Autor Wątek: Biografie Gunsów ( i ex Gunsów )  (Przeczytany 8192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34653
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger"
  • Respect: +3431
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Biografie Gunsów ( i ex Gunsów )
« dnia: Czerwca 08, 2021, 08:43:57 am »
+2
Wiem, że wątki o niektórych biografiach ( autobiografiach ) już były, ale chyba nie było wątku zbiorczego.

Które z ( auto) biografii Gunsów (ex Gunsów ) czytaliście? Jak się czytało? Co wam się spodobało, nie spodobało, czego zabrakło, co Was zaskoczyło?

Ja jestem świeżo po przeczytaniu autobiografii Matta. Przyznam, że sięgałem po nią dość nieśmiało, bo mimo, że wszystkie biografie Gunsowe udało mi się przeczytać w oryginale, to jednak książka Duffa okazała się największym wyzwaniem, dlatego nie bardzo wiedziałem, czego spodziewać się po Sorumie. Ostatecznie okazało się, że językowo jest łatwiej niż myślałem. I s umie taka luźna obserwacja, na tyle, na ile pamiętam, że najłatwiej czytało mi się Stevena, najtrudniej Duffa.  ( pytanie do osób czytających w oryginale ) Jakie są Wasze odczucia w tym temacie? Co do zawartości poszczególnych tomów, to szczerze mówiąc musiałbym sobie wszystkie przypomnieć, żeby cokolwiek powiedzieć, ale pamiętam, że czytając każdą z nich zwracałem uwagę nie tylko na to, jak opisują te same/ podobne wydarzenia w Gunsach, ale też na to, co mówią o swojej twórczości solowej. Zaskoczyło mnie, że np. Matt do swoich dwóch płyt solowych odniósł się tylko przywołując anegdotkę związaną z tytułem tej drugiej. Mało, za mało. Podobnie zresztą było chyba w innych biografiach, gdzie zauważane było wyraźnie prześlizgiwanie się muzyków po pewnych tematach. W biografii Matta ( nie pamiętam, jak na to patrzyłem w przypadku innych biografii ) trochę śmieszyło mnie przywoływanie słowo w słowo rozmów sprzed 20, 30 lat. Prowadził pamiętnik? Nawet jeśli to przy takim trybie życia jaki prowadzili Gunsi trudno powiedzieć, co jest prawdą, rzetelnym przedstawieniem realnych wydarzeń, a co tylko wspomnieniem pijanego/ naćpanego umysłu. I odnoszę to nie tylko do Matta, ale także do pozostałych Gunnersów. Oczywiście perspektywa Slasha, Duffa, Matta i Stevena będzie się różnić, bo to naturalne, a to, czy z większą sympatią spojrzymy na dane wydarzenia opisywane przez tego, czy innego Gunsa zależy od naszej, także subiektywnej, opinii. Tak jak pisał o tym Duff "This is my truth", jego subiektywna prawda, wydarzenia widziane jego oczyma. Każdy patrzy inaczej. I to jest całkiem naturalne, dlatego będąc fanem warto poznać wszystkie spojrzenia. Każdy z Gunsów (exGunsów) niósł ze sobą określony bagaż doświadczeń życiowych. Czasem kluczem do takich, a nie innych reakcji mogło być dzieciństwo, dom rodzinny, który na wielu z nich wpłynął dość mocno. Zresztą na kogo nie wpływa?
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2021, 11:42:41 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline Bender

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4391
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wchodzę luzem w mojej bluzie z logiem Guns N Roses
  • Respect: +2456
Odp: Biografie Gunsów ( i ex Gunsów )
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 08, 2021, 04:05:29 pm »
+1
Z Gunsowych książek posiadam:

1. "Patrząc jak krwawisz. Saga Guns N' Roses" Stephen Davis:

Moja pierwsza książka i bliższe poznanie historii zespołu. Z perspektywy czasu uważam, że jest bardzo niedokładna, a po 1996 roku to już raczej streszczenia nagłówków bez zagłębienia się w szczegóły. Dodatkowo odczułem dużą celebrację Vicki Hamilton, której chyba zadedykowano książkę.

