30 najbardziej pamiętnych momentów trasy Use Your Illusion Ultimate Classic Rock – artykuł z 16 czerwca 2021 Niewiele tras w dziejach muzyki wywołało tyle emocji i kontrowersji co trasa Use Your Illusion Guns N’ Roses.
W 1991 roku ci, którzy jeszcze niedawno byli wyrzutkami, stali się największym rockowym zespołem na świecie. Na szczyty wyniosła ich debiutancka płyta, „Appetite For Destruction”, po której pojawiło się „GN’R Lies”. Gunsi urzekali publiczność, otwierając koncerty takich tuzów jak Aerosmith, Rolling Stones czy Iron Maiden, i… przyćmiewając ich popularnością i wszechstronnością.
Trasa Use Your Illusion umocniła ich status gwiazd zdolnych zapełniać stadiony.
W styczniu 1991 roku zespół pojawił się na festiwalu Rock In Rio II, prezentując nie tylko nowe piosenki, pochodzące z niewydanych jeszcze albumów „Use Your Illusion”, lecz także nowych muzyków – Matta Soruma (na perkusji) i Dizzy’ego Reeda (na klawiszach).
Tak zaczęła się światowa trasa koncertowa, trwająca ponad dwa lata i złożona z 194 koncertów, zagranych w 27 krajach. Miała ona przejść do historii jako jedna z najdłuższych tras w dziejach rocka. O popularności – i brawurze – zespołu niechaj zaświadczy to, że odważnie szpikował on setlisty piosenkami, które miały ukazać się dopiero po kilku miesiącach, a które mimo to były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.
Jednakowoż trasa Use Your Illusion, bardziej niż znakomitymi występami na żywo, zasłynęła mnóstwem kontrowersji, i to zarówno tych na scenie, jak i poza nią. Nieprzewidywalny Axl Rose zjawiał się na koncertach ze sporym opóźnieniem i miał skłonności do napadów gniewu. Kilka razy skracał koncerty, co czasami doprowadzało do zamieszek i liczonych w tysiącach dolarów strat.
Sceniczne wybryki zdawały się zwiastować, że zespół niebezpiecznie balansuje na krawędzi. Axl miał megalomańskie zapędy, inni zmagali się z uzależnieniami. Duff McKagan pochłaniał zdumiewające ilości wódki, a serce Slasha zatrzymało się na osiem minut po tym, jak w hotelowym pokoju w San Francisco gitarzysta przesadził z heroiną.
Ekscesy Gunsów zaczęły „zyskiwać” im nieprzyjaciół w prasie i innych kapelach – takich jak Metallica czy Faith No More. Izzy Stradlin, który w międzyczasie przeszedł odwyk, w 1991 roku odszedł z zespołu.
A jednak Guns N’ Roses jakimś cudem przetrwali i 17 lipca 1993 roku zagrali w Buenos Aires, w Argentynie, wieńczący trasę koncert. Wyszli cało z wyczerpującej przeprawy, zgotowawszy publiczności po drodze kilka najwspanialszych widowisk w swojej karierze. Fani nie wiedzieli wówczas, że po ponad dwuletniej trasie drogi Axla, Slasha i Duffa rozejdą się na z górą dwie dekady.
A oto trzydzieści najbardziej pamiętnych momentów z tamtej epoki.
20 – 23 stycznia 1991: Guns N' Roses na Rock in Rio IIGuns N’ Roses zaczęli rok 1991 z wysokiego c. 20 i 23 stycznia byli gwiazdą wieczoru na festiwalu Rock In Rio II. Wtedy też pierwszy koncert z zespołem zaliczyli Matt Sorum i Dizzy Reed. Gunsi zagrali kilka piosenek z niewydanych jeszcze płyt „Use Your Illusion”, zbierając rzęsiste oklaski wielotysięcznej publiczności.
Występ na brazylijskim festiwalu potwierdził, że Guns N’ Roses dojrzeli do roli gwiazd wieczoru, a zarazem był przedsmakiem trasy Use Your Illusion, która miała rozpocząć się cztery miesiące później.
