Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 349703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Książki
« Odpowiedź #1455 dnia: Czerwca 13, 2017, 09:02:37 am »
0
troche mi to przypomina polskie filmy gdzie sa sceny z dialogami po rusku i nie sa w ogole tlumaczone, ktos zaklada ze kazdy zna doskonale ten jezyk...

O jezuniu jak mnie to drażniło w polskim kinie z lat 70-90. Ja mam dalej dylemat czy sięgnąć na wakacje po Sycylijczyka, Mercedesa czy MrocznąWieżę 1... :>
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1456 dnia: Czerwca 13, 2017, 01:00:56 pm »
0
natomiast inne slowa o mniejszym znaczeniu sa zwykle zostawione bez tlumaczen i bywa to irytujace, np.pezzonovante kaliber .90 - do tej pory nie wiem co to

trzeba sie domyslac z kontekstu

Podejrzewam, że "pezzonovante" to sycylijska wersja włoskiego wyrażenia "pezzo da novanta", które w odniesieniu do osoby oznacza grubą rybę, a w odniesieniu do rzeczy - coś wielkiej wartości.
Rzeczywiście bardzo dziwne, że nie zostało to przetłumaczone.

Miałam kiedyś okazję rozmawiać z Barbarą Gawryluk - pisarką, dziennikarką radiową i tłumaczką literatury. Powiedziała, że książki, w których roi się od przypisów, są dla niej irytujące, bo ciągłe zerkanie w dół zaburza tok lektury.
To prawda, dlatego czasem lepiej jest wpleść wyjaśnienie w sam tekst.
Pozostawianie słów czy wyrażeń bez tłumaczenia to jednak druga skrajność, która w moim mniemaniu jest błędem. Chociaż niekoniecznie popełnia go tłumacz.
O takich sprawach zazwyczaj decyduje wydawca.
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline Bender

  • Byli moderatorzy/newsmani
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4391
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wchodzę luzem w mojej bluzie z logiem Guns N Roses
  • Respect: +2456
Odp: Książki
« Odpowiedź #1457 dnia: Czerwca 13, 2017, 01:05:39 pm »
0
Ja mam dalej dylemat czy sięgnąć na wakacje po Sycylijczyka, Mercedesa czy MrocznąWieżę 1... :>

Ja sobie kupiłem nowych Gunsów Walla i zorientowałem się, że jeszcze Duffa nie zdążyłem przeczytać :P
GN'R 11.07.12 / 20.06.17 / 09.07.18 / 20.06.22
SLASH 13.02.13 / 20.11.14 / 12.02.19 / ...
DUFF 12.06.14 / 22.08.19

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1458 dnia: Czerwca 14, 2017, 09:43:48 pm »
0
Czy ktoś lubi Hrabala i mógłby polecić coś poza nieśmiertelnymi "Pociągami pod specjalnym nadzorem" i (równie świetnym) "Obsługiwałem angielskiego króla"?
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1459 dnia: Lipca 29, 2017, 01:25:01 pm »
+1
Skonczylem wlasnie Sycylijczyka Mario Puzo.
Nie wiem czy nie lepszy od Ojca Chrzestnego, ale moze mowie tak bo jednak film sie wczesniej ogladalo i pamietalo czesc wydarzen. Do Sycylijczyka tez jest film ale nigdy nie ogladalem.

Co do ksiazki: wplecienie tam Michaela Corleone, jest troche na sile, ale oczywiscie wlosko-mafijno-sycylijski klimat Puzo trzyma. Jest tez lepiej przetlumaczona niz OC, inny tlumacz no i tlumaczenie z 2006 roku (tam bylo z lat 70-tych). Ta swiezosc jednak jest widoczna. Wydawnictwo rowniez Albatros.

Ogolnie polecam ! Ksiazka pokazuje do czego moze prowadzic zdrada...
« Ostatnia zmiana: Lipca 29, 2017, 01:27:04 pm wysłana przez sunsetstrip »
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Książki
« Odpowiedź #1460 dnia: Lipca 29, 2017, 03:51:26 pm »
0
Dzięki chyba sięgnie po niego po Panu Mercedesie ktorego teraz sobie poczytuje w wolnych chwilach a do ktorego mnie namawialiscie
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1461 dnia: Lipca 29, 2017, 04:42:50 pm »
0
Trochę wstyd, ale muszę przyznać, że nie znam książek Puzo. Pod wpływem tego, co czytam w tym wątku, zaczynam się zastanawiać, czy nie zabrać się za nie w te wakacje. I tutaj rodzi się pytanie: warto po niego sięgnąć ze względu na to, CO pisze, czy z uwagi na to, JAK to pisze?

