Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Galeria / Odp: Guns N' Roses ( 1990 - 1993 )
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 11:55:14 pm »
z Mickiem Wallem, 1990

2
Hyde Park / Odp: Kara śmierci
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 10:09:21 pm »
a jednak odstrasza, gosc tu pisze na podstawie wielu badan
http://jacekczabanski.pl/?p=179

bardzo obszerny raport, cytuje tylko konkluzje

Cytuj
Ekonomiczny model zachowania przestępczego został wielokrotnie potwierdzony badaniami empirycznymi. W szczególności, zarówno surowość kar jak i prawdopodobieństwo skazania okazały się istotnymi determinantami poziomu przestępczości. Kara śmierci, która jest najwyższą dostępną karą, w myśl takiego modelu powinna zapewniać dodatkowy efekt odstraszający.

Generalnie, szereg badań ekonometrycznych – zwłaszcza przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat – potwierdza istnienie odstraszającego efektu kary śmierci. Różnie jednak wyglądają szacunki ilościowego wpływu egzekucji na liczbę popełnianych zabójstw, wahając się od 3 do 18.

Badania ekonometryczne posługują się często wyrafinowanymi modelami. Krytycy tych badań często wskazują na to, że niewielkie zmiany w specyfikacji modelu, niewielka zmiana badanego okresu lub też uwzględnienie lub nie poszczególnych stanów wpływa znacząco na uzyskiwane wyniki, co stawia pod znakiem zapytania wiarygodność rezultatów.

Jest faktem, że liczba egzekucji jest w USA stosunkowo mała w stosunku do liczby zabójstw (Trzeba zwrócić tutaj uwagę, że zasadniczo na karę śmierci może zostać w USA skazana wyłącznie osoba, która dopuszcza się kwalifikowanego typu zabójstwa. Tym samym, ryzyko egzekucji jest wyższe niż wynikałoby z prostego porównania liczby zabójstw z liczbą egzekucji). W rezultacie, analiza statystyczna stoi w obliczu trudności w analizie tego typu danych. Wskazywane problemy metodologiczne niewątpliwie zasługują na poważne potraktowanie.

Z drugiej strony, liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach przy pomocy różnych metod, różnych badanych okresów, poziomów agregacji danych i różnych autorów wskazują na istnienie efektu odstraszającego. Wielkość tego efektu jest trudna do oszacowania, niemniej może być on dość znaczny, sięgając nawet kilkunastu zabójstw mniej po każdej egzekucji. Brak zgody co do ilościowego rozmiaru odstraszającego wpływu kary śmierci podważa częściowo również wiarygodność samych badań. Jednak wiarygodność badań wykazujących odstraszający efekt kary śmierci wzmocniona jest przez fakt, że autorami tych badań są często osoby deklarujące swój sprzeciw wobec jej stosowania, aczkolwiek na innym gruncie niż występowanie czy nie efektu odstraszającego.

Rozróżnić trzeba zagadnienie czysto empiryczne, to jest kwestię tego czy kara śmierci odstrasza potencjalnych przestępców, czy też nie, od kwestii normatywnej, to jest tego czy karę śmierci należy wprowadzić do porządku prawnego.

Aktualny stan wiedzy uzasadnia pozytywną odpowiedź na pierwsze pytanie, to jest badania empiryczne potwierdzają istnienie przewidywanego przez teorię odstraszającego efektu kary śmierci.

Drugie pytanie, a więc pytanie o zasadność wprowadzenia kary śmierci ponownie do porządku prawnego pozostaje otwarte.
3
Hyde Park / Odp: Kara śmierci
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bluebird dnia Styczeń 17, 2019, 09:38:34 pm »
Kiedyś widziałem statystyki, które potwierdzają, że w tych stanach w których jest kara śmierci procentowo jest mniejsza ilość morderstw niż w tych których nie ma.
Dodam, że tą mapę udostępnił (na moją prośbę) człowiek, który wcześniej powiedział, że w tych stanach, których jest kara śmierci jest więcej morderstw - faktycznie miał rację jeśli wierzyć tej mapie to częsciej dotyczy to stanów w których jest kara śmierci, ale szybko obliczyłem jak to wygląda procentowo (względem ogólnej liczby ludności danego stanu) i okazuje się, że tak jest jak napisałem wcześniej.
4
Aktualności / Odp: SCOM najczęściej wyświetlane na FB gunsnroses
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 09:15:07 pm »
sweet youtube o' mine
5
Hyde Park / Odp: Strefa Offtopica ( kącik forumowych spamerów :P)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hubik dnia Styczeń 17, 2019, 08:04:29 pm »
Zapewnie słodko.  :rolleyes:
6
Hyde Park / Odp: Strefa Offtopica ( kącik forumowych spamerów :P)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez gloomy dnia Styczeń 17, 2019, 07:54:05 pm »
Ciekawe jak wyglądały statystki Tiramisu  :D
7
Hyde Park / Odp: Strefa Offtopica ( kącik forumowych spamerów :P)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 07:47:12 pm »
to mniej postow w dziale GNR procentowo ma tylko REBEL

8
Hyde Park / Odp: Strefa Offtopica ( kącik forumowych spamerów :P)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez gloomy dnia Styczeń 17, 2019, 07:39:48 pm »
PS. Czy ktos ma statystyki w którym roku lub w której dekadzie napisałem ostatni post w temacie innym niż hyde park?  ;)
@Knife niech o Twojej aktywności na forum świadczą te statystyki...

9
Hyde Park / Odp: Kara śmierci
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 07:27:51 pm »
nie zmniejszylo, ale ile zaoszczedzilo pieniedzy podatnikow? ile razy bylo adekwantne do popelnionego czynu? ile razy bylo lepsze niz warunkowe zwolnienie? ile razy zapobieglo kolejnym morderstwom i przestepstwo? etc etc

Gdyby w PL byla rzeczywiscie orzekana i stosowana kara dozywocia, to jeszcze moznaby dyskutowac, ale niech ktos znajdzie jakis przypadek gdzie w ostatnich latach ktos dostal dozywocie...
10
Aktualności / Odp: Frank Ferrer ku czci Johna Bonhama frankferrer
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sunsetstrip dnia Styczeń 17, 2019, 07:20:29 pm »
nie dostrzeglem tam "mlodego" Bonhama

mysle ze dobrze kontynuuje dzielo ojca

Since...
Strony: [1] 2 3 ... 10