9 maja 1991: Guns N' Roses rozgrzewkowy koncert w San Francisco W kilka miesięcy po występie na Rock In Rio II Gunsi zagrali w The Warfield w San Francisco. Miejscówki w mogącym pomieścić 2300 osób obiekcie rozeszły się w niecałą godzinę po tym, jak Slash i Duff McKagan zapowiedzieli koncert w lokalnej stacji radiowej. Ci fani, którym przy polowaniu na bilety dopisało szczęście, mogli usłyszeć całkiem sporo nowych piosenek: „Pretty Tied Up”, „Bad Obsession,” „Dust N’ Bones,” „Double Talkin’ Jive”, a także „Civil War”.
Jak podał magazyn RIP, „fani, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli większości tych kawałków, śpiewali już przy drugim refrenie”.
16 maja 1991: Axl Rose łapie kontuzję w Ritzu Problemy nie kazały na siebie długo czekać: podczas trzeciego koncertu rozgrzewkowego w nowojorskim The Ritz Axl Rose tak nieszczęśliwie zeskoczył na scenę przy „You Could Be Mine”, że złamał stopę. To, co wyglądało na klapę, miało jednak pewne dobre strony: zespół wykorzystał nagrania z tamtej nocy do teledysku „You Could Be Mine”.
24 maja 1991: Trasa Use Your Illusion rozpoczyna się w East Troy, WisconsinGuns N' Roses rozpoczęli trasę 24 maja 1991 roku w Alpine Valley Music Theatre w East Troy, w stanie Wisconsin. Setlista była najeżona nowymi piosenkami – od „Right Next Door to Hell” po akustyczną „You Ain't the First”. Rose zdawał się nie odczuwać skutków kontuzji, biegając po scenie i doprowadzając trzydziestosiedmiotysięczny tłum do stanu euforii.
10 czerwca 1991: Axl Rose i fani śpiewają „Get in the Ring” 10 czerwca 1991 roku Axl Rose powiedział zgromadzonym w Saratoga Performing Arts Center w Nowym Jorku tłumom, że Guns N’ Roses właśnie nagrali końcową piosenkę nowego albumu i jest im potrzeba pomoc w nanoszeniu ostatnich poprawek. Licznie zgromadzeni fani odśpiewali z Axlem „Get in the Ring”. Na koniec Rose przestrzegł tłum: „Jeżeli nie krzyczeliście, nie mówcie przyjaciołom, że śpiewacie na tej piep****nej płycie.”
13 czerwca 1991: Axl Rose zżyma się na fanów w Filadefii 13 czerwca 1991 roku Guns N’ Roses zagrali w Filadelfii. Axl zauważył przepychankę z udziałem fana i ówczesnego fotografa zespołu, Roberta Johna, i nie przebierał w słowach, aby przywołać tego pierwszego do porządku. Po tym, jak ochrona wyrzuciła krewkiego fana, koncert został wznowiony.
2 lipca 1991: Zadyma w Riverport Zadyma z Riverport to może najbardziej burzliwy z burzliwych momentów w karierze Guns N’ Roses. 2 lipca 1991 roku, podczas koncertu w Riverport Amphitheather w St. Louis, Axl zwrócił uwagę na robiącego zdjęcia fana i poprosił ochronę o interwencję. Kiedy ta nie nastąpiła, wokalista postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i podczas „Rocket Queen” skoczył w tłum. Po powrocie na scenę cisnął mikrofonem i poszedł za kulisy. Zamieszki, jakie w związku z tym wybuchły, zakończyły się poturbowaniem kilkudziesięciu fanów i sporymi stratami finansowymi.
3 sierpnia 1991: GNR grają w L.A. Forum najdłuższy koncert trasy Niewykluczone, że 3 sierpnia 1991 roku Gunsom szczególnie dopisywały humory, bo właśnie tamtego dnia miksowanie obu albumów „Use Your Illusion” dobiegło końca. Tak czy inaczej, zespół zagrał wówczas najdłuższy koncert, racząc zgromadzoną w Inglewood publiczność trzyipółgodzinnym występem, złożonym aż z 34 piosenek. Były wśród nich wszystkie utwory z „Appetite For Destruction” z wyjątkiem „Think About You” i „Anything Goes”, a także osiemnaście kawałków z „Use Your Illusion”. Koncert w Forum był jednym z zaledwie ośmiu, na których zespół wykonał „Locomotive”, odgrzebane wiele lat później na potrzeby trasy Not In This Lifetime.
