Autor Wątek: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...  (Przeczytany 403515 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3749
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1875 dnia: Marca 13, 2017, 08:07:55 pm »
+1
Dla mnie to w ogóle trochę mimo wszystko niesprawiedliwe, że odmawia się jakiemukolwiek dziecku chrztu dlatego, że jego rodzice są po ślubie cywilnym/nie mają ślubu/nie żyją ze sobą.
Wiem, że to oklepany argument, ale dziecko przecież nie jest winne temu w jakiej rodzinie się pojawiło. Nikt nie powinien mu zabraniać zostania członkiem Kościoła.
Jeżeli dziecko urodzi się w rodzinie, w której oboje rodziców jest niewierzących i nawet nie myślą o ochrzczeniu dziecka, to dziecko też nie zostanie ochrzczone, a przecież to nie jego wina.
Przy samym chrzcie udział rodziców jest istotny, bo oni to dziecko wychowują.
Nie można wychować dziecko samemu nie dając odpowiedniego przykładu.
Rodzice podczas chrztu przysięgają przed Panem Bogiem, że będą wychowywali go w wierze katolickiej, jeżeli oni nie zawarli związku małżeńskiego mimo, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak się stało to znaczy, że oni nic sobie nie robią z przysięgi.
Jakby wyglądało takie wychowanie, rodzice wpajają dziecku, że współżycie przed ślubem jest czymś złym, to czemu sami nie jesteście w związku małżeńskim, skoro to takie złe.
Do 18 roku życia dziecko wychowują rodzice i to oni wpajają mu swój system wartości, nikt nie może tego podważać nawet Kościół. Natomiast rolą Kościoła jest pilnowanie, żeby przysięga nie została ośmieszana. Jeżeli taki człowiek skończy 18 lat i będzie chciał dołączyć do wspólnoty KK zostać ochrzczonym i przyjmując wszelkie jego zasady to chyba nic nie będzie stało na przeszkodzie.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1876 dnia: Marca 13, 2017, 09:28:32 pm »
0
Cytuj
jeżeli oni nie zawarli związku małżeńskiego mimo, że nic nie stoi na przeszkodzie
Tylko że ja mam na myśli głównie sytuacje, kiedy coś stoi na przeszkodzie zawarciu małżeństwa kościelnego. Nie wyklucza to jednak, że małżonkowie cywilni są katolikami i chcą ochrzcić dziecko. Odmawianie im tego, a co za tym idzie odmawianie tego dziecku jest okrucieństwem.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1877 dnia: Marca 13, 2017, 10:06:11 pm »
0
@Canis_Luna pamiętaj, że każdy ksiądz to też człowiek. I jeśli przyjdzie do niego para bez ślubu, z prośbą o chrzest, a on spojrzy w "archiwum" i zobaczy, że rokrocznie odmawiają przyjęcia kolędy, nie płacą daniny diecezjalnej (obowiązek każdego parafianina), i że w ogóle nie kojarzy ich ani trochę, to może mieć duże wątpliwości co do wychowywania dziecka w wierze katolickiej.

Co innego zapewne, gdy przyjdzie para bez ślubu, która jest aktywna w życiu Kościoła, parafii, a nie mogą mieć ślubu kościelnego ze względu na choćby rozwód jednego z nich. 
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline mafioso

  • Marketing
  • Street of dreams
  • *******
  • Wiadomości: 12048
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +2207
    • As Koncertowy
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1878 dnia: Marca 13, 2017, 10:51:12 pm »
0
Nam ksiądz ochrzcił synka bez problemu mimo, że nie mieliśmy ślubu, nie jesteśmy przesadnie wierzący, nie chodzimy do kościoła ani nie dajemy co niedzielę na tacę. Mamy po prostu ludzkiego proboszcza, który wie jakimi jesteśmy ludźmi. I ze ślubem w piątek też Nam poszedł na rękę. Jak się chce to można. Wielu księżom się nie chce i mówi, że im nie wolno tego albo tamtego.
Co do chrztu to przepisy chyba nie pozwalają ochrzcić drugiego dziecka jeśli rodzice nie mają ślubu.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1879 dnia: Marca 13, 2017, 11:21:35 pm »
+1
Co innego zapewne, gdy przyjdzie para bez ślubu, która jest aktywna w życiu Kościoła, parafii, a nie mogą mieć ślubu kościelnego ze względu na choćby rozwód jednego z nich. 
Na przykładzie z mojego bliskiego otoczenia zapewniam Cię, że niestety trafia się na takiego "też człowieka", dla którego to "co innego" nie ma żadnego znaczenia. Bez względu na wizyty w kościele, dawanie na tacę, przyjmowanie kolędy.
Tak że niestety dla mnie to zawsze będzie dość bliska kwestia. Tak samo jak niewpuszczenie do kościoła trumny i odwrócenie porządku pogrzebu (najpierw pochówek, potem msza).
Wiele z tych rzeczy to po prostu kaprys, widzimisię danego księdza, albo no nie wiem - chęć pokazania jakiejś władzy? Teraz to już na nikim wrażenia nie robi, a ksiądz ludzi za mordy nie trzyma, bo straszenie ogniem piekielnym już nic nie daje. Jak tak dalej pójdzie to takich prędzej na taczkach wywiozą... Ja rozumiem zasady itd. itp., ale w takim razie gdzie w tym wszystkim jest miejsce na przykazanie miłości bliźniego?

