zdecydowali się uzupełnić końcową wersję elementami z utworu Rose’a.

„[Axl] zaśpiewał mi fragmenty swojej piosenki”, wytłumaczył Izzy, „i użyliśmy ich w refrenie”.   

Za mikrofonem – podobnie jak miało to miejsce w „Dust N’ Bones”, „You Ain’t The First” i „Double Talkin’ Jive” – stanął Stradlin.

Piosenka trafiła na „Use Your Illusion II” i była regularnie grana na koncertach dopóty, dopóki w listopadzie 1991 roku Izzy nie odszedł z zespołu.
 
„Podczas ostatnich trzech miesięcy naszej trasy coraz rzadziej wychodziliśmy na scenę punktualnie i kończyli koncert bez jakiejś afery”, przyznał Stradlin w 1993 roku w wywiadzie dla Guitar Player, nawiązując do spóźnień Rose’a i jego skłonności do schodzenia ze sceny, kiedy coś nie szło po jego myśli.
 
„Sytuacja zwyczajnie wymknęła się spod kontroli”, dodał gitarzysta. „Na początku miałem w zespole coś do powiedzenia. Omawialiśmy pewne rzeczy. Ale pod koniec rzadko pytano mnie o zdanie. Z drugiej strony, jestem pewien, że w dużej mierze sam zawiniłem, bo ostatnie miesiące były tak chaotyczne, że dobrowolnie ustawiłem się z boku. Nie chciałem, żeby wciągali mnie w swoje szaleństwo”. 

„14 Years” zwykło się interpretować jako gniewne pożegnanie Izzy’ego – który nosił się już z zamiarem odejścia z Guns N’ Roses – z Axlem. W sukurs takim tezom przychodzi okoliczność, że w chwili powstania piosenki przyjaźń Stradlina i Rose’a liczyła sobie mniej więcej czternaście lat.

„This time I'll have the last word / You'll hear what I say / I tried to see it your way / It won't work today”.

Kiedy jednak w lipcu 1991 roku w Los Angeles Guns N’ Roses zaprezentowali utwór publiczności, Axl powiedział: „Ta piosenka jest dla wszystkich, którzy uważają, że osiągnęliśmy sukces z dnia na dzień”.


Stradlin nigdy nie powrócił do zespołu na stałe i nie wziął udziału w reunionie, ale to nie znaczy, że nie zdarzało mu się stawać z Gunsami na jednej scenie. Zastąpił Gilby’ego Clarke’a, kiedy ten w 1993 roku uległ wypadkowi, a potem dołączał do Guns N’ Roses w nowym składzie w 2006 i 2012 roku.

Jak podaje Setlist.fm, w 2012 roku Rose i Stradlin wykonali wspólnie „14 Years” sześć razy, z czego można wnosić, że treść piosenki nie była już wówczas aktualna.   
 







Źródło
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2021, 11:50:43 pm wysłana przez naileajordan »
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8577
  • 17000 postów
Odp: Historia piosenek GNR – cz. 14: „14 Years”
« Odpowiedź #1 dnia: Września 26, 2021, 10:08:23 pm »
Ciekawe czy Axl ma jakikolwiek kontakt z Izzym od 2016 roku? Bo zakładam że wówczas pokłócili się o kasę (choć oczywiście rozmowy mogły się prowadzić między agentami, menedżerami i prawnikami)
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


 

Historia piosenek GNR – cz. 17: „Knockin’ on Heaven’s Door”

Zaczęty przez naileajordan

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1173
Ostatnia wiadomość Września 22, 2021, 06:18:22 pm
wysłana przez Hubik