31 sierpnia 1991: Izzy Stradlin gra ostatni koncert jako członek Guns N' Roses Płyty „Use Your Illusion” wreszcie się ukazały i w sierpniu 1991 roku Gunsom powinien był dopisywać humor. Tymczasem za kulisami trwał rozkład zespołu. 31 sierpnia zakończyła się pierwsza europejska część trasy. Izzy Stradlin zagrał wówczas na Wembley ostatni koncert jako członek Guns N’ Roses. Jakiś czas później ogłosił, że odchodzi. Powodem tej decyzji miały być apodyktyczne zapędy Axla, a także tryb życia pozostałych muzyków, nie do zaakceptowania dla kogoś, kto właśnie wyszedł z nałogu. Tak czy owak, fani mieli jeszcze zobaczyć Izzy’ego na sławetnej trasie… bo przecież nie ma czegoś takiego jak bezproblemowe odejście z Guns N’ Roses.
17 września 1991: ukazują się „Use Your Illusion” Północ, 17 września 1991 roku. Cztery miesiące, wiele koncertów i setki tysięcy dolarów strat finansowych po tym, jak trasa Use Your Illusion ruszyła, monumentalny podwójny album wreszcie się ukazał. Tysiące fanów ustawiało się w kolejkach przed sklepami muzycznymi – takimi jak chociażby Tower Records – żeby nabyć krążki. Tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin rozeszło się pół miliona płyt. „Use Your Illusion I” i „Use Your Illusion II” uplasowały się na pierwszym i drugim miejscu ówczesnego notowania Billboard 200, sprzedawszy – odpowiednio – 685 000 i 770 000 egzemplarzy.
5 grudnia 1991: Gilby Clarke debiutuje na scenie (jako gitarzysta Guns N’ Roses) Niecały miesiąc po tym, jak Izzy Stradlin oficjalnie odszedł z Guns N’ Roses, Gilby Clarke wskoczył w jego miejsce. Pierwszy koncert z Axlem i spółką zagrał 5 grudnia 1991 roku w Worcester Centrum w Massachusetts, dokładnie w tydzień po tym, jak dowiedział się, że dostał angaż. Kolejne dni upłynęły Clarke’owi na gorączkowym wsłuchiwaniu się w repertuar GNR – co zresztą koniec końców okazało się zbędne, ponieważ – jak gitarzysta dowiedział się po fakcie – zespół dysponował zapisem wszystkich piosenek.
2 lutego 1992: koncert Guns N' Roses w Tokio sfilmowany Od gwizdka otwierającego „Nightrain” po outro „Paradise City”… koncert, który 22 lutego 1992 roku Guns N’ Roses zagrali w Tokio, miał trafić do annałów muzyki i… kolekcji filmowych. Zespół wydał nagranie z koncertu w Tokyo Dome na VHS i DVD, jako „Use Your Illusion World Tour –1992 in Tokyo”.
Ówczesne wykonania niektórych kawałków, na przykład „Pretty Tied Up,” „Don’t Cry” czy „November Rain”, miały się pojawić na wydanej w 1999 roku składance „Live Era: ’87-’93”.
6 kwietnia 1992: „tyrada” Axla w Oklahomie 6 kwietnia 1992 roku, podczas koncertu w Myriad Arena w Oklahomie, Axl Rose był usposobiony szczególnie wojowniczo. „Czy wierzycie w całe gówno, które czytacie w prasie?”, zapytał zgromadzony tłum, zaczynając jedną ze swoich scenicznych tyrad. Tamtej nocy zaapelował do fanów, żeby realizowali swoje marzenia i nie zwracali uwagi na sceptyków, którzy „nie chcą, żeby tacy ludzie jak wy uświadomili sobie, że mogą, k***a, robić ze swoim życiem, co im się żywnie podoba”.
Barwną przemowę zakończył powołaniem się na Paula McCartneya i słowami „Just live and let die, motherfucker”.
9 kwietnia 1992: Axl Rose o magazynie „Rolling Stone” Trzy dni po wydarzeniach w Oklahomie Rose pokusił się w Rosemont Horion o kolejną tyradę. Tym razem skierował swój gniew przeciwko członkom rodziny, którzy obrazili się na niego za deklaracje złożone w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”, który ukazał się tydzień wcześniej. Chodziło o oskarżenia Axla pod adresem zarówno biologicznego ojca, który wykorzystał seksualnie dwuletniego syna i znęcał się nad jego matką, jak i ojczyma, który przez lata bił pasierba.