Wiem też, że w niektórych parafiach nieślubne dzieci czy też dzieci rodziców po ślubie cywilnym chrzci się w soboty, żeby broń Boże nie w niedzielę, dzień święty, nie na mszy.
U mnie w parafii ksiądz rozwiązał ten problem tak, że wszystkie dzieci chrzci w soboty ;) 
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 11:23:17 pm wysłana przez Canis_Luna »
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Zqyx

  • Madagascar
  • ************
  • Wiadomości: 34671
  • Płeć: Mężczyzna
  • "But nobody pulled the trigger. They just..."
  • Respect: +3434
    • Bumblefoot fans Poland - mój fanowski profil Rona
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1880 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:24:40 am »
0
A co do świąt - sporo osób na forum jest niewierzących - jak patrzycie na święta kościelne, będące,  również dla Was, dniem wolnym?  :)
Pamiętam @Meximax, że kiedyś byłeś zdania, jeśli dobrze pamiętam, że wolne za święto kościelne osoba niewierząca powinna sobie móc odebrać w dowolny dzień, a tak w ogóle to chcesz iść do pracy :P ;), jak patrzysz na to dziś? :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2017, 10:49:47 am wysłana przez Zqyx »
Podaruj mi 1,5% podatku :) Dziękuję!
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 569/W

"Hey, you caught me in a coma and I don't think I wanna
Ever come back to this world again"

Offline daub

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 3733
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1389
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1881 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:28:40 am »
0
Dla sprostowania - 14 kwietnia nie będzie świętem kościelnym ale państwowym. Więc nie ma do rzeczy to czy ktoś jest wierzący czy nie...

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1882 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:36:52 am »
0
A widzisz, a się zastanawiałem czy coś pisać - Smoleńsk to za mało kontrowersyjny temat jak na mnie :D
Pamiętam @Meximax, że kiedyś byłeś zdania, jeśli dobrze pamiętam, że wolne za święto kościelne osoba niewierząca powinna sobie móc odebrać w dowolny dzień, a tak w ogóle to chcesz iść do pracy :P ;), jak patrzysz na to dziś? :)
Cóż, w sumie dalej tak samo. Zakładając, że zostajemy przy obecnym stanie prawnym - czyli że z powodu świąt kościelnych (prawie) wszyscy mają wolne, to uważam że tak, osoby nieobchodzące takich świąt powinny dostać móc zdecydować czy wtedy pracują czy nie, a jeżeli tak, to dostać wolny dzień do wykorzystania kiedy indziej. A czy wykorzystają to tego dnia czy w inny dzień - to ich sprawa. No ale też zależy jakie to święto - mamy np wigilię czy wielkanoc, które są tradycją, czasem spędzanym z rodziną, więc tu bym został przy wolnym dla wszystkich. Natomiast co innego jeżeli chodzi np o Trzech króli, boże ciało itd.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline pol159

  • Knockin On Heavens Door
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Płeć: Mężczyzna
  • "You Could Be Mine"
  • Respect: +73
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1883 dnia: Kwietnia 10, 2017, 09:06:14 am »
0
Czy idąc tym tropem ci co nie wierzą (w co nie wierzą?) powinni  mieć jakieś wolne? Jeśli jesteś katolikiem masz wolne święta w takim a takim okresie, prawosławni w innym. Czy wszystkie święta (niezależnie od wiary) dla wszystkich czy tylko dla ich wyznawców?

