Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 349739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1425 dnia: Maja 15, 2017, 08:01:15 pm »
0
Czytałam zarówno "Omertę" jak i "Ostatniego Dona" i szczerze mówiąc byłam rozczarowana. Nie wciągnęło mnie. Po szale czytania, jaki spotkał mnie przy "Ojcu chrzestnym" miałam nadzieję na coś podobnego w jego kolejnych pozycjach. O ile przy "Sycylijczyku" bawiłam się dobrze o tyle "omerta" i "Ostatni don" były czytane byle skończyć, niestety.
Jednym słowem: "Ojciec chrzestny" nie ma sobie równych 8)
A morał z tego taki, że najlepszą receptą na bestseller jest bieda :D Puzo podobno napisał OC tylko po to, żeby wyżywić rodzinę :P
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1426 dnia: Maja 15, 2017, 09:58:00 pm »
0
Jak Cię wciągnie (a zakładam, że tak) to potem czytaj w następującej kolejności.

- Ojciec Chrzestny
- Sycylijczyk
- Powrót Ojca Chrzestnego (autorstwa Marka Winegardnera)
- Zemsta Ojca Chrzestnego (autorstwa Marka Winegardnera)
Te dwie ostatnie napisane przez Winegardnera są kontynuacją "Ojca Chrzestnego" napisane na podstawie zapisków Puzo (nie zdążył ich skończyć przed śmiercią). Rodzina udzieliła mu "licencji" na dokończenie powieści.

Jest jeszcze "Rodzina Corleone", której akcja dzieje się chronologicznie przed "Ojcem Chrzestnym" i też należy do serii, ale jej jeszcze nie czytałem, stoi na półce i czeka na wolniejsze dni.

Jeśli chodzi o Puzo, w podobnych klimatach porachunków mafijnych utrzymane są "Omerta" i "Ostatni Don" - nie tak dobre jak Godfather ale też wciągające.
Ogólnie to jeden z moich ulubionych autorów.

tak wiem, te kontynuacje Winegardnera sa nawet reklamowane na 1 stronie mojego wydania OC (Albatros 2017), poki co ciezko mi powiedziec czy bedzie mnie interesowalo cos nie pochodzace bezposrednio od Puzo, zobaczymy

Jak to sie mowi, tyle ksiazek, a zycie takie krotkie  ;)
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1427 dnia: Maja 16, 2017, 08:08:40 pm »
0


Szok! :o Żeby tak dzieciaczki gnębić!


:P
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline Hubik

  • Zasłużeni
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 15138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Edomaniak
  • Respect: +1482
Odp: Książki
« Odpowiedź #1428 dnia: Maja 16, 2017, 08:31:52 pm »
+3
Zgadzam się z tym artykułem. Książka miesięcznie? Do tego poezja? Jeszcze jakby tego było mało, to obszerne teksty... Kiedy te biedne dzieci mają siedzieć na Facebooku?

Swoją drogą, skoro Facebook w swojej nazwie ma angielskie słowo "książka", to powinien się zaliczać do lektur.
« Ostatnia zmiana: Maja 16, 2017, 08:37:08 pm wysłana przez Hubik »

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
  • Respect: +301
Odp: Książki
« Odpowiedź #1429 dnia: Maja 16, 2017, 09:59:09 pm »
0
Skoro pewien zespół ma w nazwie angielskie słowo "pistolety", to czyż nie powinien od czasu do czasu wystrzelić?  :P
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.

U mnie ostatnio na tapecie było

W mojej ocenie książka taka sobie, twórczość HPL wolę w krótszych formach.
In Rock We Trust

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1430 dnia: Maja 16, 2017, 10:20:14 pm »
+1


Szok! :o Żeby tak dzieciaczki gnębić!