„Dlaczego o tym mówię? Bo możliwe, że akurat tobie się to nie przydarzyło, ale mogło przytrafić się dwóm czy trzem osobom w twoim otoczeniu. Może one też miały popier***olone życie rodzinne, którego wspomnienie będzie je prześladować, gdy skończą dwadzieścia kilka lat”.
20 kwietnia 1992: GNR na koncercie ku czci Freddie’ego Mercury’ego na Wembley Zaproszenie Guns N’ Roses na koncert ku czci Freddie’ego Mercury’ego wywołało sporo kontrowersji, jako że przedstawiciele mniejszości seksualnych wciąż mieli Axlowi za złe tekst „One In A Million”, przez wielu uznawany za przejaw homofobii.
Mimo to Gunsi znaleźli się wśród zaproszonych gości i wykonali „Paradise City” oraz „Knockin’ on Heaven’s Door”. Później Slash i Joe Elliott z Def Leppard zagrali „Tie Your Mother Down”, natomiast Axl dołączył do Eltona Johna na drugą część znakomitego wykonania „Bohemian Rhapsody”. Godna zapamiętania była także wybrana przezeń na ów wieczór garderoba.
6 czerwca 1992: w Paryżu Aerosmith dołącza do GNR na scenie 6 czerwca 1992 roku w Hippodrome de Vincennes Guns N’ Roses nie wywołali wprawdzie żadnych zamieszek, ale muzyczne fajerwerki niemal rozsadziły obiekt, gdy Steven Tyler i Joe Perry pojawili się na scenie, żeby wykonać „Mama Kin” i „Train Kept A Rollin’”. Obie grupy pokazały, na co je stać – wokalem, gitarami, scenicznym ruchem. Lenny Kravitz zagrał z GNR „Always on the Run”, a Jeff Beck na sound checku ćwiczył z zespołem „Locomotive”, ale ostatecznie nie pojawił się na scenie.
Axl zadedykował „Double Talkin’ Jive” Warrenowi Beatty, który interesował się Stephanie Seymour. Wokalista nazwał go „starym człowiekiem, który próbuje żyć życiem młodszych od siebie, bo nie ma własnego”.
13 czerwca 1992: Brian May dołącza do Guns N' Roses na Wembley Na koncercie ku czci Freddie’ego Mercury’ego Guns N' Roses musieli dobrze się dogadywać z Queen, bo niecałe dwa miesiące później, przy okazji występu na Wembley, zaprosili na scenę Briana Maya. Gitarzysta zaprezentował się w „We Will Rock You” i „Tie Your Mother Down”.
12 lipca 1992: Axl Rose aresztowany w związku z zadymą w St. Louis 12 lipca 1992 roku, ponad rok po wydarzeniach w Riverport Amphitheater w St. Louis, Axl Rose został aresztowany. Wydarzyło się to tuż po tym, jak samolot z nim na pokładzie wylądował na lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Dziesięć godzin później Rose wskoczył do limuzyny z Kurtem Loderem z MTV i odjechał do hotelu. Po drodze powiedział Loderowi, że „czas spędzony w areszcie upłynął mu w zasadzie na rozdawaniu funkcjonariuszom autografów”. Sędzia uznał Rose’a winnym zniszczenia mienia (wskutek zamieszek w St. Louis) i nakazał mu przekazać 50 000 dolarów na rzecz lokalnych organizacji społecznych.
29 lipca 1992: Axl opuszcza scenę po incydencie z zapalniczką 29 lipca 1992 Guns N’ Roses wystąpili na Giants Stadium w East Rutherford. Axl zszedł ze sceny podczas „Knockin’ On Heaven’s Door”. Zespół grał jeszcze kilka minut, po czym Duff McKagan obwieścił, że Rose poszedł za kulisy, ponieważ jeden z fanów ugodził w niego zapalniczką, i że koncert dobiegł w związku z tym końca. Setlista została skrócona tylko o kilka piosenek i być może właśnie dlatego, jak donosił „Los Angeles Times”, fani w większości pogodzili się z decyzją zespołu i spokojnie skierowali na parking”.