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • One In A Million
  • *****
  • Wiadomości: 5005
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1686
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1884 dnia: Kwietnia 10, 2017, 10:26:22 am »
0
Są w roku dwa święta kościelne które są przede wszystkim rodzinne. Boże Narodzenie i Wielkanoc spędzam więc rodzinnie, siedząc przy choince, jedząc jajka, oblewając się w dyngusa. Nie przeszkadza mi to w braku wiary. Taka tradycja. Jestem częścią tej rodziny więc wszyscy robimy to razem.
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1885 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:07:50 pm »
0
Dokładnie. Sama co prawda jestem wierząca, ale podejrzewam, że nie od wiary zależy fakt, że w te Święta można zatrzymać się w biegu, odpocząć, spędzić razem czas, odetchnąć i tak dalej. Żyjemy w takich czasach, że świętowanie nie zależy już od chodzenia do kościoła. W takim razie nie bardzo rozumiem, jaki byłby sens, że niewierzący mieliby odbierać sobie to wolne w innym dniu. Znaczy no okej, żeby sobie zrobić długi weekend, pojechać gdzieś, nie marnować urlopu np. na koncert. Okej. Ale mimo wszystko ja osobiście chyba bym wolała mieć wolne (świętować) razem ze wszystkimi. Jeśli chodzi o aspekty świeckie Świąt to mnie z nich wszystkich najbardziej kręci ich rodzinność ;)
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1886 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:13:18 pm »
0
z powodu świąt kościelnych (prawie) wszyscy mają wolne, to uważam że tak, osoby nieobchodzące takich świąt powinny dostać móc zdecydować czy wtedy pracują czy nie, a jeżeli tak, to dostać wolny dzień do wykorzystania kiedy indziej. A czy wykorzystają to tego dnia czy w inny dzień - to ich sprawa.

xD

Są to dni wolne dla wszystkich, ponieważ większosć najprawdopodobniej nie chciałaby wtedy pracować z powodu swiąt, a to co innego. Jesli możesz i chcesz pracować w swięta to więcej niż pewne, że na zasadzie wymiany wszyscy będą przychylni abys odbił to sobie w innym dniu; jesli firma jest wtedy zamknięta to masz wolne, bo jest wolne i koniec.

Żyj i daj żyć, zamiast płakać że przez państwo wyznaniowe nie możesz kupić czipsów w Wielkanoc  :D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2017, 08:17:34 pm wysłana przez hkt »
Powyższy post jest zgodny z tematem.

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1887 dnia: Kwietnia 11, 2017, 12:37:05 am »
0
Są to dni wolne dla wszystkich, ponieważ większosć najprawdopodobniej nie chciałaby wtedy pracować z powodu swiąt
Prawdopodobnie większość to nawet nie wie o co chodzi np w Zielonych Świątkach, więc trochę pudło. Niech każdy wyznaje sobie co chce, ale prawda jest taka, że WIĘKSZOŚĆ osób nie spędza tego dnia w Kościele, więc śmiało może pracować. Poza tym ja się odniosłem do OBECNEGO stanu prawnego. Zamiast pisać komentarze typu "xD" jak jakaś trzynastolatka, mógłbyś się skupić na uważnym czytaniu.
P.S. Chipsy są niezdrowe.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Bluebird

  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 3749
  • Respect: +949
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1888 dnia: Kwietnia 11, 2017, 12:50:57 am »
+2
Pytanie, tylko jak to zorganizować. Doradca kredytowy, który jest niewierzący chce pójść do pracy w święta i sobie odbić to innego dnia. Można powiedzieć idealnie, tym bardziej, że w tym czasie nie będzie miał klientów, najpierw fajrant w pracy, a później wolne... idealne! Schody dopiero się zaczynają, gdy okazuje się, że odpowiedzialny za otwarcie banku chce spędzić święta z rodziną.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2017, 08:36:45 am wysłana przez Śpiochu »

Offline hkt

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1030
  • I would've thought you could be more of a man
  • Respect: +940
Odp: Wiara, Kościół, Kler, Wyznania...
« Odpowiedź #1889 dnia: Kwietnia 11, 2017, 09:06:50 am »
0
@Meximax  statystycznie, co widać nawet na forum, nawet niewierzący chcą spędzić święta z rodziną. Dodatkową podkładką jest fakt, że w większości miejsc wypełnienie grafika na okres świąteczny bardzo często jest niemałym problemem.

Zawsze lepiej pisać komentarze jak trzynastolatek, niż w dorosłym życiu mieć poglądy jak buntujący się przeciwko całemu światu (głownie swojej mamie) dzieciak ;)

Bluebird na przykładzie napisał to, co mam na myśli :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2017, 09:08:28 am wysłana przez hkt »
Powyższy post jest zgodny z tematem.