:P

malolaty sie zmusza zeby w szkole czytaly lektury ktorych nie chca
a potem sa statystyki ze 60% doroslych Polakow rocznie czyta zero ksiazek

sam wiem po sobie np w LO czytalem malo, potem mialem paroletnia przerwe gdzie czytalem jeszcze mniej, dopiero po jakims czasie sie zreflektowalem ze przeciez czlowiek czytac musi, i teraz juz od dawna chlone po kilkanascie szt. rocznie (z czego wiekszosc kupuje)
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1431 dnia: Maja 16, 2017, 10:50:56 pm »
0
Ale ja już abstrahuję od tego, że czytanie lektur to narzucanie. Abstrahuje też od tego, że każdy czyta swoim tempem i nie każdy lubi czytać. A także od tego, że szkoła to nie tylko polski. Abstrahuję również od tego, że sama w klasie humanistycznej tempo omawiania lektur miałam takie, że nie zdążałam doczytać jednej a polonistka już wymagała znajomości drugiej.
Chodzi mi o to, że ten tekst tak na silę uderza w dramatyczną i alarmującą nutę, że to aż śmieszne. "Liczba lektur jest przytłaczająca", "Sześć-siedem książek rocznie, dużo poezji i obszerne teksty". No ludzie, trzęśmy się nad tymi dzieciakami jeszcze bardziej to już w ogóle nie będą się przejmować żadnymi obowiązkami.

Cytuj
teraz juz od dawna chlone po kilkanascie szt. rocznie
Ja czytam dokładnie 52 rocznie. Od 2012 robię z sukcesem ten "challenge". Doszłam do wniosku, że nie będę się porywać na większe liczby skoro czasu mam akurat tyle, żeby te 52 książki rocznie przeczytać (dzięki temu nie muszę się "obawiać" książek powyżej 500 stron). Wszak nie o ilość tu chodzi. Podejrzewam, że przy czytaniu setki rocznie można mieć później problem z kojarzeniem tego co było, w której książce i o czym dana książka opowiadała.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline sunsetstrip

  • Scraped
  • **********
  • Wiadomości: 8571
  • 17000 postów
  • Respect: +4333
Odp: Książki
« Odpowiedź #1432 dnia: Maja 16, 2017, 11:13:55 pm »
0
jasne ze tak, malolaty dzisiaj sa czesto chowane pod kloszem, nie mowiac o tym jakie maja mozliwosci, z powszechnoscia netu itd, w porownaniu do moich czasow na przyklad

oczywiscie ze nie chodzi o ilosc, czytam tyle ile moge, na ile pozwalaja finanse i czas

chodzilo mi o to, ze to przepasc w stosunku do tego ze kiedys nie czytalem prawie wcale, i z tego wlasnie jestem dumny, ze stalem sie ksiazkoholikiem, zle sie czuje jak przez dluzszy czas nie mam jakies ksiazki zaczetej...

ja przy czytaniu tylu ile czytam, mam juz problem z kojarzeniem co bylo w danej ksiazce, zwlaszcza jesli czytalem tylko raz i mnie nie urzekla zbytnio, no ale starosc nie radosc, a pamiec z wiekiem co raz bardziej wybiorcza
NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNY

"I once bought a homeless woman a slice of pizza who yelled at me she wanted soup."
Axl Rose


Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Książki
« Odpowiedź #1433 dnia: Maja 17, 2017, 09:17:02 am »
0
Jeśli czytanie zaliczamy do przyjemności w dorosłym życiu to w tej samej przegródce są: filmy, gry, seriale. Zawsze wolałem te powyżej (no może oprócz seriali) od książek. Nie jestem w stanie przeczytać w roku więcej niż ok 15 książek. Na chwilę obecną mam 4 na liczniku i jest to najlepszy wynik od dawna, biorąc pod uwagę, że mamy maj. Nie mam czasu. W zimie, w tramwaju zawsze jest te 40min dziennie + ewentualnie do poduszki. W pracy nie wypada mi czytać książek. Ale to ja... dorosły facet z obowiązkami i rodziną na głowie.