8 sierpnia 1992: Zamieszki w Montrealu Można by pomyśleć, że Axl Rose wyciągnie wnioski z wydarzeń w Riverport, ale trudno wyzbyć się starych nawyków. 8 sierpnia 1992 roku wokalista po trwającym niecałą godzinę występie opuścił Stadion Olimpijski w Montrealu, uzasadniając tę decyzję problemami z gardłem i trudnościami technicznymi. Guns N’ Roses, którzy odbywali wówczas wspólną trasę z Metalliką, mieli ratować sytuację po tym, jak James Hetfield doznał na scenie poparzeń i trafił do szpitala, a jego koledzy musieli przerwać koncert. Gunsi wyszli na scenę spóźnieni i zeszli z niej grubo przed czasem. Rozwścieczeni takim obrotem spraw fani wyszli na ulice Montrealu i dali upust niezadowoleniu, wybijając szyby, demolując samochody, podkładając ogień i wyżywając się na latarniach. Policja musiała użyć gazu łzawiącego i aresztować najbardziej krewkich „fanów”. Z powodu odniesionych przez Hetfielda ran sześć koncertów zostało przełożonych.
Lato 1992: Mike Patton mści się na Axlu Latem 1992 roku Faith No More otwierali koncerty Guns N’ Roses i Metalliki, ale najwyraźniej nie było to dla nich zbyt przyjemne przeżycie. „Gunsi traktowali nas jak gówno”, powiedział Mike Patton przed zaledwie miesiącem. Chcąc zemścić się za takie podejście, muzyk miał nasikać na prompter Axla.
Wrzesień 1992: serca Slasha zatrzymuje się na osiem minut Podczas gdy Axlowe napady złości na scenie potęgowały panujące wokół zespołu napięcie, pozostali muzycy zmagali się z problemami na osobności. Apogeum nastąpiło pewnej nocy w San Francisco, podczas wspólnej trasy Guns N’ Roses i Metalliki, gdy około piątej nad ranem dilerzy odwiedzili Slasha w hotelowym pokoju. „Mieli wszystko, a ja wszystko wziąłem”, powiedział gitarzysta w 2004 roku, w wywiadzie dla „The Guardian”. „Wyszedłem na korytarz, tam wpadłem na pokojówkę i zapytałem, gdzie jest winda, po czym… osunąłem się na podłogę”. Podobno serce Slasha nie biło przez osiem minut, dopóki ekipie medycznej nie udało się przywrócić jego akcji. „Zabrali mnie do szpitala, ale powiedziałem, że już mi lepiej, wypisałem się, wróciłem do hotelu, po czym polecieliśmy na następny koncert”.
9 września 1992: Axl Rose vs Kurt Cobain na gali MTV Nirvana odrzuciła propozycję Axla i nie zgodziła się otwierać koncertów Guns N’ Roses. Podczas koncertu w Orlando Rose nazwał Kurta Cobaina i jego żonę Courtney Love „ćpunami”, po czym oświadczył: „Jeżeli dziecko [córka Love i Cobaina, Frances Bean] narodzi się zdeformowane, to myślę, że oboje powinni trafić do pudła”. Para odpowiedziała wkrótce potem, na gali MTV Video Music Awards. Love zapytała wówczas, czy Axl nie zgodziłby się zostać ojcem chrzestnym ich córki, na co Rose polecił Cobainowi, żeby kazał swojej żonie „zamknąć mordę”. W odpowiedzi Cobain odwrócił się do Love i rzucił: „Zamknij mordę, suko!”.
27 listopada 1992: nieudany zamachu stanu „uziemia” GNR w Wenezueli W listopadzie 1992 roku południowoamerykańska trasa Guns N’ Roses mogła przybrać niebezpieczny obrót. Dwa dni po koncercie zespołu w Caracas w Wenezueli doszło do nieudanego zamachu stanu, w którym straciło życie ponad 170 osób. Rebelianci przejęli główne bazy lotnicze, „uziemiając” Guns N’ Roses i cały ich sprzęt w Wenezueli. Ostatecznie Gunsom udało się przedostać do kolumbijskiej Bogoty, gdzie na lotnisku już czekały na nich tysiące fanów. Co ciekawe, zespół, który swego czasu przerwał koncert z powodu niedopatrzeń ochrony, w Wenezueli i Kolumbii zagrał bez słowa skargi.