PS Jeżeli mam do dyspozycji kilka tłumaczeń, zawsze wybieram to starsze - pewnie bierze się to z mojej fascynacji tym, jak drzewiej mówiono.  ;)
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1462 dnia: Lipca 30, 2017, 05:37:46 pm »
+1
polecam ze wzgledu na to co pisze i jak pisze

mniemam ze interesuje cie szerokopojeta kultura wloska - tym bardziej lektura obowiazkowa

zwlaszcza Sycylijczyk gdzie cala akcja toczy sie na Sycylii i pokazane sa uwarunkowania polityczno-spoleczne lat 40tych XX wieku

OC glownie toczy sie w USA, tylko czesc we Wloszech
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1463 dnia: Lipca 31, 2017, 12:06:06 pm »
0
Długie lata mieszkałam we Włoszech i na temat Sycylii słyszałam sporo. Opis "Sycylijczyka" brzmi zachęcająco chociażby z tego względu, że ciekawie byłoby zestawić stereotypy, o których tyle mi mówiono, z książką (zwłaszcza że sycylijska mentalność wydaje się - eufemistycznie mówiąc -bardzo specyficzna).

A skoro o takiej tematyce mowa, to czuję się niejako w obowiązku zasygnalizować "Gomorrę" R. Saviano...
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1464 dnia: Lipca 31, 2017, 05:06:52 pm »
0
czytalem Gomorre i oglalem film

niestety dziennikarski styl, charakter reportazu i tona informacji (zwlaszcza kojarze setki nazwisk) skutecznie zabija te ksiazke

mozliwe ze dla Wlochow a zwlaszcza tych z Neapolu to pozycja obowiazkowa, dla mnie byla meczaca...choc oczywiscie doceniam trud autora, ktory ryzykowal zycie wydajac ja
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1465 dnia: Lipca 31, 2017, 05:18:12 pm »
0
To wydaje się zakrywać na absurd, ale właśnie w Neapolu zebrał za nią największe baty.
Zbyt bolesny temat?

Co do samej książki - mam podobne odczucia (zresztą zazwyczaj nie czytam tego rodzaju literatury), ale był to swego czasu taki hit, że po prostu musiałam o niej wspomnieć.  ;)
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1466 dnia: Lipca 31, 2017, 05:25:58 pm »
0
no byl hit, i dlatego kupilem  ;)

jednak fakt ze autorowi grozono smiercia - zrobilo lepsza promocje tej ksiazce niz wykonali by to najwieksi geniusze PR-u
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Książki
« Odpowiedź #1467 dnia: Sierpnia 03, 2017, 06:57:04 pm »
0
Zapoznawał się ktoś może z twórczością L. Rona Hubbarda i poleci coś? Oczywiście chodzi mi o powieści sf, a nie dotyczące scjentologii :)
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: Książki
« Odpowiedź #1468 dnia: Sierpnia 07, 2017, 06:35:33 pm »
0
w ksiazce Damiena Echolsa "Zycie po smierci" (to jeden z West Memphis Three) pojawia sie taki fragment opisujacy pewna dziewczyne

Przeczytałbym z chęcią. Rozumiem, że czytasz oryginał a nie polskie wydanie?
Z czystej ciekawości - jest też coś o Vedderze? On bym mocno zaangażowany swego czasu w uwolnienie tej trójki.

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1469 dnia: Sierpnia 07, 2017, 06:52:35 pm »
0
jest polskie wydanie, zlapalem na allegro, okazalo sie ze bylo w antykwariacie w moim miescie, na razie przeczytalem jedna trzecia, wiec poki co Echols jest przed odsiadka...

na pewno bedzie cos o Eddiem bo sa we wkladce zdjecia Echolsa z nim, a takze z Marylinem Mansonem i Johnym Deppem

wyd. Znak, rok 2013



prosze: http://allegro.pl/damien-echols-zycie-po-smierci-i6840062972.html
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


 

fTOP 5 (Plagiaty, zapożyczenia, inspiracje, cytaty w muzyce)

Zaczęty przez guest211

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 23267
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2014, 02:24:58 pm
wysłana przez Tymeg