Jakby wrócił do czasów licealnych to czy 6-7 książek w ciągu roku szkolnego byłoby do połknięcia? Dla mnie nie. Ale ja jestem złym przykładem kolesia, która skupiał się raczej na streszczeniach... Do tego... biorąc pod uwagę, to co pamiętam, że kazali mi czytać w liceum... mnie to zwyczajnie w świecie nie interesowało. A wtedy jeszcze nie było smartfonów, jak się chciało internet, to trzeba było kompa włączyć. Mam nadzieję, że zdolność do połykania kartek moje dzieciaki przejmą po mamie... tej mamie z czasów liceum bo teraz to też nic czyta oprócz poradników dzieciowych...
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

Offline Tymeg_2

  • Atittude
  • ******
  • Wiadomości: 1232
  • Respect: +301
Odp: Książki
« Odpowiedź #1434 dnia: Maja 17, 2017, 10:25:44 am »
0
Ja akurat lubię książki, choć do lektur nigdy mnie nie ciągło, w liceum dla mnie ważniejszy był Ludlum czy Lovecraft niż Sienkiewicz  :P
Jednak ogólnie zgadzam się z Canis, te 6, 7 lektur to żadna przesada, tak w sam raz. Zresztą czego mają uczyć na polskim w liceum? Ortografii?
A ludzie nie czytają z lenistwa, a nie z tego powodu, że byli zmuszani w szkole do czytania. Współczesny świat oferuje dużo innych rozrywek, i na dodatek mniej wymagających dla naszego mózgu (seriale, internet, gry,filmy).
In Rock We Trust

Offline naileajordan

  • Better
  • *******
  • Wiadomości: 3470
  • Płeć: Kobieta
  • "So never mind the darkness"
  • Respect: +3547
Odp: Książki
« Odpowiedź #1435 dnia: Maja 17, 2017, 02:15:38 pm »
+1
Faktem jest, że zestaw lektur, jaki proponuje się na różnych poziomach edukacji, nie zawsze jest szczęśliwie dobrany. Zaczerpnę przykład z własnego doświadczenia.
Jeszcze w czasach szkoły podstawowej kazano mi przeczytać lekturę, która wydała mi się wówczas pełna dłużyzn, patetyczna i śmiertelnie nudna. To wrażenie utkwiło gdzieś w głowie i jeszcze w liceum zarzekałam się, że po co jak po co, ale po książki tego autora nigdy z własnej woli nie sięgnę.
Tymczasem życie, które lubi zaskakiwać, tak się jakoś poukładało, że poznałam tego twórcę od innej strony i poświęciłam jego książkom sześć bardzo długich, ale i nieoczekiwanie satysfakcjonujących lat.

Często tak się dzieje, że młodzież na jakimś tam etapie edukacji - i rozwoju - nie jest wystarczająco dojrzała, żeby docenić walory, ze względu na które podtyka się jej te czy inne teksty.
Dlatego uważam, że problem leży w doborze nie tyle autorów, ile odpowiednich tytułów.   
"Robiłem to w najlepszej wierze, jak mówił jeden gentleman, który uśmiercił swą żonę, gdyż była z nim nieszczęśliwa."

Offline Canis_Luna

  • Global Moderator
  • Madagascar
  • *****
  • Wiadomości: 16008
  • Płeć: Kobieta
  • Nice girls don't play rock n' roll ;)
  • Respect: +4573
Odp: Książki
« Odpowiedź #1436 dnia: Maja 17, 2017, 07:25:58 pm »
0
Problem odpowiednich tytułów to druga sprawa. Już za "moich" czasów podnoszono, że lista lektur jest archaiczna. Z tym, że może faktycznie w takiej podstawówce wymagałaby lekkiego odświeżenia (pamiętam jak nie mogłam się nadziwić, że moja przyjaciółka, dwa lata młodsza ode mnie, dostąpiła łaski omówienia pierwszej części Harry'ego Pottera, co u mnie miejsca nie miało. No ale to była indywidualna, niezatwierdzona przez ministerstwo edukacji,d ecyzja jej polonistki :P ). Natomiast nie wyobrażam sobie tego w liceum, gdzie lektury nie są wybierane na chybił trafił, a po prostu mają być przykładem dzieł z epoki, która jest akurat omawiana.
"Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?"