2. "Slash. Autobiografia" Anthony Bozza i Slash:

Ogólnie to każdy z Gunsów tyle tańczył z Panem Brownstonem, że raczej nie pamiętają za wiele, ale czytając różne punkty widzenia niektóre rzeczy się pokrywają. Slash raczej nie jest wybitnym pisarzem, ale Bozza pomógł mu to klarownie uporządkować i przedstawić. Oprócz GN'R fajnie jest tu opisane dorastanie i formowanie się VR. Szkoda, że książka kończy się przed stagnacją Velvetów. Minęło już tyle czasu, ze przydałyby się kolejne rozdziały.

3. "W. Axl Rose" Mick Wall:

Czytając to miałem wrażenie, że Wall napisał to tylko po to, aby odbić się na Axlu za Get in the Ring. Na plus było posłowie tłumacza, który zrelacjonował co nieco po 2007 roku i koncerty z Warszawy i Rybnika oraz Konspiratorów z Katowic.

4. "Sex, Drugs & Rock N' Roll" Duff McKagan:

Tu mi się najbardziej podobało jak Duff bez zbędnego owijania opisuje swoje nie zawsze kolorowe przygody z używkami. Abstrahując od treści to fatalne tłumaczenie tytułu.

5. "Guns N' Roses. Ostatni giganci z rockowej dżungli" Mick Wall:

Książka powstała na fali regroupu. Ależ byłem zdziwiony, że niecały rok po premierze dostaliśmy polskie tłumaczenie. Pamiętam jakby to było wczoraj jak jechałem na koncert do Gdańska i czytałem tę książkę jak oszalały. Wall zmienił podejście do Axla i w porównaniu do Davisa więcej rozpisał się o erze ChD, może to dlatego, że już się zakończyła? Największym zaskoczeniem było dla mnie przedstawienie "zasług" Alana Nivena i rozpisanie się na dwa rozdziały o Velvet Revolver, które autor pokrótce przedstawił jako przedłużenie Gunsów.

6. "Slash - w jamie węża" Paul Stenning"

Kupiłem tę książkę i tak 3 lata leży na półce. W sumie nie wiem po co kupiłem. Recenzja na blogu @mafioso  tylko to potwierdziła.

***

Nie wiem czy jest szansa, żeby wydali coś jeszcze u nas, bo się pewnie nie sprzeda za dobrze, ale chyba trzeba będzie zakupić w oryginale poniższe pozycje:

- "My Appetite for Destruction: Sex, and Drugs, and Guns N' Roses" Steven Adler.
- "Sweet Child of Mine: How I Lost My Son to Guns N' Roses" Deanna Adler.
- "Reckless Road: Guns N' Roses and the Making of Appetite for Destruction" M. Canter, J. Porath
- "How to Be a Man: (and other illusions)" Duff McKagan
- "Double Talkin' Jive" Matt Sorum
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2021, 04:18:47 pm wysłana przez Bender »
GN'R 11.07.12 / 20.06.17 / 09.07.18 / 20.06.22
SLASH 13.02.13 / 20.11.14 / 12.02.19 / ...
DUFF 12.06.14 / 22.08.19

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4332
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2021, 07:18:08 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34653
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger"
  • Respect: +3431
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Biografie Gunsów ( i ex Gunsów )
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 18, 2021, 11:41:21 am »
0
- "How to Be a Man: (and other illusions)" Duff McKagan - kupione, będzie czytane
"Sweet Child of Mine: How I Lost My Son to Guns N' Roses" Deanna Adler. - w drodze, ale chyba się zgubiło, bo miało dotrzeć 13 lipca, więc zwrócili kasę, o ile pamiętam już kiedyś miałem podobnie, więc trochę pechowa ta ksiązka
Paul Elliot - Guns N' Roses: The Life and Times of a Rock ’n’ Roll Band  Czytałem opinie i wychodzi na to, że warto. Zetknęliście się z nią?
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2021, 11:49:23 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

 

Kolejny album Gunsów - jak go widzicie?

Zaczęty przez daub

Odpowiedzi: 155
Wyświetleń: 53836
Ostatnia wiadomość Stycznia 25, 2013, 10:56:09 pm
wysłana przez Douger