Retrospekcja: wokół Rock In Rio II Brazylijczycy zaczynają się już przygotowywać do kolejnej edycji festiwalu Rock In Rio.
Ostatnio za łamach brazylijskiej wersji magazynu „Rolling Stone” ukazało się z tej okazji zestawienie najlepszych według dziennikarzy RS koncertów w dziejach słynnego festiwalu.
Pierwsze miejsce przypadło zespołowi Queen, który w Rio de Janeiro wystąpił w 1985 roku.
W czołówce uplasował się również pamiętny koncert Guns N’ Roses z 1991 roku, zagrany w ramach Rock In Rio II.
Co ciekawe, wydarzeniom, które z biegiem lat obrosły legendą, początkowo towarzyszyły kontrowersje.
6 lutego 1991 roku, czyli niedługo po tym, jak Rock In Rio II dobiegł końca, Jon Pareles grzmiał na łamach „New York Timesa”:
«Organizatorzy Rock In Rio II mieli nadzieję stworzyć największy rockowy festiwal w dziejach muzyki, tymczasem nie dość, że ich plany spaliły na panewce, to jeszcze zakończone w zeszłym tygodniu wydarzenie pozostawiło po sobie spory niesmak.
Jesienią zginął fan, który próbował wspinać się na Maracanę w Rio de Janeiro, a już podczas samego festiwalu gazety donosiły o gwałcie, którego ofiarą padł jeden z uczestników.
Poza lokalnymi gwiazdami udział w imprezie wzięli m. in. Guns N’ Roses, Prince, George Michael oraz INXS.
Festiwal trwał dziesięć dni. Bilety nabyło 670 000 osób, czyli dwukrotnie mniej niż liczyli organizatorzy. Jeden z nich, Roberto Medina, powiedział później w rozmowie telefonicznej [z NYT], że ogólny dochód z festiwalu wyniósł 700 000 dolarów, a nie – jak się spodziewano – dwa miliony. Sama organizacja miała pochłonąć 20 milionów.
„Organizacja czegoś tak dużego zawsze nastręcza trudności”, twierdzi Medina. „Mamy nadzieję, że przygotowując kolejną edycję, zdołamy uniknąć błędów popełnionych przy tej”.
Jednym z głównych problemów okazał się brak współpracy pomiędzy organizatorami a policją. Szacuje się, że wskutek tego rodzaju niedopatrzeń na koncertach pojawiły się tysiące osób nieposiadających biletów.
Na tym lista trudności się nie kończy.
Gilberto Gil, uchodzący za najsłynniejszą spośród brazylijskich gwiazd festiwalu, odmówił występu, ponieważ nie umożliwiono mu przeprowadzenia próby dźwięku.
Inni brazylijscy artyści skarżyli się z kolei na apanaże: zaproponowane im stawki były niskie, gdy Guns N’ Roses i Prince mieli otrzymać za swoje występy po 500 000 dolarów – tak przynajmniej donosił brazylijski dziennik „Journal do Brasil”.
Parę miejscowych muzyków narzekało później w wywiadach, że w ogóle nie otrzymali wynagrodzenia, a na udział w festiwalu zgodzili się jedynie w nadziei, że przysporzy im on popularności w Brazylii i całej Ameryce Łacińskiej.
„Duży festiwal to zawsze duże problemy”, podsumował Medina, „ale jeśli chodzi o same koncerty, to wszystko odbyło się w pokojowej atmosferze”».
Tyle „New York Times”.
Guns N’ Roses zagrali w ramach Rock In Rio II dwa koncerty – 20 i 23 stycznia 1991 roku.
20 stycznia z zespołem po raz pierwszy wystąpili Dizzy Reed, a także Matt Sorum, który zastąpił Stevena Adlera.
Wtedy też Gunsi po raz pierwszy zagrali na żywo „Estranged”, „Pretty Tied Up”, „Double Talkin’ Jive” i „Dead Horse”.
Setlista:
1. Pretty Tied Up
2. Mr. Brownstone
3. Patience
4. Speak Softly Love
5. Double Talkin’ Jive
6. Welcome To The Jungle
7. Knockin’ on Heaven’s Door
8. Solo Matta Soruma
9. You Could Be Mine
10. It’s So Easy
11. Solo Slasha
12. Civil War
13. Dead Horse
14. Sweet Child O’ Mine
15. Estranged
16. Paradise City
Źródło Źródło