"There's no place like the jungle run by Mr. Axl Rose, and there never will

Offline gloomy

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +1123
Odp: Książki
« Odpowiedź #1437 dnia: Maja 17, 2017, 07:44:12 pm »
0
Najlepsze książki, jakie przeczytałem w liceum, kazał nam czytać polonista. I nie były to lektury ze spisu, tylko podane przez niego. Jako klasa "humanistyczna" z rozszerzonym językiem polskim i polonistą-miłośnikiem filmów mnóstwo czasu przeznaczaliśmy na oglądanie filmów, od klasyki po tytuły tak kiczowate, że wyparłem je z pamięci, ale w tym wszystkim chodziło o merytoryczną dyskusję, o umiejętność znalezienia jakichś nawiązań do innych dzieł kultury. Lektury ze spisu tak naprawdę były tylko dziabnięte tyle o ile.

Przez trzy lata większość klasy narzekała na sposób prowadzenia zajęć - bo nieszablonowo, bo to nas do matury nie przygotuje, bo inne klasy zrobiły już to i to, a nam do tego daleko. I wiecie co? Nikt problemu ze zdaniem matury z polskiego nie miał, a wyniki osiągnęliśmy najlepsze w szkole.
Naje 2017: Najlepszy avatar; Dobry duszek forum; Ulubiona osoba funkcyjna

Offline Meximax

  • Manipulator
  • Garden Of Eden
  • ********
  • Wiadomości: 4919
  • Płeć: Mężczyzna
  • Respect: +955
Odp: Książki
« Odpowiedź #1438 dnia: Maja 17, 2017, 08:09:01 pm »
0
Już od podstawówki serwuje się dzieciakom tzw "klasyków" (ładniejsze określenie w wielu przypadkach na beton), po czym omawiane są wszystkie możliwe aspekty książki i co? Ludzie wychodzą po szkole średniej bez umiejętności czytania ze zrozumieniem i z wielką niechęcią do książek. 95% osób w mojej klasie praktycznie całe liceum leciało na streszczeniach, bo nawet gdy się chciało być ambitnym i jednak zabrać się za całą lekturę, to jednak po przeczytaniu kilku stron czuło się, że to jest strata czasu. Za regularne czytanie książek zabrałem się dopiero pod koniec szkoły średniej i to na pewno nie dzięki systemowi edukacji.
Dopóki ten system się nie zmieni, to naprawdę nie ma znaczenia czy licealistom będzie się serwowało 100 książek czy dwie.
Bądźmy realistami - żądajmy tego, co niemożliwe.

Mister Forum 2017 8)

Offline Śpiochu

  • Global Moderator
  • Garden Of Eden
  • *****
  • Wiadomości: 4994
  • Płeć: Mężczyzna
  • Hail to the chief!
  • Respect: +1680
    • Fotografia Marek Śnioch
Odp: Książki
« Odpowiedź #1439 dnia: Maja 26, 2017, 09:33:19 am »
0
Szukam czegoś fajnego na wakacje do poczytania. Rozważam faktycznie Sycylijczyka, coś z Philipa Dicka albo jakieś "nie-fantazje" od Kinga. I w tym temacie potrzebuję polecenia czegoś właśnie z Dicka i Kinga... od tego pierwszego nic nie ruszyłem jeszcze, ale jak już po coś sięgnę to raczej nie chciałbym abym już to przerabiał na ekranie telewizora. Z Kinga bardzo sobie szanowałem Dallas 63 i Pod Kopułą. I w tym klimacie poszukuję... ktoś coś?
...jeśli powyższy komentarz wydaje Ci się zbyt poważny, to zmień zdanie.

 

fTOP 5 (Plagiaty, zapożyczenia, inspiracje, cytaty w muzyce)

Zaczęty przez guest211

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 23270
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2014, 02:24:58 pm
wysłana przez Tymeg