30 listopada 1992: Deszczowe „November Rain” w Bogocie Bogota uraczyła Guns N’ Roses bardzo… deszczowym przyjęciem. Zespół wykonał „November Rain” w rzęsistej ulewie, która dodała epickiej balladzie fortepianowej Axla jeszcze więcej majestatu.
„Mam nadzieję, że macie piep***one parasole”, żartobliwie rzucił Rose publiczności, zanim zespół zszedł na chwilę za kulisy, żeby ekipa mogła osuszyć scenę. Kilka minut później zjawił się ponownie, aby wykonać „Don’t Cry” i „Paradise City.”
5 grudnia 1992: Axl Rose z pomocą tłumacza strofuje argentyńskiego fana „Tłumacz, proszę!”, zawołał Axl Rose.
5 grudnia 1992 roku wokalista przerwał koncert, żeby wyłajać publiczność po tym, jak jeden z fanów podczas „Nightrain” cisnął czymś na scenę. „Są tu jacyś cholerni idioci, którzy myślą, że dzięki rzucaniu przedmiotów na scenę widowisko stanie się lepsze”, denerwował się Rose. „Otóż tak się nie stanie, bo, k***a, zwiniemy manatki. Nie przeciągajcie struny”. To ostatnie zdanie wywołało uśmiechy na twarzach Rose’a, Slasha i tłumacza, który nieśmiało przekazał ostrzeżenie tłumom. Zespół dokończył występ, a siedem miesięcy później powrócił do Buenos Aires na dwa końcowe koncerty trasy.
4 kwietnia 1993: Duff ugodzony przez fana w Sacramento Guns N’ Roses przerwali koncert w Sacramento, ponieważ – jak ujął to Slash – „jakiś dupek uderzył Duffa w głowę butelką moczu”. Axl przyszedł w sukurs koledze z zespołu i w cierpkich słowach wyłajawszy publiczność, życzył jej dobrej nocy.
22 – 30 maja 1993: Izzy Stradlin na krótko dołącza do Guns N' Roses Kiedy Gilby Clarke w wypadku motocyklowym złamał nadgarstek, Izzy Stradlin powrócił do zespołu na pięć pierwszych koncertów europejskiej części trasy z 1993 roku. Nie pożałował jednak decyzji o odejściu. „To było dziwne. Byliśmy w Grecji, Stambule, Londynie… i ten aspekt, zwiedzanie nowych miejsc, bardzo mi odpowiadał”, wyznał gitarzysta w 2001 roku, w wywiadzie dla „Classic Rock”. „Ale już po wszystkim nie powiedziałem ‘do zobaczenia’, bo Duff i inni tkwili po uszy w gównie. Do tego stopnia, że nawet mnie nie poznali. Czułem się tak, jakbym grał z zombie. Coś okropnego. Nikomu już nie było do śmiechu”.
16 czerwca 1993: rozebrany Shannon Hoon serwuje pizzę na scenie Ostatni etap trasy zyskał przydomek „Skin N’ Bones”, a to z powodu aranżacji i akustycznych, „salonowych” partii w środku koncertu. Podczas jednego z takich „widowisk”, w Szwajcarii, wokalista Blind Melon, Shannon Hoon, zjawił się rozebrany na scenie, żeby dostarczyć zespołowi pizzę. Następnie dołączył do Axla i spółki, grając dla pięćdziesięciotysięcznego tłumu.
17 lipca 1993: ostatni koncert 17 lipca 1993 roku, po grubo ponad dwóch latach, 27 krajach i 194 koncertach, trasa Use Your Illusion zakończyła się na River Plate Stadium w Buenos Aires, w Argentynie. Setlista standardowo składała się z kawałków z „Use Your Illusion”, hitów z „Appetite For Destruction” i licznych coverów. Aha, i była też pizza, którą dostarczył perkusista Cozy Powell (Black Sabbath, Whitesnake).
Tamtego dnia Axl Rose, Slash i Duff McKagan dzielili scenę po raz ostatni przed trwającą ponad dwie dekady przerwą, zakończoną w 2016 roku rozpoczęciem trasy Not in This Lifetime.
Źródło